Oracle

Oracle

Mesajde diana_elena » 10 Sep 2006, 21:26

Buna ziua!

Am doua intrebari pentru cine poate sa raspunda:
-Imi poate spune cineva daca pot preda la clasa a XII-a Oracle la orele de informatica, specializarea matematica-informatica?
-La atestat la informatica, elevii pot rezolva problemele in Oracle in loc de Fox sau Access?

Multumesc!
Diana
diana_elena
 
Mesaje: 5
Membru din: 09 Oct 2004, 19:22

Re: Oracle

Mesajde emil » 11 Sep 2006, 08:35

diana_elena scrie:Buna ziua!

Am doua intrebari pentru cine poate sa raspunda:
-Imi poate spune cineva daca pot preda la clasa a XII-a Oracle la orele de informatica, specializarea matematica-informatica?
-La atestat la informatica, elevii pot rezolva problemele in Oracle in loc de Fox sau Access?

Multumesc!
Diana


Ambele intrebari au raspunsul DA.
- daca sunteti instructor Oracle, puteti face o grupa de maxim 30, asa cum cere procedura firmei.
- sigur ca DA, puteti da atestat in Oracle, dar numai de anul viitor cand vor aprea oficial programe cu alternativa Oracle.

succese!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde ovidiu » 15 Sep 2006, 03:41

Ideea e ca trebuie sa avem la dispozitie un mediu in care sa cream interfatza pentru rezolvarile problemelor de atestat. Asta nu am parcurs noi la curs: sectiunile 14 si 15 de la Database Programming, care se refera la Application Builder. Si, cum scrie la inceputul sectiunii 14: "It would be a shame to have spent a year studying database modeling and database programming without really creating a database application!"

Mai avem "o parte": Application Builder este un mediu complex, comparabil cu FoxPro sau Access. Documentatia oficiala are 580 de pagini.
Eu am luat Oracle Database Express Edition [ http://www.oracle.com/technology/produc ... index.html ], care e de fapt varianta mai noua [2.1] a HTML DB [1.6]. In plus, nu depind de conexiunea la internet pentru a folosi Application Builder. Am inceput sa studiez acest XE si am deja cateva mici aplicatii. Cand o sa am ceva cat de cat prezentabil, o sa va dau un link sa vedeti si o sa il rog pe C.P. sa-mi faca vreo doua observatii :lol:

Mult succes!
Ovidiu Rosca
ovidiu
 
Mesaje: 4
Membru din: 03 Feb 2004, 22:23
Localitate: Sighetu Marmatiei


Înapoi la Informatică

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori