Magnet

Provocari pentru toate varstele

Mesajde andreireketes » 21 Oct 2006, 17:52

Oricum, sa presupunem ca clanta este neferoasa, atunci ramane varianta sa banam peretii cu cuiele deoarece in pereti sigur sunt metale feroase: etrieri, mustati, fire de curent, doze metalice (daca e vorba de o cladire mai veche), poate chiar trec si niste tevi :wink:
Avatar utilizator
andreireketes
 
Mesaje: 98
Membru din: 23 Sep 2006, 12:40
Localitate: Bucuresti

Mesajde anonim11 » 21 Oct 2006, 18:07

Daca in camera nu este fier, inseamna ca nici clanta nu este din fier. Poate ca este din ebonita :) . Luam un fir de ata .... :mrgreen:
anonim11
 
Mesaje: 41
Membru din: 16 Sep 2006, 22:08

Mesajde anonim11 » 21 Oct 2006, 18:18

andreireketes scrie:Oricum, sa presupunem ca clanta este neferoasa, atunci ramane varianta sa banam peretii cu cuiele deoarece in pereti sigur sunt metale feroase: etrieri, mustati, fire de curent, doze metalice (daca e vorba de o cladire mai veche), poate chiar trec si niste tevi :wink:


Acest mesaj nu l-am vazut. Scuze!

Aha. Adica pipaim peretii pana curge sangele din palma. Presupun ca trebuie sa proptim cuiele cu ceva. Cu ce? Camera este goala. Mare chin.
Luam un fir de ata sau rupem o bucatica subtire(descoasem) din hainele cu care suntem imbracati, atarnam cuisoarele cu pricina si... :)
anonim11
 
Mesaje: 41
Membru din: 16 Sep 2006, 22:08

Mesajde andreireketes » 21 Oct 2006, 18:19

:arrow: Citeste mai sus :wink: Exista si varianta fara ata :idea:

Deasupra usii exista un boiandrug = beton armat care contine mult feir-beton
Avatar utilizator
andreireketes
 
Mesaje: 98
Membru din: 23 Sep 2006, 12:40
Localitate: Bucuresti

Mesajde anonim11 » 21 Oct 2006, 18:25

andreireketes scrie::arrow: Citeste mai sus :wink: Exista si varianta fara ata :idea:

Deasupra usii exista un boiandrug = beton armat care contine mult feir-beton


Va rog sa faceti rost de un magnet si sa-l proptiti de buiandrugi si o sa vedeti ca nu se prinde. Plimbati-l pe toti peretii camerei si o sa vedeti ca nu se prinde. :idea: De ce? :)
anonim11
 
Mesaje: 41
Membru din: 16 Sep 2006, 22:08

Mesajde andreireketes » 21 Oct 2006, 18:34

:arrow: Evident ca nu se va prinde deoarece intervin in calcul greutatea, acceleratia gravitationala, puterea de magnetizare a cuiului etc. :idea: Tinandu-l in mana, putem sa observam forta de atragere la cuiul magnetizat. :!:
:wink: Dar, analizand mai bine, daca avem si o ata e mai simplu deoarece cuiul atarnat trebuie doar sa se atraga de o portiune a peretelui sub care exista fier. :wink:
Avatar utilizator
andreireketes
 
Mesaje: 98
Membru din: 23 Sep 2006, 12:40
Localitate: Bucuresti

Mesajde anonim11 » 21 Oct 2006, 19:42

andreireketes scrie::arrow: Evident ca nu se va prinde deoarece intervin in calcul greutatea, acceleratia gravitationala, puterea de magnetizare a cuiului etc. :idea: Tinandu-l in mana, putem sa observam forta de atragere la cuiul magnetizat. :!:
:wink: Dar, analizand mai bine, daca avem si o ata e mai simplu deoarece cuiul atarnat trebuie doar sa se atraga de o portiune a peretelui sub care exista fier. :wink:


Nu, cuiul magnet nu trebuie apropiat de perete, el se va orienta de la sine cu nordul spre nordul geografic al Pamantului. Nu stiu prea multa fizica, :) dar asa cred ca este cel mai bine.
anonim11
 
Mesaje: 41
Membru din: 16 Sep 2006, 22:08

Mesajde andreireketes » 21 Oct 2006, 20:39

:arrow: Ce spui tu depinde si de felul in care este legat acel cui deoarece daca nu e legat la centrul de greutate ca sa stea in echilibru, cuiul nu iti va indica nordul. :!:
Problema e ca tu in interiorul camerei de unde stii in ce directie este nordul sau te uiti pe geam? E important ca sa stii si ce cauti deoarece aceasta varianta are mansa de eroare destul de mare, adica o data iti indica, a doua oara poate nu si astfel poti sa crezi ca, cuiul magnetizat nu e magnetizat :idea:
Avatar utilizator
andreireketes
 
Mesaje: 98
Membru din: 23 Sep 2006, 12:40
Localitate: Bucuresti

Mesajde anonim11 » 21 Oct 2006, 21:20

andreireketes scrie::arrow: Ce spui tu depinde si de felul in care este legat acel cui deoarece daca nu e legat la centrul de greutate ca sa stea in echilibru, cuiul nu iti va indica nordul. :!:
Problema e ca tu in interiorul camerei de unde stii in ce directie este nordul sau te uiti pe geam? E important ca sa stii si ce cauti deoarece aceasta varianta are mansa de eroare destul de mare, adica o data iti indica, a doua oara poate nu si astfel poti sa crezi ca, cuiul magnetizat nu e magnetizat :idea:


In primul meu mesaj la acest subiect am spus ca trebuie centrat, cat de cat, la centrul de greutate. Si, nu trebuie sa ma uit pe geam ca sa vad unde este nordul geografic. Cuiul magnet se va orienta de la sine. Ideea este nu de a se marca polii magnetului, ci de a se stabili daca este magnet sau nu. Daca il legi de centru de greutate, poti sa il si rasucesti, insa acesta dupa un timp va avea o orientare anume, pentru ca orice magnet asa se orienteaza, cu nordul spre nordul geografic. Daca stii care este nordul geografic si vrei sa marchezi in culoare polii magnetului, asa ii gasesti, magnetul nemarcat aninat de o ata se va orienta dupa nordul geografic.
Nu, magnetul, de cate ori este legat de ata, de atatea ori se va orienta la fel. :(
anonim11
 
Mesaje: 41
Membru din: 16 Sep 2006, 22:08

Mesajde andreireketes » 21 Oct 2006, 22:22

:arrow: "Cuiul magnet se va orienta de la sine." - citat natachsa
daca acel cui este destul de magnetizat :wink:
Avatar utilizator
andreireketes
 
Mesaje: 98
Membru din: 23 Sep 2006, 12:40
Localitate: Bucuresti

Mesajde anonim11 » 21 Oct 2006, 23:59

Textul problemei spune ca unul dintre cele doua cuie este magnet, deci este destul de magnetizat.

Mi-a facut o placere deosebita sa discut cu dumneavoastra problema cuielor.
anonim11
 
Mesaje: 41
Membru din: 16 Sep 2006, 22:08

Mesajde silviadoandes » 22 Oct 2006, 15:15

aladar scrie:Domnilor si doamnelor, in camera nu este absolut nimic decat cele doua cuie!!!

Nici macar un om care sa se chinuie sa rezolve problema ?

O problema are mai multe solutii...
Sa incercam sa acceptam si solutiile celorlalti (unele mai ciudate, trasnite, dar ... pline de umor).
Inacceptabil este sa schimbi enuntul dupa ce ai primit o solutie la care nu te-ai gandit ! Poti, eventual sa mai adaugi coditii si sa ceri o noua solutie.
silviadoandes
 
Mesaje: 361
Membru din: 18 Ian 2006, 21:44
Localitate: Timisoara

Mesajde aladar » 22 Oct 2006, 17:47

"Sunteti intr-o camera in care nu exista nici un obiect de metal, cu exceptia
a doua cuie de fier. Unul din ele este un magnet.
Cum puteti identifica acest magnet ?

Sursa: Martin Gardner, Scientific American."

Deoarece vad ca problema naste dispute si controverse, care mai de care mai "interesante", si pentru a evita tot felul de reprosuri de genul celor scrise de silvia ma simt obligat sa postez si solutia. Cred ca scopul acestui forum nu este sa ne certam si sa ne spunem cuvinte grele ascunsi in ... fata monitorului pentru a demonstra cu orice pret ca "noi si numai noi avem dreptate".Toate aceste reprosuri si admonestari mi se par simple copilarii sau poate reminescente ale unor frustrari ancestrale.Cred , si sper, ca suntem un grup de pasionati ai problemelor de logica si perspicacitate si ca abia asteptam o noua problema pe forum.Va rog din suflet lasati deoparte micile rautati si haideti sa nu uitam ca viata este frumoasa...Si acum solutia:

Daca unul dintre cuie este magnet, atunci va avea si proprietatea unui magnet:
la mijlocul dintre cei doi poli, orice magnet este relativ neutru, in sensul ca nu va atrage
nici un alt obiect in acel punct.
Asadar, ce avem de facut este sa apropiem unul dintre cuie de mijlocul celuilalt cui:
- daca cele doua cuie nu se vor atrage, inseamna ca magnetul este cuiul care sta orizontal,
iar celalalt cui, aplicat perpendicular pe primul si care nu a reusit sa atraga, este un cui obisnuit.
- daca cuiele se vor atrage, inseamna ca magnetul este cuiul care a fost aplicat perpendicular
pe celalalt si pe care l-a si atras.

( Aceasta este solutia propusa de Martin Gardner).
aladar
 
Mesaje: 69
Membru din: 01 Apr 2006, 21:22

Mesajde anonim11 » 22 Oct 2006, 18:11

Frumoasa solutie. Nu ne-am suparat. Am discutat. Si mie chiar mi-a placut. Si, intr-adevar, viata este frumoasa. Mai ales cand ai parteneri de discutie.

Cuiul nu este regulat. Cum determini unde este partea neutra?
Ca nu poate fi la mijloc, daca ne gandim la lungimea cuiului. Intro parte are floare, in cealalta parte este ascutit. Solutia este discutabila :roll:
O sa revin :).
anonim11
 
Mesaje: 41
Membru din: 16 Sep 2006, 22:08

Mesajde andreireketes » 23 Oct 2006, 19:13

"Asadar, ce avem de facut este sa apropiem unul dintre cuie de mijlocul celuilalt cui:
- daca cele doua cuie nu se vor atrage, inseamna ca magnetul este cuiul care sta orizontal,
iar celalalt cui, aplicat perpendicular pe primul si care nu a reusit sa atraga, este un cui obisnuit.
- daca cuiele se vor atrage, inseamna ca magnetul este cuiul care a fost aplicat perpendicular
pe celalalt si pe care l-a si atras." - citat aladar

:arrow: ...ca fix la asta nu m-am gandit... :wink:

Pt. natachsa: solutia e valabila :idea:
Avatar utilizator
andreireketes
 
Mesaje: 98
Membru din: 23 Sep 2006, 12:40
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Probleme de logica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori