lucrarile de control

Sectiune dedicata dialogului parinti-educatori

lucrarile de control

Mesajde ardormi » 13 Noi 2008, 17:03

Vreau sa va intreb daca exista o baza legala (si daca este va rog sa-mi precizati) care sa reglementeze retinerea lucrarilor de control la scoala de catre profesori. Baiatul meu este in clasa a 7-a si sunt nemultumit de faptul ca la nici o materie nu i se da lucrarea acasa macar pentru o zi. Vreau sa vad si eu starea copilului si nu pot sa merg la fiecare lucrare la scoala si sa-l iau de "maneca" pe profesor sa-mi arate lucrarea. Mi se pare ridicol.
Va multumesc pentru raspuns
ardormi
 
Mesaje: 3
Membru din: 13 Noi 2008, 16:56

lucrări de control

Mesajde lilidani » 13 Noi 2008, 21:07

Eu cred că este de mare bun-simț să mergi la școală și să te interesezi de notele obținute de copilul tău. Profesorul n-ar trebui să se simtă agasat ci, dimpotrivă, ar trebui să fie încântat că îți faci timp pentru copilul tău.
lilidani
 
Mesaje: 207
Membru din: 13 Sep 2008, 07:24

Mesajde ardormi » 13 Noi 2008, 23:14

Insist sa primesc un raspuns argumentat juridic.
Restul comentariilor care se refera la cum ni se pare de bun simt sau nu, nu-si au locul.
Ma intereseaza evolutia copilului, nu sunt jandarm de profesie si nici nu vreau sa devin mergand asa des la scoala.
Am comparat situatia altor scoli si am constatat ca, desi sunt de prestigiu, nu au in regulament pastrarea lucrarilor de catre profesori.
Va multumesc!
ardormi
 
Mesaje: 3
Membru din: 13 Noi 2008, 16:56

Mesajde filofteia » 14 Noi 2008, 13:00

Nu pot sa-ti dau un argument, dar si la noi se pastreaza de catre invatator/profesor, cu deosebirea ca lucrarea este data acasa o zi si trebuie inapoiata semnata d eunul dintre parinti, ceea ce mi se pare mai aproape de normalitate.
Eu te sfatuiesc sa vorbesti cu directorul si sa-i propui o astfel de modalitate.
filofteia
 
Mesaje: 47
Membru din: 04 Apr 2007, 15:46

Mesajde 1957 » 16 Noi 2008, 13:15

Sunt profesor de gimnaziu de 20 de ani ! Consider ca un elev de clasa a VII-a trebuie sa aiba atata responsabilitate incat sa arate parintilor lucrarea primita. Semnarea lucrarilor este buna pt cei mai mici. Personal procedez astefel:discut lucrarile cu copiii, lamurim ce este neclar in acordarea punctajului, trec lucrarile in catalogul personal si apoi in catalogul clasei, las lucrarile copiiilor. Daca dupa 13-14 ani de viata nu reusesc sa fie responsabili pt faptele lor de vina sunt TOTI factorii educationali, in principal PARINTII pt ca in familie trebuie sa se invete multe lucruri, parintii sunt primii care ofera exemple. Acordati incredere copiiilor !
"Fa-ti timp s-asculti la toate, din toate sa inveti,
Fa-ti timp sa dai vietii si mortii tale un pret."
Avatar utilizator
1957
 
Mesaje: 273
Membru din: 28 Noi 2005, 09:12

Mesajde ardormi » 17 Noi 2008, 15:44

Va multumesc pentru raspuns.
ardormi
 
Mesaje: 3
Membru din: 13 Noi 2008, 16:56

Mesajde linalina » 26 Feb 2009, 22:04

Nici eu nu dau testele copiilor acasa, pt ca aceste lucrari nu ajung in mana parintilor; daca nota nu este pe placul elevului,lucrarea este rupta in fata profesorului; si am mai avut cazuri cand parintii au venit si s-au plans cu privire la notele odraslelor; daca retin lucrearea am dovada ...
linalina
 
Mesaje: 19
Membru din: 12 Feb 2008, 19:53

Tezele li se dau elevilor sa le duca acasa sau nu?

Mesajde istocescu » 23 Mai 2009, 23:51

Buna seara si Hristos a inviat!
Sunt profesor, predau de 5 ani si iata ce mi s-a intamplat in primul an de invatamant: le-am dat tezele elevilor mei, dupa ce le-am explicat unde au gresit, in ce consta gresala, cum trebuia scris corect, nota. Ei bine, elevii care nu invatau si care obtinusera note de 5-6 si sub 5 si-au rupt tezele si le-au aruncat la gunoi. EI BINE, INVATATURA DE MINTE, PENTRU MINE: DE ATUNCI, DACA PARINTII VOR SA VADA TEZELE, LE TRANSMIT PRIN ELEVI SA VINA LA SCOALA, SA VORBEASCA CU MINE. DESIGUR, LE ARAT GRESELILE, LE SPUN CUM TREBUIA SA SCRIE CORECT, CORECTAM SI PUNEM NOTA IMPREUNA.
NU stiu daca exista ceva legal in a nu da elevului teza acasa, insa, daca nu este multumit de nota si ti-o rupe in fata, iar parintele vine la scoala si intreaba de ce a luat nota aceea, tu, ca profesor, cum te justifici?
istocescu
 
Mesaje: 43
Membru din: 28 Ian 2008, 22:47
Localitate: Bucuresti

Re: lucrarile de control

Mesajde sj2602 » 13 Oct 2009, 19:00

Asa este! Parintii au incredere in copiii lor, insa nu e intotdeauna bine sa lasam pe mana lor niste "dovezi compromitatoare". Trebuie sa avem si noi ceva la mana, altfel suntem pasibili de vina.
sj2602
 
Mesaje: 76
Membru din: 18 Sep 2009, 15:18


Înapoi la Parintii intreaba, educatorii raspund

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori