majorari salariale castigate in instanta

Discutii legate de invatamantul romanesc, cum este acum si cum ar trebui sa fie.

majorari salariale castigate in instanta

Mesajde vetina » 19 Aug 2009, 21:42

Ziarul "Impartial" din Galati, 19.08.2009 :
În această săptămână Sindicatul Învăţământului Preuniversitar (SIP) a obţinut prima sentinţă favorabilă în procesele intentate autorităţilor statului pentru acordarea majorărilor salariale promise şi aprobate prin lege, în 2008, de toată clasa politică. Este vorba de Legea 221, iniţiată de Ecaterina Andronescu, prin care salariile din educaţie se majorau cu 37%.

Este vorba de o decizie favorabilă în procesul intentat de SIP pentru cadrele didactice de la Liceul "Calistrat Hogaş" din Tecuci, prin care acestea vor putea primi în perioada următoare salariile majorate cu 37% conform Legii 221 din 2008.

Ce parere aveti? Poate ar trebui sa ne cerem cu totii drepturile salariale in instanta?
vetina
 
Mesaje: 11
Membru din: 19 Iun 2007, 16:37

Mesajde nada » 20 Aug 2009, 15:36

Si de ce SIP a intentat procesul doar pentru cadrele didactice de la Liceul Calistrat Hogas Tecuci?
"Ca sa fii dascalul altora, trebuie sa fi fost tu insuti ucenic multa vreme" proverb latin

http://scoli.didactic.ro/scoala_gimnazi ... are_piscu/
Avatar utilizator
nada
 
Mesaje: 317
Membru din: 22 Ian 2006, 22:28
Localitate: Piscu - Galati

Mesajde nada » 21 Aug 2009, 16:34

Multumesc pentru mesaj. Sa dea Domnul sa fie rezolvate toate dosarele!
"Ca sa fii dascalul altora, trebuie sa fi fost tu insuti ucenic multa vreme" proverb latin

http://scoli.didactic.ro/scoala_gimnazi ... are_piscu/
Avatar utilizator
nada
 
Mesaje: 317
Membru din: 22 Ian 2006, 22:28
Localitate: Piscu - Galati

Mesajde vetina » 21 Aug 2009, 18:36

nada scrie:Si de ce SIP a intentat procesul doar pentru cadrele didactice de la Liceul Calistrat Hogas Tecuci?


ti-am ttrimis un PM
vetina
 
Mesaje: 11
Membru din: 19 Iun 2007, 16:37

Re: majorari salariale castigate in instanta

Mesajde rocselana » 21 Oct 2009, 20:49

Suntem un colectiv de profesori din jud.Gorj.Am dori să ne ajutaţi trimiţându-ne pe mail o hotărâre prin care s-au caştigat majorările salariale.Vă mulţumim.
rocselana
 
Mesaje: 3
Membru din: 05 Feb 2009, 20:27

Re: majorari salariale castigate in instanta

Mesajde laura29i » 01 Feb 2010, 18:13

La ce salarii avem, eu personal a trebuit sa ma fac reprezentant la o firma de cosmetice prin reclama pentru ca nu se poate trai doar cu salariul de cadru didactic.
laura29i
 
Mesaje: 1
Membru din: 01 Feb 2010, 18:10

Re: majorari salariale castigate in instanta

Mesajde ianchis » 05 Feb 2010, 16:39

laura29i scrie:La ce salarii avem, eu personal a trebuit sa ma fac reprezentant la o firma de cosmetice prin reclama pentru ca nu se poate trai doar cu salariul de cadru didactic.

Pai cred ca majoritatea avem micile noastre "afaceri", nimeni nu poate trai cu un astfel de salariu. Unii vand cosmetice, altii dau meditatii, altii fac traduceri, altii colaboreaza cu diverse firme........ Depinde de aptitudinile fiecaruia. Si unde mai punem ca ne-au si inghetat salariile. Oare pana cand?
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56


Înapoi la Scoala in Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori