ÎNCURCĂTURĂ!!!

Probleme pe care le intampina profesorii in utilizarea calculatorului. Sfaturi, solutii, pareri.

ÎNCURCĂTURĂ!!!

Mesajde viocro » 15 Aug 2008, 16:32

1 MB este egal cu 1 MO?? Sau ce se măsoară cu fiecare! Am constatat că la fotografii apare KO şi MO, iar la materiale cate conţin şi text şi fotografie apare MB sau KB! Se poate explica simplu restricţia de mărime a unui material sau e prea complicat pentru cineva total în afara detaliilor tehnice - mă refer la mine- evident...
viocro
 
Mesaje: 423
Membru din: 27 Feb 2008, 19:30

Mesajde sorinborodi » 16 Aug 2008, 10:11

http://rectorat.uartdcluj.ro/prelucrare ... ATICII.ppt Acesta este un loc in care gasiti raspunsul.
KO este acelasi lucru cu KB.
MO este acelasi lucru cu MB.
https://sorinborodi.ro
Avatar utilizator
sorinborodi
 
Mesaje: 306
Membru din: 30 Oct 2006, 22:06
Localitate: Dej jud.Cluj

Mesajde viocro » 16 Aug 2008, 10:31

Cam complicat pentru mine materialul indicat de dumneavoastră, adică...foarte complicat...Am înţeles însă că 1MO=1KO şi asta e bine, dar maximul admis de un material pentru Didactic oare cât o fi? Sigur scrie pe undeva mură-n gură, dar eu nu am văzut...Mulţumesc pentru răspuns!
viocro
 
Mesaje: 423
Membru din: 27 Feb 2008, 19:30

Mesajde gica_ionescu » 16 Aug 2008, 12:00

Nu mai mult de 5M! Asa mi-a spus domnul Onea atunci cand am pus si eu aceeasi intrebare. Exista un topic mai jos...
Avatar utilizator
gica_ionescu
 
Mesaje: 1154
Membru din: 18 Iul 2004, 10:29

Mesajde viocro » 16 Aug 2008, 14:01

Am priceput şi vă mulţumesc - dumneavoastră m-aţi mai lămurit o dată. Să vă fie numai de bine!!!
viocro
 
Mesaje: 423
Membru din: 27 Feb 2008, 19:30

Mesajde webmaster » 20 Aug 2008, 18:12

MO este prescurtarea de la MegaOcteţi
MB prescurtarea de la MegaBytes.

Este pur şi simplu traducerea în română a unităţii de măsură.

1 octet= 1 byte= 8 biţi (1 bit fiind unitatea de bază)

Limita apare pe formularele de propunere a materialelor, precum si extensiile permise.

In sectiunea Ajutor si chiar in acest forum gasiti informatii despre cum sa optimizati fisierele powerpoint, care tind sa atinga dimensiuni mari
Avatar utilizator
webmaster
Site Admin
 
Mesaje: 316
Membru din: 17 Iul 2006, 17:24

Mesajde laurentziu_roshu » 17 Sep 2008, 19:05

viocro,
daca apar probleme cu materialele pps sau word mari , peste 5Mb(care nu pot fi publicate), atunci e recomandabil sa le aplicati procedee de COMPRSARE !
Adica , trebuie facuta compresarea IMAGINILOR ( in ghidurile http://www.didactic.ro/lectii-informati ... -p55758-t0
si http://www.didactic.ro/forum/viewtopic.php?t=7599 am inclus si un capitol despre COMPRSAREA materialelor pps(iar pentru materiale word cu imagini se face compresarea exact la fel ! ) . In afara de compresarea imaginilor, se poate face si compresarea muzicii- pentru materialele pps cu sonor(descrisa in aceleasi ghiduri)
Dupa compresare, materialele devin mult mai mici de 5 Mb si pot fi publicate. Succes!
laurentziu_roshu
 
Mesaje: 360
Membru din: 25 Apr 2006, 10:31

Multumesc pentru bunavointa

Mesajde viocro » 17 Sep 2008, 21:20

Găsesc de cuviinţă să vă mulţumesc pentru efortul de a-mi răpunde. Mai găsesc de cuviinţă să apreciez modul dumneavoastră de a răspunde cu...blândeţe tuturor. Asta îmi dă curaj să pun o întrebare din alt registru: când ţi de respinge un material fără să se dea explicaţii însemnă că nu mai ai voie să publici alte materiale în viitor?
viocro
 
Mesaje: 423
Membru din: 27 Feb 2008, 19:30

Mesajde aalliinnaa » 17 Sep 2008, 21:59

Respingerea unui material nu are neparat un motiv de slaba calitate ci poate fi si o dublura a altui material deja publicat ( ma refer la materialele pps despre viata, animale, nu la cele originale create de autor).
Asa ca nu are legatura cu materialele viitoare pe care vreti sa le publicati.. Puteti incerca de cate ori aveti ceva important de impartasit cu noi! Nu va opriti! :)
Avatar utilizator
aalliinnaa
 
Mesaje: 594
Membru din: 28 Mai 2004, 17:15
Localitate: Suceava


Înapoi la Probleme IT&C

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

cron