la ora de informatica

Un forum dedicat discutiilor intre elevi si profesori. Ai ceva de spus? Te asteptam aici.

la ora de informatica

Mesajde broken » 03 Oct 2007, 17:32

sunt eleva in cls a IX-a si am o problema de rezolvat pana maine.
sa incep prin a va spune ce s-a intamplat. la ora de informatica, profesorul a intarziat 20 de min si, pt ca ceilalti colegi umblau la setarile calculatoarelor sau faceau zarva in clasa, am deschis pt o clipa solitaire-u` si l-am inchis, dar in acel moment a intrat profesorul in clasa si a vazut ca am inchis fereastra. m-a intrebat ce am inchis si i-am spus adevarul. mi-a atras atentia ca ne-a spus sa nu intram in foldere, si drept pedeapsa mi-a dat sa scriu la calculator 4 pagini A4 o chestie cu titlul "de ce este bine sa ascultam ce zice profesorul" (de ce trebuie sa fim cuminti, ascultatori) :o
mie mi-a dat 4 pagini, iar celor care stateau pe hol le-a dat cate 3.

ma intreb: oare nu era normal sa-mi dea o sansa? nu am intrat intr-un program complicat sau important si am stat linistita la banca mea.ar fi fost mai bine sa strig si sa fac galagie in clasa? sa umblu de colo-colo? :?
la fel de bine puteam sa zic ca nu am deschis nimic (sa mint)


chiar nu stiu despre ce as putea sa scriu in 4 pagini. va rog frumos sa-mi dati cateva idei macar. nici nu stiu cum sa incep.

VA ROG sa ma ajutati, cat mai repede posibil
va multumesc!
broken
 
Mesaje: 4
Membru din: 03 Oct 2007, 17:14

Re: si eu am nevoie de ajutor...

Mesajde sorinborodi » 03 Oct 2007, 19:46

[quote]
Gindeste-te ca un profesor este o persoana pe care o finanteaza parintii tai din impozitele si taxele pe care le platesc. Asa ca daca e cineva care poate ridica vocea, atunci tu ar trebui sa fii aceea (si parintii tai), nicidedum un Neica Nimeni care s-a trezit intr-o buna zi cu un catalog in mina.
Mai gindeste-te ca si computerele alea sunt platite din aceleasi taxe si impozite de care pomeneam adineaori. Si ca ai tot dreptul din lume de a le folosi dupa cum crezi de cuviinta pentru a invata ceva. Asa ca da buzna prin foldere si vezi ce e p-acolo; sterge, adauga, modifica, fa orice ti se pare ca merita-ncercat. Ruleaza aplicatii, jocuri, navigheaza Internet, stai la taifas pe chat sau liste de discutii. In general, fa orice! (Atita timp cit nu deranjezi alti colegi de-ai tai.)
Curaj!
A.M.[/quote]

Eu zic sa nu te iei dupa afirmatiile revolutionare de mai sus.Incearca mai intai sa te informezi:ia vezi,ce a facut profesorul in cele 20 minute de intarziere :a jucat halaripul sau ce focul a facut ?
Deschideri aiurea de foldere,chat-uri,giocuri si alte bazaconii rezerva-le pt alta data.La un Internet-Cafe ,eventual.
Si Profesorul Neica Nimeni......ia vezi,colea,poate totusi are ceva sa te invete 4 ani.....
https://sorinborodi.ro
Avatar utilizator
sorinborodi
 
Mesaje: 306
Membru din: 30 Oct 2006, 22:06
Localitate: Dej jud.Cluj

Mesajde broken » 03 Oct 2007, 21:16

wow! ce tare a fost! :D :D :D
va multumesc pt tot! raspunsurile mi-au schimbat starea de spirit, eram cam daramata :lol:
sper ca cele 2 pagini pe care am reusit sa le scriu sa nu-mi aduca vreun 2 sau 3 :shock:

va multumesc inca o data! :D
broken
 
Mesaje: 4
Membru din: 03 Oct 2007, 17:14

Mesajde angel_of_darkness98 » 10 Mai 2009, 22:00

"Frica. Bravos, to'arasi profesori! Iata ce reusiti sa faceti, in loc sa promovati curajul si indrazneala. Ohh, well..."

bravo, frate, uite un om care gandeste...!!! in the end :)
angel_of_darkness98
 
Mesaje: 160
Membru din: 26 Feb 2009, 15:19

Re: la ora de informatica

Mesajde angel_of_darkness98 » 10 Mai 2009, 22:08

broken scrie:sunt eleva in cls a IX-a si am o problema de rezolvat pana maine.
sa incep prin a va spune ce s-a intamplat. la ora de informatica, profesorul a intarziat 20 de min si, pt ca ceilalti colegi umblau la setarile calculatoarelor sau faceau zarva in clasa, am deschis pt o clipa solitaire-u` si l-am inchis, dar in acel moment a intrat profesorul in clasa si a vazut ca am inchis fereastra. m-a intrebat ce am inchis si i-am spus adevarul. mi-a atras atentia ca ne-a spus sa nu intram in foldere, si drept pedeapsa mi-a dat sa scriu la calculator 4 pagini A4 o chestie cu titlul "de ce este bine sa ascultam ce zice profesorul" (de ce trebuie sa fim cuminti, ascultatori) :o
mie mi-a dat 4 pagini, iar celor care stateau pe hol le-a dat cate 3.

ma intreb: oare nu era normal sa-mi dea o sansa? nu am intrat intr-un program complicat sau important si am stat linistita la banca mea.ar fi fost mai bine sa strig si sa fac galagie in clasa? sa umblu de colo-colo? :?
la fel de bine puteam sa zic ca nu am deschis nimic (sa mint)


chiar nu stiu despre ce as putea sa scriu in 4 pagini. va rog frumos sa-mi dati cateva idei macar. nici nu stiu cum sa incep.

VA ROG sa ma ajutati, cat mai repede posibil
va multumesc!

mama broken ce crima absolut macabra ai facut ca ai deschis solitaire'ul o clipa in loc sa distrugi clasa...vai, vai, vai :)
angel_of_darkness98
 
Mesaje: 160
Membru din: 26 Feb 2009, 15:19

Re: la ora de informatica

Mesajde alexandre » 01 Iun 2009, 19:35

^A doua zi, elevii ar trebui sa ii arate ca se poate si mai rau si sa...

angel_of_darkness98 scrie:[sa distrugi clasa...vai, vai, vai :)


:lol:

Nu vreau sa imi imaginez cate pagini ati primii atunci sa scrieti. :lol: Ey, scrie si tu cu markerul mai mare si imediat vei reusi sa umpli deja o pagina. :lol:

Exact...Pe acel "profesor" nu l-a pus nimeni sa scrie in cateva pagini A4 motivul pentru care a intarziat la clasa 20 de minute ? :roll:
alexandre
 
Mesaje: 664
Membru din: 21 Aug 2007, 15:35

Re: la ora de informatica

Mesajde angel_of_darkness98 » 01 Iun 2009, 19:39

alexandre scrie:Exact...Pe acel "profesor" nu l-a pus nimeni sa scrie in cateva pagini A4 motivul pentru care a intarziat la clasa 20 de minute ? :roll:

dar profesorul e sfant si cu siguranta a intarziat din anumite motive, el nu trebuie niciodata pedepsit, sau, de ce nu, tras la raspundere 8-|
What I've done
I'll face myself
To cross out
What I've become
Erase myself
And let go of
What I've done...
angel_of_darkness98
 
Mesaje: 160
Membru din: 26 Feb 2009, 15:19

Mesajde alexandre » 01 Iun 2009, 20:45

^Nu stiu daca ai reusit sa citesti ultima mea postare din topicul "Lucrurile interzise in institutiile de invatamant" dar nu reiau aceasi idee inca si inca odata! Si imi pare rau ca m-ai inteles gresit. Ironia de mai in sus spune totul.


Sau poate aceasta chiar este parerea ta? :wink:
alexandre
 
Mesaje: 664
Membru din: 21 Aug 2007, 15:35

Re: la ora de informatica

Mesajde broken » 10 Iun 2009, 23:09

alexandre scrie:
:lol: Ey, scrie si tu cu markerul mai mare si imediat vei reusi sa umpli deja o pagina. :lol:


trebuia sa scriu in word, cu caractere de 14 :lol:

:D am terminat si clasa a 10-a si-acum vad altfel treburile..
nu am fost singura care a primit o asa "pedeapsa", cca juma' de clasa a avut 2-5 pagini de scris despre tot felu' de aiureli (gen.. "De ce nu e bine sa..?") , chiar au fost cazuri cand a dat nota 2 (in catalog, nu asa..) doar pentru ca un elev era pe hol.

Treaba e c-a reusit sa tina clasa sub control..cand unii colegi au si peste 50 de absente, la ora lui nimeni nu chiuleste :lol: Preda fain -eu cel putin am inteles toate chestiile-

va multumesc inca o data pentru c-ati trecut pe-aici :) *hug*
broken
 
Mesaje: 4
Membru din: 03 Oct 2007, 17:14

Re: la ora de informatica

Mesajde simona_anasia » 11 Oct 2009, 21:11

Conform cu regulamentul scolii, dupa 15 minute de intarziere a profesorului, va puteati duce sa reclamati directorului acest lucru! As fi fost curioasa sa vad atunci pe unde scotea profesorul camasa! Ce a facut timp de 20 de minute nu stiu, stiu ce nu a facut: ceea ce trebuia sa faca, si anume sa intre la clasa si sa isi tina ora!
simona_anasia
 
Mesaje: 2
Membru din: 29 Iul 2009, 14:55

Re: la ora de informatica

Mesajde yanna_dayana » 09 Mai 2010, 19:48

"broken scrie:sunt eleva in cls a IX-a si am o problema de rezolvat pana maine.
sa incep prin a va spune ce s-a intamplat. la ora de informatica, profesorul a intarziat 20 de min si, pt ca ceilalti colegi umblau la setarile calculatoarelor sau faceau zarva in clasa, am deschis pt o clipa solitaire-u` si l-am inchis, dar in acel moment a intrat profesorul in clasa si a vazut ca am inchis fereastra. m-a intrebat ce am inchis si i-am spus adevarul. mi-a atras atentia ca ne-a spus sa nu intram in foldere, si drept pedeapsa mi-a dat sa scriu la calculator 4 pagini A4 o chestie cu titlul "de ce este bine sa ascultam ce zice profesorul" (de ce trebuie sa fim cuminti, ascultatori)
mie mi-a dat 4 pagini, iar celor care stateau pe hol le-a dat cate 3.

ma intreb: oare nu era normal sa-mi dea o sansa? nu am intrat intr-un program complicat sau important si am stat linistita la banca mea.ar fi fost mai bine sa strig si sa fac galagie in clasa? sa umblu de colo-colo?
la fel de bine puteam sa zic ca nu am deschis nimic (sa mint)


chiar nu stiu despre ce as putea sa scriu in 4 pagini. va rog frumos sa-mi dati cateva idei macar. nici nu stiu cum sa incep.

VA ROG sa ma ajutati, cat mai repede posibil
va multumesc!"


dar acest profesor este intreg la minte?
poate are lipsa vreo doaga
la mine profa de fizica este mai nebuna si chiar daca intarzii 10-15 minute la ora nu-mi face si nu-mi zice nimic
a X-a C.E.V.M. "Singura anomalie este incapacitatea de a iubi."
Avatar utilizator
yanna_dayana
 
Mesaje: 916
Membru din: 04 Mar 2010, 21:35
Localitate: Galati


Înapoi la Dialog cu elevii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator