Mai merita astazi sa fim cadre didactice?

Discutii legate de invatamant, dar care nu intra la celelalte categorii

Re: Mai merita astazi sa fim cadre didactice?

Mesajde roxanabadea » 16 Oct 2010, 16:34

Bine punctat, Dle Puchea!
Atat timp cat vor exista copii este obligatoriu sa existe si cadre didactice dedicate lor.
Avatar utilizator
roxanabadea
 
Mesaje: 4872
Membru din: 23 Sep 2009, 09:08

Re: Mai merita astazi sa fim cadre didactice?

Mesajde pucheadorel » 16 Oct 2010, 18:17

roxanabadea scrie:Bine punctat, Dle Puchea!
Atat timp cat vor exista copii este obligatoriu sa existe si cadre didactice dedicate lor.

Așa este, nu se poate altfel, CHIAR DACĂ ESTE GREU!
pucheadorel
 
Mesaje: 291
Membru din: 05 Aug 2010, 17:43
Localitate: Gurbănești

Re: Mai merita astazi sa fim cadre didactice?

Mesajde ianchis » 16 Oct 2010, 21:24

roxanabadea scrie:Atat timp cat vor exista copii este obligatoriu sa existe si cadre didactice dedicate lor.

Draga Rox, noi suntem din multe puncte de vedere pe aceeasi lungime de unda, dar acum acum te contrazic. NU, nu este neaparat obligatoriu sa stam pe un salariu de mizerie, in umilinta si nesiguranta pentru copiii altora. Eu am ales drumul asta la 14 ani si crede-ma, am rezistat atatia ani in domeniu tocmai pentru ca mi-a placut, Doamne, o spun cu inima pe inima, imi place meseria de dascal. Am lucrat intotdeauna frumos cu copiii si am incercat sa nu ma las influentata nici de venitul precar, nici de unii parinti acri si rauvoitori, nici de lipsa totala de respect pe care ne-o arata toata lumea. Insa, Roxana draga, si dragostea pentru aceasta meserie poate pali in fata atator neajunsuri, iar noi, fiecare dintre noi, trebuie sa ne gandim la noi insine: la sanatatea pe care ne-o punem mereu in joc atunci cand ne consumam pentru a le fi bine copiilor, si la bunastarea noastra -de ce sa nu oferim familiilor noastre ceva bun pe masa sau o vacanta undeva?- si la viitor, in general: ca tanar, nu te poti expune la toate prostiile astea o viata intreaga si la un moment dat trebuie sa incetezi. Stii cat ii ia unui dascal sa se pregateasca cu adevarat pentru a face ceva ca lumea? Intreaba pe oricine lucreaza in invatamant cata vreme pierde in interesul altora, concepand lectii, realizand material didactic, documentandu-se, "arzand la foc continuu"....... De multe ori am impresia ca-mi sacrific familia si tineretea in folosul altora care poate nici nu realizeaza ce pun eu in joc. Stii cate telefoane am primit eu dupa ce au plecat copiii de pe mana mea? Le pot numara pe degetele de la o mana. A, ca am eu constiinta impacata e altceva. Dar zilele in care as fi putut sta cu jumatatea mea draga in loc sa decupez hartie colorata, sau in care as fi putut face o vizita parintilor sau sa ies cu prietenii in loc sa ma pregatesc pentru o lectie deschisa sau sa scriu hartii peste hartii nu se vor mai intoarce niciodata. Si voi ajunge batrana, cu o pensie mizera, regretand toate acele momente frumoase alaturi de cei dragi, pe care le-am pierdut in folosul unor oameni care ma vor fi uitat demult.
De aceea, draga, atat timp cat vor exista copii este obligatoriu sa existe MINISTRI dedicati lor, care sa ne ajute pe noi, cei marunti sa-i ajutam pe acesti copii. In nici un caz nu e obligatoriu sa ne batem joc de noi insine nici pentru tot aurul din lume, dapoi pe degeaba..... :(
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: Mai merita astazi sa fim cadre didactice?

Mesajde roxanabadea » 16 Oct 2010, 21:53

Draga mea, nu trebuie sa fii de acord sau nu cu cele postate de mine...
Dupa parerea mea, poti oricand sa te reprofilezi si sa faci altceva. Orice, dar absolut orice, care-ti aduce multumire si satisfactie sufleteasca si banuti destui! Am discutat si la telefon pe tema asta...Nu mai vrei, te-ai saturat? Pleaca,cauta-ti altceva! Decat sa am un profesor vadit suparat pe tot si pe toate, cu atat mai mult cu cat nu eu l-am suparat , mai bine nu mai merg la ora lui! E dreptul fiecaruia de a-si trai viata personala asa cum si-o doreste! Tu traiesti viata ta! Eu , pe a mea! Fiecare are un cap, 2 maini si 2 picioare si decide singur ce e mai bine pentru el, in acel moment! Chiar daca in timp decizia se dovedeste a fi rea!
Avatar utilizator
roxanabadea
 
Mesaje: 4872
Membru din: 23 Sep 2009, 09:08

Re: Mai merita astazi sa fim cadre didactice?

Mesajde ianchis » 16 Oct 2010, 23:28

Pai tocmai asa gandim, Roxana, dar uite ca tot asupra copiilor se rasfrange, pentru ca fiecare isi vede de propria viata si copiii raman ai nimanui. Uite, la noi in oras, de exemplu, nu sunt educatoare si invatatoare, se imputineaza pe zi ce trece....... Dar se imputineaza dureros de tare. Iar noi, cele care ramanem, suntem TOATE asa suparate. Asa ca, din pacate pentru parintii de aici, nu prea mai au de unde alege. Si situatia se repeta an de an si se inrautateste de pe un an la altul. De plecat, pleaca in fiecare an cel putin 4-5 invatatoare si educatoare, iar de venit, vin 1-2, si acelea necalificate. Nu stiu daca cineva realizeaza gravitatea situatiei. E drept ca nu e nimeni obligat sa-si dea copilul la mine, dar eu sunt unul dintre putinii dascali calificati in totalitate, cu scoala adevarata si cu experienta, ramasi. E drept, nimeni nu e de neinlocuit, daca eu plec, poate oricand sa vina altcineva care sa invete si sa lucreze ca si mine, si gata. Doar ca uite, nu se prea inghesuie nimeni.......Eu vorbesc de zona de unde sunt. Poate in alta parte, intr-un oras mai mare, inca nu se simte chiar atat de tare treaba asta. Insa cu timpul se va simti, pentru ca sunt multe lucruri care ne nemultumesc si, daca nu se rezolva, in doar cativa ani, copiii nu vor mai putea beneficia de educatie si invatatura deloc. Pacat.
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: Mai merita astazi sa fim cadre didactice?

Mesajde pucheadorel » 17 Oct 2010, 00:06

Din moment ce la protestul de la Ministerul Educației au fost doar vreo sută și ceva de persoane (dacă nu mă înșel), din moment ce noi ieșim în stradă ca să dansăm „Pinguinul” atunci cu siguranță SE MERITĂ, DOMN`E, SE MERITĂ! :lol: :lol: :lol:
pucheadorel
 
Mesaje: 291
Membru din: 05 Aug 2010, 17:43
Localitate: Gurbănești

Re: Mai merita astazi sa fim cadre didactice?

Mesajde ianchis » 17 Oct 2010, 02:13

:lol: :cry: :lol: :cry: De-a rasu-plansu'..... Din moment de nu aratam suparare la mitinguri, inseamna ca situatia ne place tare.... :cry:
Acuma, vorbind serios, ne dam si noi seama ca suntem cam pe cont propriu si fugim care-'ncotro, fara sa mai trambitam. Uite, de exemplu, eu imi strig amarul pe acest forum si sunt trimisa cu lejeritate sa ma reprofilez pentru ca nimeni nu e vinovat pentru supararea mea si nu are rost sa mai supar nici eu pe ceilalti nevinovati, asa ca, solutia este reprofilarea. Pai chiar asta este solutia si multi au si recurs la ea fara intarziere! Se vede din statistici ca lumea pleaca, deci multi adopta o astfel de solutie in detrimentul copiilor. Se pare ca trebuie sa ajunga cutitul la os chiar la toata lumea pentru a se constientiza gravitatea situatiei. Deocamdata o simtim doar noi, dascalii, pe pielea noastra. In scurt timp o vor simti si parintii si copiii si atunci sa te tii. Desi nu ma incalzeste cu nimic, voi putea intr-o zi sa spun: "Vedeti, am avut dreptate...." In orasul meu reclamatiile la Inspectorat curg. Stiti ce reclamatii? Merg parintii in grupuri, ca la miting, sa ceara educatoare la grupele unde sunt copiii lor. Anul acesta, a existat un numar interesant de grupe care, la 15 septembrie nu aveau educatoare. S-au dus copiii in prima zi de scoala cu flori si n-au gasit decat femeia de serviciu acolo. Acuma sa va spun si partea distractiva: acei copii nu au nici acum educatoare, au stat in primele saptamani doar cu ingrijitoarea, si acuma le vine cate o educatoare pe saptamana sa aiba grija de ei. Aceea mai are si grupa ei, va dati deci seama ce fericita este ca trebuie sa lucreze in 2 locuri si cat chef are, cata putere ii mai ramane ei sa se mai ocupe si de o grupa care nu-i apartine decat pt 1 saptamana.......Nu stim ce va fi anul acesta, dar ne gandim cu groaza la anul ce va veni, sau peste 2 ani, cand nici noi, cele care mai suntem, poate nu vom mai fi. Din fericire, eu nu am copii ca sa se rasfranga situatia asupra lor, insa cei ce au, si mai ales cei ce au copii mici, vor suferi cot la cot cu copiii si cu cei putinii dascali care vor mai ramane. Atunci nu va mai putea nimeni sa spuna: "Daca nu va convine, reprofilati-va si faceti loc altora", sau, vorba domnului presedinte "Luati-va un al doilea job, ca aveti timp dupa servici sau plecati din tara." Eu as avea totusi si o solutie, insa tine de foarte multa lume si, ca de obicei, romanii nu sunt uniti decat atunci cand vor sa faca un rau, sau nici macar atunci. Solutia ar fi sa iesim CU TOTII in strada pe termen nelimitat. Ce inseamna "cu totii"? Dascali, parinti ai copiilor, toti aceia care au de-a face intr-un fel sau altul cu sistemul de invatamant. Chiar daca asta va avea consecinte negative imediat, pe termen lung ar putea declansa o imbunatatire. Dar parintii copiilor nu ne inteleg, ne trimit sa ne reprofilam daca nu ne convine -mie, cel putin, asa mi s-a spus, si nu o singura data-. Bun, sincer, daca as observa ca sunt singura nemultumita de situatie, as gandi ca am vreo problema si chiar m-as reprofila, considerand ca e cazul sa las locul cuiva mai multumit si mai daruit acestei nobile meserii. Insa oameni ca mine pleaca, poate voi pleca si eu, poate ca inca nu, nu stiu, cert este ca OAMENII PLEACA din sistem si acei dascali "mai multumiti si mai daruiti" intarzie sa apara .....
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Anterior

Înapoi la Cafenea

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

cron