Mai exista joc la grădiniţă?

Sectiune dedicata dialogului parinti-educatori

Re: Mai exista joc la grădiniţă?

Mesajde oscarr » 02 Ian 2011, 22:25

buna seara!
va rog nu obligati copilul sa scrie la aceasta varsta!
eu sunt invatatoare si de fiecare data cand iau clasa I ma confrunt cu aceeasi problema: copii care "stiu sa scrie" si parinti foarte mandri ca ai lor copii vor fi foarte buni, ca"doar stiu sa scrie si sa citeasca pe litere".
sunt prea mici pentru a invata corect scrisul, iar o deprindere invatata gresit se corecteaza foarte greu.
eu rog colegele educatoare sa-i invete sa tina corect creionul in mana, sa-i ajute sa sesizeze partea stanga-sus a paginii ca locul de unde incepem sa desenam/scriem si sa organizeze multe jocuri pentru dezvoltarea auzului fonematic.
de invatarea scrisului si a cititului se ocupa invatatoarea dupa perioada preabecedara
:D
LA MULTI ANI TUTUROR!
oscarr
 
Mesaje: 5
Membru din: 19 Mar 2010, 17:32

Re: Mai exista joc la grădiniţă?

Mesajde emil » 02 Ian 2011, 22:27

Doamna invatatoare
Eu va rog respectuos sa respectati sintaxa limbii romane.
Daca va expuneti astfel... eu nu cred in ceea ce scrieti/spuneti si nici nu cred ca va va respecta cineva...
De asemenea, va rog sa respectati tema/topicul: "despre joc la gradinita"

Va multumesc pentru intelegere!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Mai exista joc la grădiniţă?

Mesajde tinaibic » 03 Ian 2011, 22:04

"Între timp am vorbit cu o altă educatoare care mi-a spus că în programă nu mai există joc liber, iar jocul didactic este doar în "tranziţie" sau aşa ceva."

Poate este mai uşor de înţeles ce înseamna joc la grădiniţă dacă vă scriu cum decurge o zi. Într-o grădiniţă cu program normal ziua începe la ora 8. Până la sosirea tuturor copiilor activitatea centrală este jocul liber ales. Când toţi copiii sunt prezenţi urmează "Întâlnirea de dimineaţă" moment în care copiii se salută, poartă o scurtă conversaţie având ca subiect tema zilei (ex. Moş Crăciun"), se formulează un mesaj al zilei, un copil poate juca rolul lui Moş Crăciun, se discută despre starea vremii, anotimp, calendar. Poate părea un moment încărcat de informaţii dar este realizat prin JOC! Urmează o tranziţie. Tranziţia este momentul care face trecerea de la o activitate la alte. E adevărat că şi tranziţiile se pot face prin joc dar de obicei, fiind o activitate de scurtă durată, se realizează printr-un cântecel sau căteva versuri care îndrumă copiii spre activitatea următoare. Urmează activităţi liber alese care înseamna tot JOC. Educatoarea trebuie să aibă pregătite materiale, pe centre,care să reflecte tema zilei, adică: Bibliotecă-carţi cu imagini cu Moş Crăciun, pliante, reviste, jetoane, puzzle, caiete pentru semne grafice, Artă-carioca, creioane colorate, ustensile pentru pictură şi modelaj, Ştiinţe-jetoane, imagini, figurine în miniatură, Joc de rol - costum de Moş Crăciun, desagă, cadouri..., Construcţii - cubuleţe, lego,figurine... Copilul a luat deja cunoştinţă despre tema zilei la "Întâlnirea de dimineaţă", acum urmează să se joace pe aceeaşi temă găsind materialele adecvate în centre. Umează o nouă tranziţie când trecem la activităţile pe domenii experienţiale: Educarea Limbajului, Act. Matematică, Cunoaşterea Mediului, Ed. Muzicală, Ed. Psiho-Motrică, Abilităţi Practice, Ed pentru Societate, Act. Plastice. Penru nivel I într-o săptămână vor fi şapte activităţi (alternând Abilităţile Act. Plastice) iar pentru nivelul II vor fi zece activităţi într-o săptămână. Nivel I -activitatea are 15-25 minute, nivel II 20-35 minute. Impletind două astfel de activităţi avem o activitate integrată cu durata de 30-45 minute. Aceste activităţi nu înseamnă lecţii sau şcoală, ele trebuie realizate sub formă de joc: joc didactic, joc de rol, joc de mişcare... După această activitate urmează o "Rutină" , este activitatea care se repetă în fiecare zi (ex. igiena mîinilor înainte de gustare, autoservirea). Urmează din nou joc liber ales, la fel, pe centre. Ultima activitate din zi este "Întâlnirea de la amiază" când copiii discută din nou despre ce au realizat sau au descoperit în ziua respectivă.
Acesta este un posibil scenariu al unei zile. Ce vreau să spun este că jocul este la tot pasul dar ţine de talentul, priceperea, dăruirea şi interesul fiecărei educatoare în parte dacă copilul percepe activitatea lui ca joc sau (din păcate uneori) ca lecţie de învăţat. Este de dorit să simtă jocul, astfel învaţă cu plăcere şi fără vreun efort decât cel necesar jocului.
Şi oamenilor mari le place jocul.
Copilărie frumoasă pentru copilul d-tră!
tinaibic
 
Mesaje: 24
Membru din: 20 Oct 2008, 21:49

Re: Mai exista joc la grădiniţă?

Mesajde emil » 03 Ian 2011, 22:19

Multumesc domanelor geti_serban si tinaibic pentru raspunsurile frumoase si competente. Eram sigur ca exista persoane de mare valoare pe didactic.ro care ne-au clarificat cum e cu jocul la gradinita si oriunde in activitatea didactica. Colegele noastre au intarit si ideea ca "masterul" educatiei la gradinita si oriunde in alta parte este educatorul si nu ISJ-ul, "suspusii" sau ... primarul comunei !
Va doresc sa aveti parte de un an bun cu satisfactia muncii dvs. si cu copiii care sa va spuna mereu, respectuos: "sarut mana domana educatoare"

Cu respect,
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Mai exista joc la grădiniţă?

Mesajde sj2602 » 03 Ian 2011, 23:45

Da, colelele au intarit ideea ca ISJ-ul este total nevinovat pentru anumite lucruri anormale care se intampla in bransa. Noroc ca exista si oameni buni si competenti care pun ISJ-ul la adapost !
sj2602
 
Mesaje: 76
Membru din: 18 Sep 2009, 15:18

Re: Mai exista joc la grădiniţă?

Mesajde tinaibic » 04 Ian 2011, 10:29

sj2602 scrie:Da, colelele au intarit ideea ca ISJ-ul este total nevinovat pentru anumite lucruri anormale care se intampla in bransa. Noroc ca exista si oameni buni si competenti care pun ISJ-ul la adapost !


Subiectul topicului este "Mai există joc la grădiniţă?". Putem păstra subiectul? şi Putem respecta părintele care întreabă?
Un an mai bun!
tinaibic
 
Mesaje: 24
Membru din: 20 Oct 2008, 21:49

Re: Mai exista joc la grădiniţă?

Mesajde sj2602 » 06 Ian 2011, 22:25

Dna tinaibic, sunteti cumva administrator pe aici si nu stim noi, sau nu avem dreptul sa ne spunem parerea decat daca va dam dvs si d-lui Emil dreptate ?
Nu am multe mesaje la activ si nu pot decat sa ma bucur ca nu mi-am pierdut prea mult timp pe acest forum, cu astfel de oameni.
Reusesc acum si sa inteleg de ce ne merge cum ne merge in tara asta. Nu vrem sa schimbam nimic, nu stim decat sa ne aparam propriile interese si pe aceia care ni le sustin.
Raspunsul este: nu, nu mai exista joc in gradinita, cum nu mai exista multe lucruri care ar trebui sa existe. Ne ascundem dupa deget in spatele teoriilor menite sa ne scoata noua in evidenta cunostintele in domeniu : ".....jocul este activitatea fundamentala......" bla, bla. Asta e teorie. Si eu am terminat Lic. Pdagogic si ceea ce spuneti dvs aici este pura teorie. Doamna Carmen a intrebat altceva: de ce copiilor nu le mai ramane timp de JOACA efectiv, o joaca de care sa se bucure liber. Nu cred ca pe dumneaei o intereseaza programul in gradi, asta stie si dansa, doar poate sa intrebe educatoarea in mod direct.
Stimata doamna Carmen101, in gradinita nu mai exista DECAT joc dirijat, adica ii lasam pe copii sa creada ca se joaca, dar ne bagam in sufletul lor si-i dirijam la fiecare pas. Asta ni se impune, asta facem. Educatoarele sunt obligate sa organizeze la sange absolut orice miscare a copiilor, libertatea ambelor parti e mult ingradita.
Dna tinaibic, daca dvs respectati parintele asa cum sustineti, nu-i mai bagati teorii pe gat. Astea pot fi citite in manualele de specialitate, cum ar fi "Didactica " sau "Metodica jocului in gradinita" . Raspundeti-i la obiect doamnei, asa cum a solicitat.
Asta este tot ceea ce am de spus. Daca cineva are raspunsuri mai adecvate (dar si adevarata, nu doar citate din carti), e bine.
sj2602
 
Mesaje: 76
Membru din: 18 Sep 2009, 15:18

Re: Mai exista joc la grădiniţă?

Mesajde emil » 07 Ian 2011, 00:55

Va rog doar sa respectati topicul si sa dati parintelui un raspuns care sa il ajute, pentru ca pe el nu il intereseaza relatia cu ISJ sau cartile, metodologiile, programele sau inspectiile rigide... Daca vreti sa discutati problemele dvs ca educatori, acelea de programa sau de ordine trimise de sus, va rog sa va folositi de sectiunea invatamant primar/prescolar.
Este important sa respectati topicul, acesata este politica oricarui forum care se respecta, cu atat mai mult ca suntem educatori....
Regula este specificata si aici:
http://www.didactic.ro/regulament

Va multumesc de intelegere
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Mai exista joc la grădiniţă?

Mesajde geti_serban » 07 Ian 2011, 13:20

Dirijat sau nu, jocul face parte din viata unui copil. Si nu stiu ce definitie sa-i dau jocului pentru a nu parea ca dau lectii colegelor sau ca citez din diverse teorii despre joc. Acest gen de activitate exista in gradinita si va exista ca vrem sau nu, noi, adultii. Copiii grupei mele se joaca liber, dar si dirijati. Nu-i nimic rau in a supraveghea, directiona sau dirija actiunea ludica a unui prescolar. Inteligenta unei educatoare tocmai aici se verifica.
Asa ca, dragi parinti, fiti linistiti, jocul nu a disparut din gradinite, copiii dvs se joaca la gradinita, educatoarele stimuleaza pofta de joc a copilului, dupa puterea, disponibilitatea si priceperea lor.
Eu, pana aici, la acest topic cu aceasta tema nu am auzit de vreo educatoare, din zona mea geografica, care sa sustina ca a disparut jocul din gradinita si ca cineva ii ingradeste, pe acest segment, libertatea de actiune si de exprimare.
La noi, in gradinitele din Calarasi, prescolarii inca se mai joaca liberi si neingraditi!
geti_serban
 
Mesaje: 260
Membru din: 30 Apr 2007, 11:58

Re: Mai exista joc la grădiniţă?

Mesajde Sandra23 » 13 Ian 2011, 15:43

Sunt de acord cu cei care au spus ca programa are un grad destul de mare de permisibilitate. Ca educatoare, trebuie sa stii cum sa imparti acele cateva ore pe care le petrece copilul la gradinita pentru a'l lasa sa se joace, dar sa ai timp sa iti faci si activitatile. Prin creativitate si imaginatie se pot gasi multiple feluri prin care sa ii faci pe copii sa simta ca inca se joaca, chiar si dupa ce au strans jucariile si stau in semicerc. Eu, de exemplu, nu le spun niciodata copiilor "s'a terminat ora de joaca, haideti sa incepem activitatea" [cum am observat la unele educatoare] ci le spun ca e timpul sa ne jucam cu totii impreuna. La grupele de nivel II, unde copiii deja se pregatesc sa fie scolari activitatile merg foarte lin prin joaca "de'a scolarii". La grupele mici e nevoie de multa rabdare si cum spuneam mai sus, de imaginatie.
Ca sa raspund doamnei care a inceput acest topic: exista joaca in gradinita, insa depinde in mare parte de cadrul didactic. Educatoarea trebuie sa stie sa se joace cu copiii, sa stie sa imbine acele activitati de rutina care le confera copiilor stabilitate [de exemplu, eu le citesc mereu aceeasi poveste cand adorm si le pun acelasi cantecel cand se trezesc] cu elementul de noutate, pentru ca cei mici sa nu se plictiseasca si sa fie mereu placut surprinsi.
Va sugerez sa vorbiti cu educatoarea si sa nu o judecati doar pe baza celor spuse de copilul dumneavoastra. Cei mici vad lucrurile in felul lor. Rugati'o pe educatoare sa va ofere 10-15 minute din timpul ei si sa va explice etapele unei zile la gradinita. Rutinele, intalnirea de dimineata, activitatile la alegere... si mai ales, cam cat timp este alocat fiecarei etape in parte. Asta va arunca putina lumina asupra activitatii copilului dumneavoastra la gradinita.
Sandra23
 
Mesaje: 3
Membru din: 22 Noi 2010, 10:03

Re: Mai exista joc la grădiniţă?

Mesajde nnicco67 » 21 Mar 2011, 21:07

A raspuns foarte corect d-na Serban,are dreptate.O educatoare stie cat timp sa aloce activitatilor de invatare ,dar si activitatilor ludice.Totul se realizeaza sub forma de joc,trebuie sa avem suport cu imagini,planse,jetoane,fise de lucru.Se lucreaza pe grupuri,sau pe centre sau arii de stimulare .O educatoare trebuie sa urmareasca acitivtatea lor si sa intervina,sa participe direct sau indirect la actiunile copiilor.Ea are multiple roluri .Este actor pentru ca face parte din instruire,este mediator ,este consilier deoarece consiliaza parintii,este manager pentru ca conduce grupa .Un cadru didactic trebuie sa se perfectioneze si sa se adapteze la cerintele didacticii moderne.,adica sa foloseasca calculatorul,sa poate desfasura si un optiomnal ,daca are specializarea necesara.Copii se joaca ,dar trebiue dirijati, controlati,sprijiniti,i ntelesi,indrumati,
valorizati,laudati si nu criticati,stimulati,pusi sa faca evaluarea colegilor si autoevaluareaetc.
nnicco67
 
Mesaje: 51
Membru din: 12 Mar 2009, 22:06

Re: Mai exista joc la grădiniţă?

Mesajde anita123 » 27 Mai 2011, 01:03

buna ziua´,
copilul meu este in grupa pregatitoare,as dori daca se poate sa-mi spuna o doamna educatoare parerea in legatura cu urmatoarele aspecte:
-sa se serbeze ziua de 1 iunie cu mici la gratar in curtea unei pensiuni
-sa se transforme sedinta cu parintii brusc(copii rasfoiau niste carti cu ilustratii ca sa se poata organiza iesirea la picnic)intr-o lectie demonstrativa cu intrebari de forma:3+2=?
8-2=?
11-2=?
Am intrebat-o pe doamna educatoare daca i se par copiii ca ar fi in clasa a II-a,neintelegand ca ma refer la operatii cu trecere peste ordin a inceput sa tipe la mine si m-a dat afara de la sedinta cu parintii
anita123
 
Mesaje: 8
Membru din: 18 Ian 2009, 12:29

Re: Mai exista joc la grădiniţă?

Mesajde stanadaniela » 24 Ian 2012, 20:21

Sunt educatoare si va pot spune CA EXISTA JOC IN GRADINITA! Gradinita inseamna joc inainte de toate! Tot ce invatam la gradi imbraca forma unui joc, se desfasoara ca un joc! Ne jucam si descoperim lumea care ne inconjoara, ne jucam si atunci cand citim povesti, ne jucam cu matematica, ne juca de-a... tot ce vrem sa fim! O mare problema cu care ma confrunt personal este aceea ca parintii isi doresc , inca de la grupa mica ca prescolarii sa SCRIE! Desi in fiecare an le-am explicat CA UN COPIL TREBUIE SA INVETE JUCANDU-SE, ca principala achizitie a copilului in gradinita trebuie sa fie COMUNICAREA ORALA si SOCIALIZAREA! V-as ruga sa cititi criteriile de evaluare date de MECTS pentru fiecare nivel si acolo veti gasi muuuult JOC! Pacat ca jocul a iesit din viata multor copii! Observ cu mare tristete ca multi copii nu mai stiu si chiar nu mai vor SA SE JOACE! Mi s-a reprosat chiar de catre un parinte ca JOCURILE SUNT PUERILE...DE PE VREMEA NOASTRA... DAr oare copiii nu sunt copii si astazi? Imi fac meseria cu mare placere, dar multe ma dezamagesc in sistem! Asa cum s-a mai scris , cred ca sta in puterea noastra, a educatoarelor sa schimbam lucrurile si sa readucem jocul la gradi! Cred ca este pe undeva uitat de noi toti si abia asteapta sa ne incante!
stanadaniela
 
Mesaje: 14
Membru din: 10 Mai 2005, 17:24

Re: Mai exista joc la grădiniţă?

Mesajde adiana1980 » 24 Mai 2012, 09:34

Buna ziua!in primul rand as dori sa-ni cer scuze ca voi posta aici,dar negasind altundeva,imi "incerc norocul"si poate voi primi un raspuns.Fetita mea este in grupa mijlocie,si se pare ca am c-am intrat cu doamna ei in "conflict"deoarece imi spun parerile cu care dansa nu este de acord.Sa incep cu inceputul.In grupa mijlocie am adunat bani,pentru"fondul clasei"din care s-au achizitionat anumite manuale si rechizite.Anul acesta(2011-2012)la fel am facut,din care am cumparat carti si povesti ilustate,si anumite manuale pe care doamna si le-a achizitionat de la inspectorat(exemplu-Manualul Didactica,Invatamantul Prescolar)pentru care i-am dat noi bani din fondul clasei.De asemenea din grupa mica avem o fetita inscrisa care nu vine decat undeva in decembrie(dupa ce se incepe anul scolar),pentru ca este plecata cu parinti strainatate,iar anul acesta cand am adus vorba ca si parintii acelei copile trebuie sa dea bani la fondul clasei Doamna ne-a zis ca ei ar trebui sa dea doar jumatate ca ea a lipsit un semestru.Iar ceea ce mi-a pus "capac" este faptul ca daca vreun copil lipseste mai mult de 2 zile(pe motive de sanatate sau daca mai plecam din localitate)doamna ne "ameninta"ca ne pune absenta in catalog si cei de inspectorat sau minister ne "taie"alocatia aceea de 42 de lei.De socat este faptul ca a inceput sa ne bata apropouri ca nu stiu ce grupa i-au adus doamnei din vacanta de iarna cafea,ca si-ar dori nu stiu ce tigaie magica,ca vrea nu stiu ce fier de calcat etc.Nu ma deranjeaza ce cere,ma deranjeaza simplul fapt ca parintii care suntem activi si ne"agitam"sa ii facem pe plac nu este multumita iar de acei parinti care isi aduce copila dupa trei luni de absenta nu mai are nimic de comentat la adresa lor.O zi buna si astept raspuns.Inca o data scuze pentru postare si pentru caligrafie.
adiana1980
 
Mesaje: 2
Membru din: 24 Mai 2012, 08:57

Re: Mai exista joc la grădiniţă?

Mesajde sportiv » 24 Mai 2012, 20:47

Cred că nu v-ați ,,încercat norocul” și în momentul în care ati înscris copilul la ,,grădi”!
-Cine a adunat bani pentru ,,fondul clasei”,educatoarea sau păriții (prin comitetul de părinți)?
_Dacă dumneavoastră ati cumpărat (cărți și povești de la ,,X-ulescu”) de ce vă plângeți și ,mai ales, de ce ati dat banii?
_Absențele se ,,monitorizează” ,este adevărat,dar cele motivate nu influențează alocația! :oops: (Oricum, doamna n-are nicio calitate legală să ,,v-o taie”!
Despre ,,dozele ” de subiectivism ale fiecăreia dintre părți nu are rost să discutăm!
P.S. Eu sunt învățător de 39 de ani și am să sugerez faptul că nu am mașină mică (nici măcar o Dacie ) să văd ce reacție vor avea părinții! :D
Toate bune,tuturor!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3123
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Parintii intreaba, educatorii raspund

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator