Lecturi suplimentare cls.a-I-a

Sectiune dedicata dialogului parinti-educatori

Re: Lecturi suplimentare cls.a-I-a

Mesajde sportiv » 23 Aug 2010, 20:57

Nu are nicio legatura pensionarea cu ceea ce trebuie sa stii si sa faci la clasa! Cred ca aici este o boala mult mai veche! Asa sunt unii dintre noi! :oops:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3123
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Lecturi suplimentare cls.a-I-a

Mesajde mira_pop » 24 Aug 2010, 13:08

Nu s-a facut la clasa rezumat,nici nu stia ce este acela.Sper ca am raspuns tuturor care si-au spus parerea despre problema mea.Va multumesc.[/quote]


E o regulă pe care şi mulţi începători o ştiu - nu poţi cere elevilor ceea ce nu i-ai iniţiat să facă! Acesta e rostul tău ca dascăl - să îi înveţi mecanismele după care ei să exerseze mai departe, să le dai pistele pentru a gândi, să îi înveţi să gândească, să îşi pună întrebări.
Faptul că dai elevilor spre rezolvare o chestiune despre care nu i-ai învăţat - ba mai mult, care depăşeşte cu mult capacităţile specifice vârstei nu miroase a exigenţă ci a altceva.

Echilibrul este o artă - trebuie să ţintim mereu spre el! Cu copiii de clasa I nu e uşor deloc să găseşti echilibrul - mulţi nu înţeleg rostul exersării şi au încă tenţinţe puternice de a lua totul ca pe o joacă. Mai sunt şi excepţii - de copiii aşezaţi, liniştiţi, ascultători :D . Eu de exemplu, nu am un astfel de copil... :D . Copilul meu este plin de energie, nu are stare, îl plictisesc temele să zicem de nivel mediu (mai cu plăcere rezolvă subiecte date la concursuri decât exerciţiile din manual sau caietul de vacanţă care i se par plictisitoare), este impulsiv (o adevărată furtună :D ). Cu un astfel de copil dacă insişti pe nişte tipare rişti să îi furi copilăria.

Sfatul meu atât pentru mămica care a deschis topicul cât şi pentru ceilalţi părinţi este de a face eforturi să îţi cunoşti propriul copil şi apoi să identifici reţeta personalizată! Nu toţi sunt la fel - ce funcţionează la unul poate eşua la altul. Trebuie de asemenea să îţi accepţi copilul aşa cum este fără să faci isterii sau să îi tot spui - ai văzut colegul tău, X, cum este? - şi să scoţi din el ce este mai bun!
Avatar utilizator
mira_pop
 
Mesaje: 31
Membru din: 31 Iul 2007, 18:53

Re: Lecturi suplimentare cls.a-I-a

Mesajde sportiv » 24 Aug 2010, 17:08

Sfatul meu este sa NU MAI EXAGERAM! Chiar daca ar fi facut in clasa rezumat,invatatoarea a gresit nestiind ce trebuie sa faca!(Daca o asistenta medicala pune mai multa substanta in vaccin)? :D Lasati copiii sa aiba copilarie!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3123
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Lecturi suplimentare cls.a-I-a

Mesajde roxanabadea » 22 Sep 2010, 10:41

Asa de mult imi place cum gandeste Dl Sportiv! Eu i-as da un 10 pentru intreaga activitate pe net:)
Revenind on topic: desi si noua ni s-a dat o lista lunga cu lecturi suplimentare pt vacanta de vara, fiica mea a citit numai o parte , restul citind din alte surse. Acum exersam cititul la TV,pentru viteza, nefiind nicio problema ca nu reuseste sa citeasca o fraza mai lunga, intansa pe 2 randuri.. Incet incet vom capata si viteza...
Avatar utilizator
roxanabadea
 
Mesaje: 4872
Membru din: 23 Sep 2009, 09:08

Re: Lecturi suplimentare cls.a-I-a

Mesajde pucheadorel » 15 Oct 2010, 18:30

faby57 scrie:OK,am inteles s-a exagerat.Nimeni nu mi-a spus ce se poate intampla daca nu le facem,pe unele chiar deloc.Nu va pot spune scoala ,nu vreau sa-i fac rau doamnei,dar am vrut sa vad daca se mai face asa ceva si in alta parte.mi s-a parut si mie mult dar asta e.....Oricum ar trebui sa iasa la pensie dupa clasa a II-a si inca stau in dubii daca sa-l schimb la alta clasa sau la alta scoala, sau sa-l las poate d-na va pleca la pensie dupa clasa a II-a.Nu s-a facut la clasa rezumat,nici nu stia ce este acela.Sper ca am raspuns tuturor care si-au spus parerea despre problema mea.Va multumesc.

Vă spun eu ce se poate întâmpla: nimic! De ce? Pentru simplul fapt că doamna respectivă a exagerat flagrant! Cum să-i dai copilului să facă rezumat după „Cuore”? Atunci haideți să-i dăm să facă o caracterizare de personaj sau să interpreteze mesajul unei drame istorice, nu? Sănătate! :shock: :shock: :shock: :roll: :roll: :roll:
pucheadorel
 
Mesaje: 291
Membru din: 05 Aug 2010, 17:43
Localitate: Gurbănești

Anterior

Înapoi la Parintii intreaba, educatorii raspund

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori