Metoda copy-paste

Un forum dedicat discutiilor intre elevi si profesori. Ai ceva de spus? Te asteptam aici.

Metoda copy-paste

Mesajde angel_of_darkness98 » 14 Iun 2009, 19:39

In zilele noastre referatele, lucrarile si rezumatele sunt doar la un simplu click distanta. Materialul respectiv se dowloadeaza, se printeaza si gata! Tema este facuta. Ce parare aveti despre sistemul copy-paste? Ce credeti ca se poate face pentru ca acesta sa fie eliminat? Sau, poate sunteti de acord? Astept pareri...
What I've done
I'll face myself
To cross out
What I've become
Erase myself
And let go of
What I've done...
angel_of_darkness98
 
Mesaje: 160
Membru din: 26 Feb 2009, 15:19

Re: Metoda copy-paste

Mesajde doublel » 05 Iul 2009, 19:48

angel_of_darkness98 scrie:In zilele noastre referatele, lucrarile si rezumatele sunt doar la un simplu click distanta. Materialul respectiv se dowloadeaza, se printeaza si gata! Tema este facuta. Ce parare aveti despre sistemul copy-paste? Ce credeti ca se poate face pentru ca acesta sa fie eliminat? Sau, poate sunteti de acord? Astept pareri...


sunt elev , normal ca sunt de acord , cu toate ca sunt in primi 3 din clasa nu am citit o carte de mult tiimp , da o sa sariti cu totii pe mine , asta e e mai comod asa :D
doublel
 
Mesaje: 5
Membru din: 05 Iul 2009, 19:23

Mesajde webmaster » 06 Iul 2009, 12:35

Bine ai venit, ma bucur sa te vad si pe Didactic. :D
Nu sare nimeni pe tine, dar cred ca am vrea sa elaborezi ideea.
Avatar utilizator
webmaster
Site Admin
 
Mesaje: 316
Membru din: 17 Iul 2006, 17:24

Re: Metoda copy-paste

Mesajde oana1964 » 26 Sep 2009, 11:37

sunt de acord pt ca nu am incotro. dar ii pun sa copieze de mana si dupa aceea citesc lucrarea si pun elevului intrebari din ea. Macar sa stie cate ceva din informatiile acelea. Apoi pun nota. :D
oana1964
 
Mesaje: 850
Membru din: 20 Feb 2005, 15:30
Localitate: Piatra Neamt

Re: Metoda copy-paste

Mesajde anaiancu » 14 Oct 2009, 03:40

MINUNATA.NR. ANALFABETILOR VA CRESTE IN PROGRESIE GEOMETRICA.CALCULATORUL IN CASA MULTOR ROMANI DEZUMANIZEAZA, TEMBELIZEAZA. CINE VREA ASTA? LEGIUITORII DE..., COMERCIANTII,..INCONSTIENTII...

..NU PENTRU STRICTUL NECESAR :cry: , PENTRU ..., CI PENTRU CA E MODA, CA ARE V :roll: ECINUL, . :( :!: :?:
anaiancu
 
Mesaje: 8
Membru din: 20 Feb 2009, 02:58

Re: Metoda copy-paste

Mesajde rofi3 » 14 Oct 2009, 10:20

Dezumanizeaza folosit in exces , dar are si utilitatea lui . Ca orice lucru trebuie sa stim sa-l utilizam si in special sa-i invatam pe copiii nostri sa-l foloseasca .
rofi3
Site Admin
 
Mesaje: 1176
Membru din: 18 Dec 2008, 20:16

Re: Metoda copy-paste

Mesajde rofi3 » 14 Oct 2009, 10:26

Va propun sa dezbatem despre calculator un pic mai elaborat in topicul din acest forum, pe care l-am creeat de curand.
rofi3
Site Admin
 
Mesaje: 1176
Membru din: 18 Dec 2008, 20:16

Re: Metoda copy-paste

Mesajde lauragl » 30 Ian 2010, 17:49

Mai bine elevii si studentii le-ar copia cu manuta lor! Asa le mai ramane ceva si in cap!
lauragl
 
Mesaje: 45
Membru din: 03 Sep 2005, 12:15

Re: Metoda copy-paste

Mesajde dariuta » 19 Mar 2010, 15:34

Nu sunt de acord cu metoda copy-paste.Noi, cand eram mici, nu avem calculator si citeam o gramada de carti pentru cateva informatii.Asa ca, copii din ziua de azi, invatati ca voi, o duceti foarte bine fata de cum am dus-o noi!
dariuta
 
Mesaje: 6
Membru din: 15 Dec 2009, 12:13

Re: Metoda copy-paste

Mesajde darck » 21 Mar 2010, 02:09

da lol ca sunt de acord =)) probabil ca majoritatea o sa-si spuna "ha, ia uite-o si pe asta, ce sa-i faci, asta-i noua generatie"
cand pot sa-mi termin tema in mai putin de 5 minute cu un material luat de pe internet si tras frumos la imprimanta ce ar trebui sa fac ? sa iau o carte si sa citesc ? :>
darck
 
Mesaje: 6
Membru din: 21 Mar 2010, 02:03

Re: Metoda copy-paste

Mesajde rofi3 » 23 Mar 2010, 19:21

Ar fi bine daca gasesti materialul pe internet , cel putin sa-l personalizezi , ca sa nu fie doar "copy". :D
rofi3
Site Admin
 
Mesaje: 1176
Membru din: 18 Dec 2008, 20:16

Re: Metoda copy-paste

Mesajde alexandre » 23 Mar 2010, 20:21

darck scrie:da lol ca sunt de acord =)) probabil ca majoritatea o sa-si spuna "ha, ia uite-o si pe asta, ce sa-i faci, asta-i noua generatie"
cand pot sa-mi termin tema in mai putin de 5 minute cu un material luat de pe internet si tras frumos la imprimanta ce ar trebui sa fac ? sa iau o carte si sa citesc ? :>


Indiscutabil (sau cel putin, sa fie macar 'personalizat' acest material - precum se precizase si in cadrul postarii de mai in sus - explorandu-l si lasandu-te in briza incantarii acapararii mesajului/informatiei transmise de catre acesta). Tema respectiva nu este oferita a fi "rezolvata" in cat mai putine minute si prezentata doar - ci exact prin prisma indeplinirii procesului a ceea ce anterior mentionasem. :wink:
alexandre
 
Mesaje: 664
Membru din: 21 Aug 2007, 15:35

Re: Metoda copy-paste

Mesajde darck » 03 Mai 2010, 23:13

alexandre scrie:
darck scrie:da lol ca sunt de acord =)) probabil ca majoritatea o sa-si spuna "ha, ia uite-o si pe asta, ce sa-i faci, asta-i noua generatie"
cand pot sa-mi termin tema in mai putin de 5 minute cu un material luat de pe internet si tras frumos la imprimanta ce ar trebui sa fac ? sa iau o carte si sa citesc ? :>


Indiscutabil (sau cel putin, sa fie macar 'personalizat' acest material - precum se precizase si in cadrul postarii de mai in sus - explorandu-l si lasandu-te in briza incantarii acapararii mesajului/informatiei transmise de catre acesta). Tema respectiva nu este oferita a fi "rezolvata" in cat mai putine minute si prezentata doar - ci exact prin prisma indeplinirii procesului a ceea ce anterior mentionasem. :wink:

pai acu pe bune, cine crezi ca face asta? noi vedem lucrurile in felu' urmator: deci ne da tema, cautam pe net referatu' gata-facut , citim printre randuri sa vedem dsp ce e vb, il tragem la imprimanta si gata. :P
cand zic "noi" ma refer la majoritatea copiilor in ziua de azi... desi stiu ca nu e chiar in regula... aceasta "incantare a acapararii mesajului transmis" de respectivul material nu prea mai exista...
darck
 
Mesaje: 6
Membru din: 21 Mar 2010, 02:03

Re: Metoda copy-paste

Mesajde yanna_dayana » 05 Mai 2010, 20:31

hello! asa e moda aku' copy-paste-print......cine mai sta sa citeasca zeci de pagini?
sunt eleva.....dar desigur si eu mai folosesc aceasta metoda imi este mai la indemana..... 8)
a X-a C.E.V.M. "Singura anomalie este incapacitatea de a iubi."
Avatar utilizator
yanna_dayana
 
Mesaje: 916
Membru din: 04 Mar 2010, 21:35
Localitate: Galati

Re: Metoda copy-paste

Mesajde alexandre » 07 Mai 2010, 21:37

darck scrie:[pai acu pe bune, cine crezi ca face asta? noi vedem lucrurile in felu' urmator: deci ne da tema, cautam pe net referatu' gata-facut , citim printre randuri sa vedem dsp ce e vb, il tragem la imprimanta si gata. :P


Am tot citit postarea mea de mai in sus inca si inca odata, dar nu am reusit nici cum sa identific fraza acesteia unde mai cu precizie am spus ca o mare parte dintre elevi/toti recurg la aceasta metoda. :P Contientizez ca sunt putini care mai „pierd” astfel (citind in dorinta documentarii in intregime sau printre randuri) timpul incantandu-se si cu aceste bucurii simple care le aduc un zambet cald pe buzelor lor, dar am dorit numai sa raspund intrebarii de mai in sus. :)

yanna_dayana scrie:hello! asa e moda aku' copy-paste-print......cine mai sta sa citeasca zeci de pagini?
sunt eleva.....dar desigur si eu mai folosesc aceasta metoda imi este mai la indemana..... 8)



^Folosesti aceasta metoda? Poate fi cu o incredibila rapiditate depistata o mare eroare in postarea de mai in sus, metoda “copy-paste” in intregime nefiind deloc considerata a fi intr-o similaritate cu exact o metoda bazata astfel, aceasta din urma constand doar in preluarea sursei de inspiratie virtual, urmand ca elevul sa o exploreze si chiar prelucreze eventual – aceasta metoda intr-adevar fiind mai “la indemana” intr-o comparatie cu cea de-a mai bantui vreo biblioteca invecinata sau apeland la alte solutii posibile. Nicidecum metoda “copy-paste” in intregime - am mai spus ca printr-o anumita tema primita nu se doreste doar rezolvarea ei corecta si rapida – ci ceea ce se acapareaza prin rezolvarea ei sau pur si simplu confirmarea acestui lucru dar printr-o rezolvare propie si corecta a temei.
alexandre
 
Mesaje: 664
Membru din: 21 Aug 2007, 15:35

Următorul

Înapoi la Dialog cu elevii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori