olimpiada chimie - probleme cu azotul

olimpiada chimie - probleme cu azotul

Mesajde chimistul » 20 Iun 2008, 15:08

am incercat sa rezolv problema care s-a dat in 2007 la judeteana la a9a:

Citat:
Se supune descompunerii termice un amestec care conţine azotatul unui metal monovalent şi al unui metal divalent. În urma reacţiei de descompunere se obţine un amestec solid ce cântăreşte 308,2 g şi 67,23 L amestec gazos ( măsurat în c.n.) Prin spălare cu apă a amestecului solid, urmată de uscare, acesta cântăreşte 223,2 g şi este format dintr-un oxid de culoare galbenă în timp ce soluţia rezultată la spălare este incoloră. Amestecul gazos formează prin dizolvare în apă 126 g HNO3. Se cere:
a) să se identifice azotaţii din amestec;
b) precizaţi şi argumentaţi rolul fiziologic predominant al compuşilor importanţi ai acestor metale.




nimic deosebit, dar in barem scrie o mare PROSTIE:

Citat:
2 NO2 + H2O ---> 2 HNO3 + 1/2 O2



Imposibil, reactia este prost egalata si nici nu e posibil sa fie egalata, plus ca avem 2 oxidari (N+4 ---> N+5 si O-2 ---> O0) si nici o reducere. Din cate stiu eu singura reactie a NO2 cu H2o este:
2NO2 + H2O ---> HNO3 + HNO2

sau daca este prezent si oxigenul (cum se intampla in problema) este:

2NO2 + 1/2O2 + H2O ---> 2HNO3

sunt total dezorientat, nu stiu ce reactie sa folosesc pentru a rezolva CORECT problema.

Astep sfaturi de la cei ce au rezolvat-o la olimpiada sau de la cadre didactice.

Intrebarea a fost publicata si pe olimpiade.ro
Multumesc anticipat!
Avatar utilizator
chimistul
 
Mesaje: 23
Membru din: 20 Iun 2008, 12:26
Localitate: In laborator, in caz de folosire necorespunzatoare ma descompun violent

Înapoi la Chimie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori