mutarea unor capitole de electricitate lasa in loc...ce?

mutarea unor capitole de electricitate lasa in loc...ce?

Mesajde gra2005 » 17 Sep 2005, 18:38

daca cei de la cls. a Xa studiaza "curent altenativ" si "elemente de termodinamica "cu tot tacamul.... ce ramane pentru studiu in clasa a XIa?
conform vechii programe, aceste doua capitole erau prevazute pt. studiu la cls. a XI-a.
daca le scoatem, mai raman capitolele de "unde mecanice", "unde electromagnetice" si ceva elemente de "mecanica fluidelor". nu cred ca pot fi lungite pe parcursul unui intreg an, mai ales la 3 ore pe saptamana. si atunci?!!!
si apoi, unde ramane "electrostatica"?! cum sa ingramadesc notiunile necesare in cateva ore si apoi sa sar la curent electric, daca elevii nu au cunostinte elementare?!!
varianta mea (si sa ma ierte d-nii si d-nele inspectori scolari care doresc urmarea perfecta a programei) este sa predau in puncte esentiale capitolul de curent electric la cls a Xa si sa reiau electrostatica (obositor pentru elev din pacate dar absolut necesar) in cls aXIa, unde voi dezvolta apoi "curentul altenativ".

alte sugestii?
gra2005
 
Mesaje: 6
Membru din: 17 Sep 2005, 16:08

Mesajde iace » 18 Sep 2005, 18:39

Bine ai venit, gra!
Programa asta de clasele IX-X are multe bube, de vreun an de zile tot o tocam, dar degeaba, ca oricum nu ne ia nimeni in seama.
Pentru XI-XII, programa se pare ca prevede:
Clasa a XI-a:
1. Oscilaţii şi unde mecanice
2. Electromagnetism. Oscilaţii şi unde electromagnetice
3. Optică ondulatorie
4. Elemente de teoria haosului

Iar a XII-a:
1. Elemente de mecanica solidului rigid
2. Elemente de electronică
3. Fizică atomică. Fizică nucleară
4. Teoria relativităţii restrânse. Elemente de fizică cuantică
Iar acum m-am uitat in planul cadru... sunt prevazute 2 ore si atat pentru profilul tehnic.
Electrostatica, dupa cum vezi, nu mai este. :cry:
Avatar utilizator
iace
 
Mesaje: 1009
Membru din: 18 Sep 2004, 15:16
Localitate: Suceava

Mesajde marinela » 20 Sep 2005, 10:23

Eu m-am gandit sa fac totusi in clasa a 10-a cateva notiuni de electrostatica inainte de a studia curentul electric, asa cum fac vectori si miscari la clasa a 9-a.
Avatar utilizator
marinela
 
Mesaje: 263
Membru din: 20 Dec 2003, 19:49
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Fizică

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron