it&c vs. ti&c

Deoarece in dezbaterea deschisa in intalnirea Resurse IT&C in educatie de la Focsani(<a href="http://www.vrancea.ro/unirea2005" target="_blank">www.vrancea.ro/unirea2005</a>), nu s-a reusit atingerea tuturor punctele propuse, va invitam sa va spuneti parerea pe urmatoarele
topicuri...

Care varianta ar trebui utilizata?

it&amp;c - engleza
6
40%
ti&amp;c - romana
9
60%
 
Voturi totale : 15

it&c vs. ti&c

Mesajde tudor_b » 04 Oct 2005, 19:01

O intrebare ce poate parea putin stupida, care varianta de abreviere ar trebui utilizata: ti&c (tehnologia informatiei & calculatoare) sau it&c (information technology & computers).
Argumente pro si contra....
tudor_b
 
Mesaje: 3
Membru din: 04 Oct 2005, 18:29

Mesajde ggg777x » 24 Noi 2005, 01:09

Cred ca nu este nici o diferenta, ambele referindu-se la acelasi lucru. A ne da cu parerea intr-o problema de limba care tinde sa cuprinda tot mai multi termeni straini consacrati nu cred ca e o idee prea fericita. (N.B. la_gat_legau versus cravata). Vrem (poate voi, ca nu stiti ce va asteapta) sa intram in Europa sa fim si noi ca toata lumea, dar in domeniul IT nu prea am avut o contributie esentiala in tara. Sunt de acord si stiu ca la Microsoft daca stii engleza, rusa, romana si ceva dialecte din India te descurci in orice compartiment ai lucra dar vai de tara asta din care trebuie sa pleci ca sa fii apreciat.
Revenind la subiect daca vrem sa ne obisnuim cu un limbaj recunoscut international vom folosi IT daca nu...
Avatar utilizator
ggg777x
 
Mesaje: 14
Membru din: 09 Oct 2005, 19:58
Localitate: Timisoara

C e de la communications

Mesajde adumitrescu » 13 Dec 2005, 19:26

Eu am votat pentru abrevierea romaneasca, avem toate cuvintele si in romana si in plus in documentele oficiale deja apare TIC (chiar in legi).

adumitrescu
Site Admin
 
Mesaje: 212
Membru din: 28 Noi 2005, 18:41
Localitate: Bucuresti


Înapoi la IT&C in Educatie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator