Noutăţi de la Congresul Învăţătorilor - Constanţa

Discutii legate de invatamantul romanesc, cum este acum si cum ar trebui sa fie.

Re: Noutăţi de la Congresul Învăţătorilor - Constanţa

Mesajde adam » 29 Aug 2010, 14:35

Cu ocazia acestui congres s-au intalnit si cei doi redactori sefi ai revistelor de specialitate- INVATATORUL MODERN si COLTUL PROFESORULUI, respectiv d-na Mariana Marin si d-na Diana Adam.
Fişiere ataşate
coltul prof..JPG
in dreapta doamnei Mariana Marin ,domnul Ministru al Educatiei din Republica Moldova-Leonid Bujor, iar in stanga d-nei Marin, d-na Diana Adam
adam
 
Mesaje: 158
Membru din: 15 Feb 2006, 19:33

Re: Noutăţi de la Congresul Învăţătorilor - Constanţa

Mesajde sfetnicul » 29 Aug 2010, 15:48

Multumesc tuturor celor care au contribuit la continuarea acestui topic.
Nu este usor sa organizezi un eveniment de acest gen si cand lucrezi cu oameni e totdeauna dificil.

Evenimente care nu depind de noi au modificat chiar consistent cursul planificat al evenimentelor: dl ministru Funeriu a preferat sa fie a doua zi la congres, si nu in prima, depasirea timpului a facut ca sa il introducem mai repede in program pe maestrul Tudor Gheorghe, care nu ai putea astepta si care ne-a onorat cu prezenta sa. Voi mai posta pe acest subiect.

Sala aleasa , desi foarte frumoasa nu avea aer conditionat si am fost nevoiti sa scurtam programul.
Desigur ca foarte multi invitati de marca ar fi trebuit sa ia cuvantul. Din pacate a trebuit sa ne rezumam atunci doar la ce era de stricta importanta pentru cei prezenti si pentru AGIRo.

Ca membru in CD AGIRo rog sa fim scuzati pentru greseli. Cred insa ca este mai important sa construim ceva.

Dl ministru Funeriu ne-a facut bucuria de a se afla in randul nostru, azi la Cazino in Eforie Sud, unde a purtat un dialog cu participantii, de unde au reiesit idei precum recredibilizarea scolii romanesti, importanta cadrelor didactice bine pregatite in sistem si, ceea ce ne interesa pe toti, faptul ca se va stradui sa fi cat mai bine cotati in grila de salarizare. Domnia sa a luat masa de pranz ca si cadrele didactice la restaurantul Magura, impreuna cu oficialii din Republica Moldova.

Voi reveni cu amanunte.
* * *
Invatatorul trebuie sa fie sfetnicul Mariei Sale Elevul.
Avatar utilizator
sfetnicul
 
Mesaje: 480
Membru din: 12 Mar 2005, 18:25
Localitate: Bacau, Romania

Re: Noutăţi de la Congresul Învăţătorilor - Constanţa

Mesajde adam » 29 Aug 2010, 17:26

multumim pentru lamuriri draga "sfetnicule" !poate ai reusit sa inregistrezi si momentul cand toata sala a cantat cu maestrul Tudor Gheorghe "Pe Mures si pe Tarnave"!
adam
 
Mesaje: 158
Membru din: 15 Feb 2006, 19:33

Re: Noutăţi de la Congresul Învăţătorilor - Constanţa

Mesajde sfetnicul » 29 Aug 2010, 17:48

Am înregistrat audio aproape tot ce s-a întâmplat, dar abia după ce voi ajunge acasă voi prelucra sunetul şi voi posta pe internet.
Sper să pun în curând cântecul de încheiere pe youtube.

Exact în acest moment se desfăşoară conferinţele unor personalităţi din educaţie la Hotel Măgura.

Imagine
* * *
Invatatorul trebuie sa fie sfetnicul Mariei Sale Elevul.
Avatar utilizator
sfetnicul
 
Mesaje: 480
Membru din: 12 Mar 2005, 18:25
Localitate: Bacau, Romania

Re: Noutăţi de la Congresul Învăţătorilor - Constanţa

Mesajde adam » 29 Aug 2010, 17:51

multumesc frumos! sper sa nu fi gresit titlul.
felicitari pentru ziua de astazi!
adam
 
Mesaje: 158
Membru din: 15 Feb 2006, 19:33

Re: Noutăţi de la Congresul Învăţătorilor - Constanţa

Mesajde sfetnicul » 29 Aug 2010, 18:11

După cum vă promiteam:
http://www.youtube.com/watch?v=glvzguAiGe4
Tudor Gheorghe la Congresul Învăţătorilor 2010
* * *
Invatatorul trebuie sa fie sfetnicul Mariei Sale Elevul.
Avatar utilizator
sfetnicul
 
Mesaje: 480
Membru din: 12 Mar 2005, 18:25
Localitate: Bacau, Romania

Re: Noutăţi de la Congresul Învăţătorilor - Constanţa

Mesajde adam » 29 Aug 2010, 18:31

da! minunat cantec de incheiere !
adam
 
Mesaje: 158
Membru din: 15 Feb 2006, 19:33

Re: Noutăţi de la Congresul Învăţătorilor - Constanţa

Mesajde danreandy » 29 Aug 2010, 19:22

Felicitari pt efortul de a ne transmite in timp real evenimentele. O singura obiectie ... in calitatea mea de umil membru Agiro mi-este greu sa accept ca exministrul Andronescu este declarata membru de onoare al asociatiei cand prin legea 387/2009 a facut o mare discriminare in randul dascalilor din inv primar. Personal, eu speram ca sa se ridice si pb discriminarii incadrarii rpin legea 387. Ma surprinde pt ca stiu ca si dl Dolha este intr-o asemena situatie. Cred ca era cel mai potrivit moment sa se rezolve situatia aceasta ... mai ales ca-n perioada grea prin care trecem s-ar simti la buzunar banii primiti in plus pt incadrarea ca profesor.
danreandy
 
Mesaje: 13
Membru din: 02 Oct 2006, 17:39

Re: Noutăţi de la Congresul Învăţătorilor - Constanţa

Mesajde felixmunteanu » 29 Aug 2010, 20:12

Multumim, Sfetnicule! Esti activ ca intotdeauna.
L-as intreba pe dl ministru:
Cum sa faci recredibilizare cu dascali sfertodocti scosi pe banda rulanta?
Cum sa dai importanta cadrelor bine pregatite cand le duci cu zaharelul si le prostesti de la un an la altul, a se vedea distinctia Gh Lazar, sau cand le evaluezi dupa criterii si dosare aberante?
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29

Re: Noutăţi de la Congresul Învăţătorilor - Constanţa

Mesajde flor31 » 29 Aug 2010, 22:01

Am citit cu mare interes frânturi din ceea ce s-a întamplat deoarece am participat la acest congres acum doi ani la Bucuresti, fiind impresionată. Sunt conştientă că organizarea unui astfel de eveniment presupune un mare efort. Aş vrea să întreb colegii participanţi dacă s-a discutat pe baza problemei amintite de "danreandy". Stiu, as putea fi interpretata că mă interesează doar partea materială, dar eu consider ca este un drept al nostru în calitate de cadre didactice şi membrii AgiRo să cerem rezolvarea acestei situaţii.
flor31
 
Mesaje: 69
Membru din: 02 Noi 2007, 18:04

Re: Noutăţi de la Congresul Învăţătorilor - Constanţa

Mesajde sfetnicul » 29 Aug 2010, 22:32

AGIRo, care a făcut din susţinerea drepturilor salariale ale învăţătorilor o adevărată luptă face şi la acest congres loby pentru rectificări la încadrările discriminatorii.
Vă pot mărturisi din culise că AGIRo şi preşedintele său au ajuns destul de incomozi pentru guvernanţi, şi chiar pentru unii sindicalişti, tocmai pentru că duce o politică, i-aş zice "uşor extremistă" în sensul de a demonstra că noi, învăţătorii, suntem la fel de importanţi ca profesorii şi trebuie să fim remuneraţi corespunzător.

La întrunirile AGIRo şi ale conducerii acestuia cu legiuitorii se face deseori apel la modelul Coreea, ţară în care învăţătorii sunt chiar mai bine plătiţi decât profesorii.
Chiar şi azi, în prezenţa unor înalţi demnitari (Daniel Funeriu, Ecaterina Andronescu, Leonid Bujor...) s-a reamintit acest lucru.
S-a ridicat şi problema "Spiru Haret", şi cea a numărului de copii în clasă, care tinde spre modele africane şi nu europene, şi multe altele.

Voi face publice înregistrări audio de la Congres în câteva zile.

În curând, după terminarea acestui Congres, când vor funcţiona mai bine departamentele AGIRo şi colegiul de redacţie, veţi primi mult mai multe informaţii prin site-ul nostru, http://invatatori.ro şi prin publicaţiile care vor fi trimise în teritoriu.
* * *
Invatatorul trebuie sa fie sfetnicul Mariei Sale Elevul.
Avatar utilizator
sfetnicul
 
Mesaje: 480
Membru din: 12 Mar 2005, 18:25
Localitate: Bacau, Romania

Re: Noutăţi de la Congresul Învăţătorilor - Constanţa

Mesajde danreandy » 30 Aug 2010, 17:53

Exista deja in Senat un proiect legisllativ aprobat deja in Camera Deputatilor si numerotat ca si legea 326/2010(nr de inregistrare de la Senat) care vine sa repare discriminarile aparute in urma legii 387. Aceasta lege are şi raportul facut de catre comisia de invatamant ... trebuie doar sa fie scoasa din sertarele Senatului pt a putea fi abrobata si, astfel, intr-un timp f scurt s-ar putea repara nedreptatea facuta de dna Andronescu in 2009. Dl Dolha ar putea sa faca putin lobby pe langa cativa senatori pt a scoate legea de la naftalina dlui Geoana. Multumiri anticipate!
danreandy
 
Mesaje: 13
Membru din: 02 Oct 2006, 17:39

Re: Noutăţi de la Congresul Învăţătorilor - Constanţa

Mesajde andreea_muntean » 01 Sep 2010, 08:52

danreandy scrie:Exista deja in Senat un proiect legisllativ aprobat deja in Camera Deputatilor si numerotat ca si legea 326/2010(nr de inregistrare de la Senat) care vine sa repare discriminarile aparute in urma legii 387. Aceasta lege are şi raportul facut de catre comisia de invatamant ... trebuie doar sa fie scoasa din sertarele Senatului pt a putea fi abrobata si, astfel, intr-un timp f scurt s-ar putea repara nedreptatea facuta de dna Andronescu in 2009. Dl Dolha ar putea sa faca putin lobby pe langa cativa senatori pt a scoate legea de la naftalina dlui Geoana. Multumiri anticipate!



:D Subscriu !
Deși sunt sătulă de „ zăhărel ”...
Dl Sfetnic felicitări pentru implicare !
andreea_muntean
 
Mesaje: 440
Membru din: 08 Feb 2007, 01:19

Re: Noutăţi de la Congresul Învăţătorilor - Constanţa

Mesajde stanuta_grigorica » 01 Sep 2010, 08:59

Felicitari neobositului Catalin Diaconu pentru "transmisiunile in direct" cu care ne-a obisnuit deja! Am fost acolo si sper ca problemele abordate sa nu fie uitate prin sertare de politicienii prezenti la Congres!
stanuta_grigorica
 
Mesaje: 1095
Membru din: 06 Noi 2004, 21:55

Re: Noutăţi de la Congresul Învăţătorilor - Constanţa

Mesajde luiza-doina » 01 Sep 2010, 14:24

Multumim pentru activitatile desfasurate anul acesta la Congresul al XXXI-lea al AGIRo . Speram ca Domnul Ministru Funeriu sa nu uite ceea ce a discutat cu noi . Speram in mai bine . Succes in noul an scolar tuturor colegilor din tara. Speram sa ne intalnim la vara viitoare.
Fişiere ataşate
HPIM8176_2848x2144.JPG
Echipa de cadre didactice din orasul Galati prezenta la congres
luiza-doina
 
Mesaje: 141
Membru din: 07 Dec 2004, 22:34
Localitate: galati

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Scoala in Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori