Lucrurile interzise in Institutiile de invatamant!

Un forum dedicat discutiilor intre elevi si profesori. Ai ceva de spus? Te asteptam aici.

Lucrurile interzise in Institutiile de invatamant!

Mesajde alexandre » 01 Mai 2009, 21:58

Aici puteti posta atat opiniile dumnevoastra in ceea ce priveste lucrurile interzise in oricare institutie de invatamant cat si cele care ar fi trebuit sa fie adaugate pe acea lista.

On Topic:

Aparatul de fotografiat + telefoanele mobile !!

:roll: :roll: :roll:
alexandre
 
Mesaje: 664
Membru din: 21 Aug 2007, 15:35

Mesajde angel_of_darkness98 » 10 Mai 2009, 19:21

hm.. n-am auzit de interzicerea aparatelor foto... dar nu sunt deloc de acord cu interzicerea telefoanelor mobile! atata timp cat telefonul este tinut inchis sau pe vibratii in timpul orelor de curs, nu vad care este problema! daca elevii se joaca cu ele, profesorii pot sa le confiste, si gata! odata invatatoarea l-a amenitat pe un elev ca ii ia telefonul mobil daca mai vine cu el... saracul pe el trebuia sa il sune mama sa ca nu avea cheile la el... cu ce a gresit? sau unilor profesori le e frica ca elevii ii inregistreaza sau filmeaza...ei bine, asta inseamna ca le este frica sa isi recunoasca vina atunci cand jignesc sau lovesc elevi! sunt alte probleme mai grave in scoli si nu cred ca un elev ce isi ia telefonul mobil la el si respecta niste reguli este una dintre ele... : :(
angel_of_darkness98
 
Mesaje: 160
Membru din: 26 Feb 2009, 15:19

Mesajde alexandre » 10 Mai 2009, 20:59

angel_of_darkness98 scrie:hm.. n-am auzit de interzicerea aparatelor foto...


Ca nu i-a venit nimanui o asemenea idee geniala pana acum !! :roll: Totusi, daca citeati cu atentie postarea de mai in sus, nu mai postati aceasta elaboratiune ! :|

dar nu sunt deloc de acord cu interzicerea telefoanelor mobile! atata timp cat telefonul este tinut inchis sau pe vibratii in timpul orelor de curs, nu vad care este problema!


As vrea sa inteleg de ce NU sunteti de acord cu interzicerea telefoanelor mobile in orice Institutie Educationala dar din pacate argumentele pe care le-ati folosit nu m-au convins nici macar 10 %. Atata timp cat este tinut inchis? Majoritatea eleviilor persifleaza aceasta posibilitate (nici macar nu cred ca este o regula oficiala! La cat dezinteres...De ce m-ar mai si mira ?! :roll: ) sau pe vibratie ?! Habar nu ai cat de agasant si deranjabil poate sa se auda si implicit sa deranjeze orele. Numai pe timpu orelor de curs ? Imi pare rau sa va informez dar daca numai ati avea vreo legatura cu scoala din zilele noastra, ati sti mult prea bine ca nu toti stiu cum sa foloseasca civilizat un aparat de fotografiat, un telefon sau oricare alta aparatuta moderna si aparent utila. Dar din faptul ca majoritatea nu stiu sa o foloseasca intr-un mod util si civilizat, nu face de cand sa imi intareasca ideea de a fi interzise acestea in scolii. Un exemplu concret: Aparatul foto a telefonului mobil. Daca cineva doreste sa foloseasca camera de fotografiat/ video in pauza? Imi pare rau sa va informez dar eu(si sunt convins ca multi alti) nu merg la scoala pentru a fi fotografiati /filmati s.a.m.d. Stim ca in zilele noastre copii nu prea mai stiu pentru ce merg la scoala de fapt (cred ca am oferit raspunsul mai in sus oricum :lol: :lol: :lol: ) dar pe mine nu ma intereseaza absolut deloc acest aspect ! Si acesta a fost numai un exemplu. Cred ca as avea nevoie de vreo 5 pagini a acestui topic sa le insir si pe celalalte ! :lol: Oricum nu cred ca cineva isi atribuie intotdeauna atentie la tot ceea ce spun eu pe aici....dar sa fim optimisti ! :lol:


daca elevii se joaca cu ele, profesorii pot sa le confiste, si gata!


Dar cum parca le convine aceasta situatie, profesorii sunt printre ultimele persoane care respecta regulamentul ! Stiu, si mie imi este atat de ciuda pentru acest fapt si tot ei platesc direct(-sau indirect)pentru acest lucru dar acesta este adevarul. Prea putini chiar ar lua masuri si ar confisca un telefon orisicum! Si ce daca le-ar confisca telefonul...Mai nou si un copil de clasa a-III-a are vreo 2-3 telefoane cel putin. :lol:

odata invatatoarea l-a amenitat pe un elev ca ii ia telefonul mobil daca mai vine cu el... saracul pe el trebuia sa il sune mama sa ca nu avea cheile la el... cu ce a gresit? sau unilor profesori le e frica ca elevii ii inregistreaza sau filmeaza...ei bine, asta inseamna ca le este frica sa isi recunoasca vina atunci cand jignesc sau lovesc elevi!


In caz de orice urgenta, elevii (-cat si profesorii) sau dreptul sa foloseasca telefonul cancelariei (daca nu ma insel) sau daca telefoanele mobile ar fi interzise, intotdeauna au si posibilitatea de a folosi telefonul public (sigur daca nu a fost vandalizat / distrus complect TOT de elevii care mai bine si-ar pe lucrurile personale eventual). :roll: Frica de a fi inregistrati ?! Oricum nu se vor lua nici o masura impotriva lor...Cam nefondat acest argument. :lol: Pe de alta parte, nu cred ca este neaparat vorba de frica, ci de incomfortabilitate. Precum elevii, nici profesori nu vin la scoala pentru a fi fotografiati / filmati s.a.m.d. Si cred ca ar fi inutil ca este si lipsa de bun simt sa fotografiezi o anumite persoana fara acordul acesteia! :roll: Sigur, prea putini mai au bun simt in zilele noastre.... :roll:

sunt alte probleme mai grave in scoli si nu cred ca un elev ce isi ia telefonul mobil la el si respecta niste reguli este una dintre ele... : :(


Pfff ! M-am saturat vesnic sa aud aceelasi replica, care de fapt, intervine doar in lipsa de alte argumente puternice si cat de cat logice. Si ce daca ar exista si alte probleme mai grave in scoli ? :roll: Si aceasta este o problema si raul intotdeauna trebuie "taiat" din radacini. Majoritatea eleviilor respecta cel putin una( -macar una dintre acele reguli oficiale sau ale bunului simt) de mai in sus ?! :lol: :lol: :lol:
alexandre
 
Mesaje: 664
Membru din: 21 Aug 2007, 15:35

Mesajde angel_of_darkness98 » 10 Mai 2009, 21:33

dar cand profesorilor le suna telefoanele in ora ? cand nu si le pun pe vibratie si deranjeaza ora? :-?
angel_of_darkness98
 
Mesaje: 160
Membru din: 26 Feb 2009, 15:19

Mesajde alexandre » 10 Mai 2009, 22:48

^Probabil nici nu s-ar auzi de galagia infernala a eleviilor. :lol: :lol: Excluzand acesta probabilitate totusi....

Cand profesorilor le suna telefoanele ce? Momentan nu exista oficial idea propusa de mine mai in sus. Si atata timp cat elevului ii suna telefonul de ce nu ar suna si al profesorului ? Desi, profesorul nu ar trebui in mod normal sa ofere un astfel de exemplu ci mai degraba sa incerce se remedieze situatia eventual. Cel putin nu am vazut un cadru didactic facandu-si poze sau fotografiind / filmand vreun elev fara voia lui si nu numai ! :roll: Sigur, daca ar fi o regula stabilita pentru elevi atunci cu certitudine nici profesorii nu ar mai avea voie sa vina cu ele(sau cel putin sa le lase in cancelarie). Cand ma refeream telefoanele mobile interzise in Institutiile Educationale faceam oricum referire la toti cei care au trecut pragul acesteia (nu stiu daca s-a inteles prea clar in postarea de mai in sus....Se pare ca NU totusi). Si privind in cel mai obiectiv mod posibil tind sa cred probabilitatea cazurile eleviilor depasind-o CU MULT pe cea a profesorilor. Sigur, acestia port aproximativ o mare parte din vina deoarece nu respecta regulamentul (cel putin NU intotdeauna) si implicit nu face decat sa incurajeze astfel de persiflari. Ah ! Cateodata as vrea sa am niste superputeri si cu siguranta multi ar regreta acest lucru ! :twisted:
alexandre
 
Mesaje: 664
Membru din: 21 Aug 2007, 15:35

Mesajde angel_of_darkness98 » 10 Mai 2009, 22:51

galagie infernala in ore? hm, nu prea cred ;) ... si inca ceva: oare cum pot elevi filma/fotogrefia profesorii in timpul orelor? :-?
angel_of_darkness98
 
Mesaje: 160
Membru din: 26 Feb 2009, 15:19

Mesajde angel_of_darkness98 » 10 Mai 2009, 22:52

si as mai vrea sa adaug ceva: felicitari pt. modul in care iti argumentezi parerile si pt. limbajul clar si corect!
angel_of_darkness98
 
Mesaje: 160
Membru din: 26 Feb 2009, 15:19

Mesajde alexandre » 10 Mai 2009, 23:00

angel_of_darkness98 scrie:galagie infernala in ore? hm, nu prea cred ;) ... si inca ceva: oare cum pot elevi filma/fotogrefia profesorii in timpul orelor? :-?


Galagie la ore ? Sigur. Nu sunt eu intotdeauna de acord cu generalizariile dar nu stiu daca ai avut tangenta sa asisti la vreo ora (in special in cadrul liceului - dar nu numai vorbind de generalizari mai in sus) . Simplu. xD Cum au facut acest lucru de interminabile ori si pana acum. :lol:

angel_of_darkness98 scrie:si as mai vrea sa adaug ceva: felicitari pt. modul in care iti argumentezi parerile si pt. limbajul clar si corect!


Multumesc. Incerc numai sa privesc lucrurile asa cum sunt ! :wink:
alexandre
 
Mesaje: 664
Membru din: 21 Aug 2007, 15:35

Mesajde angel_of_darkness98 » 10 Mai 2009, 23:01

well, eu sunt elev in clasele primare si o lamurire nu mi'ar strica. :)
angel_of_darkness98
 
Mesaje: 160
Membru din: 26 Feb 2009, 15:19

Mesajde alexandre » 10 Mai 2009, 23:18

No problem! Intotdeauna vom invata lucruri noi indiferent de varsta ! :wink:
alexandre
 
Mesaje: 664
Membru din: 21 Aug 2007, 15:35

Mesajde socrates » 27 Mai 2009, 07:06

eu le interzic telefoanele mobile la testele scrise, pentru ca isi fac fotocopii si copiaza in nestire. am patit-o. tinea telefonul pe banca, chipurile pentru a urmari timpul scurs. in rest, recunosc ca nu m-au deranjat niciodata, n-am auzit niciun telefon sunand in timpul orei.
socrates
 
Mesaje: 19
Membru din: 08 Feb 2006, 22:57

Mesajde angel_of_darkness98 » 29 Mai 2009, 19:13

alexandre scrie:^Probabil nici nu s-ar auzi de galagia infernala a eleviilor. :lol: :lol: Excluzand acesta probabilitate totusi....

Cand profesorilor le suna telefoanele ce? Momentan nu exista oficial idea propusa de mine mai in sus. Si atata timp cat elevului ii suna telefonul de ce nu ar suna si al profesorului ? Desi, profesorul nu ar trebui in mod normal sa ofere un astfel de exemplu ci mai degraba sa incerce se remedieze situatia eventual. Cel putin nu am vazut un cadru didactic facandu-si poze sau fotografiind / filmand vreun elev fara voia lui si nu numai ! :roll: Sigur, daca ar fi o regula stabilita pentru elevi atunci cu certitudine nici profesorii nu ar mai avea voie sa vina cu ele(sau cel putin sa le lase in cancelarie). Cand ma refeream telefoanele mobile interzise in Institutiile Educationale faceam oricum referire la toti cei care au trecut pragul acesteia (nu stiu daca s-a inteles prea clar in postarea de mai in sus....Se pare ca NU totusi). Si privind in cel mai obiectiv mod posibil tind sa cred probabilitatea cazurile eleviilor depasind-o CU MULT pe cea a profesorilor. Sigur, acestia port aproximativ o mare parte din vina deoarece nu respecta regulamentul (cel putin NU intotdeauna) si implicit nu face decat sa incurajeze astfel de persiflari. Ah ! Cateodata as vrea sa am niste superputeri si cu siguranta multi ar regreta acest lucru ! :twisted:

nu te supara, am recitit ceea ce ai scris si tot ce am inteles este ca elevii sunt mereu de vina, ei niciodata nu respecta regulile, profesorilor pot sa le sune telefoanele cand voi ei, ca deh, sunt sfinti, elevii fac mereu galagie si nu au bun simtz... deci singurul argument pe care pretinzi sa il aduci este ca elevii sunt mereu devina si gata!!
What I've done
I'll face myself
To cross out
What I've become
Erase myself
And let go of
What I've done...
angel_of_darkness98
 
Mesaje: 160
Membru din: 26 Feb 2009, 15:19

Mesajde alexandre » 30 Mai 2009, 15:12

Nici o suparare. :wink: Doar discutand putem vedea unele lucruri pe care noi insine aparent nu le vedem sau putem sa schimba impresiile propii....

^Fals ! Am spus ca majoritatea cazurilor mentionate mai in sus se intampla din cauza eleviilor, si nu imi pare normal ca acestia sa se revolte cand mai exista si cate un profesor scapat de turma(atata timp cat nici ei nu sunt cu mult mai presus) sau cate un profesor care dand dovada de o aparenta colegialitate fata de ei nerespectand regulamentul si permitand unele lucruri eleviilor (care mai apoi sa si le permite si ei insusi acestea) sa fie plasati in aceasta problematica ridicata de catre elevii, ca si cum acestia ar fii singurii vinovati iar elevii (care respecta regulamentul "cu strictete") trebuie sa inchida gura in fata acestor devieri ale profesorilor. Si chiar si in acet caz, ina va reveni jumatate eleviilor (care nu numai ca NU respecta niste regulii, ci nici macar nu stiu sa aprecieze faptul ca direct sau indirect le-a fost permis acest lucru) ci si a profesorului care nu numai ca NU aplica regulamentul(si implicit isi merita atitudinea aperent "nemeritata" din partea eleviilor, dar si ca isi rezerva dreptul de a o incalca chiar si ei)./

Am citit mesajul din topicul invecinat(nu am avut timp inca sa raspund, dar promit ca lucrurile se vor schimba curand) si nu cred ca m-am facut prea bine inteles. Nu sunt si nici nu ma intereseaza sa fiu de partea eleviilor, profesoriilor sau de a nimanui, dar imi pare putin nu chiar apropiat ca unii elevi(care posibil respecta regulamentul) sa vina sa vorbeasca si sa dramatizeze situatia eleviilor, cand de fapt lucrurile stau cu totul si cu totul altfel. Si eu sunt *inca* elev dar lucrurile trebuie privite dintr-un mod obiectiv si exact asa cum sunt.

Edit:

PS: Am vazut ca ai dat quote ideii mele din postarea de mai in sus si am stat si m-am gandit de unde ai putut tu sa deduci lucru pe care l-ai mentionat mai in sus. :? Doar pentru faptul ca am precizat ceea ce cred eu(si desigur, 99 % este si adevarat) cum ca nerespectariile regulamentului sunt mai des intalnite la elevi decat le profesori, nu reprezinta nici macar unul dintre cele mai mici indicii cum ca eu as fi de partea profesoriilor sau a eleviilor sau a mai nu stiu cui....
alexandre
 
Mesaje: 664
Membru din: 21 Aug 2007, 15:35

Mesajde broken » 10 Iun 2009, 23:45

Mi-am amintit acum de noul regulament din toamna, care spunea ceva de genu': "Mestecatul gumei (tot de mestecat :lol: ) in incinta scolii este interzis" -mi se pare cam aiurea, dat fiind faptu' ca aproape toata lumea mesteca, mai ales dimineata :)
Regulamentu' era asa prost facut ca interzicea parasirea incintei DUPA orele de curs..kind of "ia-ti pernuta si paturica si vin' la scoala, ca saptamana asta nu mai pupi acasa" :lol:

Cea mai jalnica chestie.. pe holuri, peste tot, gasesti placute cu "fumatu' strict interzis", iar la parter, in fata secretariatului-adica fix pe hol-, deseori le gasesti pe prea-minunatele secretare fumand, cu cafeluta-n dinti :) Cateodata ma gandesc c-ar trebui sa iau o placuta d-aia si sa le-o bag in gatu' ala plin de nicotina si cafeina :twisted:

-Dupa mine.. ar trebui starpite bag-urile la 45° [stiti..gentile mari, oribile.. niste super-posete, de parca toate-ar merge la plaja si nu la scoala, cu mainile-n gips (sau ghips..spre rusinea mea nu stiu :? )]
broken
 
Mesaje: 4
Membru din: 03 Oct 2007, 17:14

Mesajde angel_of_darkness98 » 11 Iun 2009, 09:25

off: Uh... chestia asta cu fumatul mi se pare si mie jalnica... cum ai spus tu, peste tot exista placute cu mesaje de genul:
'' Fumatul dauneaza grav sanatatii " ; "... este periculos" sau " Spune NU drogurilor " [ ca daca e sa fim asa de corecti si tigarile sunt un fel de droguri ] ... Iar afara, doamnele fumeaza fara nicio grija... :D .. ce exemplu, as putea adauga.

Sunt atatea reguli [ mai mult sau mai putin ] fara sens [ ca sa nu ma exprim altfel ], la fel ca cea cu guma de mestecat, dar cine le respecta?
What I've done
I'll face myself
To cross out
What I've become
Erase myself
And let go of
What I've done...
angel_of_darkness98
 
Mesaje: 160
Membru din: 26 Feb 2009, 15:19

Următorul

Înapoi la Dialog cu elevii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori