manuale scolare

Sectiune dedicata dialogului parinti-educatori

manuale scolare

Mesajde cris40 » 15 Sep 2011, 14:35

Scriu aici chiar daca ar fi poate mai potrivit sa ma adresez celor de la Ministerul Educatiei, in legatura cu problema manualelor scolare. Copilul meu este in clasa a VII-a la o scoala unde prima limba straina care se invata este limba spaniola. Nu vreau sa comentez oportunitatea acestui fapt, la inceput mi s-a parut foarte bine ca invata o limba care este a doua cea mai vorbita limba pe glob dar care la noi in Romania nu este foarte cunoscuta chiar daca incercari ale romanilor de a lucra in Spania au fost destule. Din cate stiu, exista chiar scoli unde se invata in mod intensiv limba spaniola. Problema mea este urmatoarea: nu exista manuale de limba spaniola !!! Am cautat in lista de manuale aprobate de minister pentru anul 2010-2011 si nu exista... avem tot felul de carti de limba bulgara, sarba, slovaca ... dar de spaniola nu.
Anul trecut au avut un manual care era nepotrivit pentru nivelul lor de la editura Logos, dar totusi a fost ceva... Am cautat si la editura si nu au...

Va rog dragi profesori sau parinti, daca v-ati mai confruntat cu o astfel de problema, sa-mi spuneti si mie care este solutia intr-un astfel de caz. Ce planificare va face profesorul ? Cum va invata elevul ?
cris40
 
Mesaje: 13
Membru din: 18 Sep 2007, 17:11

Înapoi la Parintii intreaba, educatorii raspund

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori