Lucrurile interzise in Institutiile de invatamant!

Un forum dedicat discutiilor intre elevi si profesori. Ai ceva de spus? Te asteptam aici.

Mesajde alexandre » 11 Iun 2009, 20:00

Este totul in regula ca ambii profesorii si elevii sa fumeze (la urma urmei e problema fiecaruia ce face cu propii bani si cat de mult tine la propia-i sanatate) dar daca regulamentul prevede ca fumatul este interzis intr-o institutie de invatamant(ceea ce nu imi pare deloc ridicol ; ba mai mult, apreciez ca aceasta interzicere a fost mentionata in acest topic) atunci nici elevii, nici profesorii, nici parintele elevului X, nici necunoscutului care intra in aceasta institutie NU ar trebui sa ii se permita asa ceva. Se poate fuma si in curtea scolii sau pur si simplu dupa ore. Nu e ridicola regula insine, ci exact toti cei care o persifleaza.
alexandre
 
Mesaje: 664
Membru din: 21 Aug 2007, 15:35

Mesajde angel_of_darkness98 » 14 Iun 2009, 19:40

Regula in sine nu este deloc ridicola, ci faptul ca aceasta este incalcata de insusi cadrele didactice, care trebuie sa fie un exemplu!
Ultima oară modificat de angel_of_darkness98 pe 18 Iun 2009, 11:42, modificat 1 dată în total.
What I've done
I'll face myself
To cross out
What I've become
Erase myself
And let go of
What I've done...
angel_of_darkness98
 
Mesaje: 160
Membru din: 26 Feb 2009, 15:19

Mesajde ela52 » 16 Iun 2009, 14:40

Saraca limbă română ... Va fi fiind şi ea în vacanţă ?

alexandre scrie:Este totul in regula ca ambii profesorii si elevii sa fumeze (la urma urmei e problema fiecaruia ce face cu propii bani si cat de mult tine la propia-i sanatate) dar daca regulamentul prevede ca fumatul este interzis intr-o institutie de invatamant(ceea ce nu imi pare deloc ridicol ; ba mai mult, apreciez ca aceasta interzicere a fost mentionata in acest topic) atunci nici elevii, nici profesorii, nici parintele elevului X, nici necunoscutului care intra in aceasta institutie NU ar trebui sa ii se permita asa ceva. Se poate fuma si in curtea scolii sau pur si simplu dupa ore. Nu e ridicola regula insine, ci exact toti cei care o persifleaza.


"de insusi cadrele didactice"
ela52
 
Mesaje: 220
Membru din: 10 Ian 2006, 12:16

Mesajde angel_of_darkness98 » 16 Iun 2009, 14:51

Nu va suparati; dar pe langa faptul ca postarea dvs. este off-topic, daca ne vom pierde timpul verificand fiecare greseala din postarile de pe forum, nu vom ajunge la nimic bun! Toti suntem oameni si mai gresim! Inteligenta unei persoane nu se reflecta in corectitudinea unor postari pe net!
What I've done
I'll face myself
To cross out
What I've become
Erase myself
And let go of
What I've done...
angel_of_darkness98
 
Mesaje: 160
Membru din: 26 Feb 2009, 15:19

Mesajde irina_a80 » 17 Iun 2009, 20:00

asa este,perfect de acord cu tine
irina_a80
 
Mesaje: 113
Membru din: 25 Oct 2008, 15:24

Mesajde alexandre » 19 Iun 2009, 06:41

^Ma bucur foarte mult sa vad ca *inca* mai sunt si alti colegi aici pe forum care intr-adevar vad lucrurile asa cum sunt. Si inca ceva ce s-a uitat a se preciza in observatia de mai in sus: lipsa folosirii ă , â, î, ş, ţ, . Intr-adevar, trecand peste ironia dumnevoastra de prost-gust, imi asum aceste greseli *comise la repezeala cel mai probabil* si imi cer scuze. Si desi personal nu am mai patit sa mai imi fie atrasa atentia pe un asemenea motiv (decat o singura data si tot pe acest forum), cred ca nu am sa mai am de gand sa reiau discutia aceasta futila care are ca idee principala tot ceea ce s-a spus mai in sus. Totusi, in cazul in care doriti o explicatie si mai amanuntita, lasati-mi un mesaj privat si cu certitudine am sa va raspund la el (nu dintr-un alt motiv, doar nu as dori sa continuam sa fim Off Topic). Sigur, va multumesc pentru faptul ca niciodata nu dauneaza sa revizuim si ceea ce deja stim. Orisicum, nu simt acum decat o profunda dezamagire sa vad cu cata superficialitate se trateaza *nu neaparat ramificatiile discutiilor pe care le dezbatem noi vis-a-vis de tema topicului sau de toate persoanele* dar si subiectul principal insine. Se intervine doar pentru a se trata o cu totul alta problema ( oare de ce s-a inventat mesajul privat ?! :roll: ) si nu este pentru prima data cand am intampinat un astfel de caz. M-am tot gandit serios daca merita (-sau nici nu mai merita) sa mai postez si acest mesaj. O ultima incercare eventual....Sa revenim On Topic acum.
alexandre
 
Mesaje: 664
Membru din: 21 Aug 2007, 15:35

Asa e

Mesajde doublel » 05 Iul 2009, 19:45

Buna ziua , anul acesta am terminat generala iar acum voi fi "boboc" la liceu.
Dupa parerea mea ar trebui interzise celularele in scoala . Nu de putine ori le-a sunat telefonul colegilor in timpul orei , noroc cu profesorii de la fosta mea scoala , ca daca erau putin mai severi isi scimba telefonul la luna.
Eu am avut telefonul doar la sfarsitul anului , pentru a face poze cu toti profesorii de adio :D in rest NU
doublel
 
Mesaje: 5
Membru din: 05 Iul 2009, 19:23

Seros?

Mesajde dragos2009 » 04 Aug 2009, 21:23

Regulamentu' era asa prost facut ca interzicea parasirea incintei DUPA orele de curs..kind of "ia-ti pernuta si paturica si vin' la scoala, ca saptamana asta nu mai pupi acasa" :lol:

:P :P :P :P La ce scoala exista asemenea regulament?
dragos2009
 
Mesaje: 56
Membru din: 24 Ian 2009, 13:54

Re: Lucrurile interzise in Institutiile de invatamant!

Mesajde alexandre » 24 Sep 2009, 16:15

^Aceasta elaboratiune nu prea sta in picioare. Generalizand putin lucrurile, asta ar putea inseamna inseamna ca, spre exemplu, ar fi benefica desfintarea tuturor regurilor de circulatie (- si implicit si a eventualelor penalizari in cazul in care acestea sunt persiflate) doar pentru ca daca in mod oficial acestea exista si trebuie respectate, tot ceea ce ar face este sa tenteze soferii sa devina mai necivilizati in trafic, fiind tot mai tentati sa incalce regurile ? :wink: Pe de alta parte, incercand sa facem abstractie de o vasta generalitate si referindu-ne acum strict la subiectul acestui topic, acest lucru este mai mult valid pentru persoanele sub...7 ~ 10 ani (o incadrare mai mult sau mai putin aproximativa a varstei) si in nici un caz in ceea ce priveste niste elevi / liceeni *in cazul de care se vorbea mai in sus* sau a unor persoane adulte.
alexandre
 
Mesaje: 664
Membru din: 21 Aug 2007, 15:35

Re: Lucrurile interzise in Institutiile de invatamant!

Mesajde sportiv » 24 Sep 2009, 20:07

Cred ca nu prea trebuie sa interzicem multe lucruri,lucrurile interzise,de regula,sunt tentante.
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re:

Mesajde oana1964 » 28 Feb 2010, 06:00

angel_of_darkness98 scrie:dar cand profesorilor le suna telefoanele in ora ? cand nu si le pun pe vibratie si deranjeaza ora? :-?


:))))) ti se pare ca un profesor isi da sms-uri cu alt profesor in timp ce preda sau asculta, ori ca iese pana afara prefacandu-se ca-i e rau de nu mai poate, ca sa traga o tigara la coltu' liceului cu alt prof. iesit si el din ora dupa un schimb de bip-uri?

cat despre a fi filmat sau inregistrat in timpul oerei, intelegi extrem de pe alaturi - ca sa zic asa - situatia. Filmarea sau fotografierea cuiva intr-un loc public nu este permisa PRIN LEGE, decat cu acordul, inclusiv scris, al persoanei in cauza. Se numeste dreptul la intimitate si la imagine.
oana1964
 
Mesaje: 850
Membru din: 20 Feb 2005, 15:30
Localitate: Piatra Neamt

Re: Lucrurile interzise in Institutiile de invatamant!

Mesajde alexandre » 28 Feb 2010, 12:38

^Exact acest lucru l-am tot repetat si eu in randurile de mai in sus si sper ca in sfarsit sa se fi inteleasa odata pentru totdeauna ca nu este vorba despre vreo posibila teama, ci pur si simplu despre alegere fiecaruia dintre noi dintr-un motiv sau altul de a aparea sau nu intr-o oarecare fotografie sau filmare.
alexandre
 
Mesaje: 664
Membru din: 21 Aug 2007, 15:35

Re: Asa e

Mesajde mymyshor » 11 Mar 2010, 17:57

doublel scrie:Buna ziua , anul acesta am terminat generala iar acum voi fi "boboc" la liceu.
Dupa parerea mea ar trebui interzise celularele in scoala . Nu de putine ori le-a sunat telefonul colegilor in timpul orei , noroc cu profesorii de la fosta mea scoala , ca daca erau putin mai severi isi scimba telefonul la luna.
Eu am avut telefonul doar la sfarsitul anului , pentru a face poze cu toti profesorii de adio :D in rest NU




Asa este.:D :In plus pentru ce?Mai nou,unii isi iau telefonul la scoala numai pentru a se lauda. :lol: Tentatia este cu atat mai mare atunci cand risti sa ti se confiste telefonul.E mult mai bine cand te gandesti ca profesorii nu-ti vor gasi telefonul la cizme,printre cartile dulapului sau dupa tabla.Cred ca am putea ,,supravietui,, si fara telefoane la scoala.Personal, nu cred ca am de ce sa-l iau cu mine.Nici nu l-am luat decat o data sau de doua ori in conditii speciale. :wink:
mymyshor
 
Mesaje: 2
Membru din: 11 Mar 2010, 17:45

Re: Lucrurile interzise in Institutiile de invatamant!

Mesajde darck » 02 Mai 2010, 18:03

nu este chiar asa. : D
de telefon mobil poti avea nevoie, de exemplu daca ai ceva urgent de comunicat parintilor, sau daca ti-ai uitat ceva acasa, sau daca nu sti la ce ora vii sa-i suni si sa le spui cand sa vina dupa tine, in caz ca stai departe de scoala...
telefonul l-am pierdut odata la scoala, insa din fericire l-am gasit ^^ nu filmam sau fotografiam profesorii / colegii, dar in schimb mai ascultam melodii prin pauze sau ma jucam in timpul orelor plictisitoare, sau cand pur si simplu nu faceam nimic...
darck
 
Mesaje: 6
Membru din: 21 Mar 2010, 02:03

Re: Lucrurile interzise in Institutiile de invatamant!

Mesajde alexandre » 07 Mai 2010, 21:38

Daca acest topic se refera in mod general la modul in care elevii folosesc telefoanele mobile, acela mi-a devenit criteriul dupa care am considerat ca ar fi mai bine fara prezenta telefoanelor mobile in institutiile de invatamant, chiar daca metoda utilizarii acestuia de catre dumnevoastra, darck, este apreciabila intr-o comparatie cu cea generala – daca numai cu totii ar proceda intr-un mod similar, acest lucru ar sterge automat partile negative a prezenta acestora asupra eleviilor. Desigur, nu prin argumentele aduse in postarea de mai in sus “de telefon mobil poti avea nevoie, de exemplu daca ai ceva urgent de comunicat parintilor” sau vreunui elev ii este rau deoarece, cel putin teoretic, scoala ar trebui indiscutabil sa asigure aceasta conectare intre elev si persoana relationata acestuia necesitata (mai ales ca unele scolii chiar interzic prin regulamentul de ordine interioara ca elevii/cadrele didactice sa isi aduca telefoanele mobile la scoala) - dar pur si simplu pentru ca daca toate persoanele care intra intr-o institutie de invatamant ar folosi strict telefoanele mobile strict in interes personal (nefotografiind/filmand/inregistrand audio etc.) nu ar exista nici o parte negativa.
alexandre
 
Mesaje: 664
Membru din: 21 Aug 2007, 15:35

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Dialog cu elevii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori