MANUALE SCOALA SPECIALA

MANUALE SCOALA SPECIALA

Mesajde dumasimona » 02 Oct 2007, 17:20

Anul acesta predau la scoala speciala Istorie si Cultura Civica si spre surprinderea mea mi-au zis colegii ca manuale nu au de mai mult de 10 ani :x .Asa este si la scolile la care predati ?
dumasimona
 
Mesaje: 20
Membru din: 10 Iul 2007, 17:56

Mesajde hori » 04 Oct 2007, 10:11

Daaaaaaaaaaaaaaaa
Avatar utilizator
hori
 
Mesaje: 366
Membru din: 11 Apr 2007, 14:40

Mesajde o_ileana » 06 Oct 2007, 17:41

Din pacate, trebuie sa ne pregatim noi auxiliarele pentru lectii deoarece pe nimeni nu intereseaza faptul ca si acesti copii ar avea dreptul la manuale.

Iata ce semnalam, in sept. 2005, pe forumul edu.ro:

"De asemenea, un lucru la fel de ingrijorator este si faptul ca neexistand
programe in concordanta cu reforma nu se pot face propuneri pentru manuale, pt. ca, evident, ele trebuie sa fie un auxiliar in concordanta cu noua programa. Astfel, elevii cu deficiente moderate sau usoare sunt nevoiti sa invete dupa manualele care au fost tiparite in urma cu 8 ani (in 1997)!!!!!!!!!! Iata inca un motiv, pentru care insistam sa fie elaborate, cat mai repede, programele aflate in discutie.
Asteptam, asteptam, asteptam... "

De atunci au mai trecut 2 ani si in continuare asteptam, asteptam...

Succes in noul an scolar.
o_ileana
 
Mesaje: 128
Membru din: 31 Aug 2005, 11:58

MANUALE SCOALA SPECIALA

Mesajde auras_mocanu » 15 Mar 2009, 15:36

Lucrez de mai bine de 20 ani in scoala speciala pentru copii cu deficienta de auz si pot spune ca noi ne-am obisnuit sa adaptam manualele de la scolile publice, atat cat se poate adapta. Cu ani in urma in scolile speciale la cls. I-IV erau incadrati invatatori absolventi ai liceelor pedagogice. Invatatorii pot adapta mai usor programele intrucat cunosc bine metodicile de predare a abecedarului, a matematicii, etc., dar pentru prof. psihopedagogi care sunt incadrati la cls. I-IV este mai greu. Deci asteptam din partea profesorilor psihopedagogi sa se implice in elaborarea unor manuale specifice scolilor in care activeaza, intrucat anii trec si ce facem?
auras_mocanu
 
Mesaje: 3
Membru din: 14 Mar 2007, 22:16


Înapoi la Invatamant special / psihologie scolara

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori