nelamurire

Probleme legate de salarii, concedii, navete si orice alteceva legat de viata ca angajat bugetar

nelamurire

Mesajde mihael_79 » 28 Oct 2008, 16:45

Buna. Cine ma poate lamuri cu urmatoarea problema? Am nascut pe 1 iulie iar in noiembrie mi se termina postnatalul si ma intorc la servici. Anul acesta nu am luat concediul de odihna, deci nici banii pt acesta. Mentionez ca am lucrat tot anul scolar, fara concedii medicale. Pot primi banii pentru concediul de odihna in conditiile in care ma intorc la scoala? Exista vreo baza legala pt a-mi primi acest drept? Dar cu zilele neefectuate de conc. de odihna ce se intampla? Cand as putea sa le iau?
:?
mihael_79
 
Mesaje: 4
Membru din: 16 Apr 2007, 22:21

Nu se poate

Mesajde claudiagm » 01 Noi 2008, 09:47

Si eu am trecut prin asa ceva. Concediul de odihna n-o sa-l mai iei pentru ca tu esyi platita cu o suma fixa de catre stat pentru cresterea copilului, nu mai e ca inainte cu 85%din salar. In cazul tau, activitatea s-a intrerupt, nu ai pe ce sa iei concediu. Nici macar vechimea nu-ti mai merge, atata timp cat ramai acasa.Iar de banii de concediu...nici o sansa. Ca sa-ti poti lua concediul de odihna trebuie sa te intorci in activitate,insa nu mai poti lua concediul pentru cresterea copilului dupa aceea.
claudiagm
 
Mesaje: 24
Membru din: 08 Oct 2005, 23:14
Localitate: Oravita


Înapoi la Sindicale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori