Nelamurire - concediu prenatal

Discutii legate de invatamant, dar care nu intra la celelalte categorii

Nelamurire - concediu prenatal

Mesajde dya-bacau » 12 Mai 2010, 11:52

As dori sa stiu ce se intampla in cazul in care concediul prenatal coincide cu perioada în care ar trebui sa fiu în concediu de odihna.
Si... încă ceva: spuneți-mi, va rog, zilele de concediu medical se scad din numărul de zile de concediu de odihna?
Va mulțumesc,
O foarte fericita viitoare mămică.
dya-bacau
 
Mesaje: 2
Membru din: 05 Sep 2005, 06:25

Re: Nelamurire - concediu prenatal

Mesajde sce76 » 21 Mai 2010, 06:23

Felicitari, mamaico!
Te sfatuiesc sa -ti iei concediul de odihna, care este dreptul tau legal, sa nasti si apoi sa-ti iei cele 42 de zile de concediu obligatoriu.Apoi vei intra in concediu de lauzie si dupa ,in C.I.C.Asta este cea mai avantajoasa varianta(d.p.d.v. financiar), iti spun din experienta... :D
sce76
 
Mesaje: 89
Membru din: 23 Sep 2009, 13:58

Re: Nelamurire - concediu prenatal

Mesajde sce76 » 21 Mai 2010, 06:24

Cat despre c.medical, Nu,eu nu stiu sa se scada din c.de odihna....
sce76
 
Mesaje: 89
Membru din: 23 Sep 2009, 13:58

Re: Nelamurire - concediu prenatal

Mesajde dariely » 20 Iul 2010, 09:49

buna ziua! eu am o nelamurire in legatura cu concediul postnatal. tocmai mi s-a terminat CIC si cand am mers la scoala mi s-a zis ca nu voi fi platita pana la toamna. de ce? mie mi se pare logic sa fiu platita. care e varianta corecta? cu plata sau fara plata? multumesc!
Avatar utilizator
dariely
 
Mesaje: 82
Membru din: 25 Iun 2010, 18:01

Re: Nelamurire - concediu prenatal

Mesajde dariely » 21 Iul 2010, 14:35

revin cu o alta intrebare: mi se cere o decizie de incheiere a CIC. de unde sa o iau? de la inspectorat sau imi va fi livrata prin posta? in decizia de la inspectorat scrie clar ca sunt in CIC pana ce implineste copilul 2 ani.
copie dupa certificat trebuie sa duc la scoala? mi s-a spus ca nu este nevoie de aceasta copie pentru ca nu trebuie sa demonstrez ca are bebe 2 ani, dar nu trebuie operat in cartea de munca?nu trebuie trecut copilul?
Avatar utilizator
dariely
 
Mesaje: 82
Membru din: 25 Iun 2010, 18:01

Re: Nelamurire - concediu prenatal

Mesajde maria_cseh » 21 Iul 2010, 17:28

dariely scrie:buna ziua! eu am o nelamurire in legatura cu concediul postnatal. tocmai mi s-a terminat CIC si cand am mers la scoala mi s-a zis ca nu voi fi platita pana la toamna. de ce? mie mi se pare logic sa fiu platita. care e varianta corecta? cu plata sau fara plata? multumesc!

Dacă am înţeles bine, copilul a împlinit 2 ani. Dacă sunteţi titulară pe post, ar trebui să fiţi în activitate pe tot parcursul acestei vacanţe de vară.
maria_cseh
 
Mesaje: 111
Membru din: 03 Sep 2008, 23:05

Re: Nelamurire - concediu prenatal

Mesajde dariely » 21 Iul 2010, 22:46

da, am mers la scoala deja. mi s-a zis ca voi fi platita in septembrie pe aceste 2 luni pentru ca nu se mai fac alte state de plata.
Avatar utilizator
dariely
 
Mesaje: 82
Membru din: 25 Iun 2010, 18:01

Re: Nelamurire - concediu prenatal

Mesajde maria_cseh » 22 Iul 2010, 17:08

dariely scrie:da, am mers la scoala deja. mi s-a zis ca voi fi platita in septembrie pe aceste 2 luni pentru ca nu se mai fac alte state de plata.

Nu ştiu cum se procedează la şcoala de-acolo dar, pentru cei în activitate sau în concediu pentru îngrijirea copilului eu ştiu că statele de plată se fac lunar. Cel puţin, când am fost în aceeaşi situaţie ca d-voastră, la noi aşa s-a procedat.
maria_cseh
 
Mesaje: 111
Membru din: 03 Sep 2008, 23:05

Re: Nelamurire - concediu prenatal

Mesajde dariely » 24 Iul 2010, 17:08

nu stiu ce sa zic... mie mi s-a precizat din start ca statele sun facute si eu voi fi inclusa in cel facut pentru septembrie. toate statele pentru concediul de vara sunt deja intocmite si banii s-au luat, iar eu am de asteptat.
Avatar utilizator
dariely
 
Mesaje: 82
Membru din: 25 Iun 2010, 18:01

Re: Nelamurire - concediu prenatal

Mesajde carmencreanga » 26 Iul 2010, 11:58

dariely scrie:nu stiu ce sa zic... mie mi s-a precizat din start ca statele sun facute si eu voi fi inclusa in cel facut pentru septembrie. toate statele pentru concediul de vara sunt deja intocmite si banii s-au luat, iar eu am de asteptat.

Ciudat.....dar absolut normal.....ptr cei care fac legile si regulamentele prin scolile tarii noastre. Suntem "la mana lor".
Avatar utilizator
carmencreanga
 
Mesaje: 8598
Membru din: 01 Apr 2009, 17:05

Re: Concediu prenatal- intrerupere grad 1

Mesajde nusa24 » 08 Sep 2010, 09:38

Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns. Voi fi mamica din octombrie si pana acum nu am luat concediu de maternitate. Cele 126 de zile de concediu de maternitate se considera intrerupere? Anul acesta am inspectia finala pt gr 1. Pot reveni la catedra dupa 126 de zile sa imi sustin lucrarea (si sa merg la scoala in continuare)?
nusa24
 
Mesaje: 24
Membru din: 16 Sep 2007, 13:30

Re: Nelamurire - concediu prenatal

Mesajde maria_cseh » 08 Sep 2010, 10:32

Concediile pentru sarcină şi lăuzie se pot compensa între ele, în funcţie de recomandarea medicului şi de opţiunea persoanei beneficiare, în aşa fel încât durata minimă obligatorie a concediului de lăuzie să fie de 42 de zile calendaristice.
maria_cseh
 
Mesaje: 111
Membru din: 03 Sep 2008, 23:05

Re: Nelamurire - concediu prenatal

Mesajde rofi3 » 15 Sep 2010, 14:18

Conform Art 19) 2 e) din metodologia pentru grade "Perioada concediului de maternitate este considerată vechime la catedră", deci dupa cele 126 de zile va puteti intoarce si va puteti sustine gradul I.
rofi3
Site Admin
 
Mesaje: 1176
Membru din: 18 Dec 2008, 20:16


Înapoi la Cafenea

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori

cron