O noua sectiune - Formare continua

Anunturile administratorilor, regulament, sugestii, propuneri, intrebari despre functionarea site-ului

O noua sectiune - Formare continua

Mesajde vivi » 09 Apr 2005, 20:30

Buna ziua,

Pe didactic.ro a aparut o sectiune dedicata Formarii Continue unde utilizatorii inregistrati pot posta materiale (suporturi de curs, teste, prezentari, etc) ce pot fi comentate si dezbatute, notate si folosite drepte exemple, ca toate celelalte materiale de pe didactic.ro.

Va asteptam cu sugestii si pareri. In functie de interesul pentru aceasta sectiune, sugestiile si nevoile dumneavoastra, ea poate evolua si se poate modifica astfel incat sa va fie cat mai utila.

O zi cat mai buna va ureaza echipa didactic.ro
Vivi si Emil.
Octavian Costache
Avatar utilizator
vivi
 
Mesaje: 188
Membru din: 22 Oct 2003, 10:34

Nevoia de comunicare in domeniul formarii continue

Mesajde mirela-barcan » 10 Apr 2005, 15:06

Nu poate decat sa ma bucure aceasta initiativa a dumneavoastra, mai ales ca am pledat pentru asa ceva! Asteptam chiar infiintarea acestei sectiuni, mai ales ca fiecare dintre noi este constient de importanta propriei formari.
Chiar saptamana aceasta am participat la o instruire a responsabililor cu formarea continua, organizata de ISJ Galati. Pentru a nu stiu cata oara, am realizat ca in ceea ce priveste perfectionarea in cadrul furnizorilor de formare continua, lucrurile sunt destul de limpezi, in timp ce nelamuririle privind fisa postului responsabilului cu formarea, intocmirea portofoliului anual si formarea centrata pe scoala persistau de ani buni. In sfarsit, cineva a reusit sa faca lumina si in acest caz, si ma refer aici la inspectorul de specialitate, prima persoana din ISJ care ne-a solicitat adresele de mail pentru a putea comunica rapid si eficient, eliminand cu aceasta ocazie deplasarile inutile la sediu si pierderea de timp pretios pentru noi toti.
Celor interesati le voi pune la dispozitie o serie de materiale utile - cred eu - pentru eficientizarea activitatilor din cadrul comisiei metodice/colectivelor de catedra si a comisiei de formare continua.
Sunt sigura ca aceasta sectiune ne va ajuta sa ne limpezim unele probleme, sa ne imbogatim experienta cu ceea ce au aplicat colegi de-ai nostri in scolile lor si "a mers", ca va fi un mijloc eficient de a invata unii de la altii, mai ales ca am descoperit in aceasta comunitate (a site-ului)colegi de mare valoare, dornici de comunicare.
Si acum la lucru! Astept sa ne intalnim la sectiunea "formare continua", stimati colegi din cancelaria virtuala Didactic. ro!
Avatar utilizator
mirela-barcan
 
Mesaje: 249
Membru din: 03 Ian 2005, 22:03

Mesajde melania » 12 Apr 2005, 00:53

Oportun subiect de discutii ! Mai mult decat altii ,ca profesor,simti imperios nevoia sa te instruiesti continuu.Obsesia mea e ca tot nu putem tine pasul cu vremurile spre a-i putea educa si instrui pe elevii nostri potrivit cu realitatea in miscare.
In Brasov, ne scolim la Casa Corpului Didactic,sunt unele cursuri interesante.Multa lume dornica de formare continua,unii in cautarea "punctelor" primite in Fisa de evaluare a activitatii (operanta in cazul restrangerilor de activitate,de pilda,ultimul bau-bau :twisted: la moda... ) Raspund de formarea continua in scoala mea si tot ce-am cladit (hartii,informarea colegilor si comunicarea cu ei si cu institutii vizate,etc) a fost dupa cum m-a "taiat capul".Ar cam fi nevoie de mai multa rigoare si de o mai buna si directa colaborare cu inspectorul de specialitate care ,presupun,nu trebuie sa se ocupe doar de miscarea dosarelor pentru grade...
Asadar,sunt interesata de orice noutati ne poti trimite .Multumesc.
melania
 
Mesaje: 9
Membru din: 31 Mar 2005, 21:11


Înapoi la Despre site

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

cron