Mai mult decat un mentor...........

Mai mult decat un mentor...........

Mesajde florygolea » 23 Ian 2008, 15:41

Mirela Barcan-mai mult decat un mentor .....
Poate ca sunt o sentimentala sau o romantica incurabila ,dar nu pot vorbi despre o experienta atat de placuta ,de novatoare ,de instructiva cum a fost cursul de mentorat ,fara sa vorbesc mai ales de rezonanta pe care a avut-o asupra mea ca om.Eu am crezul ca dascalul e flacara ce se stinge ,luminand pe altii.Uneori cuprinsi de nimicurile zilei,ametiti in valtoarea vietii uitam ca noi nu avem o meserie ,ci avem o menire pe pamant.Uitam ca nu e ne e permis sa daruim dupa chef sau sa lasam nemultumirile sa minimalizeze calitatea actului educational.Uitam ca in domeniul nostru nu ne e permis sa avem rebuturi.Daca in industrie rebuturile sunt refolosite,in invatamant rebuturile inseamna degradare morala si implicit sociala. Pentru ca in nici un domeniu de activitate nu se lucreaza cu o materie prima atat de sensibila ,atat de vulnerabila ,atat de valoroasa cum este omul.
Cursul de mentorat,dar mai ales prezenta agreabila a d-nei mentor ,Mirela Barcan ne-a amintit ca dascalul uita de toate probleme la poarta scolii ,intra zambitor si punctual in sala de clasa si isi lumineaza elevii cu toata daruirea ,priceperea si tactul pedagogic,pe care si le cizeleaza si imbogateste necontenit.Am vazut in Mirela Barcan mai mult decat un mentor.Am vazut omul care-si face cu placere ,devotament si seriozitatea munca ,care pune mult suflet si daruire in ceea ce interprinde;am vazut colegul care iti da un sfat sau un ajutor la momentul oportun.Am vazut dascalul care nu uita ca are o menire pe pamant :aceea de a modela suflete si de a forma oameni.Mi-ar placea sa cred ca avand un model atat de bun in fata putem sa adoptam aceeasi atitudine si mentalitate si sa daruim cu atata placere ,,lumina " elevilor nostri..Daca ceea ce a sadit in inima noastra si a trezit in spiritul nostru poate fi pastrat la fel de bine ca si bagajul informational pe care l-am primit ,atunci cu siguranta cursul de mentorat a fost un succes.Multumim d-nei Barcan pentru experienta deosebita la care ne-a facut partasi! Multumesc colegilor,cadrele didactice de la SAM Cosmesti ,care s-au dovedit a fi :,,niste flacari ce se sting ,luminand pe altii"

cu tot respectul ,Florentina Golea
florygolea
 
Mesaje: 13
Membru din: 10 Mai 2007, 16:07

Mesajde iustinianca » 23 Ian 2008, 16:02

Slava lui Dumnezeu ca mai exista astfel de OAMENI(NU conteaza ca sunt dascali sau nu)..este greu sa fii OM ,SA AJUTI,SA DARUIESTI.Este in schimb f.usor sa-ti hranesti in permanenta orgoliul spunandu-ti si incercand sa dovedesti ca esti cel mai bun,punANDU-I LA COLT PE ALTII...si aici ma gandesc la doamnele metodiste(cele cateva pe care le-am cunoscut)..sau la mentorii care nu sunt decat pe hartie mentori.Este greu sa fii bun,sa inveti pe altii,este usor in schimb sa fii egoist,rau..experienta mea o contrazice pe a ta,dar auzindu-te pe tine sper ca voi gasi oameni potriviti care sa ma indrume si nu doar ca sa aiba motive sa se amuze pe seama "nepriceperii"mele..si sper ca oamenii din sistem mai ales inspectorii sa inteleaga ca avem si noi familii,copii,nu suntem niste robotei dedicati exclusiv elevilor nostri.Chiar sunt in situatia in care nu mai stiu cum sa impac capra si varza,adica vreau sa particip la lectii deschise,as vrea sa merg sa cer ajutorul si sugestii la Inspectorat,as vrea sa pot sa citesc sa ma informez continuu..DAR am familie si NU VREAU SA-MI NEGLIJEZ FAMILIA.cOPIII MEI AU NEVOIE DE MINE,AM PROGRAM CU EI DE LA CARE NU MA POT ABATE.Eu nu vreau sa fiu carierista,nu sunt patimasa, nu vreau sa devin cea mai buna,nu aspir la functii,vreau sa am acest serviciu fara sa fiu nevoita sa mai fac sacrificii,sa fac zilnic proiecte didactice,sa stau cu sufletul la gura ca-mi vine dna metodista in CONTROL(a nu se intelege indrumare..fiindca un om care jigneste,care face"mistouri usturatoare)nu se poate spune ca in felul acesta umilitor indruma......poate ma va auzi cine trebuie......ESTE UN STRES INUTIL,sa fium presati,stransi cu usa,ce parere au domnii inspectori????Verificati va rugam seriozitatea celor in care investiti incredere,persoanele care ar trebui sa ne indrume pe noi debutantii!Sa dea Dumnezeu sa intalnim cat mai multi oameni in sistem care nu sunt tributari vechiului regim,oameni seriosi,altruisti si cu simtul masurii.
iustinianca
 
Mesaje: 49
Membru din: 01 Apr 2007, 14:09

Mesajde florygolea » 23 Ian 2008, 16:18

iustinianca scrie:Slava lui Dumnezeu ca mai exista astfel de OAMENI(NU conteaza ca sunt dascali sau nu)..este greu sa fii OM ,SA AJUTI,SA DARUIESTI.Este in schimb f.usor sa-ti hranesti in permanenta orgoliul spunandu-ti si incercand sa dovedesti ca esti cel mai bun,punANDU-I LA COLT PE ALTII...si aici ma gandesc la doamnele metodiste(cele cateva pe care le-am cunoscut)..sau la mentorii care nu sunt decat pe hartie mentori.Este greu sa fii bun,sa inveti pe altii,este usor in schimb sa fii egoist,rau..experienta mea o contrazice pe a ta,dar auzindu-te pe tine sper ca voi gasi oameni potriviti care sa ma indrume si nu doar ca sa aiba motive sa se amuze pe seama "nepriceperii"mele..si sper ca oamenii din sistem mai ales inspectorii sa inteleaga ca avem si noi familii,copii,nu suntem niste robotei dedicati exclusiv elevilor nostri.Chiar sunt in situatia in care nu mai stiu cum sa impac capra si varza,adica vreau sa particip la lectii deschise,as vrea sa merg sa cer ajutorul si sugestii la Inspectorat,as vrea sa pot sa citesc sa ma informez continuu..DAR am familie si NU VREAU SA-MI NEGLIJEZ FAMILIA.cOPIII MEI AU NEVOIE DE MINE,AM PROGRAM CU EI DE LA CARE NU MA POT ABATE.Eu nu vreau sa fiu carierista,nu sunt patimasa, nu vreau sa devin cea mai buna,nu aspir la functii,vreau sa am acest serviciu fara sa fiu nevoita sa mai fac sacrificii,sa fac zilnic proiecte didactice,sa stau cu sufletul la gura ca-mi vine dna metodista in CONTROL(a nu se intelege indrumare..fiindca un om care jigneste,care face"mistouri usturatoare)nu se poate spune ca in felul acesta umilitor indruma......poate ma va auzi cine trebuie......ESTE UN STRES INUTIL,sa fium presati,stransi cu usa,ce parere au domnii inspectori????Verificati va rugam seriozitatea celor in care investiti incredere,persoanele care ar trebui sa ne indrume pe noi debutantii!Sa dea Dumnezeu sa intalnim cat mai multi oameni in sistem care nu sunt tributari vechiului regim,oameni seriosi,altruisti si cu simtul masurii.


Te inteleg.Nu stiu ce doare mai mult strigatul care nu se aude sau neputinta de a face dreptate.Uneori intalnim si persoane care se cred ,,unse " in functia pe care o detin.E mai mult pierderea lor.Dar cum in viata exista o balanta avem si sansa sa intalnim oameni adevarati.
Nu lasa oameni marunti ,cu functii mari sa-ti strice echilibru.
Daca te gandesti ca vei pierde, ai pierdut deja, fiindca iti vei da seama ca succesul incepe cu… vointa omului.
Totul sta in atitudinea mentala. Fiindca multe curse au fost pierdute inainte sa aiba loc si multi lasi au esuat inainte de a-si fi inceput munca.
Gandeste pozitiv si faptele tale vor creste. Gandeste negativ si vei ramane in spate. Gandeste ca poti si vei putea. Singurul tau conducator ,este constiinta ta.

cu prietenie Florentina Golea
florygolea
 
Mesaje: 13
Membru din: 10 Mai 2007, 16:07

Mesajde cadrudid » 23 Ian 2008, 16:28

cu toata stima, atitudinea asta "proactiva" (si pun intre ghilimele deoarece termenul asta suna tampit in traducerea sa romaneasca) o merge la americani.

cred ca judecata sanatoasa si echilibrul in atitudini si comportament, identificarea oportunitatilor si a amenintarilor sunt preferabile acestei atitudini de soldat sovietic.
Avatar utilizator
cadrudid
 
Mesaje: 295
Membru din: 15 Oct 2004, 12:35

Mesajde nada » 24 Ian 2008, 08:37

Parerea ea este ca ar trebui sa iti urmezi singur sfatul. Un pic de echilibru nu ti-ar stica nici tie.
"Ca sa fii dascalul altora, trebuie sa fi fost tu insuti ucenic multa vreme" proverb latin

http://scoli.didactic.ro/scoala_gimnazi ... are_piscu/
Avatar utilizator
nada
 
Mesaje: 317
Membru din: 22 Ian 2006, 22:28
Localitate: Piscu - Galati

Mesajde cadrudid » 24 Ian 2008, 17:14

desigur! :)
Avatar utilizator
cadrudid
 
Mesaje: 295
Membru din: 15 Oct 2004, 12:35

Mesajde iustinianca » 24 Ian 2008, 18:15

multumesc doamna Golea pentru incurajare,am nevoie.Fie ca noi toti sa invatam sa gandim pozitiv si sa invatam sa daruim,fiindca un om care are niste virtuti si nu ajuta si pe altul sa le dobandeasca(tactul si talentul pedagogic) este sarac sufleteste..ne-am ales profesia fiindca iubim copiii si fiindca vrem sa le daruim tot ce avem noi mai bun.Cu atat mai mult trebuie sa facem front comun sa ne impartasim unii altora ideile noi,sa punem ce avem noi mai bun si mai frumos in slujba educarii acestor micuti.
Cu consideratie,Daniela
iustinianca
 
Mesaje: 49
Membru din: 01 Apr 2007, 14:09

Mesajde florygolea » 25 Ian 2008, 15:15

iustinianca scrie:multumesc doamna Golea pentru incurajare,am nevoie.Fie ca noi toti sa invatam sa gandim pozitiv si sa invatam sa daruim,fiindca un om care are niste virtuti si nu ajuta si pe altul sa le dobandeasca(tactul si talentul pedagogic) este sarac sufleteste..ne-am ales profesia fiindca iubim copiii si fiindca vrem sa le daruim tot ce avem noi mai bun.Cu atat mai mult trebuie sa facem front comun sa ne impartasim unii altora ideile noi,sa punem ce avem noi mai bun si mai frumos in slujba educarii acestor micuti.
Cu consideratie,Daniela


Nu ai de ce sa-mi multumesti .Eu iau lucrurile asa cum sunt . Nu incerc sa le schimb pe ele ,ci pe mine sa ma adaptez dupa ele.
Sunt intodeauna nemultumita de mine insami.iar nemultumirea mea e constructiva ,pt ca ma ambitioneaza sa ma autodepasesc.Cine nu vede e pb lor.Cert e ca tu trebuie sa fii multumita de propriile progrese.Nu lasa pe nimeni sa te faca sa crezi ca nu esti o valore.Fii toata viata un autodidact si te vei simti mandra de schimbarile ce survin in viata ta.Sa nu crezi niciodata ca ai ajuns la capat,pentru ca avem mari resurse de energie.Asa ca draga mea: fii nemultumita de tine!
"Oameni se impart in doua: unii care cauta si nu gasesc, altii care gasesc si nu-s multumiti."
M.Eminescu
florygolea
 
Mesaje: 13
Membru din: 10 Mai 2007, 16:07


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori