Metode noi de predare - invatare

Discutii legate de invatamantul romanesc, cum este acum si cum ar trebui sa fie.

Metode noi de predare - invatare

Mesajde cmaryro » 21 Mai 2004, 03:57

Cu totii dorim sa predam cat mai bine, pentru ca elevii nostrii sa fie cat mai interesati de invatatura. In general, elevul nu mai citeste; daca poate sa prinda informatia din zbor este bine, altfel nu incearca sa depuna nici un efort. Noi trebuie sa le insuflam din nou dragostea de carte. Problema este: Cum?
Am in liceu o colega de limba si literatura romana, care le prezinta filme realizate dupa operele literare ce sunt studiate. A avut succes.
Daca aveti si alte idei sau ati aplicat si alte metode ar fi interesant sa le cunoastem.
Marinela Ciortan Tg Jiu
cmaryro
 
Mesaje: 6
Membru din: 28 Apr 2004, 14:13

Re: Metode noi de predare - invatare

Mesajde mariro » 24 Mai 2004, 13:23

cmaryro scrie:Daca aveti si alte idei sau ati aplicat si alte metode ar fi interesant sa le cunoastem.
Marinela Ciortan Tg Jiu

Eu sunt invatatoare. Am clasa a IV-a. Inca din clasa a II-a de cand i-am primit, pentru ca citeau foarte greoi, am facut 5 grupe de cate 4-5 elevi alesi pe cat posibil la acelasi nivel intelectual. Fiecare isi stia ordinea in grupa. Faceam in fiecare ora de lectura concurs pe grupe. Numeam grupele si nu-mi ramanea decat sa propun grupa care trebuia sa citeasca. Fiecare citea in ordinea stabilita. La sfarsit isi spuneau rapid parerea despre cine a citit mai bine din grupa si cine a citit mai slab. Este imposibil, bineinteles dupa multa munca, sa nu obtinem rezultate! :lol:
Rezultatele s-au vazut in clasa a III-a, cand bineinteles, trebuia sa-i atrag cu altceva ce la placea foarte mult: calculatorul! Astfel am reusit sa-i pun din nou la munca: unii cautau in reviste glume diverse pentru copii, altii diverse stiri pentru rubrica "Stiati ca"... exemple din clasa bune si rele pe care urmaream sa le indreptam, respectiv sa le aratam si altora, cei mai talentati reuseau sa faca scurte compuneri si chiar inceputuri de poezie... Am reusit sa editam o revista a clasei noastre, singura din scoala de fapt, dupa ce ne-am intocmit un proiect in care am calculat totul de la pachetul de hartie de xerox pana la costul revistei. Singuri si-au adunat banii cu care au inceput, iar din banii stransi pe reviste si-au facut un acvariu al clasei utilat cu tot ce-i trebuie! Fiecare copil de la mine din clasa stie ca:"daca vrei, poti!" Metode sunt mai multe dar...sper sa va ajute ceea ce v-am aratat. Va salut pe toti cei ce vizionati acest topic, cu respect! Va doresc succes! :D
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Mesajde cmaryro » 06 Iun 2004, 20:35

Este interesant ce ne-ai prezentat. Problema este ca cu cat elevii sunt mai mari cu atat sunt mai reticenti. Eu am incercat sa inlocuiesc dictarea la diferite materii ( pentru ca la liceu este mai greu sa-si cumpere carti) cu prezentari de lectii realizate pe calculator in Power Point. Lectiile au fost mai interesante decat de obicei. La fel am dat teste de autoevaluare.
I-am antrenat si la revista liceului, creind un colectiv de redactie. Putini elevi sunt totusi doritori sa munceasca in plus. Daca profesorul este mai exigent si ii promite o nota mare atunci il poate antrena, altfel nu.
Ce este de facut?

Marinela Ciortan Tg Jiu
cmaryro
 
Mesaje: 6
Membru din: 28 Apr 2004, 14:13

Despre predare

Mesajde emil » 06 Iun 2004, 22:54

Deocamdata, ceea prezentati ca lucrari propuse, mi se pare f. interesant si util la clasa.
Poate ca ar fi si mai bine daca software pe care il facem sau achizitionam sa fie cat mai interactiv.
Metode noi?
Imi vine in minte acum: LECTIA IN NATURA!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Noi metode de invatare

Mesajde marinela » 16 Iun 2004, 23:35

Am citit cu interes tot ce s-a scris si sunt de acord cu totul. Eu sunt profesoara de fizica si am gasit urmatoarele metode de atragere a elevului pentru materia mea: sa construiasca singur un dispozitiv cu care sa evidentieze un fenomen fizic, sa prezinte un referat cu o tema data eventual cu ajutorul unei prezentari in Power Point ( sau alt program), sa rezolve un numar de probleme din revista de fizica "Evrica". Totul pentru o nota de 10. Rezultatul 100% pozitiv. Ce credeti? Cele mai bune referate sunt sustinute si premiate in cadrul unei sesiuni de referate anuala la nivel de scoala.
Marinela
Liceul Stefan Odobleja"
Bucuresti, Sector 5

P.S. V-ar place o colaborare?
Avatar utilizator
marinela
 
Mesaje: 263
Membru din: 20 Dec 2003, 19:49
Localitate: Bucuresti

Mesajde lili_san » 24 Iun 2004, 23:27

Sunt invatatoare si sunt interesata de solutii practice in ceea ce priveste atragerea elevilor catre scoala, motivarea lor, imbunatatirea disciplinei in scoala in general.
Noile programe vehiculeaza ideea centrarii pe elev, transformarea lui in actor principal in procesul invatarii. Cartile romanesti de specialitate abunda in teorii sofisticate, pompoase, fara a da in schimb idei pragmatice. Se ia in schimb in deradere literatura americana aflata uneori la polul opus cu carti de genul "Cum sa disciplinezi clasa in 9 pasi", care fara o frazeologie alambicata propune ceva practic.
Ce am constatat ca merge:
1.Implicarea/ interesul(daca te preocupa ceva cu adevarat gasesti solutii, deci daca ne intereseaza suntem pe calea cea buna )
2.Pozitivarea elevilor( aducerea in discutie a ceea ce fac ei bine, fara a insista pe exemple negative de genul "ASA NU !")
3.Ambientul-schimbarea cat mai des a afisajelor din clasa care pot sa contina de la tabele cu notele obtinute la diferite teste sau note pentru mentinerea curateniei pe zile, regulile clasei ,putine, concise , usor de retinut, situatia temelor, panou cu plicuri pt. toti elevii in care sa-si depuna fise de lectura;"Cine citeste mai mult", "Scriitorul saptamanii"-copii cauta si afiseaza pe locul stabilit cat mai multe date,"Elevul zilei de ieri", numele afisat, inclusiv meritele etc.
Asta cere timp, disponibilitate, dar nu-i imposibil daca ii implicam si pe elevi si cred ca merge si la clase mai mari.
4.Lectii cu experimente, cu auditii, cu material didactic variat, in natura(dar nu poti sa le faci pe toate in natura),
Daca imi mai vin idei, le mai scriu si mai astept si eu altele, cu bucurie .
Lili
lili_san
 
Mesaje: 33
Membru din: 24 Iun 2004, 18:36

Mesajde mariro » 29 Iun 2004, 13:13

Lili_san, felicitari pentru primul mesaj si pentru ceea ce contine! Foarte interesant! Voi incerca si eu mai ales ca voi avea clasa I. Ma gandesc chiar la 2-3 minute la inceput de zi de lucru cu teatru de papusi pe maini, in care sa discutam diverse exemple de conduita in vederea disciplinarii copiilor (asta e marea problema a generatiilor actuale). Ei vor invata mai repede asa! Ii impresionam mai usor! Bafta si sanatate! Vacanta placuta tuturor!
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Mesajde lili_san » 30 Iun 2004, 00:31

Multumesc, mariro! Sa stii ca si eu voi avea clasa I si sper sa colaboram, pentru ca se pare ca de idei nu ducem lipsa.
Pe curand!
lili_san
 
Mesaje: 33
Membru din: 24 Iun 2004, 18:36

Mesajde mariro » 15 Iul 2004, 14:59

lili_san scrie:Multumesc, mariro! Sa stii ca si eu voi avea clasa I si sper sa colaboram, pentru ca se pare ca de idei nu ducem lipsa.
Pe curand!

:P :lol: :P
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Mesajde mircea77 » 24 Iul 2004, 11:45

NIci dupa 12 ani de scoala nu mai invata. Cum dau de greu fug. Nici daca platesc cursurile nu mai invata. De exemplu stiu persoane care vin la scoala sa scape de armata sau de gura parintilor (ma refer la nivel postliceal)
mircea77
 
Mesaje: 119
Membru din: 27 Apr 2004, 23:09

Mesajde mariro » 26 Iul 2004, 10:09

mircea77 scrie:NIci dupa 12 ani de scoala nu mai invata. Cum dau de greu fug. Nici daca platesc cursurile nu mai invata. De exemplu stiu persoane care vin la scoala sa scape de armata sau de gura parintilor (ma refer la nivel postliceal)


E adevarat! Copiii din zilele noastre nu mai au nici o motivatie! Macar de ar fi aceea ca facand o facultate vor avea servici imediat ce vor termina fara alte zeci de examene; sau, sa fie examene, dar sa fie curate Nu se mai poate avea incredere in nimic!
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Mesajde vivi » 26 Iul 2004, 10:35

As vrea sa va rog sa ramaneti in cadrul subiectului mesajului initial (metode noi de predare-invatare). Pentru celelalte discutii puteti crea topicuri noi. Multumesc.
Octavian Costache
Avatar utilizator
vivi
 
Mesaje: 188
Membru din: 22 Oct 2003, 10:34

Mesajde mariro » 26 Iul 2004, 11:26

vivi scrie:As vrea sa va rog sa ramaneti in cadrul subiectului mesajului initial (metode noi de predare-invatare). Pentru celelalte discutii puteti crea topicuri noi. Multumesc.


Scuze :!: :oops: De acord! Ne-am "luat cu vorba!" :lol:
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Re: Despre predare

Mesajde mircea77 » 03 Aug 2004, 12:34

emil scrie:Imi vine in minte acum: LECTIA IN NATURA!


Daca e de biologie sau geografie, sunt de acord in rest nu; si poate si acestea in anumite limite, dar ca sa nu continui detaliaza un pic !
mircea77
 
Mesaje: 119
Membru din: 27 Apr 2004, 23:09

Mesajde mircea77 » 03 Aug 2004, 12:37

Cu Power Point-ul am experiente negative si sunt c-am dezamagit, au prins lectia dar au fost mai galagiosi, au lalait-o mai mult la scris.
mircea77
 
Mesaje: 119
Membru din: 27 Apr 2004, 23:09

Următorul

Înapoi la Scoala in Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori