obiective operationale in proiectari?

Discutii despre noua programa, avand in vedere noul plan de invatamant

obiective operationale in proiectari?

Mesajde adi_1972 » 12 Noi 2005, 19:24

Eu, ca si multe alte colege ale mele, am o nelamurire in legatura cu prezenta obiectivelor operationale in proiectul unitatii de invatare. Ni s-a cerut (din partea ISJ) sa trecem in proiectul unitatii de invatare, pentru fiecare dintre orele alocate unui continut, obiectivele operationale corespunzatoare. Mie mi se pare un lucru inutil, de vreme ce ele se regasesc (intr-o alta formulare) in exemplele de activitati de invatare. Consider ca mi-as putea folosi acel timp intr-un mod mult mai eficient, confectionand un material didactic sau studiind ceva nou.
Nici programa scolara nu prevede mentionarea obiectivelor operationale, ci doar a celor de referinta.
As dori sa stiu daca si dumneavoastra, colegilor din alte zone ale tarii, vi se pretinde acest lucru.
adi_1972
 
Mesaje: 22
Membru din: 12 Noi 2005, 18:34
Localitate: Constanta

Mesajde mela » 12 Noi 2005, 19:30

Obiectivele operationale indica exact ce urmaresti in cadrul u orei. In urma cu cativa ani , eu, le-am trecut deoarece astfel nu mai faceam schita de lectie. Dar, sa revin, activitatile de invatare nu sunt obiective operationale.
mela
 
Mesaje: 58
Membru din: 27 Ian 2004, 22:32
Localitate: Satu Mare

Mesajde adi_1972 » 12 Noi 2005, 20:37

Mesajul ce are drept autor un [i]vizitator[/i] imi apartine. Sunt nou intrata pe acest forum si nu-mi dau seama ce eroare am comis, incat mesajul meu a fost marcat astfel :shock: :?. Imi pare rau.
adi_1972
 
Mesaje: 22
Membru din: 12 Noi 2005, 18:34
Localitate: Constanta

Mesajde mirela-barcan » 12 Noi 2005, 22:29

Nu inteleg de ce sunt cerinte diferite in acest sens: eu elaborez proiectul unitatii de invatare scriind obiectivele de referinta (de fapt codurile, ca in programa). Pentru exemplificare vezi materialele de la Curriculum - Invatamant primar.
Avatar utilizator
mirela-barcan
 
Mesaje: 249
Membru din: 03 Ian 2005, 22:03

Mesajde irina165 » 14 Noi 2005, 01:12

Noua ni s-a spus ca proiectarea unitatii de invatare nu trebuie sa cuprinda decat ob. de referinta, activitatile de invatare, resurse, obs. , activitatile transdisciplinare. Deci nu apar nicaieri obiectivele operationale. Din cate stiu eu, acestea apar in planul unei lectii. Ele trebuie sa fie masurabile.
Dar, cate bordeie atatea obiceiuri!!
Avatar utilizator
irina165
 
Mesaje: 1614
Membru din: 19 Oct 2005, 16:30
Localitate: Bucuresti

Mesajde adi_1972 » 14 Noi 2005, 16:55

Va multumesc mult pentru lamuriri. Acum sunt sigura ca asta nu e ceva [i]de sus[/i], ci doar pe plan local, de la doamnele noastre inspectoare, care considera, probabil, ca nu scriem indeajuns la aceste proiectari. Atat timp cat nu exista ceva legiferat in privinta asta, si mai ales, eu insami considerand asta o munca nenecesara, nu le voi trece nici eu. :) :D
adi_1972
 
Mesaje: 22
Membru din: 12 Noi 2005, 18:34
Localitate: Constanta

Mesajde stefanavoicu » 23 Oct 2007, 20:03

La Constanta am scris ani de zile obiectivele operationale in proiectarile unitatilor de invatare. De anul trecut nu mai scriem pentru ca s-a schimbat inspectorul pentru invatatori. Am rasuflat putin usurate. Avem si asa o multime de hartii de completat.
stefanavoicu
 
Mesaje: 71
Membru din: 16 Mar 2004, 22:06

Mesajde ilienina66 » 12 Ian 2008, 20:52

Ca şi Irina, în Prahova se ştie că proiectarea unităţii de învăţare nu trebuie să cuprindă obiectivele operaţionale. Ele sunt necesare în proiectul de lecţie, ca să ştim ce urmărim. Totuşi, se pot prezenta şi la începutul unei U.Î, că avem timp suficient să ne pregătim materialele, care sunt ... ,,puţine".
ilienina66
 
Mesaje: 109
Membru din: 28 Noi 2007, 22:18

Mesajde mirela-barcan » 12 Ian 2008, 21:40

Exista documente oficiale, elaborate de M.Ed.C - denumirea de atunci - şi C.N.C., pe baza cărora se face proiectarea didactică. Pentru fiecare disciplină, în 2001-2002, au fost elaborate ghiduri metodologice pentru aplicarea programelor de ... (disciplina). Fiecare ghid are un capitol dedicat strict proiectării - "Metodologia aplicării curriculumului. Proiectarea demersului didactic". Temele din capitolul respectiv sunt:
1. Lectura personalizată a programelor şcolare
2. Planificarea calendaristică
3. Proiectarea unei unităţi de învăţare
4. Relaţia dintre lecţie şi unitatea de învăţare

Aceste ghiduri trebuie să existe în bibliotecile şcolare. Faceţi trimitere la ele atunci când cineva vine cu fel de fel de idei "buclucaşe" privind proiectarea didactică. Citez pentru cei care nu au acces acum la ghiduri: "În rubrica Obiective de referinţă se trec numerele obiectivelor de referinţă din programa şcolară"(Ghid metodologic pentru aplicarea programelor de limba şi literatura română - învăţământ primar şi gimnazial, pag. 22-23).
Avatar utilizator
mirela-barcan
 
Mesaje: 249
Membru din: 03 Ian 2005, 22:03

Re: obiective operationale in proiectari?

Mesajde 1551016182784 » 15 Oct 2013, 20:40

La noi e ceva si mai curios.O responsabila de comisie metodica ,,scolita,, mai dupa 90' incoace nu vrea sa vizeze planificarile decat daca ai obiectivele scrise detaliat ,ci nu cum se specifica in toate documentele ca obiectivele de ref. se trec in planificare numeric.Eu unul ,care predau la 4 clase simultan ,nu am respectat aceste dispozitii pretioase si nu mi-a vizat planificarea nici dumneaei, nici directorul,cu toate ca o am vizata de inspectorul de specialitate.Mi se pare straniu ,dar ce te mai mira in tara asta, ca dupa vreo37 ani de invatamant sa primesc lectii de la niste oameni care interpreteaza legea cum le convine.
1551016182784
 
Mesaje: 12
Membru din: 04 Aug 2007, 12:54


Înapoi la Programa scolara Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori