Noutăţi de la Congresul Învăţătorilor - Constanţa

Discutii legate de invatamantul romanesc, cum este acum si cum ar trebui sa fie.

Re: Noutăţi de la Congresul Învăţătorilor - Constanţa

Mesajde stanuta_grigorica » 01 Sep 2010, 22:19

Multumim, Luiza pentru poza delagatiei galatene!
Multumiri trebuie sa aducem invatatorilor constanteni, in special doamnelor invatatoare din Eforie,care au facut eforturi pentrua a rezolva cazarea tuturor si ca sederea noastra acolo sa fie placuta.
stanuta_grigorica
 
Mesaje: 1095
Membru din: 06 Noi 2004, 21:55

Re: Noutăţi de la Congresul Învăţătorilor - Constanţa

Mesajde adam » 01 Sep 2010, 23:59

alte poze de la Congres
Fişiere ataşate
P1050414.JPG
delegatia din Moldova.L-am remarcat pe redactorul coordonator al revistei "Învăţătorul Modern", domnul Valeriu Cavcaliuc
P1050423.JPG
rândul din fata-delegația din NĂVODARI.Dăscălaşu Mariana, Petrică Stana,Rizoiu Aurelian, Rizoiu Maria.
P1050475.JPG
Deosebita delegație din Harghita împreuna cu redactorul sef al revistei COLTUL PROFESORULUI,Diana Adam
adam
 
Mesaje: 158
Membru din: 15 Feb 2006, 19:33

Re: Noutăţi de la Congresul Învăţătorilor - Constanţa

Mesajde adam » 02 Sep 2010, 00:07

poze de la Congres.
Fişiere ataşate
P1050399.JPG
doamna inspector Theodorescu Alina Cristina,
deosebita Adina Tulbure si o admiratoare a revistei Coltul Profesorului.
P1050395.JPG
o vedere de ansamblu a delegatiilor prezente la Congres.minunati colegi!
P1050415.JPG
in delegatia Moldovei l-am remarcat si pe distinsul profesor universitar Constantin Şchiopu,Doctor în ştiinţele educaţiei.
adam
 
Mesaje: 158
Membru din: 15 Feb 2006, 19:33

Re: Noutăţi de la Congresul Învăţătorilor - Constanţa

Mesajde adam » 02 Sep 2010, 00:29

instantanee. :P
Fişiere ataşate
P1050444.JPG
o nepotica frumoasa din Rep.Moldova oferind o frumoasa carpeta cu chipul Luceafarului romanesc,domnului Dolha.(sper sa nu fi gresit ceva.Sfetnicule poti veni cu completari)
P1050469.JPG
alte delegatii.
P1050371.JPG
la standul de carte, doamna inspector inv.primar,ISJ Constanta-Doinita Apostol.
in dreapta dumneaei unul din organizatori.scz ca i-am uitat numele!
adam
 
Mesaje: 158
Membru din: 15 Feb 2006, 19:33

Re: Noutăţi de la Congresul Învăţătorilor - Constanţa

Mesajde sfetnicul » 02 Sep 2010, 08:46

Mulţumesc personal delegaţiilor din Harghita şi de peste hotare, care ne-au dat adevărate lecţii de patriotism.
* * *
Invatatorul trebuie sa fie sfetnicul Mariei Sale Elevul.
Avatar utilizator
sfetnicul
 
Mesaje: 480
Membru din: 12 Mar 2005, 18:25
Localitate: Bacau, Romania

Re: Noutăţi de la Congresul Învăţătorilor - Constanţa

Mesajde 77udi » 02 Sep 2010, 12:09

:lol: Cand intalnesti pe cineva care nu este in stare sa-ti zambeasca, chiar daca tu ai merita-o, fii marinimos si zambeste-i tu, caci tocmai de acest gest are cea mai mare nevoie.[color=blue]
77udi
 
Mesaje: 507
Membru din: 12 Iul 2007, 10:40
Localitate: Chisineu - Cris, Arad

Re: Noutăţi de la Congresul Învăţătorilor - Constanţa

Mesajde 77udi » 02 Sep 2010, 12:26

:lol: Cand intalnesti pe cineva care nu este in stare sa-ti zambeasca, chiar daca tu ai merita-o, fii marinimos si zambeste-i tu, caci tocmai de acest gest are cea mai mare nevoie.[color=blue]
77udi
 
Mesaje: 507
Membru din: 12 Iul 2007, 10:40
Localitate: Chisineu - Cris, Arad

Re: Noutăţi de la Congresul Învăţătorilor - Constanţa

Mesajde sportiv » 02 Sep 2010, 21:05

Se pare ca acest ,,Nou Congres al Invatatorilor” a avut, sau va avea, o mare influenta asupra a ceea ce se va intampla in invatamantul (primar) romanesc! :oops:
Glumesc,desigur! Nimeni n-a dat ,,2 bani,(doi bani” ,a nu se intelege ,,doua bani”), pe aceasta ,,activitate”,atata timp cat nu are decat puterea de a ,,atrage de o atentie”,oricum nu mai mult decat sindicatele,care nici macar asta nu mai fac! :oops: De ce? -intrebare cu multiple raspunsuri!(A nu se intelege ca ar fi ,din punctul meu de vedere, ,,chestia cu strugurii si vulpea”! :P :oops:
Imi doresc,si va doresc tuturor, sa ne fie mai bine! Problema este doar de timp:,,oare cand?
TOATE CELE BUNE IN NOUL AN SCOLAR-scuze pentru cuvant rau!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Noutăţi de la Congresul Învăţătorilor - Constanţa

Mesajde danreandy » 02 Sep 2010, 21:25

Am vazut ca au mai postat pe forum si alti colegi care au participat la congres. Va rugam, pt cei care n-am fost acolo, sa ne dati mai multe detalii despre discutiile ce au avut loc si daca s-a ridicat pb discriminarii in salarizarea si incadrarea la inv primar.
danreandy
 
Mesaje: 13
Membru din: 02 Oct 2006, 17:39

Re: Noutăţi de la Congresul Învăţătorilor - Constanţa

Mesajde sfetnicul » 02 Sep 2010, 21:37

Pentru dl invatator (sportiv) Roset Gheorghe din Racaciuni, Bacau,

Domnule invatator,
Opinia dumneavoastra dezaprobatoare la adresa Congresului AGIRo este, dupa opinia mea binevenita, in masura in care ea ne aminteste ca "nu trebuie sa ne culcam pe o ureche".

Nu am sa incerc a va fac dumneavoastra o analiza SWAT a acestui congres intrucat nu e necesar. Aceasta are relevanta doar pentru organizatorii printre care ma numar. Va asigur ca au fost destule puncte slabe, printre care se numara si "nerelevanta" semnalata de dvs.

Cu toate acestea, intrucat nu v-ati numarat printre delegatii Bacaului, am sa va destainui urmatoarele:

1. La Constanta s-a scris istoria! S-au semnat la notar actele pentru infiintarea AGIRo, filiala Republica Moldova.
Daca ar fi doar acest punct si tot ar fi avut relevanta Congresul.

2. La Constanta a inceput reorganizarea departamentelor AGIRo si s-au lansat cateva proiecte importante, care vor fi derulate in urmatorul an.
Daca ar fi doar acest punct si tot ar fi avut relevanta Congresul.

3. La Constanta, peste 600 de invatatori au avut ocazia sa se intalneasca, sa socializeze, sa se instruiasca, sa simta ca sunt invatatori, sa se mandreasca, sa se relaxeze la preturi de tabara.
Daca ar fi doar acest punct si tot ar fi avut relevanta Congresul.

4. La Congres s-a facut loby pentru proiectele (legislative sau nu) AGIRo, iar faptul ca au fost prezente conducerile ministerelor educatiei de pe ambele maluri ale Prutului, cred ca spune suficient.

Nici o breasla nu mai face asta anual, cu atata indarjire.

In final, am sa va spun o poveste, pe care am folosit-o intr-una din interventiile mele la Congres:
Era odata in Romania, un om. Sa ii spunem ... nea Relu. Si acesta dorea sa isi construiasca o casa.
A chemat cativa prieteni si au turnat fundatia.
Dupa un timp, pe ulita lui au trecut diversi vecini, care i-au spus:
- Dar la ce iti trebuie casa, nu vezi ca esti sarac?
- Mai bine faceai mai putine camere!
- De ce sunt caramizile asa de rosii.
Si nici unul nu l-a ajutat, cautand sa il descurajeze.
Dar nea Relu a continuat sa lucreze, alaturi de prietenii lui, in ciuda faptului ca era sarac, obosit si era mult de munca. Stia ca intr-o yi va termina si casa lui va fi cea mai frumoasa din sat.


Acum, ca sa intelegeti talcul. Nea Relu e... Viorel Dolha, cei din acest topic sunt prietenii lui, iar casa e AGIRo.
Desigur, dumneavastra, domnule sportiv, nu sunteti decat unul dintre vecinii care nu ne-au ajutat.

Cu respect pentru alte opinii, dar si pentru cei care muncesc in loc sa vorbeasca,
SFetnicul
* * *
Invatatorul trebuie sa fie sfetnicul Mariei Sale Elevul.
Avatar utilizator
sfetnicul
 
Mesaje: 480
Membru din: 12 Mar 2005, 18:25
Localitate: Bacau, Romania

Re: Noutăţi de la Congresul Învăţătorilor - Constanţa

Mesajde sportiv » 02 Sep 2010, 22:19

1.Nu este o opinie dezaprobatoare,este doar concluzia dumneavoastra si imi pare rau ca ati inteles asa!Cand se incalca o lege fundamentala (Constitutia României tocmai de care cei care ar trebui s-o apere),ce mai inseamna o legalizare la un notar?Si care-i realizarea pentru inv. romanesc?Ce contributie are inv. din Moldova pentru cel romanesc,ori invers?
2.Niciun domeniu din romanica,deci nici invatamantul,nu duce lipsa de ,,proiecte”(S-o lasam pe asta!)
3. Eu chiar ma simt ,,invatator”,nu vreau sa fiu nici institutor, nici profesor pentru invatamantul primar,asa , ca de aceea am scris ceea ce am scris!(S-ar putea sa fiu prea in varsta sa va inteleg- desi lucrul acesta ramane de aprofundat cu exemple).Nu am vrut sa fac niciun fel de referire vis-a-vis de preturile pe care le-au suportat colegii,ori altcineva in afara de participanti,dar asta este o alta problema pe care o putem discuta fie fata in fata,fie pe MP.
4.V-ati intrebat de ce au fost prezente conducerile ministerelor(actuale sau ,,foste”),IN AFARA DE ,,OBLIGATIA” POLITICA?-am apasat din greseala Caps Lock,dar vad ca a ,,dat bine”-Cine si ce loby a facut?
Multumesc pentru poveste,recunosc interesanta ,pentru care va felicit!Sa fim sanatosi ,nu numai prietenii lui ,,nea Relu”
,,Casa,domnule,mai are de asteptat,este doar la nivelul trasarii fundatiei!Pana la acoperis,de regula,se ,, merge” foarte repede,mai greu este cu interiorul,cu ,,finisarile” pana a ne ,,muta”!
Cu stima!
Intr-adevar Gh. Roșeț (de Racaciuni :P )
P.S N-am înteles ce-o fi insemnand,,cei care muncesc in loc sa vorbeasca”!
Muncim toti pe forum ,,cu vorbele” -lucru universal valabil! :D
SUCCES IN NOUL AN SCOLAR si sa dea Domnul sa fie dupa inimile noastre!
Seara buna!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Noutăţi de la Congresul Învăţătorilor - Constanţa

Mesajde adam » 03 Sep 2010, 00:55

http://diana-coltulprofesorului.blogspot.com/2010_09_01_archive.html[u][/u]
adam
 
Mesaje: 158
Membru din: 15 Feb 2006, 19:33

Re: Noutăţi de la Congresul Învăţătorilor - Constanţa

Mesajde adam » 03 Sep 2010, 01:37

multumim 77udi pentru filmarile postate!
succes in continuare!
adam
 
Mesaje: 158
Membru din: 15 Feb 2006, 19:33

Re: Noutăţi de la Congresul Învăţătorilor - Constanţa

Mesajde emil » 03 Sep 2010, 12:26

Foarte interesante discutii, va gratulati, va multumiti, va mai si contrati!
Si cu toate ca INTUITEXT a fost alaturi de dvs., prin didactic.ro, prin ceea ce se vede, dar si fizic la manifestarea de la Constanta, nimeni nu multumeste, nimeni nu aminteste, ceea ce mie imi confirma anumite convingeri despre anumite persoane...
Eu va multumesc tuturor ca sunteti invatatori si ca va ocupati de copiii nostri la momentul frumos al intrarii in lume!
Multumesc oamenilor modesti si frumosi care fac intradevar lucruri extraordinare pentru comunitatile lor, pentru a scoate o lume curata si care sa ne asigure un viitor sanatos!
Pentru multi dintre dvs. care stiu sa poarte cu demnitate titlul de "invatator", ca si Isus, toata stima si admiratia!
Si pentru ca mi-am adus aminte, sa va amintesc sa nu-l uitati pe invatatorul si omul ROMEL.

Succes in noul an scolar, doamnelor si domnilor ÎNVĂŢĂTORI !
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Noutăţi de la Congresul Învăţătorilor - Constanţa

Mesajde marmar » 03 Sep 2010, 12:55

Nici pe un minut nu am uitat de didactic.ro! Nu se putea sa uitam. Am avut o comunicare in ziua de 29 august, la restaurantul Magura, unde am amintit despre colaborarea de pe didactic, despre impactul acestui portal, care ne-a adunat, care ne facut sa crestem spiritual. Am construit intreg mesajul meu in exclusivitate din analiza materialelor de pe didactic.ro.
Vu multumim, Dl Onea pentru sprijinul Dumneavoastra. Plecaciunile noastre! Sunteti cei mai tari!

METAFORA ÎNVĂŢĂTORULUI AFLAT
ÎNTRE PRUTUL CU TRUP RUPT

Cele mai dureroase cucuie provin din căderea pe gânduri… spune poetul Vasile Romanciuc. Căzând pe gânduri şi visând la eventuale cucuie deschidem paginile scrise şi nescrise ale învăţătorului de peste Prut, acel Prut cu trupul rupt – vorba aceluiaşi poet.
Spunând Învăţătorul de peste Prut, gândim la ambele maluri; sperăm să-l asemănăm, încercăm să-l deosebim, visăm să-l construim, ne aventurăm să-l reconstituim…
Speranţa de a-l asemăna are o şansă. Credem că e cea mai simplă teoremă ce se poate demonstra. Pe baza acestor condiţii formulăm cerinţele: doi învăţători din Moldova (cea care are Prutul cu trupul rupt între ea):
Daniela State - învăţătoarea de la Liceul cu Profil de Arte Mihail Berezovschi din Chişinău, mereu căutătoare de idei. Ştie să aprindă scânteia creativităţii, ştie să salte în laboratoare practice pentru ca lecţia să nu fie privită pe geamul clasei, or, clasa să fie geamul vieţii. Pentru Daniela, colega noastră a fi Pedagogul Anului într-o ţară atât de mică cum e Republica Moldova, dar atât de mare spiritual e ca şi cum ai fi poate un prinţ din Levant, căutătorul mistreţului cu colţi de argint. Mistreţul purtând conotaţia idealului căutat se transfigurează în haoticul drum al căutării de materiale, planşe, fişe, cărţi, hărţi, postere şi altele.
Ionel-Cătălin Diaconu, moldoveanul din Bacău, de la şcoala nr. 10, învăţător, redactor, tehnoredactor, webmaster, poet. Ce mai putem adăuga alături de astfel de calităţi, poate doar gândurile sale, care amintesc de o omenie rară: Mărturisesc faptul că sunt mai degrabă orientat spre viitor decât spre trecut, că sunt un pasionat al SF-ului de calitate (a nu se confunda cu filmele cu lasere şi monştri intergalactici), cu profunde implicaţii umane. Pe lângă aceasta am ales să fiu un sfătuitor (sfetnic) al Măriei Sale Copilul, din convingere că e cea mai nobilă misiune pe care o poate avea omul pe pământ, acea de învăţător, asemeni marelui şi unicului Învăţător, Iisus Hristos.
Demonstrarea teoremei se rezumă la un crez pe care îl respectă aceşti doi tineri învăţători, apropiaţi ca vârstă, care încearcă a da sens vieţii:„Doamne, o singură rugăminte am: niciodată să nu mă laşi să fiu mulţumit cu mine însumi.”
Să încercăm a deosebi învăţători dintre ambele maluri ale Prutului. Contrastul prea puţin ne va reuşi, căci culoarea entuziasmului o caracterizează şi pe colega Angela Cutasevici, învăţătoare, grad didactic superior, Liceul Teoretic Gh. Asachi, din or. Chişinău, care ştie să convingă prin fapte că de mic, copilul are un intelect desăvârşit, iar o Conferinţă Municipală a Micilor Cercetători este pe puterea lor. Anunţă doi ani acest lucru, iar cei care participă sub îndrumarea Dumneaei nu au decât să descopere talentele discipolilor săi, iar prin acest fapt să se valorifice pe ei înşişi.
Maricica Popov din Galaţi, învăţătoarea care poartă în suflet culoarea puterii şi a creativităţii. Simte în suflet vârsta de 25 de ani. Acest fapt se datorează elevilor săi. Îmi plac foarte mult copiii!, spune colega noastră Doamna Popov (şi numele îi este de pe celălalt mal al Prutului).
– Îmi plac foarte mult copiii. Altfel nu eram ce sunt! Toate jocurile copilăriei mele erau presărate cu dictări, spectacole, pedepse şi recompense dar se ştie: eu eram pionul principal! Eu eram doamna învăţătoare!
A construi imaginea învăţătorului din Republica Moldova e atât de simplu, încât am putea apela la un nume – Nina Mîndru – învăţătoare, grad didactic superior, gimnaziul Mihai Eminescu, or. Orhei. Pulsul vieţii Dumneaei este într-un pas cu marea meserie. Una din condiţiile spirituale este să fie receptivă la tot ce e nou şi util. Anume este slogane o însoţesc pe Doamna care trăieşte în serios viaţa fiecărui copilaş. Lecţiile Doamnei învăţătoare sunt pline de poveste, iar Dumneaei asumându-şi cele mai dificile roluri: de autor şi de personaj în acelaşi timp.
Atunci când ne dorim să constituim imaginea învăţătorului din România mai simplu nu poate fi decât să ne fi gândit că Aurelia Martin, institutor Şcoala Europeană „Andrei Şaguna”, or. Deva este modelul învăţătorului desăvârşit. Ar face dintr-un lac o Marmara / Şi dintr-un melc, un Sfinx săpat în stâncă. Chiar dacă poetul Ion Minulescu a dedicat gândurile iubitei sale, acestea au o conotaţie perfectă pentru învăţătoarea care a dăruit miilor de colegi din Republica Moldova şi celor din România materiale preţioase. Să ne aducem aminte de icoanele pictate de copii, picturile pe piatră, mărţişoarele deosebite, colecţia de fluturi, sticlele decorative şi altele. Iar un material preţios Lacrima lui Mihai Eminescu - Grigore Vieru, a demonstrat plânsetul şi aspiraţiile comune şi acest exemplu demonstrând că deşi Prutul ne desparte, visele ne sunt aceleaşi.
O mare aventură ar fi să încercăm a deosebi imaginea învăţătorilor dintre două ţări cu aceeaşi istorie, limbă, strămoşi, idealuri, aspiraţii.
Tamara Cerbuşca, învăţătoare, Liceul Teoretic Orizont, din Chişinău prin faptele sale poate face minuni, poate cuceri inimile tuturor, prin propriul exemplu este un model. Consideră că educaţia este o artă pe care poate s-o stăpânească doar cel cu dar. Meditaţiile Dnei Cerbuşca sunt identice prin suflul pentru dreptate a învăţătoarei Munteanu Felicia Şcoala cu Clasele I-VIII, „Axente Sever” Aiud/Alba. Mereu a crezut că educaţia este o artă, aşa cum a şi fost definită cândva. „Cine a schimbat-o în ştiinţă, probabil nu s-a simţit în stare să fie artist”, afirmă colega noastră, drept dovadă ea fiind modelul de artist, cea care a ştiut să-şi deschidă aripile creaţiei devenind învăţătoare şi poetă, învăţătoare şi compozitoare.
Până aici ne-am convins că adevărata identitate a învăţătorului încercăm să o regăsim, bineînţeles în sufletul său. Plecând pe cărări ciudate, Măria Sa găseşte de fiecare dată ieşirea din labirint. Cu creta în mâini, cu abecedarele şi miile de fişe învăţătorul şi cel din republica Moldova şi cel din România îşi pune în fiecare noapte un vis, iar fiece zi o realizare. Aşteaptă cu nerăbdare o ulterioară dreptate, un grad binemeritat, se luptă cu tainele competenţelor, sparge tiparele proiectării, gândindu-se la Măria – Sa copilul şi înţelege foarte bine că adevărata educaţie se petrece în clasă, nu la minister.
Mister, artă, om, rob, împărat, floare, praf? Un cerşetor de cauze materiale? Poate o floare albastră… Iar te-ai cufundat în stele / Şi în nori şi-n ceruri nalte? /De nu m-ai uita încalte, / Sufletul vieţii mele.
Romel Bârjoveanu, învăţătorul din Piatra Neamţ, învăţătorul meu la maturitate trăieşte acum pe aceeaşi ulicioară cu prima mea învăţătoare, Elena Bistriceanu din Chişinău, care a plecat grabnic din această lume… Probabil că au deschis o şcoală privată a lor, acolo în rai, căci o educaţie aleasă ne-au dat nouă celor care azi răspândim lumina în lume. Şi te-ai dus, dulce minune, S-a murit iubirea noastră / Floare-albastra! floare-albastra!... Totuşi este trist în lume!
Marele poet Mihai Eminescu avea să scrie poemul Pe aceeaşi ulicioară poate tocmai despre învăţătorul dintre Prut şi Prut: Pe aceeaşi ulicioară / Bate luna în fereşti, /Numai tu de după gratii /Vecinic nu te mai iveşti!
Ne lăsăm gândurile să facă acum cucuie de la aceste versuri… Căci pe aceeaşi ulicioară trăiesc învăţătorul clujean Vasile Flueraş şi chișinăuianca Stela Baltag de la Liceul Teoretic Ion Creangă; neobositul, creativul, entuziastul, institutor Claudiu Purcel, din Arad şi harnica Viorica Morcov, din or. Chişinău, Liceul Teoretic G. Călinescu şi alţii.

Şi luni şi ani vor trece, şi nopţi ori zile, iar cei care stau de veghe la gândurile copiilor vor rămâne statornici purtătorii de cuvânt ai omeniei.
dr. Mariana Marin
Imagine
Avatar utilizator
marmar
 
Mesaje: 165
Membru din: 04 Ian 2007, 11:16
Localitate: or. Chişinău, Republica Moldova

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Scoala in Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori