Logopezi!!!!

Logopezi!!!!

Mesajde nicko » 05 Sep 2006, 11:32

Sunt logoped şi mi-ar face mare plăcere să colaborez cu logopezi din învăţământul de masă sau din învăţământul special de prin ţară. Nu am foarte multă experienţă dar prin intermediul acestui forum ne-am putea ajuta reciproc. Aştept cu nerăbdare cât mai multe răspunsuri, dacă se poate. Toate cele bune! Mulţumesc. :)
nicko
 
Mesaje: 17
Membru din: 30 Aug 2006, 11:09

Mesajde betiana » 05 Sep 2006, 18:39

Sunt logoped intr-un Centru Logopedic Interscolar din Bucuresti.Ori de cate ori ai nevoie de un sfat ti-l pot oferi.Adresa mea de e-mail este betiana_cioaca AT yahoo.com
betiana
 
Mesaje: 240
Membru din: 22 Apr 2006, 18:37

Mesajde nicko » 05 Sep 2006, 18:54

Mă bucur că cineva îmi răspunde aşa de repede. Sunteţi doamna care mi-a răspuns şi la celălalt mesaj! Vă mulţumesc foarte mult! Adresa mea de e-mail este nicopestean@yahoo.com
nicko
 
Mesaje: 17
Membru din: 30 Aug 2006, 11:09

Mesajde betiana » 12 Sep 2006, 19:33

Draga Nico, am facut rost de acea programa orientativa chiar de pe acest site.Oricum iti multumesc.Daca intri pe vechiul site www.edu.ro vei gasi ordinul 5418 din 2005 privind organizarea si infiintarea Centrelor de resurse si asistenta educationala, logopezii care se ocupa de copiii incadrati in scolile si gradinitele invatamantului public facand parte din aceste Centre.Si mai nou a venit un ordin in iulie 2006 privind dotarea cabinetelor de logopedie (pe noul site www.edu.ro ).
Succes !
betiana
 
Mesaje: 240
Membru din: 22 Apr 2006, 18:37

Mesajde nicko » 14 Sep 2006, 19:53

Dacă este vorba de acea programă pe care am găsit-o şi eu pe acest "site", atunci nu este cea pe care o am eu. A mea este ceva mai complexă.Este tratată fiecare tulburare în parte (dislalia, rinolalia, alalia, bâlbâiala, dislexia-disgrafia) cu obiectivul cadru, obiectivele de referinţă, obiectivele cognitive şi atitudinale, etapele terapeutice şi modalităţile de realizare a obiectivelor. Sunt în temă cu ordinul privind dotarea cabinetelor logopedice. Vom vedea când vor veni fondurile. Am avut şedinţă cu toţi logopezii din judeţ.
Vă mulţumesc pentru informaţiile date.
Toate cele bune!
nicko
 
Mesaje: 17
Membru din: 30 Aug 2006, 11:09

Mesajde betiana » 15 Sep 2006, 16:22

Draga Nicko,multumesc pentru interes. Noua ni se cer programe personalizate de terapie.Am sa-ti trimit saptamana urmatoare un model ca sa vezi cum arata.Eu o sa ma descurc in continuare fara programe.Vasta experienta ma ajuta.Daca doresti poti sa-ti trimit o carte a mea "Gramatica ilustrata".Are multe desene si te poate ajuta in activitatea cu scolarii.Dar imi trebuie adresa ta.Scri-o pe adresa mea de e-mail betiana_cioaca AT yahoo.com
betiana
 
Mesaje: 240
Membru din: 22 Apr 2006, 18:37

Mesajde nicko » 16 Sep 2006, 13:22

Şi nouă ni se cer programe personalizate şi mi-ar face mare plăcere dacă mi-ati trimite un model întocmit de dumneavoastră.De asemenea, vă rog chiar, dacă puteţi, să-mi trimiteţi cartea. Îmi place să am cât mai multe materiale. Te poţi ajuta foarte mult de ele. Voi trimite adresa pe e-mail. Mulţumesc mult!
nicko
 
Mesaje: 17
Membru din: 30 Aug 2006, 11:09

Mesajde catelutza » 16 Sep 2006, 21:26

Nu stiu daca ati vazut planificarile postate de mine la disciplina invatamant special (sunt 4 - dislalie, retard verbal, tulburari asociate, dislexo-disgrafie). Poate va vor ajuta!
catelutza
 
Mesaje: 246
Membru din: 16 Oct 2004, 22:16

Mesajde nicko » 17 Sep 2006, 11:07

Le-am găsit atunci când am cerut prima dată ajutorul. Mulţumesc foarte mult. Orice material este bine primit. Cu cât ai acces la mai multe informaţii, cu atât cunoşti mai mult. Vă mulţumesc încă o dată!
nicko
 
Mesaje: 17
Membru din: 30 Aug 2006, 11:09

Mesajde nona76e » 12 Noi 2006, 21:12

betiana scrie:Draga Nicko,multumesc pentru interes. Noua ni se cer programe personalizate de terapie.Am sa-ti trimit saptamana urmatoare un model ca sa vezi cum arata.Eu o sa ma descurc in continuare fara programe.Vasta experienta ma ajuta.Daca doresti poti sa-ti trimit o carte a mea "Gramatica ilustrata".Are multe desene si te poate ajuta in activitatea cu scolarii.Dar imi trebuie adresa ta.Scri-o pe adresa mea de e-mail betiana_cioaca AT yahoo.com


Buna ziua tuturor. Sunt profesor logoped la Centrul Logopedic Iasi, din toamna acestui an,si as dori, daca se poate, acea carticica si un model de terapie individualizat.
Multumesc si scuze pentru indrazneala . D-na Betina daca se poate dati-mi, va rog de stire pe mailul nona76e@ yahoo.com si atunci va voi trimite adresa mea.
nona76e
 
Mesaje: 1
Membru din: 03 Noi 2006, 18:12

proba

Mesajde ali_ostrovan » 09 Ian 2007, 23:42

De curand am descoperit forum-ul :D si incerc sa scriu ceva...sa vad daca merge. M-as bucura tare mult daca am colabora (schimband informatii, materiale, etc) asadar... va dau adresa unui site de logopedie in care puteti gasi fise logopedice, imagini-cartonase, jocuri logopedice,etc pe site-ul urmator: http://blogulmeu.ro/logopedie/Sper sa il accesati pt ca sunt multe materiale utile. Tinem legatura!!! Alina.
ali_ostrovan
 
Mesaje: 4
Membru din: 09 Ian 2007, 23:02

proba

Mesajde ali_ostrovan » 09 Ian 2007, 23:43

De curand am descoperit forum-ul :D si incerc sa scriu ceva...sa vad daca merge. M-as bucura tare mult daca am colabora (schimband informatii, materiale, etc) asadar... va dau adresa unui site de logopedie in care puteti gasi fise logopedice, imagini-cartonase, jocuri logopedice,etc pe site-ul urmator: http://blogulmeu.ro/logopedie/Sper sa il accesati pt ca sunt multe materiale utile. Tinem legatura!!! Alina.
ali_ostrovan
 
Mesaje: 4
Membru din: 09 Ian 2007, 23:02

site

Mesajde ali_ostrovan » 10 Ian 2007, 01:02

Aceasta este adresa corecta!!! a site-ului :roll: http://blogulmeu.ro/logopedie/
ali_ostrovan
 
Mesaje: 4
Membru din: 09 Ian 2007, 23:02

Colaborare!

Mesajde ali_ostrovan » 13 Ian 2007, 12:17

Stimati colegi,
Puteti colabora la un proiect (initiat de catre d-nul N. Dobra) anuntat pe site-ul pe care vi l-am scris pe forum, . Aceasta colaborare consta intr-o lista de cuvinte, cuvinte scrise de obicei gresit de catre copiii. Mai multe informatii gasiti la adresa de site. Asteptam raspunsurile d-voastra.
ali_ostrovan
 
Mesaje: 4
Membru din: 09 Ian 2007, 23:02

Mesajde nimb » 26 Feb 2007, 13:27

buna...tuturor :)
sint studenta la psihologie, Bucuresti, si as vrea sa ma specializez in logopedie(am aplicat si pt modulul psihopedagogic). as vrea sa aflu daca exista, si unde...programe de formare in logopedie, sau centre unde pot activa ca voluntar, sa fac practica...ceva in genul asta, pt ca doar teoria din scoala e insuficienta...daca cineva mi-ar putea da aceste informatii, sau sugestii unde sa mai caut....va multzumesc
nimb
 
Mesaje: 5
Membru din: 12 Sep 2006, 19:36

Următorul

Înapoi la Alte discipline

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori