Lamuriri pentru utilizatorii sectiunii

Forum dedicat exclusiv proiectelor de vacanta.

Lamuriri pentru utilizatorii sectiunii

Mesajde emil » 08 Iul 2007, 11:30

Aceasta sectiune este dedicata concursului E-vacanta, initiat de MEdC si MCTI.
Orice scoala se poate inscrie, creaind un nou topic denumit fie cu Numele scolii fie cu numele generic al proiectului.
Continutu mesajului: Numele scolii, numele proiectului, cadrul didactic coordonator, descriere echipei, scurta descriere a intentiilor de lucru.
Ulterior, in acest topic se pot adauga observatii, adaugiri, completari, materiale.
Orice intrebari(generale) legate de concurs, se vor adauga in topicul de fata.

Rugam a se respecta regulamentul!

Mult succes!
Ultima oară modificat de emil pe 24 Iun 2008, 23:26, modificat 1 dată în total.
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde unicu » 12 Iul 2007, 21:25

Domnule Emil,
"Parteneriatul pentru viitor" presupune contracte de parteneriat vizate, semnate si stampilate de inspectoratele scolare judetene?
"Ce e adevarul?"
Avatar utilizator
unicu
 
Mesaje: 329
Membru din: 03 Noi 2006, 15:43
Localitate: Shambala

Mesajde emil » 13 Iul 2007, 06:51

unicu scrie:"Parteneriatul pentru viitor" presupune contracte de parteneriat vizate, semnate si stampilate de inspectoratele scolare judetene?

De ce sa birocratizam/formalizam atat lucrurile?
Este suficienta intelegerea intre parti, fara mediatori! :lol:
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde unicu » 13 Iul 2007, 07:44

Nu-mi vine a crede! Pe cuvant! Ne-am saturat de hartii!
Noi eram pe punctul de a renunta daca se punea problema sa mai umblam dupa fel de fel de stampile!
Multumim tare mult pentru raspuns!
Si... Felicitari sincere!
Ce pacat ca sunteti "o floare rara" in sistemul nostru!
Si va rog sa ma credeti ca n-o spun ca sa va magulesc !
Vom participa la Proiectul E-Vacanta cu cea mai mare placere!
"Ce e adevarul?"
Avatar utilizator
unicu
 
Mesaje: 329
Membru din: 03 Noi 2006, 15:43
Localitate: Shambala

e-vacanta

Mesajde belusofica » 15 Iul 2007, 18:43

Buna ziua,d-nului Onea de pe meleaguri dobrogene!
Dupa cum bine stiti,acest concurs s-a desfasurat cu succes,anul trecut,la scoala Salcioara si Jurilovca (Tulcea) iar ISJ nu a stiut nimic despre vacanta "plina"" pe care elevii si cadrele didactice au avut-o in 2006.
Efortul nostru a fost recunoscut de MCTI si MEdC prin premiile ce ne-au fost acordate in decembrie 2006 la Sinaia.
Scoala noastra mai pot participa la concurs pe acest portal?
P.S. Scolile ce vor sa participe la e-vacanta sa nu puna prea multa baza pe ISJ-uri.Sa lucrati cu elevii ca efortul vosru va fi rasplatit! Echipa de proiect e-vacanta de la MCTI este super,sunt oameni tineri care cred in creativitatea elevilor si a cadrelor didactice din orice colt de tara.
Multa bafta tuturor celor ce participa la acesst concurs!
belusofica
 
Mesaje: 1
Membru din: 15 Feb 2007, 18:10

Mesajde pe3kon » 15 Iul 2007, 23:11

Domnule Emil Onea,
Va rog sa -mi dati cateva lamuriri in legatura cu tema ,,Internet de vacanta " .,,Publicarea a cinci site-uri ...." inseamna creearea acestor site-uri de catre elevi ? Pot fi mai multe pagini ale aceluiasi site .? Elevii mei sunt mici si nu as vrea sa incepem o tema pe care sa nu o putem duce la bun sfarsit.
Va multumesc !
Va urez mult succes in proiectele pe care vi le propuneti .
pe3kon
 
Mesaje: 18
Membru din: 29 Mai 2005, 09:19

Re: e-vacanta

Mesajde emil » 15 Iul 2007, 23:30

belusofica scrie:Buna ziua,d-nului Onea de pe meleaguri dobrogene!
Dupa cum bine stiti,acest concurs s-a desfasurat cu succes,anul trecut,la scoala Salcioara si Jurilovca (Tulcea) iar ISJ nu a stiut nimic despre vacanta "plina"" pe care elevii si cadrele didactice au avut-o in 2006.
Efortul nostru a fost recunoscut de MCTI si MEdC prin premiile ce ne-au fost acordate in decembrie 2006 la Sinaia.
Scoala noastra mai pot participa la concurs pe acest portal?
P.S. Scolile ce vor sa participe la e-vacanta sa nu puna prea multa baza pe ISJ-uri.Sa lucrati cu elevii ca efortul vosru va fi rasplatit! Echipa de proiect e-vacanta de la MCTI este super,sunt oameni tineri care cred in creativitatea elevilor si a cadrelor didactice din orice colt de tara.
Multa bafta tuturor celor ce participa la acesst concurs!

Sigur ca puteti participa la concurs fara restrictii, chiar daca ati participat anul trecut! Si eu va sfatuiesc pe toti sa nu puneti baza pe "birocratii"
Faceti lucruri bune cu elevii, publicatile aici unde va vede toata lumea si va fi prima rasplata si recunoastere a muncii dvs.
Si vor mai veni si premii si diplome.
Sucecese !
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde emil » 15 Iul 2007, 23:32

pe3kon scrie: Va rog sa -mi dati cateva lamuriri in legatura cu tema ,,Internet de vacanta " .,,Publicarea a cinci site-uri ...." inseamna creearea acestor site-uri de catre elevi ? Pot fi mai multe pagini ale aceluiasi site .? Elevii mei sunt mici si nu as vrea sa incepem o tema pe care sa nu o putem duce la bun sfarsit.
Va multumesc !
Va urez mult succes in proiectele pe care vi le propuneti .

Da, trebuie sa publicati site-urile cu caracter educational pe care ati lucrat cu elevii, pentru informare/documentare. Nu e greu!
Pot fi si site-uri cu programe, chiar jocuri educative, lectii, momente, etc.

succese!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde emil » 17 Iul 2007, 00:18

Felicitari celor inscrisi!
Asteptam si alte scoli, asteptam si rezultate!

mult succes!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

nelamurire

Mesajde loss » 17 Iul 2007, 09:05

buna ziua
am si eu o nelamurite. In regulament sunt trecute 6 sectiuni dar am vazut la ceilalti in medie cam 4 sectiuni precizate. Cate sunt obligatorii? Se pot alege 4 sau mai multe sectiuni sau trebuie atinse toate cel 6 sectiuni?
Multumesc
loss
 
Mesaje: 32
Membru din: 15 Apr 2005, 18:30

Re: nelamurire

Mesajde emil » 17 Iul 2007, 14:40

loss scrie:buna ziua
am si eu o nelamurite. In regulament sunt trecute 6 sectiuni dar am vazut la ceilalti in medie cam 4 sectiuni precizate. Cate sunt obligatorii? Se pot alege 4 sau mai multe sectiuni sau trebuie atinse toate cel 6 sectiuni?
Multumesc

Minim 1/2 din 6 , Scuze ca nu am precizat!
Se va tine cont de calitate si de cantitate.
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde leu » 21 Iul 2007, 08:42

Domnule Emil,
Va rog sa confirmati sau sa infirmati!
Din analiza facuta cu echipa de lucru am ajuns la concluzia (sper ca nu prea tarziu)ca exista doua lucruri dinstincte in acest program de vacanta :
1-concurs ce se desfasoara pe acest forum
2-proiect ce se desfasoara prin inspectoratele scolare
De ce am tras aceasta concluzie ? Pentru ca la act.nr.5 aici ni se cere numele scolilor partenere si numele proiectelor activitatilor totul desfasurandu-se pana la 1 septembrie,iar in regulamentul proiectului un plan de activitati comune din care cel putin o activitate pana la 1 noiembrie.
In plus de asta lucrarile care se cer la proiect sunt in numar mult mai mare.
V-as ruga sa ne lamuriti "nelamurirea"
Danuta Periat
leu
 
Mesaje: 369
Membru din: 08 Oct 2006, 21:48

Mesajde laurentziu_roshu » 21 Iul 2007, 09:43

Dupa ce am incheiat un parteneriat comun intre 6 scoli, am avut o foarte buna colaborare, am schimbat prin email materiale educationale, unele cu scop de educatie morala, altele de educatie estetica, altele lucrate cu elevii. Elevii dintr-o scoala având astfel posibilitatea de a urmari si materiale create in alte scoli. (in programul nostru de parteneriat inclusesem astfel de actiuni suplimentare, in e-vacanta) Dupa o astfel de buna colaborare ne-am decis sa o continuam si dupa ce se termina vacanta !
laurentziu_roshu
 
Mesaje: 360
Membru din: 25 Apr 2006, 10:31

Mesajde emil » 22 Iul 2007, 00:16

leu scrie:Domnule Emil,
Va rog sa confirmati sau sa infirmati!
Din analiza facuta cu echipa de lucru am ajuns la concluzia (sper ca nu prea tarziu)ca exista doua lucruri dinstincte in acest program de vacanta :
1-concurs ce se desfasoara pe acest forum
2-proiect ce se desfasoara prin inspectoratele scolare
De ce am tras aceasta concluzie ? Pentru ca la act.nr.5 aici ni se cere numele scolilor partenere si numele proiectelor activitatilor totul desfasurandu-se pana la 1 septembrie,iar in regulamentul proiectului un plan de activitati comune din care cel putin o activitate pana la 1 noiembrie.
In plus de asta lucrarile care se cer la proiect sunt in numar mult mai mare.
V-as ruga sa ne lamuriti "nelamurirea"
Danuta Periat

Nu exista proiecte separate!
Este vorba de ACELASI PROIECT.
Noi va cerem fapte, iar altii hartii...
Prin urmare, noi astepta LUCRARILE DVS. Ciriti regulamentul publicat!
succes!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde leu » 22 Iul 2007, 17:16

Va multumesc pentru raspuns.
Am inceput deja activitatile ,copiii sunt incantati.
Speram sa avem si rezultate bune!!.
Cu respect,Danuta Periat
leu
 
Mesaje: 369
Membru din: 08 Oct 2006, 21:48

Următorul

Înapoi la Proiecte de vacanta

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori