LA MULTI ANI, ROMANIA!

Un loc unde va puteti felicita colegii, prietenii, utilizatorii didactic.ro

LA MULTI ANI, ROMANIA!

Mesajde invatator » 01 Dec 2006, 01:12

La multi ani, Romania, la multi ani, romani!

"O rugaciune catre ceruri zboara,
O rugaciune catre Dumnezeu:
Ma rog fierbinte pentru a mea tara
Si pentru tine, scump poporul meu!"
invatator
 
Mesaje: 525
Membru din: 25 Iul 2004, 17:25
Localitate: Ocna Mures

Mesajde min » 01 Dec 2006, 11:00

La multi ani, Romania!
La multi ani pentru cei care se bucura ca sunt romani!
La multi ani, tuturor!!!
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.
Avatar utilizator
min
 
Mesaje: 3124
Membru din: 18 Dec 2005, 15:15

Mesajde live » 01 Dec 2006, 12:17

Le-am dat ieri copiilor câteva date importante, legate de importanţa zilei de 1 Decembrie. Am încercat să-i fac să înţeleagă de ce trebuie să îşi iubească ţara şi de ce trebuie să se gândească, fie şi pentru doar câteva minute, la acei adevăraţi români(incluzându-i aici pe Carol I şi pe Ferdinand) care au luptat, unii chiar jertfindu-se, pentru ţărişoara asta a noastră. Le-am spus şi că patriotismul îl poate manifesta orice român, în zilele noastre. Chiar şi ei(copii de clasa a II-a...)pot arăta dragoste faţă de ţară, fie şi doar păstrând-o curată.
Doamne, ocroteşte-i pe români!
trăiesc, iar asta îmi ocupă toată viaţa...
Avatar utilizator
live
 
Mesaje: 218
Membru din: 08 Sep 2006, 13:25

Mesajde mia1960 » 01 Dec 2006, 12:46

La multi ani ROMANIA !
Si copiii mei prescolari, grupa mica, AU COLORAT STEGULETE , de care au fost foarte mandri. Cand au venit parintii lor, ieri dupa masa sa-i ia acasa toti au plecat veseli cu rezultatul muncii lor in mana -
STEAGUL ROMANIEI !
O ZI BUNA TUTUROR ROMANILOR DE PE ACEST PAMANT !
mia1960
 
Mesaje: 42
Membru din: 05 Oct 2006, 21:17

Mesajde silverstar » 01 Dec 2006, 13:38

La multi ani pentru noi, toti românii! Dreptul la a visa si a spera nu ni-l ia nimeni.

La radio Europa FM, cei care intra in direct sunt intrebati unde ar prefera sa traiasca, in care parte a lumii, daca nu ar fi in Romania?

Eu? Eu am iesit din tara doar o singura data si-am lipsit 7 zile. La intoarcere, cand la jumatatea podului de la Giurgiu am vazut ca scrie Romania, am inceput sa plang si ca o dovada de dor nebun de painea de acasa, am aruncat in Dunare painea cumparata de la bulgari!... Deci...

Aici, numai in Romania, ma simt ACASA!
Avatar utilizator
silverstar
 
Mesaje: 483
Membru din: 08 Sep 2006, 17:12

Mesajde live » 01 Dec 2006, 13:44

silverstar scrie:La multi ani pentru noi, toti românii! Dreptul la a visa si a spera nu ni-l ia nimeni.

La radio Europa FM, cei care intra in direct sunt intrebati unde ar prefera sa traiasca, in care parte a lumii, daca nu ar fi in Romania?

Eu? Eu am iesit din tara doar o singura data si-am lipsit 7 zile. La intoarcere, cand la jumatatea podului de la Giurgiu am vazut ca scrie Romania, am inceput sa plang si ca o dovada de dor nebun de painea de acasa, am aruncat in Dunare painea cumparata de la bulgari!... Deci...

Aici, numai in Romania, ma simt ACASA!

Aşa zic şi eu, silver! Nu ştiu dacă aş putea trăi în altă parte a lumii. Aşa cum acasă mă simt ocrotită, de parcă nimic rău nu s-ar putea întâmpla, aşa mă simt în ţara mea.
Cred că noi, cadrele didactice, avem o datorie(printre mult altele): să-i sensibilizăm pe copii în privinţa iubirii de ţară.
trăiesc, iar asta îmi ocupă toată viaţa...
Avatar utilizator
live
 
Mesaje: 218
Membru din: 08 Sep 2006, 13:25

Mesajde silverstar » 01 Dec 2006, 13:58

Aici, ACASA - daca mi-e sete si bat la o poarta, primesc un pahar cu apa si poate si o vorba dulce, dar in alta parte... nu stiu, nu vreau sa-mi imaginez...

Ani de zile cumnata a ras de reactia pe care am avut-o atunci la intrarea in tara si povestea oricui era dornic s-o asculte cat de ciudat am reactionat. A venit timpul sa plece in Italia, alungata ne lipsuri. I -au trebuit 3 ani ca sa primeasca viza. La intoarcerea in tara, dupa 3 ani, nu dupa 7 zile, cumnata mea a inteles de ce am plans atunci si-a explicat reactia mea in clipa cand a ingenuncheat si a muscat din pamant...
Avatar utilizator
silverstar
 
Mesaje: 483
Membru din: 08 Sep 2006, 17:12

Mesajde live » 01 Dec 2006, 14:15

Stăteam să mă gândesc la Carol I şi la Ferdinand. Doi regi de origine străină, care au reuşit să facă pentru ţara asta...mai mult decât au reuşit unii "bravi români". Am înţeles că, atunci când a ajuns în România, Carol I a îngenunchiat, a sărutat pământul acesta şi a zis că, din acel moment, este român. Aşa s-a comportat, în cei 40 şi ceva de ani de domnie. Dacă aceşti oameni, născuţi departe de pământul ţării noastre, au putut să iubească România, amândoi contribuind la întregirea şi independenţa ei, nu pot pricepe de ce noi, născuţi şi crescuţi aici, nu facem decât să ne denigrăm ţara şi s-o facem să devină urâtă şi murdară.
Pentru unii, această zi reprezintă doar încă o zi liberă, în care mergem la un mic şi o bere...
trăiesc, iar asta îmi ocupă toată viaţa...
Avatar utilizator
live
 
Mesaje: 218
Membru din: 08 Sep 2006, 13:25

Mesajde silverstar » 01 Dec 2006, 14:31

Atata pot face, atata-i duce mintea sa inteleaga. Ne lipsesc foarte multe. Pentru om, pentru sufletul lui, pentru luminarea mintii nu s-a mai facut nimic in ultimii ani. Si i s-au dat romanului destule motive sa nu mai simta romaneste, sa nu mai respecte nimic. Am intalnit romani blamati, aratati cu degetul, acuzati de comunism doar pentru faptul ca au "indraznit" la un moment dat, sa-si declare fatis dragostea pentru tara... Si asa se ajunge la a-ti reprima anumite sentimente numai sa nu mai fii ciuca unora care nici macar nu stiu ca a fi patriot e dincolo de comunism, capitalism sau mai stiu eu ce... Nu stiu cat timp, dar mai ales suflet si seriozitate va trebui pentru ca macar copiii care se ridica acum sa fie educati in spiritul dragostei si respectului pentru tara, traditiile si valorile ei... Problema e ca de foarte multe ori, efortul scolii e calcat in picioare de cei din jurul copilului dupa ce acesta iese de pe portile scolii: familia, prietenii, colectivul, anturajul...
Avatar utilizator
silverstar
 
Mesaje: 483
Membru din: 08 Sep 2006, 17:12

Mesajde oreste » 01 Dec 2006, 15:06

LA MULTI ANI ROMANIA ! Sa ramai vesnic suverana, independenta, unitara şi indivizibila. Ziua de 1 decembrie sa ramana mereu ziua Marii Uniri, prilej de bucurie pentru toti romanii adevarati.
"Vom fi iarasi cum am fost si mai mult decat atat". Traiasca patria mama.
Avatar utilizator
oreste
 
Mesaje: 1147
Membru din: 17 Iul 2006, 11:23

Mesajde oana1964 » 01 Dec 2006, 15:18

La multi ani, Romanie!

de ce noi, născuţi şi crescuţi aici, nu facem decât să ne denigrăm ţara şi s-o facem să devină urâtă şi murdară.


părerea mea este că prin fapte arătăm şi partea întunecată a românilor, că România e frumoasă, are farmecul ei, ca orice loc de pe pământ.
mă simt mândră când un român este premiat în alte ţări, când unui român i se recunosc meritele şi de către celelalte ţări.

dar nu sunt mândră când văd români minţind fără scrupule, nu sunt mândră când văd români care cred că a fi mai deştept ca altul înseamnă a obţine avantaje prin încălcarea sau ocolirea larg a legii, nu sunt mândră când văd români agresivi, violenţi, beţivi - pe stradă.

La radio Europa FM, cei care intra in direct sunt intrebati unde ar prefera sa traiasca, in care parte a lumii, daca nu ar fi in Romania?


unde? undeva unde se respectă legile, adevăratele valori, dreptatea, adevărul şi semenii. unde oamenii nu se mint unul pe altul, doar aşa, ca exerciţiu de imaginaţie. unde fiecare îşi vede de treaba lui şi nu îl interesează casa/viaţa/munca altuia. acolo unde viaţa are sens şi culoare, pentru că ea nu este o continuă alergătură după bani, fie pentru că eşti subjugat de puterea lor, fie pentru că nu-ţi ajung ca să trăieşti decent.

Şi azi îi doresc României din tot sufletul meu, să devină ea acest loc în care vreau să trăiesc eu, generaţia mea şi a părinţilor mei, nu doar a copiilor şi nepoţilor noştri.
oana1964
 
Mesaje: 850
Membru din: 20 Feb 2005, 15:30
Localitate: Piatra Neamt

Mesajde elenadumitrachi » 01 Dec 2006, 19:23

LA MULTI ANI, ROMANIA!
"Fie painea cat de rea,
Tot mai bine-i in tara ta!"
Tuturor, va doresc sanatate si viata lunga, lipsita de griji.
elenadumitrachi
 
Mesaje: 1582
Membru din: 19 Apr 2006, 15:16
Localitate: Galati

Mesajde live » 01 Dec 2006, 20:02

Aş dori să urlu în urechile reprezentanţilor UDMR:"LA MULŢI ANI, ROMÂNIAAAAAAA!!!".
vĂ ROG SĂ MĂ SCUZAŢI, DRAGI COLEGI, DAR AM NIŞTE NERVI...
trăiesc, iar asta îmi ocupă toată viaţa...
Avatar utilizator
live
 
Mesaje: 218
Membru din: 08 Sep 2006, 13:25

Mesajde silverstar » 01 Dec 2006, 20:13

Da, Live, am vazut si eu ce-au facut acele jigodii, oameni fara tara si fara Dumnezeu! Sa le fie de cap!
Avatar utilizator
silverstar
 
Mesaje: 483
Membru din: 08 Sep 2006, 17:12

Mesajde live » 01 Dec 2006, 20:16

silverstar scrie:Da, Live, am vazut si eu ce-au facut acele jigodii, oameni fara tara si fara Dumnezeu! Sa le fie de cap!

Aşa nervi aveam, după ce am văzut reportajul, încât i-am zis soţului meu să-mi dea repejor un distonocalm, că-mi vine să mă înscriu în PRM. :mrgreen: Între timp, m-am mai calmat...în sensul că nu mă mai duc la vreun partid...
trăiesc, iar asta îmi ocupă toată viaţa...
Avatar utilizator
live
 
Mesaje: 218
Membru din: 08 Sep 2006, 13:25

Următorul

Înapoi la Urari de sarbatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori