Metoda Kumon

Metoda Kumon

Mesajde ana_elena13 » 26 Feb 2014, 22:54

Buna seara,

As vrea sa stiu daca a auzit cineva despre metoda de pregatire Kumon.

Cei care ati auzit va rog sa imi impartasiti si mie parerile voastre.

Astept cu interes raspunsuri, multumesc.
ana_elena13
 
Mesaje: 2
Membru din: 13 Feb 2014, 00:02

Re: Metoda Kumon

Mesajde sportiv » 27 Feb 2014, 17:38

Kumon este o metodă unică de studiu a matematicii şi citirii, metodă proiectată să ajute pe fiecare copil să îşi însuşească noţiunile de bază ale matematicii şi ale cititului, în ceea ce priveşte dezvoltarea abilităţii necesare pentru a lucra la potenţial maxim.


http://www.books-express.ro/blog/metoda ... -eficient/


http://www.kumon.com/aboutkumon/kumonmethod.aspx
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3123
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Metoda Kumon

Mesajde ana_elena13 » 27 Feb 2014, 23:39

Da, este o metoda care se bazeaza mai mult pe munca individuala a copilului si pe timpul pe care il acorda parintele copilului.
In centrul Kumon sunt foarte multe fise intocmite pentru fiecare tip de lectie si pe care elevul le trece treptat incepand cu nivelul lui de cunostinte.
Pe mine m-ar interesa daca in Romania sunt parinti si cadre didactice care cred ca aceasta metoda ar trebui implementata si la noi, si daca ar fi de ajutor.
Parerea mea este ca acest mod diferit de a face matematica inteleasa este foarte eficient si Da ar trebui pus in practica.
Voi ce credeti?
Sa gasim partile pozitive si negative!
ana_elena13
 
Mesaje: 2
Membru din: 13 Feb 2014, 00:02

Re: Metoda Kumon

Mesajde sportiv » 28 Feb 2014, 14:08

Nu se (prea) :oops: folosește în sistem. Cel puțin nu este asigurat cadrul! Cred că, cel mult, se poate folosi în sistemul de pregătire suplimentară (indiferent unde se face aceasta).Aici este vorba și despre munca individuală prof.- elev (nu numai a elevului). Orice poate fi de ajutor (ceea ce se ,,face” în plus) și respectându-se ,,puterea elevului” sau tocmai de aceea , ajută ,dar nu putem face asta numai la clasă!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3123
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău


Înapoi la Matematică

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator