La ce varsta in clasa I ?

Sectiune dedicata dialogului parinti-educatori

La ce varsta in clasa I ?

Mesajde stefy1910 » 23 Sep 2010, 09:19

Buna ziua!As vrea sa adresez o intrebare dnelor invatatoare cu experienta.Am o fetita care in februarie 2011 va implini 6 ani.Tatal insista ca anul viitor sa o dam la scoala,dar eu nu sunt asa convinsa pentru ca e foarte sensibila si timida.Ce ne sfatuiti?Ar trebui sa mearga la scoala la 6 ani si 7luni cat ar avea in septembrie 2011 sau sa o mai tinem un an la gradi?Va multumesc!
stefy1910
 
Mesaje: 1
Membru din: 06 Sep 2009, 16:45

Re: La ce varsta in clasa I ?

Mesajde carmencreanga » 23 Sep 2010, 13:18

Am si eu o cunostinta in aceeasi situatie...sincer eu am sfatuit o sa mai lase un an copilul la gradinita...considerentul a fost :"sa mai copilareasca!"- viata de scolar este destul de grea......insa asta depinde si de particularitatile individuale ale fiecarui copil, dar si de familie.
"Un om adevarat face binele fara a se gandi la urmari." (G. Calinescu)
Avatar utilizator
carmencreanga
 
Mesaje: 8598
Membru din: 01 Apr 2009, 17:05

Re: La ce varsta in clasa I ?

Mesajde popina » 23 Sep 2010, 22:38

Parerea mea este sa-i lasati copilului inca un an de copilarie. Cand se va mai intalni cu aceasta perioada a vietii?
Cine stie ce vremuri vor mai veni, cine stie la ce varsta va ajunge sa se pensioneze (70-80 de ani?). Va avea timp sa munceasca si sa se streseze.
popina
 
Mesaje: 33
Membru din: 17 Aug 2009, 17:07

Re: La ce varsta in clasa I ?

Mesajde pucheadorel » 26 Sep 2010, 22:55

stefy1910 scrie:Buna ziua!As vrea sa adresez o intrebare dnelor invatatoare cu experienta.Am o fetita care in februarie 2011 va implini 6 ani.Tatal insista ca anul viitor sa o dam la scoala,dar eu nu sunt asa convinsa pentru ca e foarte sensibila si timida.Ce ne sfatuiti?Ar trebui sa mearga la scoala la 6 ani si 7luni cat ar avea in septembrie 2011 sau sa o mai tinem un an la gradi?Va multumesc!

În ultimă instanță, decizia ar trebui să vă aparțină. Înțeleg că sunteți educatoare. Dacă dezvoltarea psihoindividuală a copilului permite acest lucru, poate fi înscris în clasa I, dar dacă nu, atunci este mai bine pentru el să mai stea un an la grădiniță. Dacă îi explicați tatălui, sunt sigur că ar putea să înțeleagă! :!:
pucheadorel
 
Mesaje: 291
Membru din: 05 Aug 2010, 17:43
Localitate: Gurbănești

Re: La ce varsta in clasa I ?

Mesajde mioaras » 05 Noi 2010, 10:00

Este bine ca fiecare copil sa fie pregatit pentru o noua etapa ,dar bine este ca si parinti sa fie pregatiti .Nu va chinuiti copii din ambitie !!!!!!
mioaras
 
Mesaje: 8
Membru din: 11 Apr 2008, 16:59

Re: La ce varsta in clasa I ?

Mesajde andreea_muntean » 05 Noi 2010, 17:08

carmencreanga scrie:Am si eu o cunostinta in aceeasi situatie...sincer eu am sfatuit o sa mai lase un an copilul la gradinita...considerentul a fost :"sa mai copilareasca!"- viata de scolar este destul de grea......insa asta depinde si de particularitatile individuale ale fiecarui copil, dar si de familie.


Atenție însă , copilul se poate plictisi încă un an la grădiniță . Depinde foarte mult de cum o pregătiți pentru o nouă etapă . Eu mi-am dat fetițele de la 6 ani și 7 luni la școală și surpriza a fost una plăcută . Chiar erau încântate de faptul că sunt mari și responsabile !
Chestia cu copilăritul ... nu suntem pe aceeași frecvență...daca merge la școală nu înseamnă că nu mai este copil . Fiecare vârstă are frumusețile ei , dacă știm să le evidențiem , chiar și mergând la școală de la 6 ani !! Oricum dvs sunteți singura în măsură să decideți!

Succes !
andreea_muntean
 
Mesaje: 440
Membru din: 08 Feb 2007, 01:19

Re: La ce varsta in clasa I ?

Mesajde carmencreanga » 05 Noi 2010, 17:23

Parerile sunt impartite....fiecare parinte decide ptr copilul sau. Da, copiii isi doresc sa mearga la scoala (unii chiar inainte de 6 ani), insa atributiile unui scolar nu sunt aceleasi cu ale unui prescolar.
Daca e bine sau rau...fiecare vede mai tarziu.
Avatar utilizator
carmencreanga
 
Mesaje: 8598
Membru din: 01 Apr 2009, 17:05

Re: La ce varsta in clasa I ?

Mesajde andreea_muntean » 05 Noi 2010, 20:33

carmencreanga scrie:Parerile sunt impartite....fiecare parinte decide ptr copilul sau. Da, copiii isi doresc sa mearga la scoala (unii chiar inainte de 6 ani), insa atributiile unui scolar nu sunt aceleasi cu ale unui prescolar.
Daca e bine sau rau...fiecare vede mai tarziu.


Sigur că părerile sunt împărțite , fiecare ne cunoaștem copilul și suntem în măsură să decidem pentru el . Multe dintre părerile dvs sunt însă de genul „lăsați-l să copilărească ” , de parcă noi cei care i-am înscris la școală de la 6 ani le-am fi răpit copilăria ... din contră , un copil responsabil nu e neapărat maturizat cu forța (putem dezvolta acest subiect , chiar interesant). Deci nu este un argument sau mai bine zis un criteriu care stabilește mersul la școală . În mod cert capacitatea copilului , particularitățile sale , nivelul inteligenței , atitudinea sa , modul cum a fost crescut (responsabil sau nu ) etc, sunt singurele criterii pe care părinții trebuie să le stabilească atunci când au de luat această decizie . La școală nu îi așteaptă bau-bau ... :P
andreea_muntean
 
Mesaje: 440
Membru din: 08 Feb 2007, 01:19

Re: La ce varsta in clasa I ?

Mesajde andreea_muntean » 05 Noi 2010, 20:38

[quote copiii isi doresc sa mearga la scoala (unii chiar inainte de 6 ani), insa atributiile unui scolar nu sunt aceleasi cu ale unui prescolar.
.[/quote]

Dorința aceasta de a merge la școală înainte de 6 ani face parte din jocul copilului . Nu despre asta vorbim , clar . La 4 anișori fetița cea mică dorea să meargă la liceu și toate jocurile inventate de ea erau cu elevi de la liceu , colegii unchiului ei ... :lol:
andreea_muntean
 
Mesaje: 440
Membru din: 08 Feb 2007, 01:19

Re: La ce varsta in clasa I ?

Mesajde carmencreanga » 05 Noi 2010, 22:22

andreea_muntean scrie:
carmencreanga scrie:Parerile sunt impartite....fiecare parinte decide ptr copilul sau. Da, copiii isi doresc sa mearga la scoala (unii chiar inainte de 6 ani), insa atributiile unui scolar nu sunt aceleasi cu ale unui prescolar.
Daca e bine sau rau...fiecare vede mai tarziu.


Sigur că părerile sunt împărțite , fiecare ne cunoaștem copilul și suntem în măsură să decidem pentru el . Multe dintre părerile dvs sunt însă de genul „lăsați-l să copilărească ” , de parcă noi cei care i-am înscris la școală de la 6 ani le-am fi răpit copilăria ... din contră , un copil responsabil nu e neapărat maturizat cu forța (putem dezvolta acest subiect , chiar interesant). Deci nu este un argument sau mai bine zis un criteriu care stabilește mersul la școală . În mod cert capacitatea copilului , particularitățile sale , nivelul inteligenței , atitudinea sa , modul cum a fost crescut (responsabil sau nu ) etc, sunt singurele criterii pe care părinții trebuie să le stabilească atunci când au de luat această decizie . La școală nu îi așteaptă bau-bau ... :P



Parerile mele.....sunt ale mele....nu fac polemica pe forum asa ca....inchei acest subiect.

Fiecare persoana ce intra pe acest topic ....poate aprecia sau nu ceea ce am postat eu....exista libertatea de exprimare.
Avatar utilizator
carmencreanga
 
Mesaje: 8598
Membru din: 01 Apr 2009, 17:05

Re: La ce varsta in clasa I ?

Mesajde ianchis » 24 Noi 2010, 23:14

Parerea mea este ca ar trebui sa-i raspundem doamnei altfel, nu sa ne intrecem in cine este cel mai tare in decizii. Aici nu este vorba de copiii din exemplele de mai sus, ci de copilul doamnei, care este diferit.
Avantajele si dezavantajele inscrierii la scoala la 6 ani:
Avantaje: - copilul se responsabilizeaza mai repede;
- se evita plictiseala din gradi - desi, sincer, eu nu am prea intalnit copii plictisiti de gradi. Exista intr-adevar cazuri exceptionale, in care un copil extrem de inteligent se satura de gradi si e momentul sa treaca mai repede in etapa scolarului mic, insa pentru majoritatea copiilor prupa pregatitoare este o etapa frumoasa, poate cea mai frumoasa din toti anii de gradi. La grupa mica si mijlocie e greu, fiindca abia invata sa socializeze, apoi la grupa mare iar e dificil fiindca intra in contact cu lucruri noi, se trece intr-o alta etapa. Abia la grupa pregatitoare copilul devine sigur pe sine, relaxat si intr-adevar capabil sa opereze cu tot ceea ce a invatat pana acum la modul adevarat. Acum isi consolideaza prieteniile, cunostintele si deprinderile. Acum se "cizeleaza" tot ceea ce a acumulat in gradi. Acum se poate spune ca, in sfarsit vin la gradi cu drag, fiindca se simt siguri pe ei si in siguranta;
- daca are o educatoare care nu se ocupa de copii si chiar pierde vremea in gradi, atunci e mai bine sa mearga la scoala;
- copilul isi satisface curiozitatea de a ajunge in scoala;
- parintele isi satisface nerabdarea si orgoliul de a-si vedea copilul in scoala.
Dezavantaje: - pierde un an de copilarie adevarata, fara responsabilitatea temelor si a calificativelor;
- ajunge sa se streseze mai repede;
- ajunge in scoala cand inca este nesigur pe el si fragil, din mult mai multe puncte de vedere decat la 7 ani. Ma refer aici la cunostintele si deprinderile pe care le are, cat si la forta fizica - stiti ce mari sunt ghiozdanele elevilor de astazi?
Stimata doamna, sper ca informatiile sa va fie de folos.
Daca am omis ceva, rog colegii sa completeze.
Parere personala: mai lasati-o un an la gradi, avand in vedere faptul ca este timida, firava. Eu am lucrat cu ambele categorii de varsta (gradi si scoala), dat fiind faptul ca am dubla specializare -invatator-educatoare. Va spun sincer ca eu, stiind ce-i asteapta pe copii in scoala, nu mi-as inscrie copilul la scoala la 6 ani decat daca, asa cum am spus, ar fi un copil supra-dotat si chiar ar pierde vremea in gradi.
Bafta in decizie!
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: La ce varsta in clasa I ?

Mesajde tucu1962 » 25 Noi 2010, 23:11

Dupa ceva ani de experienta in scoala romaneasca, sfatuiesc pe oricine sa dea copilul in clasa I la 7 ani, dar am citit(de curand) un material foarte interesant al unei echipe de doctori si dascali, avand titlul "Scolarizarea copiilor incepand cu varsta de 6 ani-implicatii medico-psiho-pedagogice". Acest document reda cativa indicatori de normalitate neuropsihomotorie la varsta de 6 ani:
- Comportament cognitiv:copilul indica si denumeste sase-sapte culori sau nuante, deosebeste 3 momente ale zilei, relatand activitati specifice pt aceste momente, cunoaste 3-4 anotimpuri, enumera 5-7 zile din saptamana, denumeste din memorie elemente din sfera a 4-5 multimi generale(imbracaminte, mobila, vehicule, jucarii, flori), defineste 4-5 obiecte sau fiinte(ex:minge, pisica, haina, cal), stabileste asemanari intre 3 notiuni date, numara 10 cuburi.
- Comportament motor: deseneaza un romb dupa model, face miscari corecte de orientare in scheme corporala proprie, cu multa usurinta.
- comportament verbal: foloseste adverbe de timp(azi, maine, ieri), relateaza suficient de larg asupra a trei imagini date, are un limbaj expresiv cu folosirea de epitete si a dialogurilor in povestire.
- Comportament social-afectiv: practica jocuri de indemanare(decupaje), comunica cu persoanele adulte straine, fiind receptiv si raspunzand prompt la solicitarile acestora.
Realizarea a cel putin 10 indicatori, repartizati uniform in cele patru comportamente, este un semnal bun.
tucu1962
 
Mesaje: 4
Membru din: 24 Noi 2010, 21:41

Re: La ce varsta in clasa I ?

Mesajde ianchis » 26 Noi 2010, 23:21

Da, este adevarat. Am citit cu atentie ceea ce ati postat si consider ca este adevarat ceea ce ati citit in materialul acela. Chestia este ca, desi normali si destepti, unii copii sunt timizi, ori firavi din punct de vedere fizic. Altii sunt mai neincrezatori in ei. Toate astea le pot ingreuna viata copiilor la scoala, daca incep prea devreme.
Si eu sunt de parere ca varsta de de 7 ani e mai buna pentru inceperea scolii.
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: La ce varsta in clasa I ?

Mesajde Sandra23 » 11 Dec 2010, 20:52

Eu cred ca aceasta decizie trebuie luata de parinti, impreuna cu educatoarea. Parintii cunosc copilul, stiu cum relationeaza el cu adultii straini si cat e de responsabil pentru scoala. Pe de alta parte, educatoarea cunoaste mai bine nivelul intelectual al copilului, dezvoltarea sa socio-emotionala si cognitiva si stie daca prescolarul e pregatit sa treaca la etapa urmatoare. Dupa parerea mea, o asemenea decizie nu poate fi luata fara educatoare.
Sandra23
 
Mesaje: 3
Membru din: 22 Noi 2010, 10:03

Re: La ce varsta in clasa I ?

Mesajde ianchis » 11 Dec 2010, 22:40

Parerea educatoarei ar trebui sa conteze si chiar conteaza pentru unii parinti. Foarte multi insa, trec peste educatoare considerand ca o straina nu poate cunoaste copilul asa cum o fac ei si nici nu e foarte interesata de binele copilului, asa cum sunt ei. O gandire distructiva pentru ei, fiindca ei sunt cei care, intr-un final, au de pierdut.
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Următorul

Înapoi la Parintii intreaba, educatorii raspund

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori