Noutăţi de la Congresul Învăţătorilor - Constanţa

Discutii legate de invatamantul romanesc, cum este acum si cum ar trebui sa fie.

Re: Noutăţi de la Congresul Învăţătorilor - Constanţa

Mesajde adam » 03 Sep 2010, 21:49

adam scrie:scz pentru greseala
" discutia"
adam
 
Mesaje: 158
Membru din: 15 Feb 2006, 19:33

Re: Noutăţi de la Congresul Învăţătorilor - Constanţa

Mesajde sportiv » 03 Sep 2010, 22:23

felixmunteanu,
Nu am nici cea mai mica intentie de a intra in polemica!Care frati? Noi asa credem,ei nu!Nu m-a suparat faptul ca au venit la congres,nici n-avea de ce sa ma supere, atata timp cat nu ma intereseaza aceasta, dar daca cititi saitul,o sa intelegeti ca m-am exprimat exact pe ceea ce s-a scris!
E si limba lor mai bine zis doar a unora dintre ei,asa ca fac ce cred ca e mai bine pentru ei,nu trebuie sa le dam noi sfaturi,pentru ca oricum nu le-ar baga in seama!Intotdeauna doar POLITICUL va dicta,oriunde! :oops: (chestia cu distratul era un raspuns ,,de bine" pentru cineva de pe sait!)Cinste lor, daca vreti dumneavoastra,ma pun de acord! :oops:
Cititi totul din urma,inca de la ,,inceputuri'' si mai discutam!
Scuze daca am fost altfeldecat de obicei!Mi-e ciuda ca nu vom scapa de oportunisti,ca sa nu le spun altfel! Nu este cazul dumneavoastra!
Numai bine si multe realizari in noul an scolar!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3123
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Noutăţi de la Congresul Învăţătorilor - Constanţa

Mesajde stanuta_grigorica » 04 Sep 2010, 09:09

Cogresul Invatatorilor din Romania si a invatatorilor romani de peste hotare a reunit oameni de calitate , tot ce se poate sa fi fost si oportunisti, dar unde nu sunt?
Ideea e ca acolo au muncit neobosit niste oameni, colegi de-ai nostri, oameni care si-au pus sperantele in rezolvarea problemelor noastre. In fata oamenilor politici prezenti la discutii au fost puse aproape toate problemele,s-a discutat despre manualele scolare, efectivul de elevi la clasa,cursuri de formare platite, salarii si lipsa cretei! Sunt mandra de colegii mei care au prezentat punctual si fara ocolisuri greutatile si implinirile noastre, care au punctat ca valoarea la care ne raportam noi ca dascali este copilul si ca de multe ori suntem santajati emotional datorita acestui lucru.Ce vor face politicienii nostri cu aceste semnale venite din interior? Ei, asta ramane un mister! :oops:
Fratii moldoveni ne-au dat o lectie si anul acesta! Nu vorbesc de patriotism, de realizari (care nu sunt de neglijat!),de faptul ca au venit insotiti de ministrul lor (oare ministrul nostru ne-ar insoti intr-o situatie similara?) vorbesc de colegialitate, prietenie, deschidere spre comunicare, dorinta de implicare si, de ce nu, bucuria cu care au stiut sa petreaca alaturi de noi aceste zile!
Daca ar trebui sa facem suma plusurilor si minusurilor :P sigur iesim pe plus!
Felicitari domnule Dolha pentru ca ati reusit sa ne faceti partasi la acest eveniment!
stanuta_grigorica
 
Mesaje: 1095
Membru din: 06 Noi 2004, 21:55

Re: Noutăţi de la Congresul Învăţătorilor - Constanţa

Mesajde mia2006 » 04 Sep 2010, 09:20

sportiv scrie:claudiaiv,
De ce trebuia sa vina la congres - in afara de faptul ca sunt romani (scuze ca am scris cu litere mici) nu puteau sa se distreze si la Chisinau?


Se pare că moldovenii noştri de peste Prut stăpânesc mai bine limba română decât unii din Bacău.

De altfel, dl Roşet nu a înţeles că e bine să vii cu argumente într-o discuţie în contradictoriu. Îi explicasem mai sus cât de importantă a fost venirea delegaţiei din Moldova la acest congres. Dânsul, ca un sportiv care nu face sport ci doar îl priveşte, comentează răutăcios de pe margine.

Vă rog să mă iertaţi, domnule Gheorghe Roşeţ, dar între a fi suporter care huiduie şi a fi sportiv care luptă în teren, cei care au participat la Congres au ales ultima variantă.

Şi, ca să vă raspund la întrebare, moldovenii de peste Prut au venit să lucreze şi să se distreze alături de noi pentru că simt autentic româneşte.
mia2006
 
Mesaje: 1
Membru din: 29 Dec 2005, 23:16

Re: Noutăţi de la Congresul Învăţătorilor - Constanţa

Mesajde felixmunteanu » 04 Sep 2010, 11:07

Si care-i greseala, dna Mia?
Verbul a trebui e impersonal, deci nu-si schimba forma dupa persoana.
Eu trebuia sa vin.
Tu trebuia sa vii.
El trebuia sa vina.
Noi trebuia sa venim.
Voi trebuia sa veniti.
Ei trebuia/trebuiau sa vina (DOOM 2005 accepta ambele forme, pe vremuri era numai prima).
Stiu ca se folosesc in vorbire si formele "ei trebuiesc" sau "trebuieste", dar nu sunt corecte.

De asemenea ,stiu ca sunt off topic cu aceasta interventie. Scuze!
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29

Re: Noutăţi de la Congresul Învăţătorilor - Constanţa

Mesajde mizil » 04 Sep 2010, 17:59

Oamenii, nu Congresul, oamenii mai presus de orice. Şi oamenii, colegii, au fost admirabili din punctul meu de vedere. Şi când au fost dezbateri importante şi la distracţie. Adevărul a fost printre noi şi a fost spus politicienilor apăsat dar decent.
Deşi prima zi a fost pentru mine un calvar din cauza unor erori de cazare, cu urmări asupra sănătăţii mele, am trecut peste doar graţie colegilor, temelor abordate şi mai ales manierei deschise, directe, constructive.
Politicienii, chiar dacă au fost prezenţi, nu au fost cruţaţi (nici nu merită!). Am cunoscut colegi cu care m-am simţit "acasă", în frumoasa lume a dascălilor, aşa cum ştiam că încă mai există, dar care devine pe zi ce trece o Utopia...Dl. Dolha este este unul dintre aceşti colegi: echilibrat, perseverent, responsabil, dăruit cauzei. Visează şi luptă. Istoria unei fotografii în care d-na Ecaterina Andronescu, dl. Marga şi dl. Crin Antonescu privesc la dl Dolha spune totul.
Dragi colegi, eu sunt îndrăgostit de cuvântul "echipă" şi de aceea mi-au plăcut cel mai mult delegaţiile Republicii Moldova şi a Ialomiţei.
A fost pentru mine o mare bucurie, plăcere să-i întâlnesc pe basarabeni (pentru prima oară), să comunic cu ei, să ieşim la plajă (în număr mai mic), să stabilim planuri. Am admirat unitatea delegaţiei, efortul depus pentru a se prezenta la cote înalte în cadrul oficial dar şi dezinhibarea cu care se comportau la reuniunile dansante. Îi felicit şi sunt convins că am cunoscut colegi superbi cu care voi colabora "dolce et utile". Mulţumesc Marianei pentru admirabila revistă "Învăţătorul modern". Încerc deja să o fac cunoscută aici. Să ne vedem cu bine la anul!

Vă invit, dacă aveţi timp, să vizitaţi http://www.romeojulietalamizil.ro
Colegul din Prahova,
prof. Laurenţiu Bădicioiu
mizil
 
Mesaje: 5
Membru din: 04 Apr 2006, 22:17

Re: Noutăţi de la Congresul Învăţătorilor - Constanţa

Mesajde sportiv » 04 Sep 2010, 20:15

mezel (amestecatura)?,
-care sunt argumentele tale-scuze ca nu spun dv.,vis-a-vid de ,,oameni de calitate''?este parerea dv,de care nu suntem obligati a tine cont :P
-de ce punctul dv de vedere ar trebui sa fie si al meu?
-organizarea poate fi cu greseli inerente,dar nu asta conteaza!
_ chiar crezi :P ca pot intelege ca politicienii nu au fost crutati? :P
-sigur,dl Dolha a fost ,,regina balului" - sigur visator,ca si merita asta!(Cati sindicalisti au mai fost,in contrapartida cu politicieni?)Dar pe asta s-o lasam!
-ca a ti fost acolo,sigur,vorbim de pe pozitii diferite! :oops:(nu cele cu vulpea si strugurii);
-aveti grija ce ,,iubiti" :P (apropo de schipa ,nu altceva!);
-acolo cu delegatiile republicii Moldova si ,,a'' este de analizat!-graba,spun eu!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3123
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Noutăţi de la Congresul Învăţătorilor - Constanţa

Mesajde sportiv » 04 Sep 2010, 20:39

mia 2006,
Cred ca numarul ,,din coada" nu este anul nasterii-ci anul ,,intrarii''! :D
Haideti s-o luam metodic:
-daca urmaresti forumul,sunt cel care, de regula, cer argumente ca sa nu le spun ,,probe'';
-nu ai explicat cat si de ce a fost importanta venirea celor din Moldova,ai spus doar ca este importanta venire lor,si eu pot fi de acord ori nu;
-de ce tragi concluzii fara sa ma cunosti? De unde stii ca nu fac sport? (Ca sa stii sunt intr-adevar ,,fost " sportiv de performanta,ramas doar invatator,dar asta nu are nimic in comun cu ce scriem pe forum!(Recunosc faptul ca acum sunt supraponderal,dar asta nu mai intereseaza nici macar pe prietenii mei :D )
P.S Lasati-o mai moale cu simtirea romaneasca! :P :oops:(Poti urmari topicul,lucru pe care ti-l recomand)
Va doresc toate cele bune!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3123
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

O veste trista

Mesajde sfetnicul » 04 Sep 2010, 20:56

O veste tristă am primit de la colegii ialomiţeni, şi, fiindcă are legătură cu acest topic dar şi cu efemeritatea noastră ca oameni, o redau mai jos.

Asociaţia Învăţătorilor Ialomiţeni este învăluită de durere şi lacrimi. Colega noastră, MIRELA ALEXANDRESCU (47 de ani), profesor la Şcoala Nr. 2 Ţăndărei, s-a ridicat la cer lăsând în urma sa inimi împietrite. Destinul a smuls-o dintre noi în cele mai frumoase clipe ale vieţii. Petrecuse la Congres alături de dascălii ţării momente minunate, pe care ni le povestea cu mândrie şi de două zile fusese numită director la şcoala unde a învăţat ca elevă şi apoi a profesat timp de 28 de ani, ca dascăl.
Cuvintele par neputincioase pentru a descrie viaţa profesională şi personală a colegei noastre MIRELA ALEXANDRESCU. OM cu calităţi deosebite, care a ştiut să se facă respectată şi iubită de toţi cei din jur, perfectionistă şi mereu preocupată de a învaţa pe ceilalţi din experienţa sa, sensibilă şi blândă dar fermă în luarea deciziilor importante, mamă grijulie, MIRELA ALEXANDRESCU rămâne pentru toţi cei care au cunoscut-o şi iubit –o, un exemplu.
Fie ca Bunul Dumnezeu să aşeze sufletul Doamnei Profesor MIRELA ALEXANDRESCU în rândul drepţilor Săi!
Sincere condoleanţe familie îndurerate!

ASOCIAŢIA ÎNVĂŢĂTORILOR IALOMIŢENI


Din câte am înţeles de la dna Victoriana Gălbenuş, preşedinta AII, Mirela Alexandrescu a decedat în urma unui accident de maşină.
O fotografie de la Congres, pentru cei care au cunoscut-o.
Fişiere ataşate
6.jpg
Mirela Alexandrescu intr-un grup de participanti la Congres
* * *
Invatatorul trebuie sa fie sfetnicul Mariei Sale Elevul.
Avatar utilizator
sfetnicul
 
Mesaje: 480
Membru din: 12 Mar 2005, 18:25
Localitate: Bacau, Romania

Re: Noutăţi de la Congresul Învăţătorilor - Constanţa

Mesajde sportiv » 04 Sep 2010, 21:13

Vesti triste,de care sa avem parte foarte rar!Dumnezeu sa aseze sufletele lor,acolo unde dreptii se odihnesc!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3123
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Noutăţi de la Congresul Învăţătorilor - Constanţa

Mesajde petronela_slavu » 04 Sep 2010, 21:24

Trist, foarte trist!
Dumnezeu să o odihnească, iar familiei şi apropiaţilor dumneaei să le de putere să treacă peste această lovitură a vieţii!
petronela_slavu
 
Mesaje: 93
Membru din: 03 Ian 2009, 01:14
Localitate: Valea Jiului

Re: Noutăţi de la Congresul Învăţătorilor - Constanţa

Mesajde valimatiuta » 04 Sep 2010, 22:32

CE LOVITURA!
Condoleante familiei, apropiatilor!
Odihna vesnica pentru un apostol al neamului nostru!
Avatar utilizator
valimatiuta
 
Mesaje: 2535
Membru din: 15 Mar 2007, 15:19
Localitate: Bihor

Re: Noutăţi de la Congresul Învăţătorilor - Constanţa

Mesajde adam » 05 Sep 2010, 15:38

O, Doamne! Sincere Condoleante familiei indurerate!
adam
 
Mesaje: 158
Membru din: 15 Feb 2006, 19:33

Re: Noutăţi de la Congresul Învăţătorilor - Constanţa

Mesajde stanuta_grigorica » 05 Sep 2010, 19:38

Condoleante familiei!
Pacat de tineretea ei, avea inca multe de oferit celor apropiati...
stanuta_grigorica
 
Mesaje: 1095
Membru din: 06 Noi 2004, 21:55

Re: Noutăţi de la Congresul Învăţătorilor - Constanţa

Mesajde carmencreanga » 05 Sep 2010, 23:56

Dumnezeu sa o odihneasca!
Putere familiei sa treaca peste acest cumplit eveniment!
"Un om adevarat face binele fara a se gandi la urmari." (G. Calinescu)
Avatar utilizator
carmencreanga
 
Mesaje: 8598
Membru din: 01 Apr 2009, 17:05

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Scoala in Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori