Obligativitatea elevilor de a merge la o anumita scoala

Obligativitatea elevilor de a merge la o anumita scoala

Mesajde coelera » 11 Feb 2006, 08:59

La ultimul Consiliu Profesoral am fost anuntati ca directorul scolii este obligat sa accepte la scoala elevi doar din circumscriptia arondata.
(La noi populatia scolara este in scadere si personalul din fiecare scoala se teme de reduceri masive de posturi)
Ma intreb insa daca astfel nu se incalca dreptul democratic al parintilor de a alege scoala mai potrivita pentru copilul lor.
Ce parere aveti?
coelera
 
Mesaje: 40
Membru din: 06 Feb 2006, 12:50

Mesajde lenav7 » 11 Feb 2006, 12:20

Nu mai exista nici o lege in acest sens; copilul, elevul, are dreptul de a-si alege nu numai scoala, ci, si cadrul didactic dorit. E adevarat ca uneori e greu sa se puna in aplicare acest lucru, pentru ca ar insemna ca unii sa fie supraaglomerati, iar unii sa nu aiba cu cine lucra! :wink:
lenav7
 
Mesaje: 172
Membru din: 06 Ian 2006, 22:04
Localitate: Bucuresti

Mesajde coelera » 11 Feb 2006, 19:49

Si eu am fost extrem de uimita de felul cum se pun problemele!
De fapt nu-mi venea sa cred. Dupa doua zile am auzit si alte colege din judet (Sibiu) ca vorbeau despre acelasi lucru .
coelera
 
Mesaje: 40
Membru din: 06 Feb 2006, 12:50

Mesajde gg » 12 Feb 2006, 15:33

Directorii isi rezerva dreptul de a refuza anumiti copii care nu apartin de circumscriptia arondata. (Stiu asta pt am fost in audienta la insp. generala a noastră )Îi pot primi doar daca acestia sunt neinscrisi la data inceperii scolii.. dar ce parinte isi tine copilul neinscris pana atunci?!!
O singură rugăciune am : Doamne, să nu mă laşi niciodată să fiu mulţumit cu mine însumi!!
Lucian Blaga
Avatar utilizator
gg
 
Mesaje: 123
Membru din: 24 Oct 2004, 12:34
Localitate: Galati

alegere

Mesajde toni » 21 Feb 2006, 21:48

E complicat! Raspunsul este undeva la mijloc. Din experienta mea, de cele mai multe ori vinovatia in astfel de cazuri cade in spatele celui care urmeaza sa primeasca elevii! Faptul ca un cadru didactic este preferat altui cadru didactic se digera greu! Dar si cel solicitat are dreptul sa refuze, ca altfel ar trebui sa lucreze cu un numar imposibil de elevi...
Dar ai OBLIGATIA MORALA sa primesti toti elevii din zona arondata scolii tale! Si in continuare tot ce se poate!
Iar daca elevii prefera alta scoala: cei de la care se pleaca ar trebui sa caute greseala in propria lor prestatie!
Avatar utilizator
toni
 
Mesaje: 177
Membru din: 20 Noi 2003, 00:32


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator