Legea invatamantului 2010

Noile legi ale Învâţământului sunt supuse dezbaterii publice.

Sunteti de acord cu noua lege?

Puteţi selecta 1 opţiune

 
 
Vezi rezultatele

Re: Legea invatamantului 2010

Mesajde sportiv » 20 Iun 2010, 19:32

Propun sa asteptam sa se ,,pro MULGE" :D legea de catre ,,base'' si sa mai discutam atunci,deoarece nu putem face ,noi cei care lucram in invatamant,nimic!Nimeni nu ne baga in seama! Ei,parlamentarii,se pricep la toate! :D Se vehiculeaza indepartarea ,,japonezului''! Cred ca si-au dat si ,,ei'' seama ca nu are nimic in comun cu ministerul nostru,(doar ca a fost un tocilar)! Oricum,,,schimbarea domnilor bucuria ...."! :D
Propun ,de asemenea, sa mergem in natura in concediu-este singura care nu ,,tradeaza''! :lol:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Legea invatamantului 2010

Mesajde emil » 20 Iun 2010, 20:48

cremened scrie:Criza despre care avem impresia ca doar acum bate la usa, este mai mult o criza morala si una a valorilor. Aceasta criza dureaza de mai bine de douazeci de ani si, fara Legea Educatiei-2010, care este acum in chinurile facerii, va mai dura mult si bine ! Cei care ne-au mintit pana in 1989 s-au transformat oare in niste nevinovati ingerasi fara pete, sau sunt aceiasi "dalmatieni" pe care de douazeci de ani ne prefacem ca-i credem ?! Timp de 20 de ani "Incompetenta a facut legea", dar partea buna a crizei, este ca ne obliga sa gandim si altfel, SA CAUTAM IMPREUNA SOLUTII PENTRU VIITORUL EDUCATIEI. Resemnarea si obiceiul de a vedea numai "partea goala a paharului din educatia romaneasca" nu duc nicaieri si adancesc criza. Adevaratii lideri si manageri din sistem ar trebui sa lupte mai mult pentru incurajarea competentei si a spiritului european, intr-o educatie orientata cu fata spre viitor si nu una care face eforturi sa conserve ceea ce nu mai poate fi conservat. D.C.

Intamplator am trecut pe aici si am vazut aceste cuvinte pompoase, din plastic(nu de lemn), pe care le auzim de ani si ani... Calitatea invatamantuluin sta in noi si nu in"ei" Nu va legati nici de cei care au mintit facand politica ci mai bine priviti in jur sau in oglinda. Priviti la noii absolventi ai facultatilor facute in mare viteza, intre doua trenuri sau prin corespondenta, priviti la cei care acum au doua sau trei facultati, plus mastere de te crucesti cum au ei atata "stiinta de carte". Dintre acestia multi fac politica sau "predau" in invatamant. Nu mai blamati trecutul si nu invocati formal si fara stiinta "spiritul european". Invatamantul s-a degradat impreuna cu degradarea starii generale a societatii. Mitocania minciuna si marlania sunt acum politici de stat. Copii nostri nu mai au nici un model, sunt bulversati de ceea ce vad de ceeea ce simt in dezordinea sociala generala. Valoarea nu mai are niciun sens, castiga doar tupeul si impertinenta... Nu mai folositi fraze formale si cuvantul "european" sau "competenta" ... Incercati sa opriti aceasta ofensiva a raului exprimat chiar si prin legi strambe care nu duc la nimic bun, facand ceva bun si de calitate, preluand ceea ce a fost bun in invatamantul trainic romanesc si modernizand asa cum trebuie si sanatos, nu formalizand si sablonizand pana la stupid!
...
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Legea invatamantului 2010

Mesajde sportiv » 21 Iun 2010, 09:56

De acord cu ceea ce a scris dl Emil!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Legea invatamantului 2010

Mesajde Rafila1980 » 05 Ian 2011, 21:55

Minunata lege !Se pierde titularizarea si se pot obtine performante umbland din loc in loc !Mira-m-as!Am ajuns la mana directorilor? Asa s-a construit democratia? Face directorul tot ce vrea si noi acceptam tacit ca altfel ne matura? De ce sa ma judece pe mine cineva din consiliul local care e in afara sistemului? Cei care au lucrat la aceasta asa zisa lege nu cunosc realitatile din sistem. Mai intai sa vada cu cine lucram,ce material biologic avem; cat de dezinteresati sunt si parintii si copiii. Daca ar putea sa le iasa copiii doctori docenti dupa absolvirea invatamantului primar, poate ar fi multumiti.
Toate formele de educatie sunt lasate in grija scolii. Familia doar ne judeca. "MINUNAT". Vedem negru in fata ochilor, nu portocaliu. Nu ar strica, ca si d-nul ministru sa-si reinceapa studiile cu clasa pregatitoare. Poate s-ar maturiza.
Rafila1980
 
Mesaje: 1
Membru din: 05 Ian 2011, 20:56

Re: Legea invatamantului 2010

Mesajde viocro » 05 Ian 2011, 22:34

Nu se pierde titularizarea!
viocro
 
Mesaje: 423
Membru din: 27 Feb 2008, 19:30

Re: Legea invatamantului 2010

Mesajde ianchis » 05 Ian 2011, 23:11

Rafila1980 scrie:Minunata lege !Se pierde titularizarea si se pot obtine performante umbland din loc in loc !Mira-m-as!Am ajuns la mana directorilor? Asa s-a construit democratia? Face directorul tot ce vrea si noi acceptam tacit ca altfel ne matura? De ce sa ma judece pe mine cineva din consiliul local care e in afara sistemului? Cei care au lucrat la aceasta asa zisa lege nu cunosc realitatile din sistem. Mai intai sa vada cu cine lucram,ce material biologic avem; cat de dezinteresati sunt si parintii si copiii. Daca ar putea sa le iasa copiii doctori docenti dupa absolvirea invatamantului primar, poate ar fi multumiti.
Toate formele de educatie sunt lasate in grija scolii. Familia doar ne judeca. "MINUNAT". Vedem negru in fata ochilor, nu portocaliu. Nu ar strica, ca si d-nul ministru sa-si reinceapa studiile cu clasa pregatitoare. Poate s-ar maturiza.

:lol: Dna Rafila, sunteti de minune! Aveti dreptate, si eu simt la fel, si cred ca nu sunt singura.
Uneori imi vine sa si rad de atata prostie cata e in sistemul nostru, ma refer mai mult la prostia din legi si din capul asa-zisului ministru. Dar, intr-un fel ne-o si meritam. Cu cate greve am amenintat noi, cel putin in ultima vreme si cate greve adevarate am facut? Mai ales ultimul mare protest: se anunta a fi ceva nemaintalnit, ceva de mare amploare. Strigam toti in gura mare ca trebuie sa ne unim: "Acum ori niciodata!" Se pare ca a fost "niciodata", in loc de "acum".
Pacat si iar pacat !!!!!
In legatura cu titularizarea, nu va faceti griji, anul asta inca nu se renunta la ea. Inca........
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: Legea invatamantului 2010

Mesajde cremened » 06 Ian 2011, 13:36

Dupa vechile Legi ale Educatiei, cine intra in Sistem ca titular, bun intrat ramanea !
De acum incolo va mai conta si calitatea prestatiei didactice, nu numai "Portofoliul didactic", doldora, la unii, de diplome obtinute in conditii stiute de toti, nu numai de "colectionarul" in cauza.
A existat atata opozitie la Legile Educatiei 2011, incat nu credeam sa apuc ziua promulgarii lor !
"Vivat DESCENTRALIZAREA " vorba lui Nenea Iancu Caragiale.
Se pare ca A VENIT SI VREMEA PROMOVARII LEGILOR MERITOCRATIEI, descoperite de greci inca acum 2000 de ani !
Felicitari domnilor Mircea Miclea si Daniel Funeriu, pentru eforturile depuse in slujba modernizarii invatamantului romanesc !
cremened
 
Mesaje: 6
Membru din: 12 Ian 2008, 12:21

Re: Legea invatamantului 2010

Mesajde sportiv » 06 Ian 2011, 14:52

Vai,extraordinar,cremened! Ce gândire profunda!Cine v-a aprecia MERITOCRATIA v-ati gandit? (Aveti dreptate ,suntem cu 2000 de ani in urma!) :D
P.S.Nu va suparati,de cand profesati in invatamant?Aveti insa si o mare dreptate! Nicio diploma a cadrului didactic la diverse ,,activitati” nu trebuie acceptata la portofoliu!Totul sa fie la clasa! ( Daca tot sunt inspectori-apolitici- sa ,,munceasca ” ,nu sa ia doar :idea: spaga!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Legea invatamantului 2010

Mesajde sportiv » 06 Ian 2011, 14:55

Stimati moderatori ,,CINE VA DA DREPTUL SA LIMITATI EMOTICOANELE? Este chiar numai forumul vostru? (Daca noi n-am fi,voi ce ati ,,limita”?) :oops:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Legea invatamantului 2010

Mesajde emil » 06 Ian 2011, 15:00

sportiv scrie:Stimati moderatori ,,CINE VA DA DREPTUL SA LIMITATI EMOTICOANELE? Este chiar numai forumul vostru? (Daca noi n-am fi,voi ce ati ,,limita”?) :oops:

Nu inteleg care este problema? Glumiti? Sunteti ironic? Sau chiar exprimati o cerere pe care eu nu o inteleg? Va cenzureaza cineva? Nu vi se permite sa va exprimati opinia?
....
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Legea invatamantului 2010

Mesajde sportiv » 06 Ian 2011, 16:01

Nu glumesc! Daca sunt trei emoticoane folosite in text (intreg textul) acesta nu intra!Apare scris ca ,,ati folosit prea multe emoticoane!
Numai bine!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Legea invatamantului 2010

Mesajde emil » 06 Ian 2011, 16:15

sportiv scrie:Nu glumesc! Daca sunt trei emoticoane folosite in text (intreg textul) acesta nu intra!Apare scris ca ,,ati folosit prea multe emoticoane!
Numai bine!

Stimate domn,
imi pare rau ca am iesit din topic dar cererea dvs. este absurda! E ca si cum ati da prea mult din maini cand vorbiti... Nimeni nu v-a cenzurat ideile sau mesajele. Dar exprimarea cu tot felul de semne grafice infantile nu mi se pare de bun gust pentru un om civilizat. Rugamintea mea este sa ne respectati pentru ca va ajutam, nu sa ne aduceti reprosuri fara temei.
Imi cer scuze fata de colegii care discuta pe acest topic pentru aceasta deviere de la subiect.


Va multumesc de intelegere!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Legea invatamantului 2010

Mesajde sportiv » 06 Ian 2011, 17:12

Dle Onea! Parerea dv ca folosirea emoticoanelor ar fi de prost gust nu ma intereseaza! V-am rugat sa spuneti tuturor celor de pe acest forum de ce putem folosi doar 2 ? De ce nu 4 sau 5,ori niciunul,daca tot ati hotarat unilatertal!
Si ,va rog,sa va masurati cuvintele si exprimarea! De ce ar fi absurda cererea mea si nu ,,pumnul dv. in gura”! Daca trebuie neaparat o modalitate de exprimare ,,fara maini” si fara emoticoane sa ramana la latitudinea celui care face exprimarea! Poate unii se pricep mai putin decat altii si mai folosesc si semne!Nu vad nicio lipsa de respect din partea mea,atata timp cat v-am sesizat ceva care , mie,nu-mi convine! (Si va asigur ca nu sunt unicul).
P.S./ Intrebarea mea era ,cred ,indreptatita si trebuia sa justificati de ce ati limitat numarul de emoticoane,daca tot sunt,nu sa-mi faceti observatie si, probabil, as fi inteles altfel interventia dumneavoastra!(Ceilalti utilizatori sunt rugati sa -si spuna parerea!)
Sper sa nu va supar!
Înv. Gh. Roșeț
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Legea invatamantului 2010

Mesajde emil » 06 Ian 2011, 19:05

Personal am incheiat discutia cu utilizatorul sportiv, caruia ii atrag atentia ca orice comentariu off topic va fi sters. Isi poate descarca problemele personale pe alte sectiuni deschizand topicuri separate.
Rog colegii sa discute aici despre legea invatamantului, daca sunt interesati de aceasta problema.

Va multumesc de intelegere
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Legea invatamantului 2010

Mesajde sportiv » 06 Ian 2011, 20:06

Sa traiti dle inspector! Partidul ce a scos legea invatamantului (si care va tine prin functii) a scos o lege extraordinara pentru invatamantul romanesc! Asa nu sunt
off topic,dar aveti posibilitatea sa ma ,,stergeti”! :D (un emoticon am voie!)
P.S. normal ca nu s-a umblat la functiile de conducere (in LEN,desigur)! Sigu,r in urmatorul an, toti inspectorii si metodistii vor avea statut de mentori,stimati colegi,pentru ca vor avea cele 60 de credite!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Dezbaterea publică privind Legile Invatamantului

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator