Noua provocare

Discutii legate de invatamantul romanesc, cum este acum si cum ar trebui sa fie.

Noua provocare

Mesajde webmaster » 07 Noi 2007, 20:12

Puteti comenta pe larg pe seama subiectului saptamanii.
Avatar utilizator
webmaster
Site Admin
 
Mesaje: 316
Membru din: 17 Iul 2006, 17:24

Tema acasă

Mesajde nica_ana » 13 Noi 2007, 15:54

Cei care folosesc acest sistem ,cum procedează?
nica_ana
 
Mesaje: 2
Membru din: 09 Iun 2007, 15:10

Mesajde aniova30 » 13 Noi 2007, 18:03

Ideea este grozava! Ma bucur si pentru ca v-ati gandit la un astfel de sondaj! Va marturisesc insa ca optiunea pe care eu as fi ales-o , - NU STIU - ( pentru ca nu depinde de mine) nu am regasit-o si de aceea am optat pentru altceva. Asta are insa mai putina importanta. Cu siguranta, candva ,vom ajunge si la temele electronice.Ce am avea de castigat ? In primul rand timp, timp didactic!Ce am avea de pierdut? Poate economia pe care am face-o la corectorul rosu..
Am economisi caietele ( hartie, padure... etc).Salut cu mult entuziasm ideea. Am sa-i intreb si pe parintii elevilor mei si am sa va comunic impresiile, pro sau contra.(Conduc o clasa in care este montat un sistem video , parintii pot vedea ce se intampla in fiecare ora de curs).
aniova30
 
Mesaje: 192
Membru din: 25 Dec 2005, 11:15

Mesajde efodorean » 17 Noi 2007, 17:25

Folosesc deja acest sistem, de cativa ani si, atat eu , cat si elevii mei si parintii acestora suntem multumiti.

Cum procedez:
1. le trimit fise de lucru ma matematica, prin e-mail, si elevii,dupa ce lucreaza fisele mi le returneaza;
2. le cer elevilor sa caute informatii despre anumite subiecte si sa le prelucreza;
3. le sugerez cate un traseu "virtual", si, in urma "drumetiei", elevii trebuie sa-mi aduca informatii despre ce si cum au vazut;
4. elevii detin CD-uri cu tematica scolara si trebuie sa rezolve anumite teste;au posibilitatea sa se joace si sa invete in mod placut.
5. inca din clasa intai i-am dus in cabinetul de informatica si,dictarile la calculator,in Word, earu mai corecte decat cele scrise in caiet;
6. am elevi care deja pregatesc teste pentru colegii lor,lucrand in Word;
7. am elevi care stiu realiza o prezentare PowerPoint;
8. am elevi care joaca sah, folosind calculatorul;
9. inca din clasa intai copii realizeaza desene in Paint.
efodorean
 
Mesaje: 2530
Membru din: 04 Aug 2004, 07:00
Localitate: Cluj-Napoca

Mesajde doinacirciu » 04 Dec 2007, 22:27

AVEAM MARE NEVOIE DE MATERIAL DID PE CARE SA-L POT FOLOSI LA GRUPA DE PRESCOLARI! NU MI S-A PERMIS SA CUMPAR DECAT DICTIONARE,ATLASE...CE-MI TREBUIA SA LE ARAT COPIILOR MI-AM CUMPARAT PE BANII MEI... SI CE AM CUMPARAT A TREBUIT SA INVENTARIEZ..SI DACA MA MUT LA ALTA GRADINITA,...BAI ,BAI ,MATERIALE! RAMAN LA VECHIUL LOC DE MUNCA...SI DREPTUL MEU....UNDE-I?
doinacirciu
 
Mesaje: 3
Membru din: 16 Dec 2006, 18:52
Localitate: SUCEAVA


Înapoi la Scoala in Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator