lectie inspectie

Limba straina studiata in scoala

lectie inspectie

Mesajde ancutadonea » 01 Iun 2013, 10:45

Marti am si eu inspectie si as avea nevoie de niste sfaturi. Am lectia 'Sea turtles in danger" din manualul Snapshot, clasa a VII-a, e o lectie despre poluare si animale aflate in pericol . Pentru lead-in m-am gandit sa le pun un fimulet de pe youtube, cu animalele marine aflate in pericol de disparitie. Nu tine mult, 2 min, sunt mai mult imagini cu animalele decat cauze ale poluarii.
Apoi am un text despre testoase, aici intampin o problema, textul e lung si plin de cuvinte necunoscute. De obicei eu le dau cuvintele pe tabla, dar acum, ca sa imi ajunga timpul sa fac mai multe activitati as vrea sa le scriu pe o foaie si sa le dau cand discutam textul. CE ziceti?
In rest e ok, doua exercitii de vocabular pe care o sa le rezolvam impreuna, scriu si la tabla, dar asta e ce ma ingrijoreaza. Cum fac cu acele cuvinte?
ancutadonea
 
Mesaje: 1
Membru din: 17 Mai 2012, 19:20

Re: lectie inspectie

Mesajde Gela_Munteanu » 01 Iun 2013, 12:26

Eu zic să alegeţi un alt text.Puteţi avea surprize neplăcute, în sensul că elevii vă vor asalta cu întrebări sau nu înţeleg nimic.
Gela_Munteanu
 
Mesaje: 30
Membru din: 07 Mai 2012, 09:27


Înapoi la Limba Engleza

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator