Noi ai cui suntem ?

Discutii legate de invatamantul romanesc, cum este acum si cum ar trebui sa fie.

Noi ai cui suntem ?

Mesajde betiana » 27 Oct 2006, 07:19

Cred eu ca nu suntem singuri pe lume (nb / lumea invatamantului), dar... Vrand sa intram in comunitatea europeana schimbam ce era bun cu ceva ce nu mai este bun...S-a infiintat Centrul de resurse si asistenta psiho-pedagogica la nivelul fiecarui judet,deci si la nivelul Bucurestiului.Aici sunt cuprinsi, deocamdata, consilierii scolari si profesorii logopezi, chiar daca ar fi trebuit sa fie cuprinse si scolile incluzive si mediatorii scolari.Salariile le luam de la acest Centru de resurse, dar cartile de munca sunt in scolile in care functionam cu cabinete (nb./ cabinete logopedice).Secretara (ele) refuza sa mai completeze cartile de munca, iar Centrul de resurse spune ca nu are delegatie sa faca acest lucru.Deci... noi ai cui suntem ? Ce trebuie sa facem ca sa intram in legalitate cu existenta noastra ? Cine ne poate da un raspuns ? Profesorii logopezi (deocamdata, un fel de "rara avis") sunt de formatie psihologi, psihopedagogi sau pedagogi care lucreaza cu cazuri rebele de tulburari de limbaj,cu copii ce nu pot comunica si nu pot desfasura activitatile scolare la nivel optim datorita acestor "fisuri" ale limbajului - oral sau scris-citit - desi au un QI normal.Oare nimeni nu intelege ca intrarea in Europa trebuie facuta cu oameni normali, capabili sa-si spuna pasurile si
dorintele ? Este nevoie de noi.Sigur ca am putea sa ne luam dreptul de libera practica si sa ne deschidem cabinete particulare, dar cati dintre parinti vor mai putea in epoca "saraciei" sa mai beneficieze de servicii gratuite si de calitate pentru copiii lor ? Revenind ...Cine ne poate indruma cu un sfat, cu o parere ca sa putem sa FIM dascali ? Cine ne incheie cartile de munca ? Multe dintre noi suntem la un pas de pensie.
betiana
 
Mesaje: 240
Membru din: 22 Apr 2006, 18:37

Mesajde del » 14 Noi 2006, 13:18

Buna ziua, doamna.
Ne e dor de dumneavoastra si de sfaturile bune pe care le primim, dincolo la parinti, pe forum.
Cat despre acest forum, ma bucur ca sunteti aici sa le mai spuneti dascalilor cate ceva, si din din alta perspectiva. Si imi pare rau (dar nu ma mir) ca nu v-a raspuns nimeni.
del
 
Mesaje: 1
Membru din: 14 Noi 2006, 13:11

Mesajde betiana » 14 Noi 2006, 21:14

Oricum ma bucur ca cineva (in calitate de parinte si pedagog) a citit randurile mele.Probabil ca este greu sa dai un raspuns unei situatii ce pare fara iesire.Sunt oameni sus-pusi care ne controleaza destinele,care nu inteleg ce este logopedia si ce vrea ea.De aceea am spus si cateva lucruri despre ceea ce facem Lucram si cu copii normali din punct de vedere intelectual,dar care au sufletul mutilat datorita faptului ca nu se fac intelesi.Lucram si cu tulburari neurologice sau cu malformatii ale aparatului fonoarticulator.Si cu copii care au invatat sa vorbeasca mai tarziu decat este normal.Ne punem sufletul si mintea la dispozitia lor.Unii parinti sunt uluiti de cata rabdare avem.Multi ne sunt recunoscatori pentru ceea ce facem.Dar din 2000 si pana in prezent traim intr-un continuu stress.Eram in scoli cu cabinete care deserveau populatia scolara a sectoarelor.Eram "oamenii scolii".Acum suntem in scoli dar nu mai suntem "ai scolii".Si daca nimeni nu se va trezi,probabil aceasta disciplina,de terapie,de recuperare se va realiza doar privat pentru o mana de oameni cu stare,care-si pot permite eforturi financiare.
betiana
 
Mesaje: 240
Membru din: 22 Apr 2006, 18:37

betiana

Mesajde maia » 15 Noi 2006, 21:56

Doamna va rog aveti incredere ,macar in NOI.
Prea mult am facut,,apostolat" ca intr-o zi sa nu fie bine si pentru cei de varsta noastra.
Valoarea si calitatile generatiei noastre mai rezista inca maxim 1-2 ani.Dupa aceea VAI DE ...cei care vor mai lucra in invatamant.:))))
Doar uniti vom reusi!!
Toate bune!Sa auzim de bine!
maia
 
Mesaje: 84
Membru din: 10 Mar 2006, 18:58


Înapoi la Scoala in Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron