Legea invatamantului 2010

Noile legi ale Învâţământului sunt supuse dezbaterii publice.

Sunteti de acord cu noua lege?

Puteţi selecta 1 opţiune

 
 
Vezi rezultatele

Legea invatamantului 2010

Mesajde emil » 23 Mar 2010, 21:59

Va rog sa va spuneti parerea si sa discutati aici
Fişiere ataşate
18-03-2010 Legea Educatiei Nationale.pdf
Textul legii
(930.44 KiB) Descărcat de 1723 ori
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Legea invatamantului 2010

Mesajde ianchis » 23 Mar 2010, 22:37

Legea este pentru dezbatere publica. Eu nu inteleg UNDE se dezbate public? Am intrat pe tot felul de site-uri, am cautat. Desigur, putem discuta pe orice forum, insa UNDE ne putem exprima parerea pentru a se si tine cont de ea? (Daca se va tine....)
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: Legea invatamantului 2010

Mesajde emil » 23 Mar 2010, 23:17

ianchis scrie:Legea este pentru dezbatere publica. Eu nu inteleg UNDE se dezbate public? Am intrat pe tot felul de site-uri, am cautat. Desigur, putem discuta pe orice forum, insa UNDE ne putem exprima parerea pentru a se si tine cont de ea? (Daca se va tine....)

Aici este un loc public.
Indemnati colegii da scrie aici si pe prima pagina a portalului www.didactic.ro .
Fiti sigura ca acei care decid se uita sau se vor uita.
Succes!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Legea invatamantului 2010

Mesajde invatator » 23 Mar 2010, 23:53

Dezbaterea publica se desfasoara astfel in jud. Alba:

1. Pana la sfarsitul acestei saptamani se dezbate Legea Educatiei Nationale in Consiliile profesorale.
2. Observatiile si propunerile colegilor educatori-invatatori-profesori se transmit la ISJ Alba luni, 29.03.2010.

E Carunta
invatator
 
Mesaje: 525
Membru din: 25 Iul 2004, 17:25
Localitate: Ocna Mures

Re: Legea invatamantului 2010

Mesajde invatator » 24 Mar 2010, 00:12

Eu am studiat primele 60 de articole din proiectul de Lege a Educatiei Nationale; fiind invatator, ma voi referi la articolele ce privesc invatamantul primar, dar nu numai; mi-ar placea sa aduca si alti colegi invatatori comentarii, iar acolo unde este cineva care interpreteaza mai bine legea decat o fac eu, il rog sa ma ajute.
art. 22.1.
Cine va preda la clasa pregatitoare, invatatorul ? Asadar, sta cu o clasa timp de 5 ani?
art. 23.3.
Cine sunt cei care vor fi "personal didactic necesar desfasurarii educatiei anteprescolare " de care se va ocupa autoritatile publice locale, împreuna cu inspectoratele scolare? Dascali?
Cine sunt furnizorii de educatie timpurie anteprescolara, cine asigura cursul de furnizor acreditat??
art 48.2
In ce conditii va fi "libera circulatia personalului între unitatile membre ale consortiului"?
art. 49.b
Prounere: învatamântul primar: clasa pregatitoare si clasele I – IV : clase în medie de 15 de elevi,
dar nu mai putin de 10 si nu mai mult de 20;.
art . 53. 1
Cine remediaza deficienţele de dezvoltare, dupa ce programa/curriculum? Pe ce bani?; ce competente/ specialiazare trebuie sa aiba acest cadru didactic?
art.55.4
Beneficierea de manuale scolare gratuite este/poate fi asigurata de lege 100%? In ce proportie vor deveni iarasi transmisibile manualele?
art. 58.1
Cine va crea baza de itemi? Scoala? Ministerul? Va mai exista evaluarea scolii sau e vorba doar de evaluarea nationala /unica?
art. 59.1
Cine intocmeste si asigura securitatea portofoliului?

Deocamdata atat.
Elena Carunta
invatator
 
Mesaje: 525
Membru din: 25 Iul 2004, 17:25
Localitate: Ocna Mures

Re: Legea invatamantului 2010

Mesajde mandrila_elena » 24 Mar 2010, 17:41

Comentariu Sorin (petitieonline.ro)
OPINII ASUPRA UNOR ARTICOLE DIN PROIECTUL DE LEGE A EDUCAŢIEI
DEZBATERE PUBLICĂ (25 MARTIE 2010)

Art. 223
SUNTEM PENTRU MENŢINEREA TITULARIZĂRII ÎN SISTEM. Ne-am câştigat acest drept prin Concurs Naţional.

Art. 21
Nu suntem de acord cu introducerea: - clasei pregătitoare în şcoală (trebuie să fie la grădiniţă)
¬ - clasei a IX-a la gimnaziu (trebuie să fie la liceu).
Art. 44
Nu suntem de acord cu obligativitatea programului “Şcoală după şcoală” (să fie aplicabil doar în şcolile unde există cantine, internat şi suficient personal pentru a se ocupa de elevi).
Art. 48
Nu suntem de acord cu înfiinţarea consorţiilor (un fel de “caracatiţă” mafiotă care şi-ar întinde tentaculele în funcţie de “culoarea politică” a celor care vin la conducerea consorţiilor).
Art. 49
Ce se întâmplă dacă o clasă primară este obligată de ISJ să funcţioneze cu 32 de elevi?
Nu suntem de acord cu efectivele de elevi pe clasă, menţionate în proiect. Trebuie reduse în medie cu câte 5 elevi. Altfel, unde este învăţământul centrat pe elev?
Art. 52
Suntem de acord ca profesorul să decidă asupra a 25% din timpul alocat disciplinei respective.
Art. 60
Suntem împotriva stresării elevilor cu evaluări din 2 în 2 ani. Sunt suficiente admiterea la liceu şi bacalaureatul.
Art. 62
Suntem de acord ca fiecare liceu să-şi organizeze modalitatea de admitere (concurs, dosare, portofolii, medii gimnaziale etc.).
Art. 70
Suntem de acord cu reducerea pentru elevi a costului transportului şi a preţului biletelor pentru evenimentele culturale.
Art. 88
Suntem de acord cu acordarea a 6% din PIB pentru Educaţie.
Art. 94
Suntem împotriva acordării de calificative şcolilor. De regulă, copiii vor să meargă la şcoala cea mai apropiată de casă.
Art. 207
Suntem împotriva punctelor b) şi c). Pregătirea profesională să se facă în anii de facultate (prin DPPD), fără obligativitatea masteratului didactic şi a anului de stagiu. Poate unii studenţi vor să urmeze masterate de specialitate, nu didactice.
Art. 213, punctul 7)
Suntem de acord cu acordarea gradului didactic I celui care a obţinut titlul de doctor.
mandrila_elena
 
Mesaje: 11
Membru din: 08 Sep 2007, 18:54

Re: Legea invatamantului 2010

Mesajde felixmunteanu » 25 Mar 2010, 00:00

Propun
Clasa pregatitoare sa fie obligatorie, dar in cadrul gradinitei, nu la scoala. Activitatea sa se desfasoare sub conducerea educatoarei, dar pe baza unei PROGRAME clar puse la punct in concordanta cu cerintele scolii. Adica nu facem concurs de scris litere de tipar, ca pana acum, si fiecare incepe de unde vrea si scrie cum vrea.
Daca e cazul, educatoarele sa participe la cateva cursuri scurte sau la schimburi de experienta cu invatatoarele. Sa nu fiu inteleasa gresit! Stiu ca au aceleasi studii ca invatatoarele, dar activitatea lor acopera formarea altor deprinderi de munca intelectuala si mai putin scrisul, drept pentru care unele cunostinte de metodica, poate s-au estompat.
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29

Re: Legea invatamantului 2010

Mesajde l_anca » 25 Mar 2010, 01:20

Consiliul de Administratie (CA) este organul suprem de conducere a unitatii de învatamânt si este format din
1/3 membri cadre didactice alese de catre personalul didactic al scolii si
1/3 reprezentanti ai parintilor si
1/3 reprezentanti ai consiliului local, desemnati de catre acestia si care nu pot fi cadre didactice în unitatea scolara respectiva.
Oare un parinte poate fi un bun presedinte al Consiliului de admin. chiar decat directorul sau un cadru didactic din scoala ?
Oare care parinte care are un loc de munca in ziua de azi isi poate permite sa se implice 100% in activitatea scolii sau a clasei?
Dar domnii din consiliile locale oare ce pareri vor putea avea fara studii de specialitate, referitoare la munca dascalilor? Halal conducere vor mai avea scolile noastre !

Inca o nelamururiire datorata urmatorului articol:
Art. 217 (1) Ministerul Educatiei, Cercetarii, Tineretului si Sportului înfiinteaza corpul national de experti în management educational, constituit în urma selectiei, prin concurs, a cadrelor didactice care fac dovada absolvirii unui program acreditat de formare în domeniul managementului educational, cu minim 60 de credite transferabile.
(2) Procedura si criteriile de selectie se stabilesc prin metodologie aprobata prin ordin al ministrului.
(3) Pot ocupa functii de conducere, îndrumare si control în unitatile de învatamânt si inspectoratele scolare numai cadrele didactice membre ale corpului national de experti în management educational.
... cand si unde poti sa urmezi aceste cursuri?

Nici eu personal , ca si multi alti colegi NU SUNT DE ACORD CU DESFIINATAREA TITULARIZARILOR din invatamant. Dupa ce ca am asteptat 10 ani sa apara un post titular, acum sa pierd acest drept?
Am fost ani la rand la concursuri pt a putea lucra ca si suplinitor calificat, iar acum sa raman fara post...? E bataie de joc curata!!! Daca cei din CA nu-mi sunt prieteni, inseamna ca nu voi putea lucra la scoala respectiva!... deci iar va trebui sa ne cautam sustinere in PCR-ul vechi, pile- cunostinte -relatii? Dar fara bani n-o sa am noroc nici de PCR!
l_anca
 
Mesaje: 26
Membru din: 17 Sep 2006, 00:33

Re: Legea invatamantului 2010

Mesajde nataroman » 25 Mar 2010, 19:32

Nu sunt de acord cu eliminarea titularizarii in invatamant. Atunci directorii isi vor construi vile si vor avea masini super pentru ca, daca vei dori sa predai in respectiva scoala va avea trecere cel ce va oferi mai mult. Si sa nu imi ziceti ca nu e asa pentru ca traim in Romania unde banul vorbeste si nu valoarea. Sau poate va cere si alte servicii... Ei vor spune ca nu e adevarat si ca se va merge pe calitate...CARE calitate? CEA DICTATA DE PARTID SI DE RELATII DE RUDENIE?
Avatar utilizator
nataroman
 
Mesaje: 4
Membru din: 08 Noi 2005, 09:46
Localitate: Oradea

Re: Legea invatamantului 2010

Mesajde ileacristinaradu » 25 Mar 2010, 22:07

Introducerea repetentiei la clasa I. Eliminarea evaluarilor la 2 ani.
ileacristinaradu
 
Mesaje: 27
Membru din: 25 Feb 2006, 00:34

Re: Legea invatamantului 2010

Mesajde ang3lik » 26 Mar 2010, 14:45

[quote="ileacristinaradu"]Introducerea repetentiei la clasa I.[/quote]
Subscriu la amendamentul d-nei.
"Fii tu însuti schimbarea pe care vrei s-o vezi în lume!"
Mahatma Gandhi
ang3lik
 
Mesaje: 124
Membru din: 15 Iul 2009, 16:35

Re: Legea invatamantului 2010

Mesajde e_lenna » 26 Mar 2010, 17:47

Elevii cu performante scolare exceptionale pot promova 2 ani de studii într-un an scolar.
In ce conditii? Unde anume exista o metodologie care sa detalieze, mai exact?
e_lenna
 
Mesaje: 7
Membru din: 17 Mar 2010, 12:21

Re: Legea invatamantului 2010

Mesajde e_lenna » 26 Mar 2010, 18:10

nataroman scrie:Nu sunt de acord cu eliminarea titularizarii in invatamant. Atunci directorii isi vor construi vile si vor avea masini super pentru ca, daca vei dori sa predai in respectiva scoala va avea trecere cel ce va oferi mai mult. Si sa nu imi ziceti ca nu e asa pentru ca traim in Romania unde banul vorbeste si nu valoarea. Sau poate va cere si alte servicii... Ei vor spune ca nu e adevarat si ca se va merge pe calitate...CARE calitate? CEA DICTATA DE PARTID SI DE RELATII DE RUDENIE?

Sunt total de acord cu d/voastra. Mai este un aspect: cati dintre tinerii cu rezultate stralucite sau macar bune vor mai fi atrasi in sistem? oricum, nu prea mai vin din cauza salariilor, daramite sa mai aleaga sa profeseze la un loc de munca instabil un an ici, unul dincolo, unul deloc... Eu una mi/am sfatuit baiatul sa faca orice in viata, numai de invatamant sa se fereasca, precum Harap-Alb de Spanul.
e_lenna
 
Mesaje: 7
Membru din: 17 Mar 2010, 12:21

Re: Legea invatamantului 2010

Mesajde valimatiuta » 26 Mar 2010, 19:16

E adevarat ca se intampla si lucruri nesanatoase in sistemul nostru de invatamant (precum si in altele), dar acum chiar toate le vedem in negru si cred ca putin exageram. De ce sa lucrezi un an ici, unul colo sau nicaieri? Credeti ca nu sunt directori care doresc binele scolii numai cel personal? Eu nu cred!
Daca vedem lucrurile doar in negru, cel mult gri, atunci d-lor tare ma tem ca ne dezechilibram inainte de-a vedea rezultatele!!!

Mai ales cei tineri: stocati ”puterea”, aveti nevoie de ea! Cine stie prin cate astfel de schimbari o sa mai treceti?!
Succese!
Avatar utilizator
valimatiuta
 
Mesaje: 2535
Membru din: 15 Mar 2007, 15:19
Localitate: Bihor

Re: Legea invatamantului 2010

Mesajde marijuan » 26 Mar 2010, 21:12

Legea este un dezastru total: finantarea pe elev ne va pune in situatia de a accepta orice mizerie din partea oricui, deoarece nu ne permitem sa dam afara un copil. Prezenta la ore, evaluarea, totul va fi formal. Disparitia titularizarii este o porcarie infecta: de ce nu am stiu asta acum 10 ani cand ne puteam reprofila ?
Somaj pt 17.000 dascali ? Ok, Romania in somaj, scade consum, scade TVA scad incasarile la buget, ducem la saracie si mai mare. Ce iresponabil duce tara in asemenea dezastru ? Clase de 30 elevi ?? Cine a inventat acel centralizator / nomenclator care este absolut cretin, si o spun responsabil: sunt ing mecanic, pot preda confectionarea ochelarilor, pot preda materii electrice !!!! dar nu pot preda educatie tehnologica, este strigatoare la cer prostia romaneasca a guvernatilor.
Punem lacatul pe scoli, dar de tot ? Daca tot nu e nevoie de ele. Sa le faca crasme sau sedii de campanie - cine o mai merge la vot in Romanica.

O asemenea lege este catastrofala in totalitatea ei, esteemisa de iresponsabili si este votata pe sub usa, ca orice gunoi.
marijuan
 
Mesaje: 30
Membru din: 10 Aug 2006, 13:20
Localitate: Timisoara

Următorul

Înapoi la Dezbaterea publică privind Legile Invatamantului

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori