Mai sunt valabile inspectiile daca intru in CCI?

Probleme legate de salarii, concedii, navete si orice alteceva legat de viata ca angajat bugetar

Mai sunt valabile inspectiile daca intru in CCI?

Mesajde criss78 » 06 Iun 2007, 17:49

as vrea sa stiu urmatoarele. m-am inscris pt. gradul II de acum doi ani. am sustinut cum e normal inspectiile curente si pe cea finala. dar in luna august urmeaza sa nasc si nu pot sa ma prezint la examen. am fost la inspectorat sa ma interesez ce sa fac.prima data nu mi-au zis mare lucru asa ca am sustinut si inspectia finala. ulterior mi-au zis ca nu e valabila. dar nici in anul urmator nu pot s-o dau daca nu sunt la catedra. deci eu trebuie sa muncesc ca sa pot da inspectia finala ,ceea ce presupune sa renunt la concediu de ingrijire a copilului.
si atunci eu cand pot da examenul si care inspectii mai pot da, daca de-abia peste 2 ani ma intorc la scoala? asta ar insemna sa dau examenul peste 3 ani, pai mai sunt valabile inspectiile alea?
astia de la inspectorat nu stiu sa ma lamureasca si parca vad eu ca trebuie sa ma inscriu din nou pt. grad atunci cand voi reveni la catedra si iar va trebui sa astept doi ani ca sa pot da examenul .
e chiar asa greu sa iti dea cineva niste explicatii?
poate e cineva care stie si ma poate lamuri si pe mine. multumesc
criss78
 
Mesaje: 7
Membru din: 18 Apr 2007, 20:55

inspectiile

Mesajde isabella » 06 Iun 2007, 20:39

Am o colega care a fost in aproximativ aceeasi situatie: a stat doi ani in CCI (avusese doua inspectii pentru gr. II) si nu stia daca trebuia sa reia toate inspectiile de grad sau sa dea numai inspectia finala dupa venirea din concediu. Concluzia inspectoratului scolar a fost ca preinspectiile sunt valabile (valabilitatea lor ar fi de 5 ani!!!) dar trebuie sa dea inspectia finala. Asa ca, in ceea ce te priveste, banuiesc ca este cam la fel: primele inspectii raman valabile, tu trebuie sa reiei inspectia finala - si apoi examenul. Bafta si un bebe sanatos!
isabella
 
Mesaje: 26
Membru din: 14 Mai 2007, 17:33

merci

Mesajde criss78 » 07 Iun 2007, 09:48

as mai avea o intrebare. as putea sa dau inspectia finala la anul, eu fiind in concediu? in sensul ca as veni la scoala si as vorbi cu inlocuitorul meu sa tin cateva ore, asta insemnand inspectia finala si apoi in vara sa dau si examenul/? sau nu e legal?
multumesc.
criss78
 
Mesaje: 7
Membru din: 18 Apr 2007, 20:55

Mesajde isabella » 08 Iun 2007, 21:22

Nu cred ca se poate. Trebuie sa lucrezi efectiv anul respectiv. Nici macar concediile medicale nu sunt luate in considerare in anul inspectiei finale, concediul de crestere al copilului nici atat... Ma gandesc ca te poate lamuri mai bine un metodist pe care l-ai avut, daca cei de la inspectorat habar nu au ... Cred totusi ca s-ar mai putea face ceva - nu stiu cat de legal este si nu stiu daca iti convine: sa revii la post, sa dai cat mai repede inspectia de ex. in noiembrie, apoi sa intri inapoi in concediu.
isabella
 
Mesaje: 26
Membru din: 14 Mai 2007, 17:33

bine

Mesajde criss78 » 09 Iun 2007, 14:54

se poate sa revin la serviciu..adica sa-mi reiau activitatea si apoi sa reintru in concediu?e posibil? mai beneficiez de concediu daca ma intorc la catedra doar pt. a-mi sustine inspectia finala?
criss78
 
Mesaje: 7
Membru din: 18 Apr 2007, 20:55

bine

Mesajde criss78 » 09 Iun 2007, 14:54

se poate sa revin la serviciu..adica sa-mi reiau activitatea si apoi sa reintru in concediu?e posibil? mai beneficiez de concediu daca ma intorc la catedra doar pt. a-mi sustine inspectia finala?
criss78
 
Mesaje: 7
Membru din: 18 Apr 2007, 20:55

Mesajde isabella » 12 Iun 2007, 21:54

Nu cred ca mai poti beneficia de concediu. Sfatul meu este sa stai linistita cu bebe cei 2 ani de concediu, apoi sa revii la catedra, sa reiei inspectia finala si in acelasi an sa-ti dai gradul. Totusi, mai intereseaza-te, poate exista cineva care stie mai multe aspecte care se pot aplica la situatia ta.
isabella
 
Mesaje: 26
Membru din: 14 Mai 2007, 17:33

cci

Mesajde andra_g » 20 Iun 2007, 10:02

am si eu o colega in situatia ta. a avut o preinspectie anul trecut, a nascut in noiembrie si de la 1 ianuarie a venit la lucru. a mai avut o preinspectie in aprilie, inspectia finala in mai si acum o sa dea ex. a renuntat la concediu, pt ca altfel pierdea ex. tot ea mi-a spus ca tr sa ai fix 3 ani lucrati efectiv de la def pana la grad...adica daca ai concedii sau alte intreruperi de activitate, te inscrii la grad dupa 4, 5 ani, ca sa ai de unde sa scoti acea perioada de 3 ani. fara o zi nu poti sa dai ex. asa e la noi!sper ca m-ai inteles dar nu explicatia e incalcita , ci situatia, si modul ei de rezolvare
andra_g
 
Mesaje: 31
Membru din: 02 Apr 2007, 16:28

Mesajde Novac_I » 18 Mai 2008, 17:30

cand am dat examenul de gradul II , in 2003, erau invatatoare in situatia ta. Aveau copilas de 5 zile si au venit si la examen.S-au descurcat f. bine.Adevarate eroine!
Novac_I
 
Mesaje: 7
Membru din: 06 Feb 2008, 17:21

Mesajde adrianab » 27 Mai 2008, 23:02

Am avut o colega in situatia ta. Stiu ca a facut o cerere de intrerupere (sau asa ceva) la inspectorat pentru a se recunoaste inspectiile. Cel mai bine este sa intrebi la ISJ.
adrianab
 
Mesaje: 292
Membru din: 05 Mar 2006, 15:10

Re: mai sunt valavile inspectiile daca intru in CCI?

Mesajde roxana_68 » 05 Ian 2017, 23:57

Buna seara!Va rog sa ma ajutati cu un raspuns.Sunt insarcinata si ar trebui sa nasc in mai la inceputul lunii si in vara ar trebui sa am gradul 2!Il pot sustine in vara daca eu intru in concediu din martie?
roxana_68
 
Mesaje: 1
Membru din: 08 Oct 2012, 20:11

Re: mai sunt valavile inspectiile daca intru in CCI?

Mesajde costi_52 » 06 Ian 2017, 10:29

Concediul de maternitate constituie vechime pentru gradele didactice. Concediul pentru creșterea și îngrijirea copilului nu constituie vechime pentru gradele didactice. Deci, dacă până la 31 august 2017 nu intrați în CCIC, puteți participa la examenul din vară.
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: Mai sunt valabile inspectiile daca intru in CCI?

Mesajde emil » 08 Ian 2017, 18:29

criss78 scrie:as vrea sa stiu urmatoarele. m-am inscris pt. gradul II de acum doi ani. am sustinut cum e normal inspectiile curente si pe cea finala. dar in luna august urmeaza sa nasc si nu pot sa ma prezint la examen. am fost la inspectorat sa ma interesez ce sa fac.prima data nu mi-au zis mare lucru asa ca am sustinut si inspectia finala. ulterior mi-au zis ca nu e valabila. dar nici in anul urmator nu pot s-o dau daca nu sunt la catedra. deci eu trebuie sa muncesc ca sa pot da inspectia finala ,ceea ce presupune sa renunt la concediu de ingrijire a copilului.
si atunci eu cand pot da examenul si care inspectii mai pot da, daca de-abia peste 2 ani ma intorc la scoala? asta ar insemna sa dau examenul peste 3 ani, pai mai sunt valabile inspectiile alea?
astia de la inspectorat nu stiu sa ma lamureasca si parca vad eu ca trebuie sa ma inscriu din nou pt. grad atunci cand voi reveni la catedra si iar va trebui sa astept doi ani ca sa pot da examenul .
e chiar asa greu sa iti dea cineva niste explicatii?
poate e cineva care stie si ma poate lamuri si pe mine. multumesc


Sunteti cadru didactic? Dupa scris, nu prea se pare... Credeti ca e corect sa iesiti in spatiul public cu o asemenea gramatica?
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani


Înapoi la Sindicale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator