O intrebare pentru profesorii de romana

Re: O intrebare pentru profesorii de romana

Mesajde maiapavelescu » 10 Oct 2010, 06:16

Bună dimineata,

Din experienţa mea, îţi spun că nu te poţi baza prea mult pe munca lor de acasă. Lucrează tu mai mult, pune-i să înveţe efectiv la clasă, pune-i să se asculte între ei , ptr că asta le place şi ce le place îi motivează. Testele le creezi în funcţie de clasă şi de ce ai predat tu. Poţi să-mi trimiţi un test ca să-mi dau seama de stilul tău.
Atenţie! Profesorii începători au aşteptări foarte mari! Fii realistă!

Succes!
maiapavelescu
 
Mesaje: 85
Membru din: 02 Iul 2007, 09:44

Re: O intrebare pentru profesorii de romana

Mesajde onutza1788 » 11 Oct 2010, 15:29

Buna ziua!

Multumesc mult pentru sfaturi! Ce-i drept, am avut niste asteptari cam mari...dar raman la aprecierea mea k sunt destul de slabuti...Lucrez cu maximum 2 elevi...Majoritatea abia stiu sa scriu...sau nu stiu deloc...cred ca sunt eu putin speriata deoarece sunt la inceput...Tot raul e spre bine!:)

O zi placuta!
onutza1788
 
Mesaje: 4
Membru din: 16 Noi 2009, 00:40

Re: O intrebare pentru profesorii de romana

Mesajde suchardine » 10 Noi 2010, 22:49

Raspuns pentru mikicoman!

E adevarat ca nuvela se studiaza la clasele a VI-a, a VII-a si a VIII-a. Dumneavoastra insa trebuie sa le predati elevilor trasaturile genului, ale speciei, caracteristicile si sa-i invatati sa incadreze ORICE nuvela in genul si specia respectiva. Elevul isi va alege singur nuvela dintre cele trei studiate. Insa dupa noua structura, nu se mai merge pe argumentarea integrala ci doar pe fragmente din nuvele, schite, comedii iar elevul trebuie sa demonstreze in 15-20 de randuri apartenenta la gen si la specie.
Sper ca m-am facut bine inteleasa! Daca nu, voi reveni cu exemplificari. 8)
suchardine
 
Mesaje: 9
Membru din: 07 Ian 2008, 20:26

Re: O intrebare pentru profesorii de romana

Mesajde valimatiuta » 13 Dec 2010, 00:55

Nu e bine sa ne grabim in a eticheta elevii, dupa considerente la prima vedere.
onutza1788 scrie:au fost lasati sa treaca prin scoala ca gasca prin apa

La inceput de drum chiar nu ai cum sa stii acest lucru. Poate s-a lucrat, dar capacitatile intelectuale native atat i-a ajutat. Sunt si generatii care "nu dau mult". Nu vreau sa vin cu sustineri de acest fel, dar subliniez ca e foarte important sa ne cunoastem elevii din toate punctele de vedere: capacitati (in primul rand), achizitii, aptitudini, temperament, relationare in grupul de prieteni, cunoscuti, cu cei mari - comportament social, familie, starea de sanatate etc.
Bine-ar fi ca fiecare subiect al muncii noastre "sa dea tot cat poate" - cu ajutorul neconditionat al nostru :!:
Avatar utilizator
valimatiuta
 
Mesaje: 2535
Membru din: 15 Mar 2007, 15:19
Localitate: Bihor

Re: O intrebare pentru profesorii de romana

Mesajde nicoleta12 » 13 Dec 2010, 17:21

Eu nu sunt la inceput de drum si imi dau seama cand niste copii au trecut ca gasca prin apa.Am si eu o clasa la fel.Imi bat capul degeaba cu ei.Vin mereu cu temele nefacute, nu sunt atenti in clasa,nu-i tenteaza nici macar jocurile didactice.Nu au fost obisnuiti sa stea in banca in timpul orei, ies din banci, se plimba de la unul la altul.Imi pare rau ca o spun ,dar aici e vina invatatorului,care ii punea sa ii spele masina, sa adune iarba pentru iepuri si multe altele.
Cum sa fac eu performanta cu niste elevii care nu stiu sa-si scrie numele?
nicoleta12
 
Mesaje: 35
Membru din: 26 Ian 2005, 17:19

Re: O intrebare pentru profesorii de romana

Mesajde sportiv » 13 Dec 2010, 19:01

Nicoleta,
Chiar si ,,acuzatiile” de pe forum trebuie agumentate (probate)! Nu stiu ce specialitate aveti dar, mai ales ca nu sunteti la inceput de munca in invatamant,nu puteti concluziona doar in dreptul invatatorilor! Nu ca le-as tine partea dar:
-unii elevi (5-6%) au promovat din motive de mentinere a unor clase in scoala si implicit a unor posturi si catedre;
-cu anumiti elevi nu se poate lucra in sistem deoarece sunt cu CES sever,dar nimeni nu vrea asa ceva;
-Credeti ca nu aveti nicio vina vis-a-vis de teme neefectuate?
-De ce nu sunt atenti-(oare numai a lor este vina)?
(Cat despre masina invatatorului ,nu cred ca o spala in fiecare ora,nu punea decat unul sau doi dintre copii :D ,(acestia vor deveni foarte buni muncitori in spalatorii auto),altii care adunau iarba,vor fi buni agricultori! Iata ce nu stia ,,baselu” cand afirma ca nu mai sunt meseriasi!
P.S. Lasand gluma la o parte,nu faceti acuzatii nefondate si analizati-va si contributia dumneavoastra la clasa!
Sarbatori cu bine!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: O intrebare pentru profesorii de romana

Mesajde valimatiuta » 13 Dec 2010, 19:07

Da, e un caz aparte cel pe care-l redai, colega, despre care stiindu-se ... conducerea scolii trebuia sa ia masuri radicale. Nici nu ma gandesc a fi discutabil un asemenea "fenomen"! Eu cred ca facem util schimb de experienta punand probleme serioase, de ajutor - cat de mic ar fi el - pentru cazuri particulare sau generale din colectivele noastre de elevi.
Nu putem nega existenta unor comportamente deviante, atitudini negative fata de invatatura a unor elevi (sunt sigura ca se afla peste tot), dar o reusita in asemenea situatii, o metoda care a prins - ar fi extraordinar de aflat, de diseminat si in locatia noastra virtuala :!:
Dar va mai spun inca ceva, dragii mei: si noi trebuie sa fim foarte atenti cand scriem, chiar aici pe forum, de exemplu. Aici pot intra si elevi, despre care noi discutam si o greseala de ortografie, un "i" in plus sau in minus, nu ar avantaja pozitia noastra de dascali.
Avatar utilizator
valimatiuta
 
Mesaje: 2535
Membru din: 15 Mar 2007, 15:19
Localitate: Bihor

Re: O intrebare pentru profesorii de romana

Mesajde nicoleta12 » 13 Dec 2010, 20:09

Din fericire pentru mine stiu despre ce vorbesc.Nu sunt doar eu cea nemultumita de ei, toti profesorii , indiferent de specialitate au aceeasi parere.Nu sunt copii cu CES.Nu va grabiti , dvs, sa trageti concluzii.
Eu sa fiu de vina ca nu-si fac ei temele? Pai stiti dvs ca eu rezolva oral tema pentru acasa?Ce le ramane de facut? Sa o scrie.
Eu sa fiu de vina ca nu sunt atenti? De ce ma rog?
Ce ati raspunde dumneavoastra unui parinte, care vine la scoala, afla de situatie copilului si iti spune verde in fata ca nu-i nimic ca nu invata, ca are tractor si pamant.Ce ati face?
Dar eu trebuie sa fac performanta, nu?
nicoleta12
 
Mesaje: 35
Membru din: 26 Ian 2005, 17:19

Re: O intrebare pentru profesorii de romana

Mesajde nicoleta12 » 13 Dec 2010, 20:37

Imi asum greseala din mesajul trimis.Elevi, in loc de elevii.Din neatentie,mai ales ca pitica ma pistona s-o las pe ea la computer.
nicoleta12
 
Mesaje: 35
Membru din: 26 Ian 2005, 17:19

Re: O intrebare pentru profesorii de romana

Mesajde sportiv » 13 Dec 2010, 21:02

Nicoleta,
Nu acuz pe nimeni,chiar sunt suparat pe acuzatiile pe care le aduceti invatatorului!(Toate seriile acestui invatator acuzat sunt la fel?)
De unde stiti ca nu sunt cu ces,atat timp cat n-au trecut printr-o comisie,desigur la propunerea scolii,daca chiar nu aveti ce face cu acesti copii?
Sa stiti ca eu cunosc foarte bine problematica CES,am lucrat in doua serii,am si acum 2 nediagnosticati,dar prin comparatie imi dau serama!
Sigur ca toti profesorii sunt nemultumiti daca procedeaza la fel ca dumneavoastra!,, Lasa-i in pace ca nu ai ce face cu ei!” Decat sa constatati ca nu-si fac temele,mai bine lucrati cu ei in clasa doar temele!Este un pas inainte! Pai,cine mai e cu dumneavoastra in clasa cand elevii nu sunt atenti,pe cine sa dati vina? :oops:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: O intrebare pentru profesorii de romana

Mesajde nandry » 13 Dec 2010, 21:21

"draga "d-na sau d-soara profesoara
daca nu ai ce face la ore cu o clasa de elevi(buni sau mai putin buni)lasa-te de invatamant ......oricum sa vb de rau un coleg nu-ti ajuta la nimic,nu-ti face cinste,nu-ti rezolva problema............dupa cum am observat in 2009 ai dat definitivatul ....... e greu sa lucrezi cu copiii si mai ales cu cei care iti pun probleme la clasa ..dar asta-i meseria de educator/invatator /profesor.........stiu ca profesorii au multe pretentii de la elevi, dar daca ne-am uita fiecare in "gradina noastra"si "ne-am plivi gradina de buruieni" altfel ar fi invatamantul romanesc,mai mult daca am avea respect pt munca celor de langa noi......NE-AR RESPECTA SI GUVERNANTII!!!!succes in activitate si va doresc sa-i invatati d-voastra pe acei elevi carte, daca invatatorul nu i-a invatat nimic!!!
nandry
 
Mesaje: 53
Membru din: 23 Oct 2009, 20:55

Re: O intrebare pentru profesorii de romana

Mesajde nicoleta12 » 13 Dec 2010, 22:19

Draga "Nandry" ma bucur ca mi-ai studiat CV-ul.Am dat definitivatul in 2006.Multumesc.

In rest e strict problema voastra ce credeti sau nu despre mine.Eu stiu ce stiu.
nicoleta12
 
Mesaje: 35
Membru din: 26 Ian 2005, 17:19

Re: O intrebare pentru profesorii de romana

Mesajde nicoleta12 » 13 Dec 2010, 22:29

Si e normal sa comentati ,daca ambii sunteti invatatori.Nu v-am atacat personal.Nu inteleg de unde atata dorinta de a-mi arata mie ca de fapt eu gresesc si ca "bietul"invatator a facut totul perfect.
Sa va spun ca parintii au venit cu jalba in protap la director sa-l schimbe?Si ca a promis ca se va ocupa de copii.Nu cunoasteti situatia.Nu va puteti pronunta.
nicoleta12
 
Mesaje: 35
Membru din: 26 Ian 2005, 17:19

Re: O intrebare pentru profesorii de romana

Mesajde nandry » 13 Dec 2010, 22:32

problema noastra e ca aici pe forum ne ajutam cu informatii ,fise ,planificari si nu cu vorbe grele(rele,barfe sau cum vrei sa le spui)......in rest dupa cum respectii pe altii sa ai si tu parte" !!!! sanatate si succese!!!
nandry
 
Mesaje: 53
Membru din: 23 Oct 2009, 20:55

Re: O intrebare pentru profesorii de romana

Mesajde sportiv » 13 Dec 2010, 22:47

Cu profesori ca dumitale ,niciodata nu avem ce discuta!Incercati sa continuati cat de cat munca inceputa de invatatori, (chiar daca incercati sa ne subestimati),corectand cate un caiet pe saptamana macar in clasele aV-a ,a VI-a, incercati sa cunoasteti copiii,sa nu-i intimidati de la inceput cu note de 3,4,5-pentru a va arata superioritatea! Si,chiar de nu va cunosc personal, aplecati din cand in cand urechea la ce spun parintii vis-a-vis de activitatea scolii in care lucrati!Nimeni nu-i de neinlocuit!Nimeni nu este perfect!
Sa aveti rezultate bune va doresc,aceasta fiind ultima mea interventie (fata de postarile dumneavoastra)!
Sarbatori cu bine!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Limba şi literatura română

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Bing [Bot] şi 6 vizitatori