Noul Didactic.ro - impresii, opinii, sugestii

Anunturile administratorilor, regulament, sugestii, propuneri, intrebari despre functionarea site-ului

Re: Noul Didactic.ro - impresii, opinii, sugestii

Mesajde viocro » 30 Aug 2010, 16:37

La Diverse erau...diverse: referate, pover point - cultură generală, impresii personale asupra unor aspecte extracurriculare, lucrări de grad, de licenţă, rebusuri, modele de pliante, chestionare, modele de ecusoane, jocuri didactice, studii de caz şi altele. S-ar putea să fiu singura care consideră că ar trebui şi un ,,loc" unde să punem materiale oarecum atipice - nu este musai să ţineţi cont de părerea mea.
În altă ordine de idei mai cred că este nevoie să puneţi la materiale şi simbolul tipului de material, Word, Pover Point (prezentare, expunere), pdf - aşa cum este pe Didactic acum. Motivez sugestia prin faptul că una este să doreşti un text pe o anumită temă şi să deschizi o prezentare cu fotografii, sau invers. Nu toţi dintre noi au calculatoare performante şi ,,se mişcă" mai greu, uneori ia mult timp.
Oricum Didactic-ul este un dar pentru noi, iar dacă sugestiile mele sunt forţate, nu le luaţi în seamă.
Cu stimă şi mulţumiri, Croitor Viorica. Multă sănătate şi numai bine!
viocro
 
Mesaje: 423
Membru din: 27 Feb 2008, 19:30

Re: Noul Didactic.ro - impresii, opinii, sugestii

Mesajde iradian » 30 Aug 2010, 17:04

Nu m-am gândit că sugestiile dumneavoastră ar fi forţate, Doamne fereşte. Cum a spus şi colega mea Angela, care se ocupă de acum de Didactic, toate sugestiile sunt binevenite şi se va ţine cont de ele. Vă spuneam doar că materialele din Diverse nu s-au pierdut ci s-au repartizat acolo unde se potriveau cel mai bine şi le veţi putea găsi în continuare în alte rubrici. Mult succes vă doresc!
Blog personal: http://teamadetrepte.wordpress.com/
Resurse pentru optimizarea site-urilor: http://halte.ro/
iradian
Site Admin
 
Mesaje: 50
Membru din: 23 Noi 2008, 23:36

Re: Noul Didactic.ro - impresii, opinii, sugestii

Mesajde pascariuionela » 08 Sep 2010, 21:35

Pe vechiul didactic atunci cand cautam un material de exemplu aveam mai multe optiuni de cautare: puteam alege daca vrem un plan de lectie sau un test sau o planificare; puteam alege o clasa anume sau o disciplina dar aici fie nu am stiut eu cum sa caut dar am vazut ca exista o singura optiune de cautare si anume domeniile acelea. De exemplu eu vreau sa caut un proiect de lectie la predicat dar ma intereseaza numai ciclul primar si nu am gasit cum sa bifez asta. Am dat cautare si mi-a dat si lectiile de pe gimnaziu si testele care au acest nume. Era mai eficienta modalitatea de cautare de pe vechiul didactic.
pascariuionela
 
Mesaje: 111
Membru din: 18 Mai 2007, 19:17

Re: Noul Didactic.ro - impresii, opinii, sugestii

Mesajde pucheadorel » 30 Sep 2010, 22:47

Eu deja am trecut link-ul pe blogul meu personal, la blogroll (http://domnutrandafir.wordpress.com).
pucheadorel
 
Mesaje: 291
Membru din: 05 Aug 2010, 17:43
Localitate: Gurbănești

Re: Noul Didactic.ro - impresii, opinii, sugestii

Mesajde kis_timea » 20 Oct 2010, 22:48

Propun administratorilor site-ului didactic sa separe materialele de la limbi moderne pe categorii de limba pentru o vizualizare mai usoara.
kis_timea
 
Mesaje: 1
Membru din: 12 Sep 2007, 16:07

Re: Noul Didactic.ro - impresii, opinii, sugestii

Mesajde alextepes » 24 Oct 2010, 13:37

kis_timea scrie:Propun administratorilor site-ului didactic sa separe materialele de la limbi moderne pe categorii de limba pentru o vizualizare mai usoara.

Este exact motivul pentru care am accesat si eu forumul, azi.
Ca sa gasesti ceva la franceza, trebuie sa navighezi printre materiale legate de engleza, germana, italiana...
Si ca s-o luam invers, nu stiu de ce l-ar interesa pe profesorul de engleza si de ce si-ar pierde vremea printre materialele noastre. Deci sugeram ca fiecare sa fie separat...
:)
alextepes
 
Mesaje: 5
Membru din: 02 Ian 2007, 19:59

Re: Noul Didactic.ro - impresii, opinii, sugestii

Mesajde andreas1 » 26 Oct 2010, 20:14

Buna seara tuturor!
Sunt membra de putin timp, imi place tare mult site-ul, daaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaar.................. :(
Cum este posibil ca eu, cetatean al Romaniei sa nu am aceleasi drepturi ca minoritatea maghiara?! :shock:
Va rog sa traduceti materialele in limba romana!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
DOAMNELOR COLEGE DE LA SECTIA MAGHIARA................TRAITI IN ROMANIA
MULTUMESC PT.INTELEGERE! :mrgreen:
andreas1
 
Mesaje: 2
Membru din: 12 Oct 2010, 21:13

Re: Noul Didactic.ro - impresii, opinii, sugestii

Mesajde andreas1 » 26 Oct 2010, 20:18

sPER CA SI ADMINISTRATORII SA IA MASURI IN ACEASTA PRIVINTA!
Multumesc, din nou!
andreas1
 
Mesaje: 2
Membru din: 12 Oct 2010, 21:13

Re: Noul Didactic.ro - impresii, opinii, sugestii

Mesajde emil » 26 Oct 2010, 22:04

andreas1 scrie:Buna seara tuturor!
Sunt membra de putin timp, imi place tare mult site-ul, daaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaar.................. :(
Cum este posibil ca eu, cetatean al Romaniei sa nu am aceleasi drepturi ca minoritatea maghiara?! :shock:
Va rog sa traduceti materialele in limba romana!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
DOAMNELOR COLEGE DE LA SECTIA MAGHIARA................TRAITI IN ROMANIA
MULTUMESC PT.INTELEGERE! :mrgreen:

Singura pretentie fata de materialele publicate la sectia minoritati(limbi materne) este ca acestea sa aiba titlul in limba romana. In rest, politica noastra este sa dam acces tuturor celor interesati in promovarea materialelor educationale, indiferent de limba folosita.
Nu le cerem colegilor sa traduca aceste materiale decat daca doresc,
Dumneavoastra insa va cer sa folositi un ton corect, sa respectati regulile de sintaxa, sa scrieti corect romaneste.

Va multumesc
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Noul Didactic.ro - impresii, opinii, sugestii

Mesajde ancuta_zachiu » 03 Noi 2010, 22:24

Buna seara. Imi place noul didactic, dar am si eu o nelamurire, privind rubrica DIVERSE. Acolo gaseam in general idei pt abilitati practice. Unde sunt acum repartizate? Eu v-as da un sfat, totusi: Creati din nou rubrica DIVERSE. Cred ca mai multa lume ar fi de acord cu acest lucru. Mentionez ca lucrez la gradinita. Si inca ceva: La contul personal, daca se poate, includeti si Profesor pt invatamantul prescolar. Multumesc.
ancuta_zachiu
 
Mesaje: 16
Membru din: 16 Oct 2008, 22:09

Re: Noul Didactic.ro - impresii, opinii, sugestii

Mesajde marianb » 07 Noi 2010, 20:23

În primul rand multumesc pentru ca am primit un mail despre noul didactic. Din cate am vazut colegii au aflat mai din timp despre el si au putut astfel sa-l ""analizeze""
Am reusit sa intru pe cateva pagini și am observat că unele materiale sunt greșit încadrate (nici nu e de mirare la câtă muncă este) Un exemplu: am gasit materiale în lb străina la limba romana - înv. primar. Ca să vă ajutăm ( puțin măcar) aș sugera să avem un spațiu în care astfel de mici erori să poată fi sesizate, urmând ca administratorii site-ului să le reamplaseze, în vederea unei organizări cât mai corecte și pt. ca fiecare să găsească, într-adevăr, toate materialele la locul unde se așteaptă să fie. Până ne obișnuim aș sugera să putem accesa si "vechiul" didactic.
marianb
 
Mesaje: 22
Membru din: 09 Feb 2007, 00:01

Re: Noul Didactic.ro - impresii, opinii, sugestii

Mesajde pucheadorel » 07 Noi 2010, 20:35

Chiar dacă la început ne vom descurca un pic mai greu, nefiind obișnuiți, se vede o îmbunătățire semnificativă a calității și prezentării grafice. FELICITĂRI! :D :D
pucheadorel
 
Mesaje: 291
Membru din: 05 Aug 2010, 17:43
Localitate: Gurbănești

Re: Noul Didactic.ro - impresii, opinii, sugestii

Mesajde ianchis » 10 Noi 2010, 19:28

Este foarte, foarte fain! Am gasit o multime de chestii interesante pentru servici. Chiar am simtit ca am un ajutor in persoana noulul Didactic.
Recunosc, la inceput nu ma puteam loga nicicum, m-am cam chinuit, dar acum e totul ok.
Felicitari pentru imbunatatire! :)
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: Noul Didactic.ro - impresii, opinii, sugestii

Mesajde viocro » 10 Noi 2010, 20:37

Ca să ajutăm mai mult e bine ca toţi dintre noi,când publicăm un material, să scriem sintetizat, dar explicit ce este: disciplina, clasa, tipul de material şi subiectul. Sunt materiale care se numesc "Fişă de lucru", "Test iniţial", "Proiect de lecţie". Şi atât. Ba am găsit unul numit ceva de genul "Alt proiect de lecţie".
viocro
 
Mesaje: 423
Membru din: 27 Feb 2008, 19:30

Re: Noul Didactic.ro - impresii, opinii, sugestii

Mesajde ancuta_zachiu » 14 Noi 2010, 21:03

Buna seara. Am o intrebare din partea unei colege. Are cont pe Didactic din 2 noiembrie 2010. Acum cu noul Didactic nu se mai poate loga cu numele de utilizator, si nici nu isi poate face alt cont pt ca nu i se mai permite. Ce sa faca?? Va rog sa imi raspundeti, deoarece ea nu poate scrie pe forum daca nu se poate loga. Multumesc.
ancuta_zachiu
 
Mesaje: 16
Membru din: 16 Oct 2008, 22:09

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Despre site

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori