JURNAL DE BORD

Discutii legate de invatamant, dar care nu intra la celelalte categorii

JURNAL DE BORD

Mesajde frends » 29 Ian 2008, 19:49

Cred ca ar fi frumos ca forumul nostru sa aiba si un "JURNAL DE BORD"
in care sa consemnam pe scurt, momentele interesante, (fazele ) deosebite cu care ne intalnim de multe ori in timpul activitatilor didactice.
frends
 
Mesaje: 1756
Membru din: 29 Noi 2007, 21:56

Mesajde mariro » 29 Ian 2008, 23:57

E frumoasa initiativa ta!
Imi pare rau ca incep cu ceea ce mi-a fost dat urechilor sa aud chiar azi: un copil mi s-a plans ca ieri dupa ore, in drumul spre casa, alt coleg l-a impins in strada in fata unei masini! In atatia ani de munca cu copiii nu mi s-a mai intamplat una ca asta! Copilul e in clasa noastra din septembrie si repeta clasa a IV-a. Sunt alarmata de indiferenta cu care primesc copiii tot ce tine de buna cuviinta si purtare! Desi as vrea sa citesc in acest topic despre lucruri frumoase v-as intreba: daca s-ar fi intamplat ceva rau nu ar fi fost acuzat si invatatorul?
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Mesajde resunu » 30 Ian 2008, 00:07

mariro scrie:[...] daca s-ar fi intamplat ceva rau nu ar fi fost acuzat si invatatorul?

din pacate asa este la noi . Unii pot plati pentru faptele altora , doar pentru o idee tampita a nustiu' cui care considera copiii doar niste animale iresponsabile pe care dascalul trebuie sa le pastoreasca :(
Are MINTE cine spune ADEVARUL, nu cine minte ! Imagine
Avatar utilizator
resunu
 
Mesaje: 1709
Membru din: 29 Aug 2007, 11:42

Mesajde frends » 30 Ian 2008, 00:12

Te lasa fara cuvinte astfel de povesti!
Asa cum m-a lasat si pe mine fara cuvinte o fetita (de clasa a III-a)care mi-a atras atentia astazi:
"Nu-i asa ca daca ne dati de scris in vacanta asta, va da afara de la scoala?"
Am incercat sa inteleg de unde venea ideea... :roll:
Mi-a raspuns foarte sigura pe ea:
"Am auzit la televizor!"Ce ,doamna ,aia de la televizor mint?"
N-am mai avut cuvinte... :cry:
M-a cuprins doar tristetea! :oops: :cry:
:oops:
frends
 
Mesaje: 1756
Membru din: 29 Noi 2007, 21:56

Mesajde frends » 02 Feb 2008, 01:01

Eu am sa scriu in jurnal,
Un gand...intersemestrial! :wink:
Dupa un semestru-n care
In mana cu-o lumanare,
Bajbait-am prin tunel
N-am vazut lumini de fel!
Am muncit si am tras tare
Si am tot facut dosare,
Portofolii si rapoarte
Cu gandul ca... poate, poate! :?
Insa luminita, IOC!
Nu s-a aratat deloc! :roll:
Iar lumanarica mea,
Abia de mai palpaia...
Va spun drept c-abia mai pot
Sa mai cuget si socot.
Si ma-ntreb ca Pristanda:
Oare voi mai rezista? :!: :?:
Optimista sunt, nu-i bai,
Da' cand orizonturi n-ai
Si muncesti ca un robot,
Iar pe EI ii doare-n cot, :lol:
Stau acum si ma socot:
Tre' sa zic si "NU MAI POT!"
Poate ma aud si-acei
Ce-s prin MECT consilieri,
Sau de nu poate acei
Cu finantele la ei... :shock: :wink: :lol:
Drag jurnal, am consemnat
Cu suflletul ne-mpacat,
Ca o etapa-am terminat,
O alta iau de maine-n piept,
Fara sa stiu spre ce ma-ndrept! :wink:
Cat despre zisa LUMINITA,
Cred ca-o sa-i ridicam...TROITA! :P :lol: :D
frends
 
Mesaje: 1756
Membru din: 29 Noi 2007, 21:56

Mesajde mariro » 02 Feb 2008, 18:57

Eu insa te-oi ajuta
Doar esti prietena mea:
Electrician voi cauta
Sa monteze din podea
Pana la tavan aplice
Sa vezi lumina sadea!
Asa o lumina mare
Incat capat sau intrare
A tunelului- oricare,
Sa-ti para o sala mare
In care contabili asi
Sa ne dea pe fluturasi
Bugetul de mult dorit
Pentru-a nu mai fi un mit!
Sa muncim mai linistiti
Pentru copii si parinti!
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Mesajde frends » 03 Feb 2008, 20:55

E frumos ca si-n vacanta
Sa poti scrie in jurnal,
Sa realizezi ca tu,
Nu esti singur pe portal! :P
Multumesc de ajutorul
Prompt si la timp oferit,
De prietena cu care
M-am intretinut pe site. :lol:
Cat priveste "luminita,
Nu o vom vedea curand,
Daca nu ne-o veni mintea
Sa ne-ncolonam "pe-un rand"... :o :roll: :wink:
Asa, cu patru sindicate,
Impartite-n patru zari,
Sa tot rada guvernantii
Cu procentele de noi! :wink:
frends
 
Mesaje: 1756
Membru din: 29 Noi 2007, 21:56

Mesajde dummy » 04 Feb 2008, 10:04

Vacanta...ceata si burnita...concediu activ!
Pai ce sa faci pe un timp asa de urat?
Revizuiesc planificarea! :lol: mai am vreo doua proiecte ale unitatilor de invatare de facut si vreau sa le termin azi!
Asa ca, draga jurnalule, uite ce vacanta activa am! :P
Da stii ceva?
Voi fi taiat de la prima de 2%, intrucat am fost in concediu! :wink:
dummy
 
Mesaje: 71
Membru din: 13 Ian 2008, 01:25

Mesajde frends » 04 Feb 2008, 18:17

Draga jurnalule,
Un om deosebit si un coleg minunat a plecat astazi sa se odihneasca vesnic! E o zi pe care greu o vom putea uita...Am vazut un oras intreg indoliat, am vazut lacrimi in ochii atator oameni proveniti din generatii diferite si am inteles inca o data ca suntem flacari ce ne stingem luminand generatiile ce ne trec prin mana, dar ca, acea flacara palpaie mai departe in sufletul celor pentru care ne stingem...
E trist, dar adevarat!
frends
 
Mesaje: 1756
Membru din: 29 Noi 2007, 21:56

Mesajde mariro » 04 Feb 2008, 22:06

Draga jurnalule, in fiecare zi ne bucuram si ne intristam de cate ceva ce intalnim in viata. Si sigur nu ne plangem ca ne bucuram mai mult decat ne intristam... Important este sa stim ca viata noastra pe Pamant e doar o clipa in Univers si nu ar trebui sa ne stingem clipa inainte de a ne bucura pe deplin de ea. Sa trecem usor si lin peste necazuri si mahniri de tot felul!
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Mesajde frends » 11 Feb 2008, 23:01

Draga jurnalule,
Am inceput un nou semestru si m-am bucurat iarasi de de glasul cristalin al copiilor care mi-au incalzit sufletul facandu-ma sa uit de frigul din clasa, de afara, dar si de FRIGUL DIN MINE, frig care m-a cuprins dupa trei zile
cumplite de batut la usi si de dat spagi peste spagi pentru rezolvarea unor probleme ce tin de sanatatea aproapelui meu...te-as intreba si pe tine, jur nal drag,de ce ne mai numim asigurati si de ce ni se iau atatia bani pentru sanatate, cand ei de fapt, ne omoara :shock: :cry:
Poti sa-mi raspunzi, jurnalule? :wink: :roll:
frends
 
Mesaje: 1756
Membru din: 29 Noi 2007, 21:56

Mesajde mariro » 12 Feb 2008, 19:45

Jurnalule! Tin sa-ti spun ca ma intristez foarte tare de necazul celor din jurul meu. Dar nu stiu cum se face, desi sunt acum si eu putin bolnava (nu puteam scapa de gripa!!!), nu contenesc sa le citesc sau sa le ascult. Macar atat, daca nu pot ajuta cu nimic... nici macar cu un raspuns! :cry:
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Mesajde frends » 13 Feb 2008, 01:00

Ce bine ca mai sunt iubitori de jurnal...public :wink: !
Iti multumesc numai pentru faptul ca deschizi jurnalul, citesti si postezi...
Te simt mereu aproape...si-ti multumesc, Mari!
In zilele urmatoare, o sa va dau adresa unui jurnal ecologic pe care il am eu pe blog, l-am deschis de curand, dar n-am mai avut nici timp, nici stare de spirit ca sa mai trec pe acolo... :roll: si am sa va rog si pe voi sa scrieti cate ceva, ma lupt pentru "O Dunare curata" :lol:
Sunt convinsa ca o sa-mi sariti in ajutor si impreuna vom putea fi convingatori!
frends
 
Mesaje: 1756
Membru din: 29 Noi 2007, 21:56

Mesajde frends » 07 Mar 2008, 21:34

Draga jurnalule,
Iti impartasesc imensa bucurie traita astazi alaturi de elevii clasei mele, mamele si bunicile lor.Am incheiat un sir de actiuni dedicate sarbatoririi mamei printr-un moment omagial si am trait clipe de o incarcatura emotionala greu de descris in cuvinte...Au fost acolo lacrimi de dor si bucurie si un aer de fericire si iubire plutea peste tot.Era atat de minunat incat uitam sa respir sacadat! Aceste momente unice m-au facut sa ma simt atat de fericita in pielea dascalului de la sat si sa uit de toate vicisitudinile pe care le implica munca pe un astfel de post.
La multi ani mamelor de pretutindeni, sa traiti, sa ne iubiti si sa va daruiti pe mai departe asa cum numai voi stiti sa o faceti, in unicitatea si irepetabilitatea gesturilor voastre!
frends
 
Mesaje: 1756
Membru din: 29 Noi 2007, 21:56

Mesajde lucky6emi » 08 Apr 2008, 15:13

Draga jurnalule,
Daca am vreun regret in ultimul timp este ca nu mai am vreme sa ajung pe didactic! Imi placea mult sa vad ideile colegilor mei , sa discutam pe anumite teme , sa ma bucur alaturi de ei pentru rezultatele si succesele dobandite si mai ales sa stam la o cafea ...In ultimul timp nu pot face asta datorita obligatiilor profesionale si am un regret profund din aceasta cauza! Sper ca vacanta sa imi ofere aceasta bucurie!De ce spun ,,sper"? Fiindca am avut o,,vacanta" fortata de 10 zile in care am stat in pat de la o angina completata de o bursita la cotul drept care nici macar accesul la calculator nu mi l-a permis! :cry: Abia acum dupa doua saptamani de la revenirea la scoala sunt aproape OK!
Cea mai grea lupta este cea cu tine insuti . Daca o castigi pe aceasta ,restul sunt cu siguranta victorii...
Avatar utilizator
lucky6emi
 
Mesaje: 4708
Membru din: 06 Sep 2005, 16:46
Localitate: Arad

Următorul

Înapoi la Cafenea

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori