Literatură universală

Literatură universală

Mesajde k_melly » 20 Sep 2009, 21:06

Bună seara, încerc să mă achit cât mai bine faţă de sarcina de a preda literatură universală, la clasa a XI-a. Până acum nu am mai predat deloc această disciplină; vestea ca am primit ora de literatură universală a fost cât se poate de neaşteptată pentru mine; de fapt, nici măcar la liceu nu am predat vreodată. Ca urmare mi-ar fi util orice material, mai ales pentru primele lecţii, până reuşesc să-mi fac o idee despre cum se procedează în predarea acestei discipline. Orice schemă de lecţie, plan de idei sau caracterizare de personaj mi-ar fi de mare folos. În timpul pe care-l am la dispoziţie, abia reuşesc să recitesc operele (pe care le-am uitat total). Când să mai fac şi scheme de lecţie? Nu-mi pot neglija nici clasele de gimnaziu pe care le am de când erau într-a V-a. În speranţa că mă va ajuta cineva, vă mulţumesc de pe acum.
Avatar utilizator
k_melly
 
Mesaje: 16
Membru din: 13 Sep 2008, 15:09

Re: Literatură universală

Mesajde rofi3 » 21 Sep 2009, 11:09

Va rog sa va uitati si in Materiale->Discipline ->Alte discipline poate veti gasi vreun material legat de aceasta materie.
Va doresc un an scolar usor!
rofi3
Site Admin
 
Mesaje: 1176
Membru din: 18 Dec 2008, 20:16

Re: Literatură universală

Mesajde k_melly » 25 Sep 2009, 15:12

Mulţumesc pentru sfat, voi încerca să caut. Un an şcolar plin de succese!
Avatar utilizator
k_melly
 
Mesaje: 16
Membru din: 13 Sep 2008, 15:09


Înapoi la Alte discipline

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori