Noutăţi de la Congresul Învăţătorilor - Constanţa

Discutii legate de invatamantul romanesc, cum este acum si cum ar trebui sa fie.

Re: Noutăţi de la Congresul Învăţătorilor - Constanţa

Mesajde sportiv » 03 Sep 2010, 13:12

Dumnezeu sa-l odihneasca pe Romel cu care am impartit acelasi ,,dormitor” de la Liceul pedagogic,uneori aceeasi bucata de paine (cea in plus,desigur!)
P.S.Serios,ca nu ,,mai ” :D am nimic impotriva nimanui (domnule inspector :?: )!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3123
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Noutăţi de la Congresul Învăţătorilor - Constanţa

Mesajde sfetnicul » 03 Sep 2010, 13:52

Aşa cum a facut şi cu alte ocazii, echipa INTUITEXT a fost prezentă la Congresul Învăţătorilor şi a prezentat o parte dintre produsele proprii.

Spre ruşinea noastră, a organizatorilor, şi din motive ce au ţinut de oboseala participanţilor + căldura din sală + tentaţia mării + altele, nu le-am putut oferi atât timp la dispoziţie cât ar fi trebuit sau ar fi meritat. Cu toate acestea, INTUITEXT a oferit gratuit, prin tombolă numeroase CD-uri cu softul educaţional "Geografia României" pentru clasa a IV-a, câştigătorii fiind surprinşi şi bucuroşi.

Mulţumesc domnului Emil Onea pentru că mi-a atras atenţia asupra acestui aspect, pe care îl neglijasem, şi sunt convins că, prin acest topic, ne-am adus şi noi contribuţia la realizarea scopului pentru care a fost creat didactic.ro. Rog sa fiu iertat daca unele dintre cele spuse mai sus au sunat a laudă.

De altfel, mă aşteptam ca dintre participanţi să existe şi persoane care să sublinieze aspectele neplăcute ale acestei manifestări, care au fost, şi pe care nu le-am negat.
Personal însă, prefer ca, vorba românului, "cele rele să se spele, cele bune să se-adune!"
* * *
Invatatorul trebuie sa fie sfetnicul Mariei Sale Elevul.
Avatar utilizator
sfetnicul
 
Mesaje: 480
Membru din: 12 Mar 2005, 18:25
Localitate: Bacau, Romania

Re: Noutăţi de la Congresul Învăţătorilor - Constanţa

Mesajde petronela_slavu » 03 Sep 2010, 14:15

În grabă mare, vă las două linkuri, de pe pagina mea, de pe un site literar:

http://agonia.ro/index.php/article/13952171/
http://agonia.ro/index.php/article/13952280/

Vă salut pe toţi şi mă bucur că am avut ocazia să particip la acest congres.
petronela_slavu
 
Mesaje: 93
Membru din: 03 Ian 2009, 01:14
Localitate: Valea Jiului

Re: Noutăţi de la Congresul Învăţătorilor - Constanţa

Mesajde felixmunteanu » 03 Sep 2010, 15:31

Ei, Vali, ai postat tu in graba, dar de scris ai scris, nu gluma! Ai facut o prezentare foarte detaliata pentru care te felicit si iti multumesc!

pentru dna Mariana Marin:
Iti multumesc din suflet pentru frumoasele tale cuvinte care, rostite de tine, ma onoreaza. Imi pare rau ca, de data aceasta, nu ne-am intalnit sa te pot imbratisa ca anul trecut, dar ... vremea e inainte.

Pe Romel nu l-am uitat. Nu l-am uitat nici pe 10 august, cand ar fi fost ziua lui, nu-l vom uita nici in 17, cand se va implini anul (parc-a fost ieri), si ... nu-l vom uita niciodata pentru ca l-am iubit si ne-a iubit. (Chiar ma gandeam in zilele congresului cat ar fi fost de fericit anul trecut daca acesta s-ar fi tinut la Piatra Neamt, asa cum a fost stabilit initial, si nu mutat in scop electoral la Bucuresti (sper sa gresesc!). Ar fi participat si el pentru ca dorea enorm acest lucru si, poate, ar fi plecat mai impacat dintre noi. Dumnezeu sa-l odihneasca!)
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29

Re: Noutăţi de la Congresul Învăţătorilor - Constanţa

Mesajde petronela_slavu » 03 Sep 2010, 15:52

Felicia, încă sunt supărată pe telefonul tău mobil, care şi-a găsit să "moară", chiar când doamna Mariana Marin vorbea atât de frumos despre tine. Voiam să-l pun pe difuzor, să auzi ce spune şi, eventual, să le transmiţi şi tu ceva celor aflaţi în sală. N-a fost să fie... Dar, la anul, nu te mai las să lipseşti de la congres! :)
(Credeam că am mai postat o dată acest răspuns, dar nu apare. Dacă o fi să apară acuma de două ori, îmi cer scuze.)
petronela_slavu
 
Mesaje: 93
Membru din: 03 Ian 2009, 01:14
Localitate: Valea Jiului

Re: Noutăţi de la Congresul Învăţătorilor - Constanţa

Mesajde claudiaiv » 03 Sep 2010, 16:07

Felicitari delegatiei din M oldova! Au dat dovada ca sunt ROMANI adevarati: stiu si sa munceasca si sa se distreze!! :)
claudiaiv
 
Mesaje: 29
Membru din: 21 Sep 2009, 07:26

Re: Noutăţi de la Congresul Învăţătorilor - Constanţa

Mesajde marmar » 03 Sep 2010, 19:51

:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D UAU!!!!!!!!!!
Avatar utilizator
marmar
 
Mesaje: 165
Membru din: 04 Ian 2007, 11:16
Localitate: or. Chişinău, Republica Moldova

Re: Noutăţi de la Congresul Învăţătorilor - Constanţa

Mesajde marmar » 03 Sep 2010, 19:54

AICI ALOCUTIUNEA DOMNULUI MINISTRU LEONID BUJOR LA CONGRESUL CADRELOR DIDACTICE
http://www.edu.md/?lng=ro&MenuItem=8&Article=1148
Avatar utilizator
marmar
 
Mesaje: 165
Membru din: 04 Ian 2007, 11:16
Localitate: or. Chişinău, Republica Moldova

Re: Noutăţi de la Congresul Învăţătorilor - Constanţa

Mesajde sportiv » 03 Sep 2010, 20:01

claudiaiv,
De ce trebuia sa vina la congres-in afara de faptul ca sunt romani (scuze ca am scris cu litere mici) nu puteau sa se distreze si la Chisinau?
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3123
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Noutăţi de la Congresul Învăţătorilor - Constanţa

Mesajde adam » 03 Sep 2010, 20:11

" sportivule" suna a discriminare!
va asigur ca la acest congres sotia si sora domnului Romel au fost alaturi de dumneavoastra cu sufletul. am aflat de la doamna Mioara ca inainte de congres, domnul Dolha a ajuns la Piatra Neamt cu diferite probleme dar si-a facut timp sa ii inmaneze personal o placheta memoriala dedicata MARELUI NOSTRU PRIETEN, Romel Barjoveanu.
Frumos gest!
adam
 
Mesaje: 158
Membru din: 15 Feb 2006, 19:33


Re: Noutăţi de la Congresul Învăţătorilor - Constanţa

Mesajde sportiv » 03 Sep 2010, 21:35

adam,
Explicati,va rog, unde ar fi discriminarea!(atentie la cuvinte)!
Cititi forumul si exprimarea gandurilor faceti-o in concordanta cu cele scrise!
Despre Romel mi-am exprimat gandurile ceva mai sus,dar si inainte si revin:Dumnezeu sa-l ierte!Eu am fost una dintre persoanele care l-a cunoscut foarte bine!
Nu el facea obiectul discutiei-daca am inteles bine titlul saitului!
Doar de bine!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3123
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Noutăţi de la Congresul Învăţătorilor - Constanţa

Mesajde felixmunteanu » 03 Sep 2010, 21:46

Discriminarea se refera la fratii moldoveni. Adica de ce sa nu fi venit la congres? Oamenii astia lupta sa tina vie flacara limbii romane. Ca politicul dicteaza altfel, nu e vina lor, dar sa-i spui unui om care vine cu ganduri bune, ca prieten, ca putea sa se distreze si la Chisinau, e mai mult decat o discriminare, nu va suparati! (Nu stiu cat de greu le-a fost anul acesta la granita, dar anul trecut i-am admirat pentru "lupta" cu birocratia care i-a determinat sa faca un mare ocol, pierzand timp si obosind, pentru a veni la intalnire. Si nu s-au dat batuti. Cinste lor!)
Am citit mesajul dumneavoastra de mai multe ori si nu-mi venea sa cred ca un sportiv a putut scrie asa ceva.
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29

Re: Noutăţi de la Congresul Învăţătorilor - Constanţa

Mesajde adam » 03 Sep 2010, 21:48

:idea: stiu ca l-ati cunoscut foarte bine!!!chiar de la dansul!
nu eu am deschis didcutia despre domul Barjoveanu! dar m-am simtit obligata sa raspund colegilor .
:roll: am spus ca suna a discriminare si nu am acuzat neaparat.A fost mai mult in spirit de gluma.Nu mi-o luati in nume de rau :!:
cu drag,
Diana Adam
adam
 
Mesaje: 158
Membru din: 15 Feb 2006, 19:33

Re: Noutăţi de la Congresul Învăţătorilor - Constanţa

Mesajde adam » 03 Sep 2010, 21:48

scz pentru greseala
adam
 
Mesaje: 158
Membru din: 15 Feb 2006, 19:33

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Scoala in Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori