Meditatiile-invatamant paralel, sau complementar?

Discutii legate de invatamantul romanesc, cum este acum si cum ar trebui sa fie.

Considerati meditatiile necsare meditatiile?

Da, sunt foarte necesare
24
21%
Sunt oarecum necesare, dar se poate si fara ele
72
64%
Nu sunt necesare
16
14%
Nu ma intereseaza acest subiect
1
1%
 
Voturi totale : 113

Meditatiile.....

Mesajde stephany » 06 Iul 2008, 15:37

Sunt de acord cu ceea ce zicea sarmissa nu pe toti ii mai intereseaza scoala ,semerge la scoala asa ca trebuie sa faci ceva sa fii ,cool,,toata lumea stie ca se ia bacul oricum ca doar se copie sau se da spaga ,nu este un secret ca doar putini sunt cei care vor sa invete cu adevarat.Fiecare elev ca si fiecare parinte stie ca daca copilul doreste sa faca o facultate o sa o faca.Cati dintre absolventi nu fac o facultate?????Nu de putine or auzi ca deja face a doua facultate si te intrebi cum?ca era atat de slab la invatatura in scoala.Acesta este nivelul scolii acesta este sisitemul nostru de invatamant (iar daca exista cateva exceptii nu uitati ca o floare nu aduce primavara)Eu zic asa in scoli ar trebui sa existe clase pe nivel adica fiecare elev in functie de capacitatile intelectuale sa fie distribuit la clasa care il reprezinta .Si sa nu imi spuneti ca fac discriminari cand spun asta !!!!Elevul trebuie sa poata alege intre clase unde este exceptional si clase unde nu se pricepe.Adica la matematica de exemplu daca e bun sa ia clasa buna daca geografia nu i place sau nu il atrage sa mearga la clasa normala.In felul acesta eliminam plafonarea cadrelor didactice ,meditatiile de tot felul.Ptr ca daca un prof va trebui sa predea la o clasa cu nivel ridicat cu elevi alesi care vor sa invete si sa stie apoi atunci prof.va fi impulsionat sa tina cursuri pe m,asura.Si mai cred ca admiterea la facultate ar trebui conditionata termini liceul cu clase ff bune mergi la anumite facultati nu ....asta e ... cauti de munca
Si fara suparare la noi nu se munceste .Ce inseamna norma unui prof de 18 ore saptamanal??/unde in lumea asta s-a mai pomenit ca un prof sa munceasca atat de putine ore?Fara sa mai vb de invatatori care au cate 4 ore pe zi ?///ce sa faci in 4 ore cand cumulat cap la cap o ora e doar pauza?/Si de aici apar Pregatirile,atentiile ,mese festive etc
stephany
 
Mesaje: 25
Membru din: 05 Sep 2007, 05:48

Mesajde sarmissa » 06 Iul 2008, 17:43

Draga stephany, daca esti profesor, cred ca ar trebui sa stii ca munca aceasta nu consta doar in cele 18 ore pe saptamana. Un profesor care se respecta(sau nu!) are si alte activitati care intra in fisa postului:
-studierea programelor scolare;
-intocmirea planificarilor calendaristice;
-realizarea unor proiecte didactice;
-pregatirea pentru fiecare ora de curs;
-corectarea tezelor semestriale sau a lucrarilor de control (si asta se intampla des, la fiecare sfarsit de capitol) si nu cred ca este corect sa stai in clasa, elevul sa se joace si tu sa corectezi aceste lucrari(desi, se mai intampla pe la unii si atunci este regretabil acest fapt)
-sedinte cu parintii;;
- participarea la cercuri pedagogice, s.a.m.d.(ca sa nu ma intind cu toate ca sunt multe).
Toate acestea se fac in afara orelor de curs.
Daca nu esti in acest domeniu atunci, cred ca din cele de mai sus vei intelege ca nu e suficient doar sa intri intro sala de clasa si gata, ti-ai facut datoria.Meseria de profesor este mult mai complicata, daca, asa cum am spus, te respecti ca dascal si nu iti bati joc de meserie.
Si relativ la facultate, la mine la scoala sunt mai multe persoane care au terminat liceul cu ff multi ani in urma si acum se lauda ca au terminat facultatea cu note numai de 10, inclusiv la discipline dificile cum este matematica(au avut teste grila, li s-au dat cu rezolvare cu totusi evident, am convingere ca au copiat, altfel cum?)Acestea fac parte din personalul administrativ iar, din ceea ce am discutat cu ele in anii petrecuti in ac. sc. am constatat ca nu stau prea bine la exprimare, cultura, etc si ca la vremea lor nu au putut face decat liceul(zi sau seral)si acela cu greutate.Acum sunt mult prea multe facultati particulare, cu plata...
sarmissa
 
Mesaje: 95
Membru din: 10 Apr 2007, 22:23

Din nou....

Mesajde stephany » 08 Iul 2008, 01:52

Draga mea,nu stiu de ce te-a suparat atat de mult mesajul meu.De fapt in cele cateva fraze am incercat sa-mi dau cu parerea la discutia generata de Emil cu privire la meditatii.Ma intrebi daca am fost sau daca sunt prof.Si iti raspund; Da. Am predat in tara 14 ani. Asa ca ,te rog sa ma crezi ,
am habar de tot ceea ce se intampla in acest sistem.
In alta ordine de idei vreau sa punctez tot ceea ce ai spus si sa raspund,daca imi permiti, ca nu sunt de acord cu ceea ce ai scris .Dar sa le luam pe rand 1-zici ca inafara celor 18 ore prof inca mai studiaza multe ore in scoala ca sta ,saracul ,si se epuizeaza muncind.Am fost cadrul didactic care a incercat din rasputeri sa faca ceva acolo unde si-a castigat dreptul de titular printr-un concurs.SI stii ceva ?Nu am reusit .De ce??Poate ca iti vei da seama singura de cauza.Am lucrat intr-a scoala destul de marisoara cu multe cadre didactice .In 14 ani NICIODATA nu am vazut pe nimeni sa studieze individual programa ,metodica sau pur si simplu o carte noua de la biblioteca.Si este atat de adevarat ca in perioada 1-15 septembrie in condica fiecare scriam ,,studiu individual,,Si vreau sa spun ca erau cadre didactice si mai tinere si mai ...in varsta.Tot timpul se avea ceva de discutat ..stii tu o reteta buna ,un model de rochie nou ,ce am mai facut in vacanta ...Apoi zici ca se lucreaza la intocmirea planificarilor calendaristice .Si asta este o greseala .Chiar daca s-ar lucra la asa ceva este doar de 2 ori pe an .Nu stiu la scoala ta cum se procedeaza dar iti zic ce era la noi ;mergeam frumusel ca oile la consfatuiri (de unde nu intelegeam nimic deoarece vb doar d-nul inspector,iar noi ,,ca sa nu ne punem rau,,taceam malc)cumparam frumusel planificariler gata intocmite era doar chestiune de minute ca sa punem data .Si gata si cu astea.OK Trecem mai departe??Pomenesti de sedinte cu parintii Exact trebuiesc facute si acestea. Cate??De fiecare data cand se apropie o sarbatoare gen CRaciunul ,8 martie...De ce ?simplu Treci in revista cateva note cateva sfaturi atat de invechite incat cred ca toti dascalii le stiu pe de rost ,vina insuccesului scolar este pe undeva printr-un pom ...ca parintii ,,,ca elevii.... sedinta se termina ,totusi intr-un ritm optimist si....ca rasplata cadoul.Vrei sa spui ca nu e asa???Draga mea priveste-te in oglinda si ai sa vezi ca acolo undeva in subconstientul tau strigi..e adevarat.Zici de corectarea tezelorsi a lucrarilor???HAhahahahaha!!!!!Cati profi nu corecteaza in clasa sa fim noi sanatoase...Teza e o bla bla bla care se corecteaza in cateva ore ca sa fiu indulgenta.Cercuri pedagogice?Asta era...Unul la un semestru si atunci fiecare mergea ca sa etaleze ceea ce si-a mai cumparat nou Niciodata nu am venit mai invatata din urma acestor lectii unde de fiecare data ,da era o regula lectia era super cadrul didactic de o prestatie deosebita ...clasa??????????Net superioara mai aveau putin si plecau la NASA (ca tot e la moda)Asa ca sa nu mai vb .Totdeauna se da vina pe copii pe parinti dar niciodata pe profesor .A se munci inafara cel;or 18 ore nu inseamna ,,studiu individual,,inseamna fiecare zi la scoala ,dupa orele de curs 2-3 ore de lucru in clasa ta sau intr-o incapere unde poti sta si studia linistita.Inseamna metode si procedee noi care sa eficeintizeze orele de curs inseamna ore la calculator in internet pe site-uri de specialitate,inseamna lecturarea unei carti noi ,inseamna pregatirea unui test ,inseamna pregatirea unei lucrari,Inseamna desen inseamna imaginatie inseamna....MUNCA Si asta inseamna meseria de profesor.
Te rog sa ma scuzi daca am lezat cumva persoana ta stiu ca daca scrii aici te intereseaza si ca doar din colegialitate si respect ai scris ceea ce ai scris.O zi buna!!!!!!
stephany
 
Mesaje: 25
Membru din: 05 Sep 2007, 05:48

Mesajde sarmissa » 08 Iul 2008, 13:00

stephany, nu m-am suparat absolut deloc dar sunt foarte multe persoane care nu au tangenta cu aceasta meserie si atunci trebuie (defect profesional) sa clarifici anumite lucruri. Daca ai observat, am precizat cele de mai sus pentru un profesor care se respecta, altfel...., evident ca este asa cum ai spus tu. Eu personal, in cei 25 de ani de meserie numai la catedra, mi-am facut singura toate documentele scolare si numai dupa ce am cercetat programa, mai ales ca in ultimii ani s-au facut multe modificari la ea (atat la cea anuala cat si la cea pentru bac. Eu predau matematica si nu imi permit sa nu stiu ce se cere pentru examen). In toti anii am efectuat ore de pregatire suplimentara in scoala, gratis, pentru examene sau pentru recuperare (cu elevii slabi la matematica- se poate verifica la directia scolii mele asta, am avut foarte putini picati la bac.). Mi-am ales meseria din pasiune, iubesc copiii, scoala, munca si de aceea fac toate astea , indiferent ca este o meserie prost platita. Am stiut acest lucru de la inceput. Am meditat elevii cu situatii materiale slabe fara a lua vreun ban, am dorit ca ei sa se realizeze, sa aibe o sansa in viata si sa stie ca totusi exista si oameni care ii pot ajuta. Desi am 50 de ani, am studiat calculatorul, predau lectii cu videoproectorul, folosesc metode si mijloace moderne de predare atat la disciplina cat si la dirigentie(se pot vedea unele teme pe care le-am prezentat elevilor si pe site-ul didactic.ro). Vreau sa spun ca noi, cei care formam omul, nu ne putem permite un rebut. Acesta va avea consecinte mai tirziu. Lucrez intro scoala cu peste 100 de profesori si cunosc tot ceea ce spui. Dar nu trebuie sa generalizam, desi exista totusi un nr. mare de persoane (ca nu - i pot numi profesori) care fac ceea ce ai spus si contra lor trebiue luptat
sarmissa
 
Mesaje: 95
Membru din: 10 Apr 2007, 22:23

Mesajde tulip_flower » 16 Iul 2008, 18:46

Toata dreptatea stephany , in unele privinte , ca de exemplu planificarile cadrelor si cercurile pedagogice care se fac de mantuiala , sunt martor (sunt cadru didactic).In altele trebuie sa te contrazic.Ideea este ca si noi, cadrele , si copiii , suntem bulversati de ceea ce se intampla in sistem la ora asta. Suntem cobaii celor din structura. Este deja depasita limita nesimtirii .Nu vedeti ce conducere slaba avem , incepand cu ministrul si terminand cu directorii si nu in ultimul rand metodistii (care cica atata sunt de pregatiti... mai putin vor aspira la alte functii inalte , sarind peste directiune )
Referitor la discutia initiata de emil , parerea mea este ca meditatiile nu trebuie confundate cu predarea materiei in particular!!! Pt ca ,stiu ca sunteti de acord cu mine , in unele cazuri asa se ntampla , si pe bani , pe deasupra!Interesanta discutie , emil , dar nu stiu cat de constructiva...din pacate. :?
tulip_flower
 
Mesaje: 32
Membru din: 14 Iul 2008, 13:46

Mesajde profabio » 11 Noi 2008, 12:39

Eu fac meditatii,dar pentru performanta,pentru a putea intra la facultati unde inca se mai da examen si nu se intra cu mediile din liceu.Un elev nu ar putea intra la Medicina sau farmacie cu ceea ce se invata in liceu.Plus ca biologia se studiaza doar 1 ora pe sapt ,iar la cl de uman s-a scos de tot.Eu am elevi de la uman ,care au dat la acest profil pt ca sa scape de bac la mate (care te trage in jos la nota),si care au ales meditatiile private pt a intra la facultate.altfel nu au cum cu ce se face in scoala .Mai ales ca la uman s-a desfiintat Biologia.
Oricum si eu la randul meu am facut meditatii din cl 1(sau mai bine zis de la gradinita -la franceza venea o prof acasa).Apoi am facut in cl 7 si 8 la rom si mate,si apoi in tot liceul la ch si bio.Dar am fost olimpica in fiecare an ,iar la facultate am intrat prima pe lista (in 1987 cand erau 25 pe loc) .pentru mine meditatiile au fost utile si m-au ajutat sa ajung unde sunt.As vrea sa mai zic ca pe mine nu m-a obligat niciodata nimeni sa vina la meditatie.Mi-am ales singura profesorii.
profabio
 
Mesaje: 4
Membru din: 07 Ian 2008, 18:52

Mesajde emil » 15 Noi 2008, 12:25

Deocamdata am de facut niste observatii administrative:
1. Nu scrieti texte lungi si nu interveniti foarte des pentru ca s-ar putea sa nu mai fiti luati in seama!
2. Nu iesiti din topic. Nu discutam de meditatii ci de CALITATE si performanta in predare.
3. Incercati sa criticati, propunand ceva SOLUTII, in texte scurte si bine sintetizate.
4. Am observat ca atunci cand se discuta de BANI, intervine foarte multa lume... Cand e vorba de MUNCA, apar putini oameni si dintre acestia multi ... neconstructivi!

succes!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde profabio » 17 Noi 2008, 19:28

Scuze!! Am vazut ca se numeste "Meditatiile -invatamant paralel..."
Nu am sa va mai deranjez.
profabio
 
Mesaje: 4
Membru din: 07 Ian 2008, 18:52

Mesajde emil » 17 Noi 2008, 19:49

profabio scrie:Scuze!! Am vazut ca se numeste "Meditatiile -invatamant paralel..."
Nu am sa va mai deranjez.


Acesta este topicul, aveti dreptate. va rog sa il abordati cat mai sintetic.
Luati aceasta ca sfat indiferent unde ati interveni pe un Forum.

Multumesc de intelegere!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde alexandre » 30 Noi 2008, 14:47

emil scrie:Deocamdata am de facut niste observatii administrative:
1. Nu scrieti texte lungi


Eu incerc sa ma incadrez si sa respect pe cat se poate de mult toate observatiile/regurile administrative, dar am ramas putin surprins sa vad acesta afirmatie pusa intr-un colt negativ. De ce anume credeti ca nu este necesar ca textul unei postari safie ceva mai lung atata timp cat este la subiect. Iar cine nu are suficienta rabdare sa le exploreze cu atentie pe fiecare in parte, nu inteleg de ce a mai deschis acest topic....

On-topic:

Am votat pentru: Oarecum necesare, dar se poate si fara ele.

In orice caz, meditatiile ar trebuie sa fie doar completare a studiului actual scolar sau dimpotriva o adancitura mai profunda a acestuia. Cel putin, meditatiile ar trebui sa insemne acest lucru in cele mai multe din cazuri.
alexandre
 
Mesaje: 664
Membru din: 21 Aug 2007, 15:35

Mesajde dragosman » 12 Feb 2009, 19:05

In unele scoli (nu in toate evident), oare unii profesori nu folosesc instrumentul meditatiilor pentru a face un venit in plus (ceea ce este perfect normal avand in vedere salariile mici), obligandu-i astfel pe elevi indirect (la scoala nu se preda suficient sau unii elevi sunt lasati corigenti etc).
Care poate fii solutia in astfelm de cazuri?
dragosman
 
Mesaje: 4
Membru din: 09 Feb 2009, 12:22

Mesajde mihaelapred » 18 Mar 2009, 17:21

Meditatiile sunt un bun necesar... in ziua de azi rar mai gasesti profesori care isi fac treaba atat de bine la scoala , incat sa nu mai fie nevoie sa faci meditatii. Oricum profesorii scot f multi bani din meditatii, deci care ar fi motivul pentru care sa se streseze prea mult in sala de clasa? Mai rau este de profesorii care nu pot face meditatii, cum ar fi sportul sau religia.
Se poate si fara meditatii , dar nu exista garantia ca inveti ceva, ci doar ca reusesti sa treci la materia respectiva cu un 5. Eu cred ca fiecare copil ar trebui sa faca meditatie la materiile care il intereseaza (numai in cazul in care profesorul nu isi face datoria la scoala)....sau sa invete singur.
mihaelapred
 
Mesaje: 12
Membru din: 18 Mar 2009, 14:50

Mesajde ionitaaa » 05 Mai 2009, 10:49

putin sunt acei profesori care intr-adevar isi fac meseria si de aceea eu sunt de accord cu meditatiile... si cred ca si profesorii sunt :D doar mai fac si ei un ban in plus :)
ionitaaa
 
Mesaje: 3
Membru din: 18 Mar 2009, 14:57

Mesajde alexandre » 05 Mai 2009, 15:38

dragosman scrie:Care poate fii solutia in astfelm de cazuri?


S-ar putea sa existe si astfel de cazuri dar sunt cu certitudine nu atat de dese precum cazul eleviilor neatenti si pur si simplu dezinteresanti de o anumita materie si in general despre tot ceea ce inseamna scoala. :lol: Intr-o alta ordine de idei si incercand sa raspund la intrebare adresata mai in sus...Daca intr-adevar acel profesor ar trata lucrurile cu o anumita superficialitate, de ce nu vorbesc toti elevii (sau cei care au depistat acest lucru) cu insusi profesorul sau directiunea? Intr-un fel sau altul, to ar trebui sa se gaseasca o solutia pentru acesta problema. Daca intr-o clasa de 30 de elevii, materia nu este inteleasa din nici unul dintre ei, atunci, cel ma probabil, problema sta in mainile acelui cadru didactic.

ionitaaa scrie:putin sunt acei profesori care intr-adevar isi fac meseria si de aceea eu sunt de accord cu meditatiile...


Cum se preciza si mai in su, exista si alta oportunitate pentru un elev, care dintr-un motiv sau altul, nu a reusit sa inteleaga poe deplin informatia explicata de profesor la clasa:
mihaelapred scrie:.....sau sa invete singur.


:wink:



si cred ca si profesorii sunt :D doar mai fac si ei un ban in plus :)


Cine in mod particular nu ar fii? Nimanui nu ii strica un ban in plus cel mai probabil...Dar pe de alta parte, cred acest aspect nu ar fi tocmai intr-un top al argumentariilor pro meditatiilor. :wink:
alexandre
 
Mesaje: 664
Membru din: 21 Aug 2007, 15:35

Re: Meditatiile-invatamant paralel, sau complementar?

Mesajde maryana79 » 21 Sep 2009, 19:41

E clar un lucru : meditaţiile sunt necesare elevilor şi părinţilor(şi profesorului)! Aşa că ar trebui constituite condiţii legale de desfăşurare a acestora !
maryana79
 
Mesaje: 5
Membru din: 19 Mar 2008, 20:48

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Scoala in Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator