Olimpiada de astronomie - cine ma poate ajuta??

Cum pregatim un elev pentru performanta? Cum gasim elevii care sunt capabili?

Olimpiada de astronomie - cine ma poate ajuta??

Mesajde amarika » 20 Feb 2006, 10:57

Am un elev in clasa a XI-a, care este pasionat de astronomie, desi nu are ore de astronomie la scoala deloc. In clasa a IX-a a participat la olimpiada de astronomie si a ajuns pana la faza pe tara si s-a descurcat foarte bine acolo. In clasa a X-a a castigat faza judeteana si in ultima clipa a fost anuntat ca nu poate participa la faza nationala deoarece implineste 17 ani in 17 aprilie (exact in perioada desfasurarii fazei nationale). Acum va implini 18 ani, si nu stim ce sa ne facem, oare are dreptul sa participe la faza judeteana sau cea nationala. Noi am inteles ca nu poate participa la cea internationala, din cauza regulamentului care interzice acest lucru, dar nu stiu daca este normal ca un copil sa nu aiba dreptul, inca din clasa a X-a, sa participe la un concurs pentru liceu.
amarika
 
Mesaje: 4
Membru din: 12 Ian 2006, 12:41

Re: Olimpiada de astronomie - cine ma poate ajuta??

Mesajde emil » 20 Feb 2006, 14:38

amarika scrie:Am un elev in clasa a XI-a, care este pasionat de astronomie, desi nu are ore de astronomie la scoala deloc. In clasa a IX-a a participat la olimpiada de astronomie si a ajuns pana la faza pe tara si s-a descurcat foarte bine acolo. In clasa a X-a a castigat faza judeteana si in ultima clipa a fost anuntat ca nu poate participa la faza nationala deoarece implineste 17 ani in 17 aprilie (exact in perioada desfasurarii fazei nationale). Acum va implini 18 ani, si nu stim ce sa ne facem, oare are dreptul sa participe la faza judeteana sau cea nationala. Noi am inteles ca nu poate participa la cea internationala, din cauza regulamentului care interzice acest lucru, dar nu stiu daca este normal ca un copil sa nu aiba dreptul, inca din clasa a X-a, sa participe la un concurs pentru liceu.

Indeferent de varsta, ELEVUL POATE PARTICIPA LA ORICE ETAPA DE CONCURS.
Valabil pentru toate olimpiadele.
ii doresc succes!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde amarika » 20 Feb 2006, 15:07

Mersi pentru acest raspuns rapid. Sunt bucuroasa ca putem incepe iar pregatirlile. :)
amarika
 
Mesaje: 4
Membru din: 12 Ian 2006, 12:41

Mesajde nanca_g » 27 Feb 2006, 13:05

amarika scrie:Mersi pentru acest raspuns rapid. Sunt bucuroasa ca putem incepe iar pregatirlile. :)



Nu vreau sa va descurajez dar anul trecut am participat la olimpiada judeteana de astronomie la Piatra Neamt cu doi elevi,care au fost clasati pe primele locuri,ca dupa un timp sa fim anuntati ca au depasit varsta....si au fost descalificati... 'Prea batrani sa fie tineri!' :cry:
nanca_g
 
Mesaje: 31
Membru din: 26 Oct 2005, 16:32

Mesajde emil » 27 Feb 2006, 13:38

nanca_g scrie:
amarika scrie:Mersi pentru acest raspuns rapid. Sunt bucuroasa ca putem incepe iar pregatirlile. :)



Nu vreau sa va descurajez dar anul trecut am participat la olimpiada judeteana de astronomie la Piatra Neamt cu doi elevi,care au fost clasati pe primele locuri,ca dupa un timp sa fim anuntati ca au depasit varsta....si au fost descalificati... 'Prea batrani sa fie tineri!' :cry:

Nici un regulament de olimpiade nu prevede restrictii de varsta!
Probabil a fost un abuz!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde amarika » 27 Feb 2006, 15:17

A fost ceva restrictionari de varsta, cel putin pana-n anul trecut sigur. Olimpiada de astronomie se desfasoara pe doua categorii de varsta: seniori si juniori. Anul trecut cine a implinit 17 ani numai intra nici in categoria de seniori. Eu deja am patit acest lucru si acum doi ani. Nu stiu care este situatia anul acesta. Nu as vrea sa indispun elevul iarasi, care acum implineste 18 ani. Anul trecut cu cateva zile inainte de plecarea la faza nationala a fost anuntat ca nu poate participa deoarece depaseste limita de varsta pentru seniori. Va dati seama, nu prea stiam ce sa spun nici lui nici la parintii elevului, care nu intelegeau de ce daca copilul lor a castigat locul I la faza judeteana nu poate participa la faza nationala?
amarika
 
Mesaje: 4
Membru din: 12 Ian 2006, 12:41


Înapoi la Olimpiade

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori