Olimpiada de limba engleza la IASI - etapa locala

Cum pregatim un elev pentru performanta? Cum gasim elevii care sunt capabili?

Olimpiada de limba engleza la IASI - etapa locala

Mesajde donna » 26 Feb 2005, 12:41

:evil:

As vrea sa stiu si eu pina cind mai avem de asteptat, la IASI, pentru ca:

1. din comisia de corectori sa faca parte si profesori care nu fac parte din 'trupa alesilor' d-lui inspector PAIDOS???

2. d-l inspector Paidos sa comunice, in timp util in scoli, ca a schimbat structura subiectelor pentru olimpiada locala (surpriza am avut-o la desigilarea plicurilor) si ca, in loc de subiectele care vin de ani de zile de la Minister, se prefera, la Iasi (nu stim din ce motive, avem doar banuieli) si numai la Iasi, subiecte pentru CAE???

3. profesorii cu rezultate bune si foarte bune in ultimii ani sa faca si ei parte - nu neaparat din comisia de corectori (acolo sint 'abonati' automat toti cei carora trebuie sa le iasa punctajul pentru gradatii si salarii de merit) - dar cel putin din comisia centrala a olimpiadei judetene (unde este inscris de ani buni d-l Manoliu, nu se stie, inca, pe ce considerente)???

Si daca tot trimiteti, domnule inspector PAIDOS, subiecte dupa bunul plac, trimiteti si niste baremuri de corectare la care suma totala a punctelor sa fie, intr-adevar, 100, iar nu, asa cum ne-ati trimis un barem la a IX-a de 107 puncte, la a X-a de vreo 97, iar la a XII-a de 105... Asta dupa ce am stat ca fraierii si am numarat betisor cu betisor:

- verbele frazeologice gresite /corecte (apropo, verbele astea nu au nimic cu olimpiada: din cite stim noi, aceste verbe reprezinta o marca a stilului informal, colocvial, nicidecum nu pot fi transformate intr-un criteriu de evaluare la o olimpiada care se respecta. Dar nu este cazul Iasului, nu?...)

- enunturi formulate gresit: au ris si elevii nostri, domnule PAIDOS, cind i-ati pus sa 'put the verbs IN the right tense'...

- abaterile de la capitolul programe scolare: de cind constructiile infinitivale si gerundivale au devenit parte a programei scolare pentru clasa a IX-a? Mai deschideti brosura bleu, domnule Paidos, aceea pe care scrie, cu litere foarte mari, 'Curriculum pentru liceu' atentie, insa, aria curriculara LIMBA SI COMUNICARE hehehe...

Chiar nu mai exista pic de respect, de decenta pe lumea asta pentru cei care stau si muncesc (elevi si profesori, deopotriva) pentru ca trebuie sa va promovati, domnule inspector PAIDOS, proprii elevi sau pe cei ai acolitilor dumneavoastra?

Cum va explicati, domnule inspector PAIDOS, ca in timp ce inspector era G. Popescu Iasul avea vreo 15 locuri rezervate pentru faza nationala a olimpiadei de limba engleza, iar acum, de cind sinteti dvs. inspector, marele centru universitar al Moldovei mai are doar 4????

Treziti-va la realitate, domnule inspector Paidos, sau, daca mai aveti un rest de demnitate, faceti loc altora. Poate ca, in felul acesta, vom reveni si noi in rindul celor care se prezinta onorabil la olimpiadele nationale. Ne-ati sufocat si ne-ati gituit destul, domnule Paidos, faceti loc celor mai competenti... Sint destui, dar nu li se ingaduie nici acum sa deschida gura in fata dvs, d-le PAIDOS. Daca o fac, saracii, vorbesc precum Moise in pustiu... Rusine!!!
Avatar utilizator
donna
 
Mesaje: 149
Membru din: 26 Feb 2005, 12:08
Localitate: Iasi

Înapoi la Olimpiade

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator