Oniga Maria, Scoala Luciu, Jud. Ialomita

Expozitie concurs de lectii, prezentari PowerPoint

Note acordate

Puteţi selecta 1 opţiune

 
 
Vezi rezultatele

Mesajde codruta1 » 30 Ian 2009, 20:41

Felicitari! Este o lectie complexa in care ati reusit sa asigurati un echilibru intre grafic, design, si continut.
Avatar utilizator
codruta1
 
Mesaje: 34
Membru din: 07 Sep 2005, 12:17
Localitate: Sibiu

Mesajde laurentziu_roshu » 30 Ian 2009, 22:52

Foarte reusita lectia "electrizarea"
O lectie, care electrizeaza :wink: prin calitatea ei , bunul gust si estetica deosebita, si , prin intrega realizare are valente de soft educational !
Mult succes ! :!:
laurentziu_roshu
 
Mesaje: 360
Membru din: 25 Apr 2006, 10:31

Mesajde iace » 31 Ian 2009, 14:32

Felicitari pentru o lectie foarte buna, nu numai prin continutul ei, ci si prin modul de realizare. Sincer, nu am reusit sa ma prind cum se realizeaza anumite lucruri din prezentarea ta (si am mai intrebat si pe altii care tot nu m-au lamurit). De exemplu cum ai facut ca animatia sa se realizeze atunci cand apesi un buton (mult mi-am batut capul si nu am descoperit singura :()? Ai lucrat intr-o versiune de PowerPoint mai noua?
Avatar utilizator
iace
 
Mesaje: 1009
Membru din: 18 Sep 2004, 15:16
Localitate: Suceava

Mesajde maria_oniga » 31 Ian 2009, 15:50

Ma bucur ca se pun si intrebari. Scopul expozitiei era sa ne ajute pe toti.
Cum functioneaza animatiile? E simplu, doar ca nu ne-nvata nimeni. Poate cu ocazia acestui concurs...
Asadar: creati un element oarecare animat (imagine, caseta de text, orice) si un buton (alt element care de asemenea poate fi orice) de care sa "legati" elementul anterior. In dreapta ecranului, la "CUSTOM ANIMATION" dati click pe sageata din dreapta elementului animat si selectati pe rand: "EFFECT OPTIONS", "TIMING", "TRIGGERS", "START EFFECT ON CLICK OF..." si din lista alegeti "butonul" de care vreti sa legati animatia. Reveniti, tastati F5 si dati click pe "buton". Incepeti cu un singur element ca sa intelegeti logica, apoi cu mai multe dupa aceleasi reguli, doar ca dupa ce ati creat toate animatiile in ordinea dorita, le selectati o singura data si le legati de buton.
Am lucrat in Power Point 2003. In 2007 sunt si mai multe posibilitati, evident.
Daca doriti, va trimit 2-3 slide-uri si lucrati pe ele. O sa intelegeti repede.
Imi cer scuze ca a trebuit sa parolez materialul, dar cu atatea copieri...
Succes!
maria_oniga
 
Mesaje: 152
Membru din: 25 Feb 2008, 23:13

Mesajde iace » 31 Ian 2009, 16:14

Mi-a iesit! Ce simplu era! Multumesc de 1000 de ori! :wink:
Cu riscul de a parea cam..., pot sa intreb si cum se face parolarea cu read only? Eu am crezut ca mi-am parolat "opera", dar am dowloadat-o acum si am constatat ca e free toata ziua. :oops:
Avatar utilizator
iace
 
Mesaje: 1009
Membru din: 18 Sep 2004, 15:16
Localitate: Suceava

Mesajde maria_oniga » 31 Ian 2009, 17:36

Desigur! Deschideti fisierul dorit, selectati din bara de meniuri in ordine: "TOOLS", "OPTIONS...", "SECURITY" si de acolo "PASSWORD TO MODIFY" unde introduceti parola.
Atentie! 1) O tineti minte exact cum ati introdus-o (daca ati scris cu majuscule sau minuscule, de ex); 2) Nu parolati "PASSWORD TO OPEN" caci atunci nu mai poate vedea nimeni documentul decat dumneavoastra. Probabil ca doriti ca altii sa poate vedea documentul, dar nu sa-l si modifice.
Succes inca o data! Si felicitari pentru reusita de mai inainte! Iata ce pot face cateva minute folosite eficient!
maria_oniga
 
Mesaje: 152
Membru din: 25 Feb 2008, 23:13

Mesajde iace » 01 Feb 2009, 12:24

Mi-am dat seama ca ceea ce am trimis si credeam ca e parolat, nu era fisierul bun. L-am gasit acum pe cel parolat cu acelasi procedeu descris mai sus. Multumesc f. mult.
Nu stiu daca ati observat mesajul lui emil:
Rog concurentii sa isi posteze lucrarea pe didactic, la "lectii", disciplina corespunzatoare, cu ID-ul propriu.
Dupa ce au postat lectia ii rog sa puna pe postingul propriu din acest Forum de concurs, link la lectia de concurs pentru a fi notata.

Deci acu' ar trebui sa ne postam lectiile la materiale si sa punem link aici in forum catre adresa de la materiale.
Avatar utilizator
iace
 
Mesaje: 1009
Membru din: 18 Sep 2004, 15:16
Localitate: Suceava

Mesajde maria_oniga » 01 Feb 2009, 12:57

Ce "saritoare" sunteti!
:lol:
O sa postez si eu materialul la locul sau, cel mai probabil dupa terminarea concursului, caci... nu stiu sa fac linkul.
maria_oniga
 
Mesaje: 152
Membru din: 25 Feb 2008, 23:13

Mesajde iace » 01 Feb 2009, 13:09

Pai este f. simplu! Mai simplu decat animatiile cu triggers!
Dupa ce vi se aproba materialul, dati click pe el ca sa se deschida fereastra in care apare numele materialului, descrierea, comentariile, etc. Selectati si copiati tot ceea ce este scris in bara de adresa a browserului (aceea este adresa materialului).
Apoi, in mesajul pe care il scrieti, dati pur si simplu paste la adresa copiata (se face link automat). Singura grija e ca adresa sa nu se "lipeasca" de alte litere din mesaj. Pentru asta dati un enter inainte de adresa si unul dupa.
Avatar utilizator
iace
 
Mesaje: 1009
Membru din: 18 Sep 2004, 15:16
Localitate: Suceava

Mesajde codruta1 » 01 Feb 2009, 13:11

Buna ziua! Link-ul il faceti in felul urmator:
Dupa ce postati materialul, mergeti la pagina unde acesta este postat. Sus, in fereastra de adrese(exemplu:www.didactic/etc) copiati cu mouse-ul adresa scrisa acolo. Reveniti pe forum si dati paste/lipire. Daca nu va descurcati dati-mi un mesaj privat.
Avatar utilizator
codruta1
 
Mesaje: 34
Membru din: 07 Sep 2005, 12:17
Localitate: Sibiu

Mesajde iace » 01 Feb 2009, 13:18

:lol: :lol: :lol:
Am fost amandoua la fel de "saritoare"!!!!
Avatar utilizator
iace
 
Mesaje: 1009
Membru din: 18 Sep 2004, 15:16
Localitate: Suceava

Mesajde maria_oniga » 01 Feb 2009, 13:19

Multumesc! :lol:
Si bafta in noua faza a concursului! :roll:
maria_oniga
 
Mesaje: 152
Membru din: 25 Feb 2008, 23:13

Mesajde sandor_traier » 01 Feb 2009, 16:32

Doamna Maria, ar fi pacat sa nu postati acum lectia, daca tot vreti s-o faceti dupa... Lasati rautatile, nu le bagati in seama, ganditi-va ca sunt unii carora chiar le place materialul d-voastra si sunt sigur ca si d-voastra va place. Bucurati-va ca aveti pentru ce fi inviadiata si... "cicalita".
Astept sa vad link-ul!
sandor_traier
 
Mesaje: 32
Membru din: 13 Oct 2006, 22:44

Mesajde kapuselvira » 01 Feb 2009, 17:20

Mi-a placut foarte mult si mie! V-am cautat materialul de cateva ori si nu l-am gasit. Chiar vroiam sa va intreb ce s-a intamplat. Va multumesc pentru incurajare si ajutorul acordat. Astept cu nerabdare sa va postati materialul! Succes!
Avatar utilizator
kapuselvira
 
Mesaje: 210
Membru din: 25 Dec 2007, 18:38

Mesajde mira_pop » 01 Feb 2009, 19:32

M-am abţinut să apreciez materialele de la alte discipline decât matematica gândindu-mă că nu pot aprecia conţinutul şi acest lucru e clar că aşa e! Am văzut lecţii de matematică foarte frumoase şi le-am apreciat curajul celor care au riscat să fie bombardaţi cu note de 1...

Totuşi doresc să vă felicit şi pe dumneavoastră deoarece deşi nu pot aprecia conţinutul , concepţia materialului , animaţiile , structura , grafica mi-au plăcut mult! Este o muncă titanică aici !

Să vă spun să nu vă întristaţi din cauza notelor de 1? Cred că este imposibil să nu ne întristăm!

Eu am fost sigură că aşa va fi... N-ar fi fost prima oară! Concursurile lansate în vară la secţiunea "Pagini de vacanţă" au fost murdărite în acelaşi mod!

Ce putem face? Măcar să condamnăm prin mesajele noastre astfel de atitudini... Deşi s-ar putea ca acei "click-ăitori" să aibe obrazul prea gros pentru a pricepe ceva...

Din partea celor cu raţiune aveţi nota maximă , evident!
Avatar utilizator
mira_pop
 
Mesaje: 31
Membru din: 31 Iul 2007, 18:53

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Expozitia Concurs "Lectia in PowerPoint"

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori