olimpiade suprapuse

Cum pregatim un elev pentru performanta? Cum gasim elevii care sunt capabili?

olimpiade suprapuse

Mesajde carmen27 » 10 Mar 2005, 19:09

Ce se intampla cu copii super-dotati care s/au calificat la faza nationala la doua olimpiade? nu se gandeste nimeni la ei? cum sa se imparta? eu am un astfel de caz cu un elev care s/a calificat si la olimpiada de informatica si la cea de chimie la faza nationala. El vrea sa mearga la amandoua, dar inca nu se stie exact data olimpiadei de chimie. Daca se suprapun, nu e pacat de acest copil genial si de dorinta lui de afirmare? eu cred ca ar trebui gandite mai bine perioadele de sustinere a olipiadelor.Numai bine va doresc.
carmen27
 
Mesaje: 2
Membru din: 10 Mar 2005, 18:19

Re: olimpiade suprapuse

Mesajde emil » 11 Mar 2005, 11:25

carmen27 scrie:Ce se intampla cu copii super-dotati care s/au calificat la faza nationala la doua olimpiade? nu se gandeste nimeni la ei? cum sa se imparta? eu am un astfel de caz cu un elev care s/a calificat si la olimpiada de informatica si la cea de chimie la faza nationala. El vrea sa mearga la amandoua, dar inca nu se stie exact data olimpiadei de chimie. Daca se suprapun, nu e pacat de acest copil genial si de dorinta lui de afirmare? eu cred ca ar trebui gandite mai bine perioadele de sustinere a olipiadelor.Numai bine va doresc.

Parerea mea este ca elevii nostri trebuie sa aleaga si sa mearga LA UN CONCURS si nu la mai multe. Am observat ca ei au devenit un fel de "obiecte" cu care se lauda colegii...Interesul de participare la mai multe olimpiade apartine de cele mai multe ori profesorului si nu elevului.... In cazul de fata eu ii recomanda sa mearga acolo unde crede el ca ii place mai mult si sansele sunt mai mari! Ajutati-l sa-si gaseasca adevarata pasiune !
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani


Înapoi la Olimpiade

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator