Note date profesorilor

Discutii legate de invatamantul romanesc, cum este acum si cum ar trebui sa fie.

Note date profesorilor

Mesajde marinela » 17 Feb 2005, 23:44

Dragi colegi de pe "didactic.ro" !

Ce parere aveti de noul site "calificativ.ro" in care elevii si parintii pun note profesorilor? Cine este administratorul acestui site?
Eu personal n-am nimic impotriva, daca totul este decent. Eu cred ca o nota data de 60-70 elevi poate sa ma ajute. Gresesc? La noi in scoala colegii mei sunt in majoritate impotriva si chiar indignati.
Avatar utilizator
marinela
 
Mesaje: 263
Membru din: 20 Dec 2003, 19:49
Localitate: Bucuresti

Re: Note date profesorilor

Mesajde emil » 18 Feb 2005, 00:39

marinela scrie:Dragi colegi de pe "didactic.ro" !

Ce parere aveti de noul site "calificativ.ro" in care elevii si parintii pun note profesorilor? Cine este administratorul acestui site?
Eu personal n-am nimic impotriva, daca totul este decent. Eu cred ca o nota data de 60-70 elevi poate sa ma ajute. Gresesc? La noi in scoala colegii mei sunt in majoritate impotriva si chiar indignati.

Site nu este recent. Ideea nu e rea! Dar consider ca e o joaca si nu un lucru prea serios. In orice caz, poate fi un semnal pentru noi toti!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde mariro » 18 Feb 2005, 01:43

Daca e un lucru serios, n-am nimic impotriva. Dar cand intra si colegii tai de la alte scoli sa-si arate invidiile!!!???
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Mesajde iace » 18 Feb 2005, 10:32

Sitului astuia i se acorda mai multa importanta decat ar trebui. Mie personal mi se pare asa, o copilarie... Mai ales criteriile dupa care se stabileste nota profesorului sunt o gluma:
usurinta in exprimare
claritate in exprimare
ajutor dat elevilor

si cam atat... Pai primele doua sunt cam aceeasi chestie. Unde este corectitudinea in notare, de exemplu, sau stiu si eu cate alte criterii importante ar fi trebuit trecute aici, daca s-ar fi vrut cu adevarat o evaluare. E o greseala sa iei in serios notele pe care ti le-au pus elevii. Sunt total irelevante... O oarecare idee poti ca sa iti faci despre profesorii care au numai de 10 si despre cei care au numai note de 1,2,3... Primii sunt prea ingaduitori iar ultimii prea severi, probabil.
Si daca nu imi convine media, stai ca pot sa imi fac 10 conturi daca vreau si sa votez de 10 ori in favoarea mea.... Deci s-ar putea ca cei care voteaza acolo sa nici nu fie elevi...
Avatar utilizator
iace
 
Mesaje: 1009
Membru din: 18 Sep 2004, 15:16
Localitate: Suceava

Mesajde mariapopa » 18 Feb 2005, 13:15

Votarea a luat amploare dupa ce s-a facut reclama pe edu.ro
Mai exista un site oarecum asemanator si anume profesori.roschool.com
mariapopa
 
Mesaje: 140
Membru din: 17 Oct 2004, 14:26

Mesajde alena » 19 Feb 2005, 00:33

Acest site pentru mine nu prezintĂŁ nici un grad de seriozitate Âşi sunt convinsĂŁ cĂŁ nu prezintĂŁ realitatea. Am intrat doar o datĂŁ Âşi mi-am formulat o pĂŁrere, urmĂŁrind notele profesorilor din liceul pe care l-a absolvit bĂŁiatul meu. Profesorii care cer seriozitate Âşi desfĂŁÂşoarĂŁ ore de calitate, reflectate Âşi în rezultatele elevilor la bac, au note mici. Cei care la ore fac diverse discuĂžii, au note mari. Iar pĂŁrinĂžii cred cĂŁ voteazĂŁ dupĂŁ ureche: ce-au auzit de la odrasle, în tramvai, la colĂž.....
alena
 
Mesaje: 194
Membru din: 02 Ian 2005, 12:21
Localitate: Galati

Mesajde iace » 17 Mar 2005, 17:43

Fantastic!
Criteriile s-au modificat! Oare citeste cineva din webmasteri acest forum? Sau poate ca si-au mai exprimat si altii parerea ca acele criterii nu sunt reprezentative? Au schimbat usurinta in exprimare cu corectitudine.
Avatar utilizator
iace
 
Mesaje: 1009
Membru din: 18 Sep 2004, 15:16
Localitate: Suceava

Mesajde emil » 17 Mar 2005, 19:01

iace scrie:Fantastic!
Criteriile s-au modificat! Oare citeste cineva din webmasteri acest forum? Sau poate ca si-au mai exprimat si altii parerea ca acele criterii nu sunt reprezentative? Au schimbat usurinta in exprimare cu corectitudine.

Nu inteleg ce legatura avem noi , www.didactic.ro, cu evaluarea profesorilor ?
Sa stiti ca citim forumul dar intervenim acolo unde credem ca este necesar.
Va doresc numai bine!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde christa » 17 Mar 2005, 23:48

emil scrie:Nu inteleg ce legatura avem noi , www.didactic.ro, cu evaluarea profesorilor ?
Sa stiti ca citim forumul dar intervenim acolo unde credem ca este necesar.
Va doresc numai bine!

Nici o legatura. Nu luati totul personal. ;-)

Eu cred ca iace nu s-a referit la webmaster-ul de la didactic.ro ci doar la faptul ca un webmaster de la calificativ.ro probabil a citit mesajele de la acest subiect, si in urma acestui subiect s-a facut la cealalta pagina (calificativ.ro) o modificare/imbunatatire.
Avatar utilizator
christa
 
Mesaje: 219
Membru din: 18 Dec 2004, 22:25
Localitate: Germania

Mesajde iace » 18 Mar 2005, 10:03

Multumesc, christa...nici nu mi-am dat seama ca mesajul meu se putea interpreta si altfel... Si de fapt s-ar putea sa nu fie nimic altceva decat o simpla coincidenta. Eu tocmai am fost "premiata" cu doua sarje de 1 pe linie... Astept sa vad ce se mai intampla... e distractiv. :twisted:
Avatar utilizator
iace
 
Mesaje: 1009
Membru din: 18 Sep 2004, 15:16
Localitate: Suceava

Mesajde mariro » 18 Mar 2005, 14:50

iace scrie: Eu tocmai am fost "premiata" cu doua sarje de 1 pe linie... Astept sa vad ce se mai intampla... e distractiv. :twisted:

Chiar nu intelegem! Ce note ti-au dat!?
:roll: :!: :?: :P :lol: :shock: :lol:
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Mesajde christa » 18 Mar 2005, 14:59

mariro scrie:Chiar nu intelegem! Ce note ti-au dat!?
:roll: :!: :?: :P :lol: :shock: :lol:

TU nu ai inteles, eu ma tem ca am inteles ... ca i-au dat nota 1, adica cea mai slaba, fapt pentru care a fost si asa "incantata". ( :twisted: )

iace, pe care elev l-ai suparat? :)
Avatar utilizator
christa
 
Mesaje: 219
Membru din: 18 Dec 2004, 22:25
Localitate: Germania

Mesajde christa » 18 Mar 2005, 15:13

auziti, ma poate lamuri cineva care-i treaba cu pagina data de mariapopa, profesori.roschool.com? M-am uitat la liceul meu, si sunt f. nelamurita. Nu mai sunt decat doi dintre profii care erau acolo si "pe vremea mea", si in plus sunt doi profi pe care eu nu i-am avut (franceza si chimie). Cel de franceza a fost notat cu 3, dar comentariul este f. pozitiv. Spre comparatie m-am uitat la doua profe, una notata tot cu 3, alta cu 1, unde gasesc ca sunt f. negative comentariile. Pe proful de franceza il stiu doar asa de pe coridor si de cand ne-a supravegheat odata la olimpiada de franceza, faza pe scoala, si l-am pastrat f. placut in amintire. Daca presupun acum ca notele de acolo sunt ca si la calificativ.ro, adica 1 cea mai slaba si 10 cea mai buna, ce concluzie sa trag referitor la proful de franceza?
Avatar utilizator
christa
 
Mesaje: 219
Membru din: 18 Dec 2004, 22:25
Localitate: Germania

Mesajde iace » 18 Mar 2005, 15:21

Da... numai ca am impresia ca nu este vorba de niste elevi... cred ca am suparat niste oameni "mari"... habar nu am si nici nu imi bat prea tare capul. E absurd sa dai nota 1 pentru corectitudine, 1 pentru claritate in exprimare, 1 pentru ajutor dat elevilor, chiar elev sa fii. Da chiar asa, nu sunt buna de nimic? Nici nota 2 nu merit? E clar vorba de razbunare...
Christa, voi nu aveti asa un sit, in Germania?
Avatar utilizator
iace
 
Mesaje: 1009
Membru din: 18 Sep 2004, 15:16
Localitate: Suceava

Mesajde mariro » 18 Mar 2005, 15:23

Despre acest site (calificativ.ro) doar se spune ca este al elevilor; poate sa se inscrie oricine si sa dea note! Daca vrei Vio, intru si-ti ridic nota! :lol: Sau poate chiar de la colegele tale sunt aceste note! :evil: :?
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Următorul

Înapoi la Scoala in Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori