o intrebare simpla un raspuns important!!

o intrebare simpla un raspuns important!!

Mesajde 3lla18 » 02 Apr 2007, 19:18

am si eu o intrebare si va rog mult sa-mi raspundeti! :!: !cat de importanta este energia electrica pt voi si cum o putem economisi?? :?: ?am mare nevoie de parerile voastrea pls.. :)
3lla18
 
Mesaje: 4
Membru din: 01 Apr 2007, 21:32

Mesajde iace » 03 Apr 2007, 18:42

Intrebarea ta mi-a adus aminte de un videoclip simpatic recent aparut, care preia melodia formatiei Pink Floyd cu celebrul refren "We don't need no education..." si in care un grup de pusti fac educatie exact din punctul asta de vedere. Schimbarea becurilor clasice cu cele economice, inchiderea televizorului atunci cand nu te uiti la el si multe altele sunt ideile din videoclip. Alegerea electrocasnicelor care au clasa de energie A si A+. Cred ca s-ar putea scrie pagini intregi despre cum se poate economisi energia electrica.
Cat de importanta este ea pentru viata de zi cu zi? Gandeste-te altfel! Ce ar fi daca nu ar exista?
Avatar utilizator
iace
 
Mesaje: 1009
Membru din: 18 Sep 2004, 15:16
Localitate: Suceava

Mesajde madalinutza » 04 Apr 2007, 21:34

Pentru mine energia electrica este foarte importanta deoarece fara ea nu imi pot desfasura nicio activitate!am nevoie de ea cand intru in casa; fie ca aprind lumina fie ca folosesc soneria, pentru a discuta cu ceilalti(pt a-mi incarca telefonul mobil) pentru a folosi orice obiect electric sau electrocasnic,orice! ea este de fapt sursa tuturor activ omului desi noi nu ne dam seama de importanta ei...energie electrica se afla practic in orice...Daca ea n-ar fi omenirea nu ar fi putut niciodata evolua...cu totii o stim dar putini stim sa o economisim.Personal mi-e greu sa o economisesc deoarece in aproape orice activitate de-a mea se impune folosirea ei..dar incerc sa o folosesc doar atunci cand am nevoie stricta de ea...de ex nu tin tv deschis daca nu ma uit la el..sau nici pc-ul si niciodata nu uit luminile aprinse;))e un inceput....daca toti ar face asa poate am putea sa economisim ...dar mai stiu ca in curand se va face o mare economie de 20% pe plan mondial cand se vor elimina becurile incandescente si se vor introduce cele din tuburi fluorescente...care consuma mult mai putin...si asa se va realiza o mare econimie de energie electrica...
madalinutza
 
Mesaje: 2
Membru din: 04 Apr 2007, 21:19


Înapoi la Fizică

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator